روی مود مُد
رنگ مد، رنگی که این روزها پشت ویترین‌ها جا خوش کرده انداخته است

روی مود مُد

نویسنده : اکرم انتصاری

«عنابی، رنگی از پرده‌های قرمز روشن با ته رنگ کبود و وجه تسمیه آن رنگ میوه عناب است.» این توضیحات ویکی پدیا در مورد رنگ مد امسال است که پا به ویترین‌ها گذاشته. چیزی به نام رنگ سال هنوز در ایران جوان است و به دلیل ضعف ما در طراحی و ارائه دادن یک مد خوب وطنی، هنوز وارداتی است و البته جای خالی یک متولی برای رونق دادن این هنجار فرهنگی به چشم می‌خورد.

 

|| رنگ سال تو مشتمونه!

** وقتی بهار پیش از موعد به شاخه‌های درخت سر می‌زند، طبیعی ست که آدم‌ها و ویترین‌ها هم به استقبال خرید و رنگ مد سال بروند. تنوع یکی از نیازهای انسان است و تزریق این تغییر رنگ با تغییر فصل باعث تقویت این روحیه می‌شود.

به بهانه خرید سری به خیابان راهنمایی زدم. مانتوهای گل درشت، رنگ لیمویی روشن و البته کیف و کفش‌های عنابی ویترین‌ها را رنگی کرده است. می‌خواهم از خانم جوانی که با همسرش در کشاکش انتخاب است و سمت راست ویترین را نشانه گرفته، بپرسم که درباره رنگ امسال چیزی می‌داند؟ انگشتش را به سمت مانتوی گل درشت با زمینه تیره می‌برد و می‌گوید: این(!)

وقتی نظرش را درباره رنگ سال می‌پرسم، می‌گوید: «معمولا به سلیقه خودم رنگ‌ها را انتخاب می‌کنم اما اگر رنگ خوبی باشد شاید یکی از خریدهایم آن رنگی باشد.» در همین حین آقای جوان که تا این‌جا ساکت بود می‌گوید: «همین الان برای انتخاب رنگ با هم مشکل داریم. من زیاد رنگ تیره را دوست ندارم و خانم به رنگ تیره عادت دارند.» خانم جوان هم با لبخند جواب می‌دهد: «خب تیره رسمی تره!»

من هم با توضیح این‌که رنگ‌های تیره گاهی باعث کم شدن روحیه و افسردگی می‌شود، برای خرید رنگی، خانم جوان را تشویق می‌کنم و این زوج را برای انتخاب راحت تنها می‌گذارم، چرا که احتمال آوار غرهای نامتناهی خانم جوان را به همسرش خیلی نزدیک دیدم.

** بعد از چند روز این بار به خیابان دانشگاه و برج آلتون می‌روم. تقریبا پشت ویترین‌ها مملو از آدم‌های در حال انتخاب است. فروشگاهی که پشت ویترین‌هایش بیشتر رنگ‌های عنابی – زرشکی ( البته مدیونید فکر کنید تا بعد از توضیح فروشنده فرقش را نمی‌دانستیم) به چشم می‌خورد.ا ز فروشنده پرسیدیم رنگ امسال چه رنگی است؟! که با نشان دادن چند کیف، رنگ عنابی را نشان داد و در جواب سوال «چه طور می‌فهمید امسال چه رنگی مد شده؟» گفت خیلی ساده است، با چند سرچ در گوگل و دنبال کردن یاهو رنگ سال را می‌شناسد و به مشتری‌ها معرفی می‌کند. بعد از توضیح آقای فروشنده دست به سرچ شدم و به دنبال روانشناسی رنگ عنابی رفتم. این رنگ به روح، بدن و ذهن قدرت می‌دهد و باعث ثبات و اعتماد به نفس می‌شود. Leatrice Eiseman مدیر انستیو پنتون گفته است: این رنگ حس زمینی بودن در عین پیچیدگی و هنرمندانه بودن ارائه می‌کند. این رنگ در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته و به سادگی می‌توان از آن در مد، زیبایی، طراحی صنعتی، طراحی‌های داخلی و دکوراسیون منزل استفاده کرد. 

 

امیر عالمی طراح مد و لباس می‌گوید

از بازار مد و رنگ سال باید استفاده کرد

قبل از شروع مصاحبه توضیحاتی در مورد روند تعیین رنگ مد سال می‌دهد. شرکت  pantoneاز سال 2000 به بعد رنگ سال را با یک سری فرمول‌های خاص و نشست‌های روانشناسی بر اساس اتفاقاتی که در طی یک سال افتاده است، مشخص می‌کند. این رنگ لزوما تک استفاده  و فقط برای صنعت فشن و مد نیست و در دکوراسیون و... هم استفاده می‌شود.

+ هنجار شدن رنگ سال در ایران کار درستی است؟

- پوشش اجتماعی و پوشش‌های خانگی دو جنبه پوشش در ایران هستند. البته طبق یک تفکر قدیمی به نظر ما رنگ‌های تیره شیک هستند و اصولا آدم‌های تیره پوشی هستیم. این فرهنگ هنوز در جامعه ما شکل نگرفته که کجا چه رنگ بپوشیم .تزریق رنگ‌های متنوع باعث تغییر روحیه افراد می‌شود و امیدوارم امسال با توجه به این رنگ عنابی خوش رنگ است مورد استقبال قرار بگیرد .

+ یک طراح لباس چه وظیفه‌ای برای طراحی مد دارد؟

- کلمه مد به درستی در جامعه ما تعریف نشده است و معمولا به اسم تهاجم فرهنگی شناخته می‌شود. ابتدا باید بپذیریم یک طراح  با تحقیق و آگاهی از زیبایی شناسی پارچه و لباس و رنگ یک طرح را ابداع می‌کند. ما می‌توانیم با توجه به جذابیت بعضی مدها آن‌ها را بپذیریم و آن را طبق فرهنگ ایرانی- اسلامی ایرانیزه کنیم، کاری که هیچ وقت نکردیم. به طور مثال رنگ عنابی رنگ مد امسال است و می‌توانید گرایش به این رنگ را در برندهای مطرح دنیا ببینید. در قدم اول باید از طراح لباس حمایت کرد. برند ایرانی ساخت و البته با اجازه حضور این برند از آن حمایت کنیم. البته وجود پوشاک با قیمت‌های بیشتر از قیمت واقعی با برندهای به ظاهر مارک نشان می‌دهد مردم دوست دارند برند پوش باشند، پس به طراح لباس فضا برای ایجاد جذابیت داده شود. البته قبل از همه این‌ها باید تعریف درستی از مد ارائه داد و پذیرفت که برند ایرانی هم می‌تواند در این بازار فضای رقابتی ایجاد کند و جوان ایرانی را جذب کند.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/١٢/١٦
٠
٠
یادش بخیر 10 سال پیش یعنی سال 84 رنگ فیروزه ای مد بود و من هم یک بلوز شیک فیروزه ای داشتم////اره من در جوانی چنین ادمی بودم!(به روز)/خ/ این چیزا رو خیلی وقت پیشا کهنه کردیم رفت/خ
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
من فکر می کنم مثل بقیه ی چیزا مد هم به روز میشه و کهنه نمیشه اصولا
blue girl
blue girl
٩٣/١٢/١٦
٢
١
خب من به همه ی رنگای اون بالا میگم قرمز:|
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
نهههههههههههههه :-o
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
اونا پرده های رنگ قرمزند، آقایون اصولا این طوری می بینن:دی
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/١٦
٠
٠
منکه اصلا به این چیزا اعتقادی ندارمو خوشمم نمیاد...
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
اعتقاد پیدا می کنین ^_^
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
نووورررچ فکرر نکنممم.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/١٦
٠
٠
چه گزارش و مطلب خوب و به موقعی... ممنونم :-)
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
این قدر ما رو به نقدهاتون عادت دادین که وقتی از مطلب در همین حد تعریف می کنین هی فکر می کنم یه جای کار ناقصه^_^
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/١٦
١
٠
چقدر مسخرست :دی من اصلا نمیفهمم که چطور میشه آدم خودش رو محدود کنه؟ چطور میتونه خودش رو در قید و بند یک قرارداد که فقط از روی شکم سیری هر سال اعلام میشه، قرار بده؟ اصلا چرا باید این مهم باشه که یه عده برن رنگ سال معرفی کنن و یه عده ی دیگه رو سر کار بذارن؟ شاید یکی از پیش پا افتاده ترین موضوعات همین مد باشه. چیزی که خیلی ها اسیرشن خواه ناخواه. حقیقتا درکش سخته!
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
١
٠
این قدرا که می گی ساده نیست . این چیزی هست که جنبه ی روانشناختی داره وبرای جوان جذابیت ایجاد می کنه . طراحی فشن تو ایران جا نیفتاده متاسفانه و برخی کلمات اشتباه جا افتادن ، خوب پوشی و جذابیت برای خیلی ها ایجاد اعتماد به نفس می کنه . طراح لباسی که من باهاشون حرف زدم این رنگ رو منوط به عرصه ی لباس ندونستن .جدای همه این ها طراحی رنگ و بدنه ی لباس یک هویت فرهنگی هست برای ایران . مثل تمام اقلیم های الان که پوشش خاص خودشون رو دارن . لزومی نداره کسی خودش رو به این رنگ محدود کنه میشه با طراحی مد ایرانی حداقل فرهنگ خودمون رو نشر بدیم .:)
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/١٧
١
٠
من واقعا با واژه ی "مد" مشکل دارم. از نظر من من فقدان مد(البته مد به اون معنی که توی ذهنمه: درباره ی هرچیزی که یه روز رایج بشه و روز بعد از بین بره) هیچ لطمه ای به ساختارها نمیزنه. حضورش هم فقط مایه ی دردسر شده، برای ما البته. برای بقیه کشورها رو نمیدونم
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
مد تو جامعه ما یک ناهنجار ِ که با افراط و شکم سیری و .. این حرفا تعبیر شده ،حق داری
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
توضیحات شما فوق العاده بود خانم پاییز... :-)
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
پس جامعه در برابر تک تک لحظات و سردرگمی های من مسئوله
radyab0
radyab0
٩٣/١٢/١٦
٠
٠
ایول
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
بلی بلی !
Kale_namak
Kale_namak
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
WOO00OOOw عـاشـق ایـن رنــگـم.. لــآک و شـال ایــن رنـگـی ســت ..چه شود :D ;)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
لاکش خعلی قشنگه :)
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
ساعت هم بهشون اضافه کنی خوشگل تر میشه ^_^
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
اتفاقا مد برای مایی که پیروش نیستیم چیز خوبیه :)))) ملت هرچی بپوشن ما عکسش میپوشیم که بیشتر تو چش باشیم :))))))))))) شیک نوشتی... عزیزجان قلمت مستدآم (^_^)
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
آره فط تیره نپوشید دم عیدی ، دل آدم می گیره:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
خیالت راحت...امسال باز اعتماد به نفسم زیادی قلمبه شده ، سفید میپوشم :)))))))))))
امیر بهزادپور
امیر بهزادپور
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
مطلب خوبی بود، دستتان درد نکند...
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
سر شما درد نکند ...:)
Samira
Samira
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
هیچ وقت معنی رنگ سال و نفهمیدم ، وقتی بهمون نمیاد چه اجباری هست استفاده بشه.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
خب به خیلی ها هم میاد :)
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
اجباری تو این زمینه نیست می تونی مثلا یه کیفش رو بگیری ، چیزی که هست تنوع از نیازای آدمه:)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
آقا رنگ سال امسال خیلی قشنگه. ازدیرباز جز رنگ های مورد علاقم بوده. میشه باهاش ست قشنگی درست کرد. منتهی مشکل اینجاست تو ایران با رنگ سال انقدر لباسا و کیف و کفشای زشتی درست میکنن که کلا جلوش از بین میره :|
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
آره ، رنگش زیاد جیغ نیست و خیلی تو دل برو هست .البته تشخیصش بین رنگای کیف تو ویترین و نور زیاد سخته -_-
faranak_b
faranak_b
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
توی روتیتر فک کنم انداخته باید حذف میشده! نمیدونم من کوررنگی دارم یا واقعا رنگ عنابی و شرابی و جگری با هم فرقی ندارن؟! خداروشکر هیچوقت تابع مد نبودم! یعنی خوشم نمیاد همرنگ جماعت باشم! ممنون بابت مطلبت دوستم. خداقوت :)
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
آره باید حذف شه :) معمولا اکثرا دوست ندارن لباسی بپوشن که یکی دیگه عینا همون رو داره (البته این حس بین خانوما بیشتره گمونم).فرق دارن اون قدر که ارغوانی و بنفش و سوسنی فرق دارن ^_^
mhv
mhv
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
خوشحالم که بعد مدت ها یک گزارش رفتین:)
arwen
arwen
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
اول مرسی از مطلب خوبتون مد برای خود من خیلی جذاب نیست شخصا چیزی رو میپوشم که ازش خوشم بیاد سعی میکنم با هم تناسب داشته باش ه و تا حد امکان برازنده باشه اما خودم رو درگیر مد نمیکنم چون اگر بخوایم همیشه درگیر مد باشیم زمانهایی هم پیش میاد که شرایط مانع از این پیرویی میشه و آون زمان خودمون هستیم که ضرر میکنیم متاسفانه الان مدپوشی یه جورایی معضل شده تو جامعه ما تو دوستان خودم دیدم از نون شبش میزنه زیر قرض میره برای به مد راه رفتن و وقتی جامعه همه به همین مسیر بره دیگران ناچار میشن پیروی کنن که غلطه آقا من از اون کیفه خوشم اومده ادرس بدید برم سراغش
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
مطمئنین بعد مدت ها بوده ؟:دی !
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
@arwen: بحث همین جا افتادن اشتباه کلمات هست . مد مساوی شده با تهاجم فرهنگی و افراط !میشه هم به روز بود کمی و افراط نکرد . برج آلتون طبقه همکف تشریف ببرید .
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١٢/١٧
٠
٠
من هیچوقت رنگهارو از هم تشخیص ندادم..ب رنگ سالم کار ندارم:دییی...خیلی ممنون پاییزی.....اون رنگای بالا همشون قرمز نیستن؟://///
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٧
١
٠
قرمز نیستن ، اینا رو نگین .آقایون این قدرت تشخیص رو ندارن خانوما دارن ^_^
maede
maede
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
یعنی واقعا این تاثیرارو داره؟!رنگ قشنگیه و هروقت خوشت بیاد میتونی استفاده کنی :) هرچند وقتی یه دوره مد میشه دیگه بعد از اون کسی اون رنگ خاصو استفاده کنه بهش میگن رنگ لباست از مد رفته! :| من خودم به رنگ سال کاری ندارم،واسم مهمه چی قشنگه؟
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
برای هر رنگ یه سری ویژگی ها تعریف شده که بنا به سرد و گرم بودنشون تاثیر دارن در رفتار و ناخودآگاه ، می تونی به کتابای روانشناسی بصری مراجعه کنی:)
Niva
Niva
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
زیاد اهل مد نیستم ولی تنوع در انتخاب رنگ و استفاده از رنگ های شاد و روشن رو هم دوست دارم :) ممنون پاییز جان جالب بود
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
این همون کلماتی هست که تو ایران ناهنجار تعریف شدن ولی تو دنیا نه، مرسی:)
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
پس رنگ سال عنابیه !! خخخخخخخ
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
با اجازه دکترین محترم ^_^
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٢/١٨
١
٠
به همه رنگ ها فارغ از مد بودن یا نبودن علاقه دارم و در هر شرایطی طیف های فیروزه ای ابی و سبز ابی و بنفش را می پسندیم :))
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
خیلی خوبه که آدم پوشش رنگی رنگی باشه و درونش یک رنگ ^_^
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
هیععععع.( صدای تعجب بسیار ) شما همون پاییز تخته ای؟من فکر میکردم نمینویسی..چرا منو با دوتا نام کاربری گمراه میکنی آخه دختر -_____- ..راستش از اونجا که اهل مد نیستم حوصله ام نشد همه ی متن رو بخونم :دی ..ولی جاهای مهمشو خوندم و به نظرم خیلی خوب گفته بودی و یه طرفه به قاضی نرفته بودی..این که تو نوشته هات با تعصب برخورد نمیکنی عالیه ^___^..فقط یه چیزی که من دوس نداشتم این بود که گفته میشه رنگ های تیره افسردگی میارن..به نظرم این ماییم که با کارهامون این رنگ ها رو بده کردیم نه خود رنگ ها..اونا خودشون حتی تیره ترینشون که سیاه هستش هم به نظرم غم نمیاره..فقط باید بدونیم چجوری ازشون استفاده کنیم و با چه دیدی نگاهشون کنیم :) ..مثلا تو ایران به خاطر این که تو عذا از سیاه استفاده میکنن و کلا یاد گرفتن برای رسمی بودن باید رنگ تیره پوشید و این چیزا هس که باعث شده این رنگ ها رو موجب افسردگیمون شه با نگاه کردن بهشون چون یاد چیزای بد میوفتیم..مثلا یاد وقتی که باعث شدیم از خود واقعیمون به خاطر رسمی بودن فاصله بگیریم...پس یعنی کاربردشون باعث این کار میشه نه خودشون :)
Paeez
Paeez
٩٣/١٢/١٨
٠
٠
بلیــآ ،خودشم^_^ . این دوگانگی برای همه پیش میاد ^_^ اون اکانت برای زمانی هست که ادمینم . درسته اما خب ما عادت کردیم به تیره پوشی می تونی آمار بگیری داخل یه مراسم عروسی چند درصد مشکی پوشیدن !؟یا کلا پوشش بیرونی ما . این قدر رنگی نپوشیدیم که اگه یه بار این اتفاق بیفته باعث کلی جلب توجه میشه !البته کاربرد هر رنگ تو هر محیط تعریفی داره و نمیشه خارج از اون عمل کرد^_^مرسی:)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
خیلی بده که آدم دوتا اکانت داشته باشه! واقعا شایسته نیس! :/ :-))
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٣/١٢/١٩
٠
٠
هیچ وقت درمورد رنگ سال توجیه نمی شم! :| آدم باید هرچی که بهش میاد بپوشه.... گزارش خیلی خوبی بود پاییز جان .ممنون :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٢٢
٠
٠
بیا خودم توجیهت کنم=)
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠