سواد داری؟ نه نه!

سواد داری؟ نه نه!

نویسنده : m_fanaei

غرقم در نوشته‌ای زیبا، سوار بر موج‌های فکری نویسنده‌ای خلاق و زبر دست، می‌خوانم و می‌خوانم تا می‌رسم به ضربت نهایی نویسنده، درست آن‌جا که دیگر به اوج نوشته باید برسم «و اینک ای انسان تو خود حدث بزن»  ناگهان کشتی افکارم با هنرنمایی نهایی نویسنده به دزدان دریایی رسیده و غرق می‌شود؛ کوسه‌ها سلول‌های خاکستری مغزم را می‌بلعند و هسته‌اش را توی دریای تفکر نویسنده تُف می‌کنند! آخر حدث؟ نویسنده فرهیخته و غلط املایی به این فاحشی؟!

خب اتفاق است، انسان است و جایزالخطا هم اگر نباشد، ممکن الخطا که هست! صفحه اجتماعی یک دوست ادیب را می‌خوانم، مرغ خیال به پرواز در آمده و همراه با پرندگان مهاجر از این سو به آن سو می‌رود که نویسنده به شخصه حضور به هم می‌رساند و پرهای خیالم را می‌کند و با آن مرغ بی بال و پر، برای شب عید خود و خانواده مرغ بریان می‌پزد !

65 بار این اتفاق می‌افتد، هر روز و هر روز! بلایی که ما سر زبان فارسی آوردیم، چنگیز خان مغول سر کتابخانه‌ها نیاورد، فعلا را فعلن می‌نویسیم ، تشکر را تچکر! آن وقت می‌خواهیم پارسی را پاس بداریم و به جای واژه نامأنوس «ترمینال» از واژه مأنوس(!) «پایانه» استفاده کنیم .

واقعا این‌که از یک دانشجوی رشید و غیور جامعه انتظار داشته باشیم بنویسد انصراف نه انسراف! توقع زیادی است؟ مسئله آن‌قدر تکرار شده که حافظ شیرازی اگر زنده شود حق دارد بعد از آن که دانه دانه موهای محاسنش را کند، کتابش را  ببرد و با آن خروس قندی بخرد! آخ که فردوسی جانم که بسی رنج برد، حالا  کجاست تا ببیند زحماتش هدر رفته و از فارسی و پارسی چیزی نمانده است؟!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٠٤
٢
٠
:)))) ..اون مرغ بریان و تف و اینا عالی بود :دی ..خب با محتوای اصلیش که راجع به غلط املاییه موافقم ..راجع به بقیه اش ولی اگه یکی بگه فعلن بدم نمیاد..خودمم اصلاو میگم اصن خیلی وقتا و به نظرم این مشکلی نداره تو گفتگوی گفتاری و تو شبکه های اجتماعی و اینا..فقط این زبونه که مد شده..خوجلم و عجیجم و اینا خیلی رو اعصابه به نظرم..اگه تو حریم شخصی چند تا دوست که غریبه نمیاد یا دوتا عاشق باشه باز یه چیزی ولی اینکه تو شبکه های عمومی و مثلا وقتی برا یکی که باش اشنا نیستی و برا اولین دفعه اس باش حرف میزنی بیای با این لحن حرف بزنی یه جوریه. ..دوس ندارم قضاوت کنم ولی ادم حس میکنه برا جلب توجهه و هرکار میکنه نمیتونه جلو این حسشو بگیره :| ..خلاصه این جور چیزا فقط رو مخ من میره..نه استفاده از ترمینال به جای پایانه مثلا.. چون این که حتما باید زبان فارسی را پاس بداریم و اینا راستش تو مرام من نیس.اگه قرار باشه چیزی از قدیم ایران رو روش تاکید کنم فقط این سخن زرتشتو پاس میدارم که همگانیه : پندار نیک و گفتار نیک و کردار نیک..شاید بگین چقدر من ادم مزخرفیم که اینطوریم ولی به نظرم همه ی اینا میگذره و تموم میشه اخرش و اونی که برای همه ی مردم جهان میمونه همون سه تا کلمه اس ..خلاصه امیدوارم منظورمو متوجه شده باشین..قصد تحمیل و اینا نداشتم ..فقط خواستم بگم که در حد عادی رو روش حساس نباشید مثل فعلن و اینا و زیاد اعصابتونو براش خرد نکنید :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
بله من هم استفاده میکنم ، مثلا همین الان میخواستم بنویسم بعله ! :))) برای تاکید بیشتر ولی خیلی جاها دیدم برای اینکه بی سوادیشون رو بلانسبت شما پنهان کنن میان و بقیه چیز ها رو هم اشتباه می نویسن ،بیشتر منظورم غلط املایی بود که خیلی خیلی فاجعه امیز شده متاسفانه و این عجیجم و عجقم :| واقعا خیلی مزخرفه چشم خودم رو کنترل می کنم :)))
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠١/٠٤
٤
٠
مورد داشتیم برای عیب می گفت ایب. سطرهای اول نوشته احساس کردم سبک نوشته به سبک آقای شمشیری می خوره نمی دونم چرا (((: پارسی را پاس بداریم...
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
واقعا چیزای عجیبی دیدم ، علت نوشتن این یادداشت هم این بود که تو متن یکی از کاربرای جیم متاسفانه یه غلط املایی خیلی وحشتناک دیدم ولی خب واقعیت روم نشد بگم و گفتم ممکنه دلخوری پیش بیاد و چند جای دیگه هم دیده بودم و حسابی فکرم مشغول شده بود !! ، واقعا ؟ نه آقای شمشیری کجا من کجا ؟!! :))
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
سطرهای اول اینجوری احساس کردم... امیدوارم روز به روز موفق تر باشی ((:
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
٠
٠
ممنون شماهم همینطور :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
٣
٠
البته همین جا اعلام میکنم : بنده هیچ ادعایی نسبت به اینکه خودم این قواعد رو همیشه رعایت کردم ندارم ولی سعیم رو کردم :))
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٤/٠١/٠٤
٤
٠
هعیییی :( بله متاسفانه! حکایت تلخ زبان شیرین فارسی که یه زمانی به بنگاله می بردندش طوطیان شکرشکن /// این جمله ت رو خیلی خوشم اومد و خلاقانه بود :"کوسه‌ها سلول‌های خاکستری مغزم را می‌بلعند و هسته‌اش را توی دریای تفکر نویسنده تُف می‌کنند! "// موفق باشی عزیزم :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
بله بله !! ممنون هدی جان از لطفت :) شما هم موفق باشی :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠١/٠٤
٢
٠
دردناک است مخصوصا برای ما ادبیاتی ها!شاید هم گناهش گردن خودمان است انقدر حواسمان رفت پی پاس داشتن زبان فارسی و زدودن کلمات (اجنبی!) که یادمان رفت یاد بگیریم درست بنویسیم و شکل محاوره ای کلمات را وارد شکل مکتوبش نکنیم!
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
٠
٠
بله من هم احساس می کنم کم کاری از خودمونه !!
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
یه چیزی که الان به ذهنم رسید اینه که من دو تا یادداشت تو جیم دارم دو تاش درمورد غلط املاییه!! :)))) واقعا نمی دونم چرا !! :))))
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
:)))))))))
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠١/٠٤
٢
٠
من با محاوره اي نوشتن هيچ مشكلي ندارم اما به شرط اينكه همون محاوره ام درست نوشته بشه( به قول شما حدس رو حدث ننويسيم)!!!!
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٤
١
٠
بله محاوره ای نوشتن مشکلی نداره به نظر منم
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٠٤
٢
٠
خیلی خیلی خوشم اومد که بالاخره یکی به دغدغه همیشگی من پرداخت... معتقدم هر چقدر متن قشنگی باشه اما حدس رو حدث نوشته باشه یعنی اینکه هنوز خیلی راه داره تا نویسنده شدن... مرسی از اینکه به این موضوع پرداختید... مرسی :-))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٥
٠
٠
خواهش میکنم ، دغدغه ام شده بود
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٥
٠
٠
دوست داشتم نقدر میکردید نوع نگارشم رو :) دفعه قبل قول داده بودید :))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٠٥
١
٠
لطف دارید اما ببینید خانوم فنایی گاهی اوقات برخی متون و یادداشتها رو نمیشه زیاد بهشون کلنجار رفت، به این دلیل که نویسنده با یک ذهنِ متعالی و آرمان گرا دست به قلم برده و راجع به یک موضوعِ اجتماعی یا دغدغه ذهنی یادداشتی نوشته. اینطور مواقع معمولا نویسنده ها "ساده نگاری" میکنن و دنبال کلمات قلمبه سلمبه نیستند که به سادگی بتونن با همه بافت های مخاطبین ارتباط برقرار کنن. مخاطبشون مخاطبِ خاص نیست. بنابراین منِ منتقد هم صلاح نمیدونم در شرایطی که یک "دغدغه محترم و مهم" یعنوان سوژه یک یادداشت انتخاب میشه و بهش پرداخته میشه؛ بخوام کلنجار برم با چندتا لغت یا فعل و فاعلش. بنابراین ترجیح میدم در راستای محتواش نظرم رو بگم. بخصوص که یادداشتی مثل این یادداشت شما اشتباه یا گاف خاصی نداره که لازم باشه بهش اشاره کنم. یک یادداشت ساده ی کم نقصه که خیلی خوب حرفش رو میزنه و با خواننده ارتباط برقرار میکنه. درست ادای منظور کردم؟ چنانچه شما قصد قلمفرسایی داشته باشید و با واژه ها بازی کنید و بالا پایین بکنیدشون و ابداعاتی داشته باشید یقینا اگر مشکلی باشه ورود میکنم اما اینجا و در این یادداشت واقعا خیلی ساده و زیبا و استاندارد اومدید و حرفتون رو زدید. چیزی نمی مونه برای گفتن من! موفق باشید :-))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
متوجه منظورتون شدم :) ممنون :)
zahra_kh
zahra_kh
٩٤/٠١/٠٤
٢
٠
من عذاب وجدان گرفتم که بعضی وقتا به جای "بله" میگم " بعله " :)))) اما غلط املایی انصافا خیلی رو اعصابه ، بعضی وقتا دوست دارم سرمو بکوبم به دیوار :| مثلا من یکی رو میشناختم که "مزخرف" رو "مضخرف" می نوشت کلی هم ادعای ادیب بودن داشت :|
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٥
٠
٠
نه عذاب وجدان نگیرید :))) واقعا واقعا ....:|
r_zeyghami
r_zeyghami
٩٤/٠١/٠٥
١
٠
لایک داری دوست عزیز
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٠٥
٠
٠
مرسی دوست عزیز :)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠