خودت را نشان بده ولی نه یواشکی!
حاشیه ای بر پیج های آزادی های یواشکی

خودت را نشان بده ولی نه یواشکی!

نویسنده : رضا تمجیدی

تقریباً یکسال پیش بود که شنیدم صفحه ای در فیس بوک باز شده بنام آزادی های یواشکی زنان. صفحه ای که خانوم‌ها میتوانند عکسها و ویدئوهای بدون حجاب و بدون... را روی این صفحه منتشر کنند تا همه‌ی دنیا ببینند، موهایشان را و اندامشان را و نظر بدهند در مورد موهایشان و اندامشان.

در عجبم که نام این صفحه چرا آزادی های یواشکی شده؟ مگر نه اینکه همه میبینند موهایشان را اندامشان را؟ پس چرا یواشکی؟ وقتی در چند مقاله مخالفت خودم را با صفحه های اجتماعی دنیای مجازی ابراز کردم نه بخاطر ماهیت دنیای مجازی بلکه بخاطر فقر فرهنگی ما در استفاده از این دنیا بود.

خب خانوم عزیز که موها و اندام را در معرض دید عموم قرار میدهی آیا فقط نگاه و نظر، نیازت را برطرف میکند؟ یا در مراحل بعد این آزادی یواشکی، علنی میشود؟ دنبال چه میگردی؟ چقدر این لایکها و نظرات تو را سوق میدهد به سمت آرامش؟ به سمت انسانیت چطور؟ به سمت رشد کردن، به سمت تعالی، آیا معنی مادر بودن را کامل میکند؟ خواهر بودن را چطور؟ خانوم بودن را چه؟ خانوم همین است سهم تو از دنیا؟ همین یک صفحه از دنیای مجازی؟

خانوم این آرمان یک زن ایرانیست؟ باقیمانده آن تمدن چند هزار ساله همین عکس‌های نیمه برهنه‌ی توست؟!

خانوم! خودت را به دنیا نشان بده، نه یواشکی!

خانوم! تو باید در عرصه های بین المللی بدرخشی، نه در چشم‌های هرزه‌یِ هرزه بینان.

خانوم! بزرگترین عرصه های دنیا چشم به راه فتح توست، نه یواشکی.

خانوم! مرا ببخشید که تند رفتم، بغضی بود به بلندی یکسال.

خانوم! شاید مقصر ما مردها هستیم که لایک میزنیم که خوشمان می آید. نمیدانم اگر این آقایان یکروز عکس ناموس خودشان را آنجا ببینند باز هم لایک میزنند یا رگ غیرتشان چنان پر باد میشود که چیزی جز خون نمیبینند.

خانوم راستی امروز صفحه‌ای بنام آزادی های یواشکی مردها هم راه افتاده، یکسال ما موها و اندام شما را دیدیم یکسال هم شما موها و اندام ما را ببینید، ببینید عکس‌های ما مردها را با آرایش و بدون لباس و صد البته بدون سبیل!

ببینید شما خانومترین یا ما... خانوم! لایک و نظر یادتان نرود...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
یک زمانی خیلی حرف ها داشتم راجع به این صفحه ، ولی هیچوقت نمیدونستم چطوری باید بگمش ، این نوشته حرف منم هست ، ممنون از این نوشته ی خوب :)
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
ممنون دوست خوبم و خوشحالم که حرف شما رو بیان کردم
paariss_j
paariss_j
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
:)
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
:)
admin
admin
٩٤/٠٢/١٢
١
٠
به نظرم من هدف این پیج اصلا نشان دادن اندام هم نیست! هدفش اینه که بگن زن ها توی ایران آزادند و بیشتر حالت تمسخر ارزش ها رو داره چون خیلی از بی حجاب شدن ها زیر نمادهای توصیه به حجاب صورت می گیره
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
١
بهر حال هر هدفی که باشه در شأن زن ایرانی و تمدن ایرانی نیست آزادی فقط کشف حجاب نیست،کلا آزادی در ایران حرفیست خنده دار
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/١٢
٠
١
کامنت و نکته بسیار ظریف و نغزی رو گذاشتید و فرمودید جناب نادری. لایک دارید.. :-)
n_babaeinia
n_babaeinia
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
فقط حجاب نیست ولی شاملش میشه
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
جا داشت متن رو حتی از این هم محکم تر بنویسی ... عالی بود
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
دوست خوبم ممنون بخاطر حضورتون
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/١٢
٣
٤
سلام. خیلی عذر میخوام، ولی جسارتا هیچکس شما رو مجبور نکرده عکس بدون روسری برای پیج بفرستید، و همینطور مجبور نیستید به این پیج سر بزنید اگر اذیت میشین!!!!
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
من نمیخوام بگم ازین پیج خوشم میاد یا بدم میاد،هیچوقت واسه این پیج هم عکس نفرستادم، ( اینا رو گفتم که کاربران نیان زارت منفی بدن) .، اما بحثم رو بخشهایی از نوشته شماست ، فرمودید زنها خودشون رو با درخشش در میادین بین المللی نشون بدن، خوب برادر من شما مردی و همه چیز برات مهیاس، برای مثال من به شخصه یک بازیکن پینگ پنگ بودم که توی مسابقات کشوری و المپیادهای ورزشی دانشجویی مقام و سابقه بازی دارم، اما توی شهری به بزرگی مشهد اگه بخوام پینگ پنگ بازی کنم باید فقط در ساعتهای خیلی بدی از روز (یعنی ۲ تا ۴) باید ازین ور شهر بکوبم برم هیات پینگ پنگ توی بلوار فردوسی،چون مشهد باشگاه خصوصی براب این رشته ویژه بانوان نداره.
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
روی صحبت من با خانمهای معترض به حقوق نادیده شان نیست و نبوده من فمنیسم نیستم ولی بشدت طرفدار حقوق زنهام و عقیده دارم حقوقشون همیشه نادیده گرفته شده روی سخن من با خانمهایی بوده و هست که این اعتراض را به شیوه های ناخوشایندی که در شان هیچکس نیست بیان میکنند، فحشا راه مناسبی برای اعتراض نیست...
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
به نظرم یعنی تا اونجایی که من مطالب زیر عکسهای این پیج رو خوندم، هدف اینه که بگن ما تا حق انتخاب پوششمون را نداشته باشیم نمیتونیم حقهای دیگمون رو هم بگیریم. اصلا خودنمایی و نشون دادن اندام نیست چه بسا پیجهایی ازین دست و با هدف نمایش اندام زیاده، من در کل از سمج بودن ادمین پیجه خوشم میاد، کاری به بد بودنش ندارم، ازینکه انقدر کارش رو جدی گرفت که صداش در داخل ایران و در سایت جیم با مقاله شما هم منعکس شد! ای کاش ما هم قدری از جسارت این خانم رو داشتیم برای رفع خیلی از مشکلاتمون. اگه به اختلاسها، به زندونیای الکی بازداشت شده، به وضعیت بد بازار کار و ... همینطوری اعتراض میکردیم الان وضعمون خیلی بهتر بود.
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
من در متنم تاکید بر نشان دادن اندام داشتم بی حجابی و نداشتن روسری ربطی به من ندارد هر کس میداند با خودش و عقیده هایش.و اینکه ببینی کسی راه اشتباه میرود شاید با یک حرف بشود تکانی به او داد شایدم نه..
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٢
٠
٠
ممنون که نظرتون رو بیان کردید ممنون از جسارتتون
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/١٣
٤
٠
موضوعی که خیلی با دیدن این پیج من رو ناراحت کرد اول از همه این بود که چرا رویای آزادی خانمای ایرانی انقدر کوچیک شده؟ چرا سطح خواسته هاشون انقدر پایین رفته ...با خوندن مطلبتون یاد کتاب فاطمه فاطمه است افتادم اونجایی که دکتر شریعتی میگن: غرب برای زنان ایرانی، یک زن امروزی رو زنی معرفی کرده که اندام خودش رو نشون میده و جسم خودش رو به نمایش میگذاره، چرا زن امروزی موفق اروپایی واقعی رو به اون ها نشون نمیده؟ زنی که تمام عمرش رو صرف علم میکنه، زنی که با اینکه یهودیه ولی تو جبهه فلسطینی ها میجنگه و .... ممنون از این نوشته تون ....میخواستم بنویسم به موقع ولی با خودم فکر کردم شاید دیر شده و باید زودتر از اینا فکر میکردیم. ولی بازم خیلی خیلی ممنون که به این موضوع پرداختید
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/١٣
٤
٠
این بخشی از کتابه که من نقل به مضمون کردم و الان از نت پیدا کردم : "...فقط بعضی از زنان اروپایی هستند که ما حق شناختشان را داریم و باید همیشه همان ها را بشناسیم:آنهایی را که فیلم ها و مجله ها و تلویزیون های جنسی و رمان های جنسی ما نشان می دهند،به عنوان تیپ کلی" زن اروپایی" ... ما حق نداریم مادام "گواشن" را بشناسیم که تمام عمر را صرف کرد تا ریشه افکارو مسائل فلسفی بوعلی سینا راو ابن رشد و ملاصدرا و حاجی ملاهادی سبزواری را در فلسفه یونان و آثار ارسطو و دیگران پیدا کرد و باهم مقایسه نمود و آنچه را حکمای ما از آنها گرفته اند نشان داد و آنچه را بد فهمیده اند و بد ترجمه کرده اند در طی هزار سال تمدن اسلامی تصیح نمود. ما حق نداریم که مادام "دولاویدیا"ی ایتالیایی را بشناسیم که یک کارش تصیح و تکمیل کتاب نفسانیات بوعلی سیناست از روی نسخه متن رساله ی ارسطو در زبان یونانی قدیم... حق نداریم مادام کوری رابشناسیم که کاشف کوانتوم و رادیو اکتیویته است. ...ما حق نداریم دوشیزه "میشن " را بشناسیم که در اشغال پاریس به وسیله نازی ها از سنگر "نهضت مقاومت فرانسه" ضربه هایی چنان کاری بر ارتش هیتلری زد که دو بار غایبانه محکوم به مرگ شد و با اینکه خود یهودی است انسان بودن و آزادی را در اوجی می فهمد که اکنون در صف فداییان فلسطینی علیه صهیونیسم می جنگد. ...یک بار ندیده ام که از دانشگاه کمبریج، یا سورین یا هاوارد عکس بردارند و بگویند که دختران دانشجو چه گونه می آیند و چگونه می روند چگونه در کتابخانه ها بر روی نسخه های قرن14 و 15 اروپا و الواحی که از 2500تا 3000 سال پیش در چین پیدا شده یا روی نسخه ای از قر آن نسخه هایی از کتب خطی لاتین و یونانی و میخی و سانسکریت از صبح تا شب خم می شوند بی آنکه تکانی بخورند و چشم به این سو آنسو بدوانند و تا کتابدار کتاب را نمی گیرد و عذرشان نمی خواهد سرشان از روی کتاب برداشته نمی شود ... در کلاسها و کتابخانه ها و موزه ها و گروه های تحقیق و آزمایشگاه ها کار و رفتاری چون استادان و محققان و مستشرقان سال خورده ای دارند که تنها به علم عشق می ورزند..."
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/١٣
١
٠
بسیار حرفهاتون متینه و مساله همینه دوست عزیز، که انقدر ما رو درگیر مسایل کوچیک کردن که از حقوق بزرگترمون غافلیم که پیگیرشون نیستیم. مساله اینجاست که انقدر شرایط رو برای زنها در جامعه بد کردن که نمیشه با آرامش کاری انجام داد، بعنوان مثال یک دختر دانشجو جای اینکه نگران درساش باشه باید استرس داشته باشه که الان که وارد دانشگاه میشم نگهبان جلوی در به مانتوم گیر نده، موهام فلان نباشه. همه مقصریم هم دولت و هم خود خانمها و هم خانواده ها و هم جامعه. شاید خنده دار باشه اما حقیقت تلخیه که خیلی از زنان ما در پی کوچتکرین آزادی یعنی نوع پوششون هستن. من خانمهای زیادی رو حتی چادریها دیدم که با حسرت میگن خوش بحال پسرا که با یه تیشرت میان بیرون و کسی بهشون کاری نداره. شاید ساده و پیش پا افتاده باشه اما حقیقته! و بنظرم باید شرایژ پیشرفت خانمها رو فراهم کنیم تا فکرشون سمت این چیزها نره. و بزرگتر فکر کنند. میگن اگر میخواهید به میزان پیشرفت جامعه ای پی ببرید به وضعیت زنان در اون جامعه بنگرید. آیا واقعا وضعیت زنان ما قابل رضایت و افتخاره؟ یا ... حرف زیاده و ای کاش میشد رو در رو حرفها رو بزنیم ، جای اینکه تایپ کنیم
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/١٣
٥
٠
بله خانم احمدی مسئله اصلی اینه که وقتی حواس ما پرت مسائل جزئی بشه دیگه نمیتونیم به مسائل مهم تر فکر کنیم مثل آزادی واقعی، برابری ....وقتی حواس ما پرت مسائل مربوط به زیبایی ظاهری بشه ( البته منظورم بیشتر از حد معمولشه نه حالت طبیعیش ) دیگه نه به بی عدالتی ها ی اجتماعی توجه میکنیم نه میتونیم خوب درباره اصول انسانی مثل آزادی، برابری و خیلی چیزهای دیگه فکر کنیم یعنی در واقع وقتش رو نمیکنیم خانم ها مدام از این سالن زیبایی به اون سالن مد، دریغ از یه تفکر عمیق ، دریغ از یه کتابخونی اصولی همراه با تفکر، همه ما یا درگیر سنتی گری افراطی شدیم به اسم دین ، یا دچار تجدد گرایی واهی شدیم به اسم تمدن، فقط پوسته و ظاهر شدیم نه تو عمق اون روشنفکرش فکری هست نه تو عمق دیندارش دین واقعی، به اسم دین انقدر خراب کاری و خیانت شده که اگه بگی من مومنم اگه بگی من مسلمونم برخورد خیلی بدی باهات میشه چه تو جامعه خودمون چه تو جوامع دیگه........والا که دانشجوهای اروپایی صد برابر از دانشجوهای ما پوشیده تر و ساده تر میان دانشگاه، ظاهر بعضی دخترا تو این چن سال اخیر وحشتناک شده نمیدونم حرفام اینجا سانسور میشه یا نه ولی واقعا اذیت میشم، تا چند سال قبل ظاهری که الان بعضی خانما دارن و روزبه روز بیشتر هم میشه تعدادشون، فقط یه قشر خاصی از جامعه داشتن حتی تو کشورای اروپایی و غربی هم این وضع آرایش مخصوص قشر خاصیه نه یه خانم با شخصیت، اصلا بحث اسلام رو نمیارم وسط، بحث انسانیته بحث شخصیت، خودمون فقط خودمون ما خانما وضع و اینجوری کردیم اگه گذاشتیم آدمای به ظاهر متدین ما رو محدود کنن، غربیا ما رو فقط در سطح یه زن ایکس بیارن پایین خودمون مقصریم، اگه فکرمون رو ساخته بودیم دخترامون رو با الگوهای انسانی و اسلامی واقعی ( نه داعشی) پرورش میدادیم هیچکدوم راه به جایی نمیبردن، همین که بیایم خط بکشیم بین خودمون چادریا اِل مانتویا بِل همین، همین باعث تفرقمونه همین نمیذاره هردو متعادل بشن، چه اشکالی داره تعادل داشتن؟ پشت هم بودن به جای اینکه بگیم اینا اینجورین اونا اینطورین؟ ای کاش میومدیم به جای گشت ارشاد به بچه هامون یاد میدادیم فلسفه حجاب چیه نه اینکه از بهشت و جهنم براشون بگیم و انتظار داشته باشیم بچه نه سالمون تا پنجاه سالگی بخاطر ترس از جهنم چادرش رو محکم تر بگیره که دیگه زمانه اینجور حرفا گذشته، حرفای شما رو تا حد زیادی قبول دارم اما هیچوقت قبول نمیکنم اگه بگید این پایین اومدن سطح ارزوها مقصری جز خودمون داره! شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه روی شخصیت آدمای اون اجتماع تاثیر میذاره ولی قبول کنید کسی که شخصیتش رو ساخته باشه با هر بادی نمیلرزه
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
خانومای عزیز خوشحالم که انقدر با درک و فهم بالا انتقاد میکنید منم منظورم افراط بود
bano iran zamin
bano iran zamin
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
اصلاچراداریم اینطوری میشیممممممممممممممم منم باشماموافقممممممممممممم واقعانمیدونم چی بگممممممممممممممم کاش انقدبزرگ بشیم که برای هرلایک بیشتردست به هراقدامی نزنیم که انسانیتمون زیرپاخودمون له بشهههههههههههههههه
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
ممنون دوست خوبم
n_babaeinia
n_babaeinia
٩٤/٠٢/١٣
١
٠
هرکسی مختاره خودش پوششش رو انتخاب کنه و به نظر من حجاب اجباری همونقدر بده که بی حجابی اجباری بده... و این پیج هم به خاطر همین درست شده که مخالفتش رو نشون بده و فکر نمی کنم اینکه یکی دوس نداشته باشه حجاب کنه بشه خیلی راحت فرهنگش و زیر سوال برد خیلی از افراد مشهور کشور خودمون که اتفاقا تاثیر بزرگی تو فرهنگ کشورمون داشتن هم بی حجاب بودن... و همچنین این موضوع اصلا ربطی به مادر و خواهر بودن هم نداره... من خودم برای خودم موافق بی حجابی نیستم ولی این نظر و عقیده ی خودمه و من همینطوری که دوس دارم همه به عقیدم احترام بذارم به عقیدشون احترام می ذارم هرچی که باشه... کاش یاد می گرفتیم به جای اینکه چپ و راست زور بگیم و سانسور و فیلتر کنیم و خیلیا رو به خاطر ترس از نابودی دین و فرهنگمون از جامعه بیرون کنیم علم و آگاهی مردممون و بالا می بردیم تا بجای فرار وایستن و از ارزش هاشون دفاع کنن!
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
حرف شما وقتی درسته که در کشوری باشیم که دموکراسی حاکم باشه نه خشونت
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١