Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - اندر حکایت ابوجارچی و بیکاران تحصیل کرده www.jeem.ir
اندر حکایت ابوجارچی و بیکاران تحصیل کرده
طنزیات

اندر حکایت ابوجارچی و بیکاران تحصیل کرده

نویسنده : ایمان فروزان نیا

در کتاب الاحوالات ابن جیم فی بلاد الجارچی آورده‌اند، یک روز صبح که ابوجارچی ابن جیم خراسانی چشم از خواب گشود، مریدان را سبیل به سبیل کنار تخت خود دید. نقل است از ترس چنان پرید که به سقف منزل خورد و سقف از سر مریدان و ابوجارچی خراب شد و جملگی هلاک شدند و این از عجایب روزگار بود!

[ + آقا این دیگه چه حکایت بود؟! هنوز شروع نشده تموم شد که! حتما بابتش حق التحریر هم می‌خوای؟!]

[ - ببخشید الان ردیفش می‌کنم.]

چون یک روز گذشت دوباره ابوجارچی چشم گشود و دوباره اتاق خوابش را پر از مرید یافت. لیکن از ماجرای صبح قبل یادش آمد. پس اول خدا را شکر کرد که حکایت را در جای مناسب سیو کرده و گیم اُور نشده است و دوم چماقی از زیر تخت بیرون آورد و مریدان را با آن له و په کرد، البته نه آن‌قدر که همه‌شان تلف شوند و حکایت دوباره شروع نشده، تمام شود.

سپس سبب تجمع مریدان را پرسید. مریدان گفتند: یا استاد، ای خفن؛ امروز چون از خواب بیدار شدیم، علاوه بر گرسنگی، احساس بیکاری کردیم! پس حکمت این حس بر ما روشن کن.

ابن جیم پرسید: هنوز هم این حس را دارید؟

یکی از مریدان که بسیار رند بود گفت: نه ای بزرگ؛ اکنون جز احساس کوفتگی و له شدگی حسی در ما نمانده.

ابن جیم که با این پاسخ بدجور حال کرده بود، چماقش را درآورد و از یک کنار دوباره همه مریدان را زد!

[ + آقا مگه این ابن جیم مرض داره؟]

[ – نه! سادیسم داره]

[+ عوضش کن این خزعبلاتو؛ بد آموزی داره، حق التحریر نمی‌خوای دیگه؟!]

[ – روی عینی]

القصه؛ ابن جیم که خیلی با این پاسخ حال کرده بود، به آن مرید یک جلد کتاب نفیس هدیه داد تا سرانه مطالعه را بالا ببرد. سپس گفت: ای مریدان بدانید و آگاه باشید که این حس بیکاری شما از آن سبب است که دولت گزارشی جدید از آمار بیکاران ارائه داده است که بر طبق آن «بیشترین تعداد بیکاران کشور هم اکنون لیسانس دارند و ۱۰۵ هزار نفر هم که فوق لیسانس و پزشکی خوانده‌اند، بیکارند. و آمار غیر فعالی و سرگردانی به طرز عجیبی میلیونی شده است.»

مریدان چون این خبر بشنیدند نعره‌ها زدند و جامه دریدند و یک سر تا بیابان رفتند و خار مغیلان خوردند و ریگ به سر و چشم هم کردند و برگشتند و رو به پیرنا گفتند: حال چه کنیم؟!

این جیم گفت: خدای خود شکر کنید که آن‌قدر بیکار نبودید که بروید لیسانس و فوق لیسانس و دکترا بگیرید و یک بیکار اصیل هستید.

مریدان چون این حکمت بشنیدند سر در دیوار کوفتند و چون خانه ابن جیم مهندسی ساز نبود، دیوار تاب ضربه نیاورد و خانه بر سر مریدان و ابن جیم خراب شد و جملگی مردند و آمار بیکاری ذره‌ای بهبود یافت و این از کرامات ابن جیم بود.

========

پ.ن: برای خواندن جدیدترین گزارش دولت از بازار کار این‌جا کلیک کنید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
اقای فروزان شاهکار =))) کلی خندیدم :)))) دستتون درد نکنه. :)) (راستی می دونم طنز ِ تلخ بود. ولی واقعا خوب پرداخت شده بود. نمی شد قهقهه نزد. خخخ )
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
مرسی لطف داریدٰ ایشالا همیشه خندون باشید
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/١٧
٢
٠
میگم واقعا مشکل بیکاری چیه؟ نبود کار یا فقدان تخصص لازم که معلول فقط و فقط "حفظ" مطالب دانشگاهه؟ چیه مشکل واقعا من نمیدونم
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٧
٢
٠
به نظرم عدم هماهنگی دانشگاه با ورودی های نیروی کار مشکله اصلیه
مهراد علوی
مهراد علوی
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
« به سقف منزل خورد!» صحیح هستش.*** واقعا طنز قشنگی بود.
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
مرسی
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/١٢/١٧
١
٠
((ابن جیم که با این پاسخ بدجور حال کرده بود، چماقش را درآورد و از یک کنار دوباره همه مریدان را زد!)) این قسمتش خیــــــــــــــــــــــــــــــــلی باحال بود :))))
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
نوش جان
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
-__- هنوزم واسه ترک تحصیل دیر نشده شاهدخت !! تو می تونی !! من بت ایمان دارم :|
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
خخخخخخخخخ
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
سلام بر ایمان عزیز: آرزو میکنم در پناه ایزد سبحان همیشه مسرور و کامیاب باشید.متشکرم
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
مرسی. زنده باشید
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
سلام:پاینده باشید
m_soltani
m_soltani
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
بسی شاد شدیم :)سپاس
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
:)
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
این ابن جیم رو میشه دید؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
نه؛ به رحمت ایزدی رفته، الان فقط کتاباش مونده
maede
maede
٩٣/١٢/١٨
١
٠
بیکار اصیل!! D: استاد ما میگفت تو کشور ژاپن فکر میکنم دانشجوها از این طرف که از دانشگاه فارغ التحصیل میشن،از اون طرف وارد بازار کار میشن!مثلا دانشجوها برای کار تو فلان کارخونه تربیت میشن و آموزش میبینن!یه نگاهی به این لینکی که دادین و نظراتش انداختم،با یکیشون موافقم.گفته بود اینایی که پزشکی خوندن و بیکارن حتمن شکمشون سیره وگرنه واسه پزشکی کار هست!
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
١
٠
به دانشجو اصلا تصویری از آبنده کاریش نمیدن. مثلا طرف رفته به امید این پزشکی خونده که توی بیمارستان شهرش دکتر بشه. حالا بهش میگن باشو برو 1000 کیلومتر دورتر از خونه است ، کلی بیمارستان بهت نیاز دارن. اگه از همون اول بهش میگفتن، شاید اصلا نمیرفت پزشکی بخونه.
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
-___________-
v-qavam
v-qavam
٩٣/١٢/١٨
٢
٠
حکایت را در جای مناسب سیو کرده و گیم اُور نشده است خخخخخ بی نظیری ایمان/ بی کاری هم که دیگه ...
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
مرسی وحید جان
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٨
٤
١
انگاری که آن ها خواب هستند ! مشکل بیکاری را هم سابقاً اشاره کردم ، بایستی سن ازدواج پایین آید ، در بدو اخذ مدرک راهنمایی برای دختر ها و اخذ دیپلم به جهت آقا پسر ها ، و فل الواقع باید تصمیمی اتخاذ شود تا بچه دار هم شوند ، اینطوری خانم ها می نشیند به تربیت فرزند مشغول می شوند ، هم بهشت را می خرند ، هم جمعیت رشد پیدا کرده و مشکل آن حل می شود ، هم ازدواج زود هنگام فوایدی دارد که هم من می دانم ، هم شما و هم سایر عزیزان ، دوستان ، کاربران ، روح ها ، بزرگانی چون ادمین های سایت ، از آن طرف چون خانم ها به بنیاد خانواده می اندیشند پس در نتیجه آن بخش از گرایشات شغلی که اشباه می شود خالی می گردد ، شوهر های آن ها می توانند بروند آنجا کارکنند ، و دیگر ما مشکل بیکاری نخواهیم داشت ! البته بایستی تدبیری اتخاذ شود تا در گرایشاتی مثل پزشکی و پرستاری و امثالهم جا برای فعالیت خانم ها بیشتر شود که تجربه نشان داده که موفق تر هستند ، آن دسته که استعداد دارند باید شکوفا شوند ولی گروهی که از بیکاری به دانشگاه ها می روند را باید فکری به جهت ازدواج زود هنگامشان کرد ، که لااقل جوانان از حالت مجردی خارج شوند و مریدان کامیاب :) !
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/١٨
١
٠
خوبه آدم یکی به میخ بزنه یکی به نعل!
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٨
٠
٢
این که میفرمایید یه سری خانم ها بدون هدف میرن دانشگاه درسته ولی این رسمش نیس..اگه ما قراره به اون خانم ها راه درست رو نشون بدیم اول باید بهشون یاد بدیم که چجوری هدفشونو پیدا کنن..وگرنه اگه همینجوری فقط به خاطر خالی کردن میزها و دادنشون به مرد ها و دانشگاه نرفتن بخوایم کاری کنیم ازدواج کنن دوباره اش همون اش میشه و کاسه همون کاسه و برمیگردیم به نسل مادرهای ما که تو سنین نوجوانی بدون هیچ اطلاعات خاصی ازدواج کردند..البته مسلما مادر من و خیلی از مادرهایی که تو نوجوانی عروسی کردن مادرهای خوب و مهربون و فداکاری هستن ولی این رسمش نیس که فقط برای باز کردن جای مردها و به بهونه ی بهشت فرستادن خانم ها اونا رو زود مزدوج کنیم بدون درست نشون دادن راه زندگی به اونا و فقط بهشون بگیم که اگه فداکاری کنی میری بهشت..نه این راهش نیست که از اون ها پلی برای بهتر کردن زندگیمون بسازیم..این رسمش نیست
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
نگاه کنید ، مادر من و مادر شما خانه دار هستند ، آیا تربیت فرزند ارزشمند تره یا کار کردن؟ زمانی که یک مرد می تونه کاری رو انجام بدهد چه نیازی به کار کردن خانم هست؟ یعنی واقعاَ باید به تربیت فرزند به چشم کار کردن نگاه کرد ، کاری که خداوند از والاترین و ارزشمند ترین کارهای دنیوی می داند ، متاسفانه تفکر جدید و نسل جدید نسبت به فرزند، و حس مادرانه کاملاً نگاه متفاوتی دارند ، و این دیدگاه تفکر غربی است که به ما تحمیل شده، که نتیجه آن استقلال خانم ها، عدم شکل گیری خانواده، تک فرزندی و در نتیجه کم شدن جمعیت هست.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
میگم خانم هاچ منم به میخ و نعل باهم زدم ، نزدم ؟ !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
:)
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
من اصلا منظورم این چیزا که شما می فرمایید نبود..بله تربیت درست فرزند ارزشمند ترین کار برای یه مادره..ولی این کار هم شرایطی داره..مادر باید اگاه باشه و بدونه چیکار کنه..یه نگاه به جامعه مون کنید..همه ی مادرا بچه شونو با یه تبلت تنها گذاشتن..منظور من از هدف اینه..که نگید صرفا به خاطر کارپیدا کردن مردها زنا زود ازدواج کنند چون خیلی از دخترای همسن من..یعنی 17 ساله ها اگاه نیستند که چجور بچه شونو تربیت کنند..منظور من اینه
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
موضوع اینه که ما فکر میکنیم همه چیز ازدواجه..در صورتی که قبل ازدواج خیلی چیزای دیگه باید درست شه که یه ازدواج موفق شکل بگیره..الکی که نیس ادم فقط ازدواح کنه و بچه بیاره..من کار به پول ندارم فعلا..بعله ادم میتونه یه زندگی ساده هم داشته باشه و یه سریا به خاطر زیاده خواهی ازدواج نمیکنن..منظور من یه سری چیزهایی هست که یه انسان برای تربیت کردن یه انسان دیگه باید یاد بگیره..ما اول باید بیایم به بقیه این چیزا رو یاد بدیم تا بتونن بچه تربیت کنن..شما فقط دارید از منظر کار پیدا کردن میگید برای همین میگم که این رسمش نیست که زنا رو کرد یه پلی برای رسیدن به کار بهتر..
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
خوب فکر کنم منظور من رو درست متوجه نشدید یا من درست منظورم رو نرسوندم ، با این حال سپاس :) ! نه خانم ها پلی نیستند ، بلکه خانواده هدفی به جهت موفقیت هست ! هر انسانی در خانواده باید نقشی رو ایفا کنه ، اگر روزی ما نا خواسته این نقش ها رو باهم قاتی کردیم ، اون موفع مشکلات این چنینی پیش می یاد ! :)
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
اتفاقا متوجه ی منظورتون شدم ..و میدونم نیت خیری دارین..ولی اون روشی که شما گفتید برای درست کردن این وضع درست نیس...تمام حرف من این بود..اون روش شما یه جور پاک کردن صورت مسئله اس..ولی من میگم به جای این کار باید مثلا تو مدارس..تو رسانه ها..تو مطبوعات یا هرچی که میشه درست زندگی کردنو اموزش بدیم..نه با پاک کردن صورت مسئله..مطمئن باشید حتی اگه دخترا هم زود ازدواج کنن و مشکل بعضی از پسرا برای کار کردن حل شه از اونور ازدواج زودهنگام دخترا و پسرا بدون هیچ درکی از زندگی مشکل ساز میشه و باعث میشه زندگی موفقی نداشته باشن و همه ی هم و غمشون بشه پول دراوردن و کارای خونه رو کردن و هیچ درک درستی از زندگی مشترک و زندگی واقعی به دست نیارن چون زندگی فقط انجام دادن این کارها نیست..اصل هدف افرینش ما اینه که روحمون رو پروش بدیم و اگه ازدواج هم میکنیم برای تکامل ما هستش نه فقط انجام دادن یه سری کارهای روزمره..مشکل اصلی جامعه ی ما همینه..که کسی به فکر این مورد نیست..اگه همه دست به دست هم بدیم این مشکلو حل کنیم مطمئن باشید مشکل کار هم حل میشه..مشکل کم بودن جمعیت و مشکلات دیگه هم حل میشه..
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
میگم مثلا پدر بزرگامون که زود ازدواج می کردن ، دچار مشکل خاصی بودن ؟ این مسائل رو معمولا مادر به دخترش می گفت و پدر به پسرش ! خودمون سخت کردیم !
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
منظورم اون مسائلی که شما فکر میکنید نیست اقای بهمنی..منظورم مسائل خیلی بزرگ تر و مهم تریه مثل درک متقابل مثلا..که مطمئن باشید بچه های این سنی که شما گفتین با هم ازدواج کنن نسبت به هم ندارن..قدیم میسوختن و میساختن ولی این دوره و زمونه این جور نیست که درک نکردنا رو تحمل کنن پس کار به طلاق میکشه !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
يُعْطِي اللَّهُ كُلَّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ ثَوَابَ أَلْفِ شَهِيدٍ وَ يَكْتُبُ لِكُلِّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ عِبَادَةَ سَنَةٍ(1) يعني خداوند به هر يك از اين سه گروه از زنان به خاطر صبر و بردباري ثواب هزار شهيد را مي دهد، و براي هر يك از آنان ثواب يك سال عبادت در نامه عمل شان نوشته مي شود. در حديث ديگري از پيامبر اكرم(ص) آمده است. هر مردي بر بد اخلاقي زنش صبر و بردباري از خود نشان دهد، خداوند پاداشي را كه به حضرت داود - يا حضرت ايوب (2)- عليهما السلام به خاطر تحمل بلاها داده است به آن مرد مي دهد. و اگر زني بد اخلاقي شوهرش را تحمل كند و صبور باشد خداوند به او ثواب و پاداشي را كه به جناب آسيه يعني يكي از چهار زن برتر بهشتي داده است، عنايت مي كند . (3) 1. وسايل الشيعه 29 جلدي، شيخ حر عاملي، ج 21، ص 285، چاپ مؤسسه آل البيت، قم، سال انتشار 1409،ق. 2. بحار الانوار، علامه مجلسي، ج73، ص 367، مؤسسه الوفاء بيروت – لبنان، سال انتشار 1404 ق. 3. بحار الانوار، ج 100، ص 247. اون قدیما رو این اصول زندگی می کردن !خیلی از قدیمی ها هم هستند که با عشق زندگی کردن ، حالا این همه روشنفکر که تو دانشگاه با شناخت ازدواج کردند و عاقبت تلاق گرفتند ، دلیلی بر رد ازدواج زود هنگام نیست !
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
شما چرا همه چی رو میزنید به ثواب؟بله منم قبول دارم خدا همچین چیزی گفته ولی خدا گفته که سعی کنید از عقلتون هم استفاده کنید..و نشانه هاییست برای ان ها که می اندیشند..پیامبر گفته در همه چیز تفکر کنید الا ذات خدا..به نظر من این درست نیست که ما به جای نشون دادن روش صحیح همیشه فقط میایم میگیم این کار رو بکن ثواب داره..بله ثواب داره ولی باید به طرف نشون بدی که چرا و به چه علت خدا برای این کار ثواب در نظر گرفته..اگه ما بخوایم کاری رو فقط برای ثواب انجام بدیم که فایده نداره..ما باید به همدیگه نشون بدیم که خدا چرا گفته این کار رو انجام بدیم و چرا براش ثواب در نظر گرفته..ما نباید به بقیه بگیم به خاطر ثواب همه ی خشم و ناراحتیاتونو تو خودتون بریزید و حرف نزنید..ما باید یادشون بدیم خشم و ناراحتیشونو تبدیل کنن به حرف و با شوهر یا زنشون منطقی حرف بزنن و زندگیشونو بهتر کنن نکه فقط صبر کنن و صبر..موضوع اینه که شما به روشنفکری به چشم بد نگاه میکنید دوست عزیز..مگه من گفتم مثل غربی ها باشیم؟گرچه بازم این لفظ غربی به نظرم مناسب نیست..باید بگم مگه گفتم حرف خدا رو گوش نکنیم؟من فقط میگم باید راه درست رو نشون داد اول..اگه راه درست رو یاد بگیرن بچه ها چرا که نه..منم با ازدواج زودهنگام موافق میشم :)
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
میگن قران کتابی هست که همیشه تازه اس همینه..که بشه با توجه به شرایط راهکار جدید برای مشکلات پیدا کرد..من این حرف هایی که زدم تو قران برای مشکل الانمون پیدا کردم..ولی شما دارید به گذشته نگاه میکنید..برای همین به توافق نمی رسیم :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/٢٠
١
٠
می گم هدف تبادل اطلاعات هست و گر نه هر انسان آزاد هست و اختیار خودش رو داره و می تونه با استفاده از قدرت عقل خودش تصمیم گیری کنه :) سپاس از شما :)
سمیرام
سمیرام
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
به نظرتون چیکار کنیم که بیکار نباشیم ؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
١
٠
یه کار رو که بهش علاقه دارید نشون کنید، برید یادش بگیرید. حالا اگه توی دانشگاه یاد میدن، برین دانشگاه، اگر هم جای دیگه، برون جای دیگه یاد بگیرین.
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
یکی از علل بیکاری اینکه اکثراً دنبال ی کاری میگردند که پشت میز بشینند و زحمتی به خودشون ندن.
faranak_b
faranak_b
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
خیلی خوب بود :)) ممنون. البته مایی که داریم درس میخونیم فعلا سرکاریم! البته از نوع دیگه ی سرکاری!! بازم ممنون :)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
ایشالا واقعا برید سر کار
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
طنز خیلی قشنگی بود و به قول دوستان اون جریان گیم اور عالی بود..منتظر طنز های بعدیتون هستیم :)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
مرسی، لطف دارید
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
متن عالي بود و به شدت با تيكه‌ي "خار مغيلان خوردند" حال كردم/ مرسي :)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
خدا قسمت کنه دور همی بریم یه خار مغیلانی بزنیم، ما هم حالشو ببریم
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
بفرما مردم شاهزاده اصیل میشن..از یه طایفه ی اصیلن....هنرمند اصیلن...حداقلش طهرونی اصیل میشن...اونوقت ما بیکار اصیل....میبینین شانسو...هیــــــــــــع رزوگار :/
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
خخخخ عالی بود! این حرف آخر ابن جیم خیلی تکان دهنده بود ولی! منم نزدیک بود سرم رو در دیوار بکوبم!
admincheh
admincheh
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
خانه از پای بست ویران است ،خانه ی وزارت آموزش کشور را می گوییم !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
نه دیگه در این حدی که شما می گید خانم انتصاری ، بد قانونی بهتر از بی قانونی هست ! شاید قانون و سیاست بدی گذاشتن ولی در عین حال از بی قانون بودن که خیلی بهتره !
رفیعه
رفیعه
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
ی سوال!ابوجارچی کیه دقیقن؟؟:|
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
:) کنیه اش ابوجارچیه، پسر جیم خراسانی، کلا اطلاعات زیادی ازش در دست نیست، جز همین حکایت ها که ازش مونده