اگر نبود این حس نوستالوژی دوستی!
به بهانه پخش مجدد سریال خانه سبز

اگر نبود این حس نوستالوژی دوستی!

نویسنده : ناصر جوادی

بی مقدمه باید تقدیر و تشکر کرد از مسئولان گرام رسانه ملی به خاطر اهتمامی که در امر صرفه‌جویی در منابع در  این عصر مقاومت اقتصادی دارند. حتما خواهید پرسید صرفه جویی چی؟! و احیانا خواهید گفت کشک چی؟! تلویزیون که ما را بیچاره کرده از بس تن تاک و کرم حلزون و تابه نچسب تبلیغ کرده و عیال محترم نیز ما را مجبور به خرید آن.

ولی عزیزان من نگارنده به شما توصیه میکنم که اینقدر ظاهر بین نباشید  اگر نگاهی از عمق جان و ته بصیرت به کنداکتور (ببخشید برنامه پخش بگوییم بهتر است همین جوری گفتم کنداکتور که نگوید طرف چیزی بارش نیست) شبکه های سیما بیندازید خواهید دید که در راستای همان مقاومت اقتصادی که پیش از این عرض کردم یکی دو جین از فیلم و سریال های را که حداقل اگر 20 سالی سن داشته باشید سه باری آن‌ها را مشاهده نموده‌اید بار دیگر در برنامه پخش خود قرار داده است. حال شما خود قضاوت کنید این حرکت رسانه ملی جای تشکر ندارد؟!

اصلا چه معنی دارد پول بی زبان را خرج تهیه فیلم و سریال کرد؟ می دانی باید چند بار تبلت بوغ یا رنده نقطه چین را تبلیغ کرد تا پول ساخت یک سریال جور شود؟ شبکه نمایش خانگی که پر شده از فیلم و سریال هرکس دوست ندارد تلویزیون تماشا کند دندش کور چشمش نرم! برود پول بدهد فیلم تماشا کند هرکس هم که پول ندارد خوب دیدن دوباره یک سریال مجانی از سرش هم زیاد است.

و دوما (حتما که نباید اولش گفت اولا تا بعد بگی دوما!!) ملت ما دارای پرکاری غده نوستالوژی دوستی هستند و به شدت خاطره باز. مثلا همین سریال اوشین را که به یاد دارید خود ژاپنی‌ها به اندازه ما با آن خاطره ندارند  و لذا خیلی هم خوشحال می‌شوند که یک سریال قدیمی را دوباره ببینند اصلا به همین خاطر بود که سریال استرالیایی رودخانه برفی شانصد بار از شبکه یک پخش میشد طوری که تن مرحوم بانجو پترسون در گور می‌لرزید و سخت پشیمان بود که شعری را گفته که دست مایه ساخت این سریال شده است!

پس اگر شما خوانندگان جان از آن دسته آدم‌های منطقی باشید که بی شک هستید می بینید که بی خود نبود که از عزیزان زحمت کش رسانه ملی تشکر کردم و در پایان چند پیشنهاد برای جدول پخش برنامه های نوروزی:

1- چرا باید هرسال این همه با ایرج طهماسب و رفیق شفیق شان  حمید خان جبلی سر پخش کلاه قرمزی چک و چانه بزنید. همان کلاه قرمزی های سال‌های قبل را با هم مخلوط کرده و به خرد مخاطبانش که کودکان رده سنی 2 تا 90 سال هستند بدهید.

2- همان طور که در بالا هم اشاره کردم حیف نیست پولی را که با ریختن عرق جبین آقا پیام بازرگانی به دست می آید خرج تولید سریال نوروزی کرد این همه سریال نوروزی  از سال‌های قبل دارد در آرشیو سازمان خاک می خورد به هر شبکه ای چند تایش را بدهید پخش کنند.

3- اصلا یک کار دیگر بکنید که به همه کارها بیرزد کل ایام نوروز را فقط تبلیغات پخش کنید و به همه عوامل یک مرخصی توپ بدهید تا به مسافرت بروند اهل و اعیالشان دعایتان خواهند کرد. مردم کما فی سابق خود را با شبکه‌های ماهواره‌ای سرگرم خواهند کرد!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/٢٦
١
٠
یادداشت دلچسبی نوشتید... "پرکاری غده نوستالوژی دوستی" حسابی منو خندوند! پیشنهادهاتون هم سنجیده و واقعا به جا بودند بخصوص آخرین جمله ی آخرین پیشنهاد! خودشون هم میدونن ها؛ فقط زدن به ندیدن چشمهای مبارکشون رو.
naser_j
naser_j
٩٣/١٢/٢٧
٣
٠
مرسی خوشحالم که با مطلبم ارتباط برقرار کردید به نظر من اگر به جای صد ها برنامه مستندی که در نقد سریال های ماهوارهای که در مضراتشون هیچ شک و شبهه ای وجود نداره سعی میشد با سریال های جذاب به مقابله با این شبکه ها می رفتند نتیجه خیلی بهتری می گرفتند عزیزان رسانه آن هم از نوع ملیش
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٢/٢٦
١
٠
یادداشت خوبی بود .. ولی من هنوز در چشمانم از خواندن عبارت چشمم نرم احساس نرم شدگی و کوبیدگی دارم .. واقعا حس بدیه چشم ادم نرم بشه !:)) ولی شخصا خانه سبز رو دوست دارم و هر شب دارم تماشا میکنمش :)) و البته از این دید که چقدر دیدن سریال تکراری درمنابع صرفه جوی می کنه به قضیه نگاه نکرده بودم :)
naser_j
naser_j
٩٣/١٢/٢٧
٥
٠
در ابتدا ممنونم که صفت خوب رو به یاداشتم دادید درمورد چشم نرمی هم آره واقعا این که چشم آدم نرم بشه اتفاق بدیه شاید بد تر از کوری!!! نکته سوم اینه که من در این داداشت به هیچ وجه قصد نقد سریال خانه سبز رو نداشتم و در هیچ جای مطلبم هم به اون اشاره نکردم فقط پخش مجددش بهانه و جرقه ای بود برای نوشتن این مطلب و اما صرفه جویی منابع ، شاید در نگاه اول این قضیه باعث صرفه جویی در منابع باشه ولی باید دید اگر تلوزیون این رویه رو پی بگیره و نتونه طیف وسیع مخاطبانش رو راضی نگه داره و انها جذب شبکه های متعدد فارسی ماهواره ای بشوند که در پس سریال های رنگارنگ رایگان شان اهداف پلید بساری دارند جامعه متحمل چه هزینه های می شود و این شایسته رسانه ای که لقب ملی را یدک می کشد نیست که صرفا به خاطر صرفه جویی باعت ایجاد نا هنجاری های فرهنگی و اجتماعی و حتی مذهبی بشود
میرزا
میرزا
٩٣/١٢/٢٦
٠
٠
سلام ... فکر کنم که شما کلا با علائم نگارشی بیگانه باشید آقای جوادی، درسته؟ :) متن خوبی رو تحویلِ منِ مخاطب دادید، با یک موضوع عالی، اما دغدغه تون تنها ارسال مطلب نباشه، متن به این خوبی و قلم به این نازی! متونتون رو چند مرتبه بخونید و مشکلات تایپی _ که ایراد هم نیستند _ رو برطرف کنید. به عنوان مثال چند مورد رو براتون می نویسم: کنداکتور که نگویید/ بوق/ به خورد مخاطبان/ عیالشان. عرض کردم که این ها فقط به این خاطرِ که متن را دوباره مرور نمی کنید. جسارت منو ببخشید، فقط و فقط به این خاطر که استعدادش رو دارید. موفقیت روزافزون شما آرزوی میرزاست.
naser_j
naser_j
٩٣/١٢/٢٧
١
٠
سلام میرزای عزیز فرمایش تون کاملا متین راستش وقتی یه مطلب به ذهنم خطور میکنه تنها و تنها به نوشتنش فکر میکنم و گاهی این سیکل اونقدر سریع اتفاق میفته که باعث به وجود اومدن این اشکالات تایپی و بعضاَ املائی میشه و به دلیل گرفتاری های روز مره فرصت ویرایش ثانویه رو هم در اکثر مواقع ندارم اما در آینده سعی میکنم این نقیصه رو هم بر طرف کنم چشم انتظار راهنمایی های آینده شما اهستم
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٢/٢٦
٠
٠
سلام خیلی خوب بود.امیدوارم که برنامه های بهتری نسبت به قیل ببینیم.
naser_j
naser_j
٩٣/١٢/٢٧
٢
٠
ممنون ما نیز هم
faranak_b
faranak_b
٩٣/١٢/٢٦
٠
٠
کلا تلویزیون نگاه نمیکنم چند وقته!! اگرم نگاه کنم سینمایی. ولی کلا خانه سبز رو دوست میدارم!! :)
naser_j
naser_j
٩٣/١٢/٢٧
٢
٠
من هم دوستش دارم سریال خوبی بود
مکابیز
مکابیز
٩٣/١٢/٢٦
١
٢
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم شما حتــماً به نظرتــون سریال های آبکی و جدید مثل "هفت سنگ" ، "گذر از رنج ها" و... حرف دل مردم این دوره رو بهتــر میزنن؟!!! هیــچ سریال یارای رقابـت با خانه سبز رو نخواهـــد داشت، ممنونم از بیرنگ و رسام عزیز که این کــار بی نظیر رو ساختن. به کوری چشم بدخواهــــان!!
naser_j
naser_j
٩٣/١٢/٢٧
٢
٠
هم اونطور که در پاسخ یکی دیگه از دوستان عرض کردم من در این یاداشت رویه تلوزیون رو نقد کردم نه سریال خانه سبز سریالی که خودم هم دوسش دارم با اون سبک دوست داشتنی وصمیمانه از روابط خانوادگی و اصتلاحات خاصش مثل " قهریم ولی حرف که می زنیم؟ مگه نه؟"و اون سریالهای رو هم گه گفتید اولی رو اصلا ندیدم و دومی رو هم چون خانواده نگاه میکردند خط در میان دیدم و اصلا دوسش نداشتم هرچند نسبتا در جذب مخاطب موفق بود ولی با پایان شعاری و ضعیف هوادارانش رو نا امید کرد اما حرف من اینه که اگه هنوزم خیلی ها دیدن خانه سبز رو دوست دارن یکی از دلایلش نبودن سریال هایی در حد خانه سبزه که همین کم کاری تلوزیون رو تو یاداشتم نقد کردم و دوما خوب و خوش ساخت بودن یه سریال دلیل پخش چند باره اون نمیشه ما یه خونه سبز جدید نیاز داریم خونه سبزی مطابق با دغدغه های زندگی امروزی
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠