Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - «شکارچی شب» به دنبال «مرد پرنده‌ای» www.jeem.ir
«شکارچی شب» به دنبال «مرد پرنده‌ای»
پیشنهادها و ضد پیشنهادهای جیم درباره فیلم‌های اسکار

«شکارچی شب» به دنبال «مرد پرنده‌ای»

نویسنده : دست قیچی

تا ساعاتی دیگر هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار برگزیدگان خود را خواهد شناخت. به همین بهانه به معرفی برترین و بدترین فیلم‌های حاضر در این رقابت پرداخته‌ایم:

 

|| پیشنهاد / فیلم‌هایی که حتما باید دید

مرد پرنده‌ای Birdman

جورج کلونی در مصاحبه‌ای گفته بود جذاب‌ترین فیلم‌های حال حاضر جهان در۳ یا ۴ کشور تولید می‌شود و ایران و مکزیک را جزو این کشورها معرفی کرده بود. نگاهی به موفقیت‌های اخیر کارگردان‌های مکزیکی بیانگر صحت این ادعاست. «گیرمو دل تورو» با ساخت هزارتوی پن El Laberinto Del Fauno در سال 2006 سه جایزه اسکار گرفت. «آلفونسو کوآرون» همین سال گذشته با جاذبه (Gravity) ۷ جایزه اسکار دشت کرد. «آلخاندرو گونزالس ایناریتو» نیز پیش از این با بابل (Babel) اسکار گرفته است و ۲۱ گرم (21 Grams) اش هم نامزد ۲ جایزه اسکار بوده است. 

امسال نیز به احتمال زیاد «مرد پرنده‌ای» آلخاندرو گونزالس ایناریتو اسکار بهترین فیلم سال را می‌گیرد.

تم داستانی مرد پرنده‌ای تا حدود زیادی مشابه «قوی سیاه» (Black Swan) دارن آرونوفسکی است، با این تفاوت که  تمام استانداردهای تولید قوی سیاه را ارتقایی چند پله‌ای داده است. از کیفیت بازی‌ها بگیرید تا کارگردانی و به خصوص فیلمبرداری. این کارگردان‌های مکزیکی دارند افق‌های جدیدی را به سینما دوستان می‌نمایانند و حتی از نظر تکنیکی انحصار را از چنگ آمریکایی‌ها درمی‌آورند. 

انقلاب تکنیکی جاذبه و فیلمبرداری عجیب و غریب همین مرد پرنده‌ای به نظر تازه اول ماجرا می‌رسد. 

پ.ن:‌ ویدئوی مصاحبه جورج کلونی را می‌توانید از این‌جا ببینید.

 

ضرباهنگ  Whiplash

امسال انقلاب بزرگی در ساخت فیلم‌های موزیکال اتفاق افتاد. عموم فیلم‌های موزیکال پیش از این در دو قالب ساخته می‌شدند:‌

۱- روایت زندگی یک خواننده از شرایط سخت کودکی تا اوج موفقیت و محبوبیت‌اش در بزرگسالی که این وسط احتمالا با چالش‌هایی نظیر اعتیاد یا عشق هم مواجه می‌شد. از این دست فیلم‌ها کم نداریم. از walk The Line  (2003) بگیرید تا ری Ray ، یا La Vie En Rose و .... نمونه زیاد است.

۲- نوع دیگر فیلم‌های موزیکال همان‌هاست که در آن افراد وسط یک روایت شروع می‌کنند به آواز خواندن رو به دوربین. اتفاقا اقبال خوبی هم در اسکار پیدا می‌کنند. مثل شیکاگو Chicago، مولن روژ Moulin Rouge و طلسم شده Enchanted. 

اما امسال دو فیلم «فرانک» و همین «ضرباهنگ» این الگوهای کهنه و قدیمی را شکستند. فرانک در جایی که همه فیلم‌های موزیکال قبلی بر پایه موفقیت خوانندگان بنا شده، سنت شکنی بزرگی کرده و خلق دنیای شخصی شاعر و خواننده گروه را به مثابه پیروزی اصلی معرفی می‌کند.

حتی گام را از این هم فراتر می‌گذارد و محبوبیت و اقبال عمومی به قیمت زیر پا گذاشتن این دنیای شخصی را یک شکست تمام عیار می‌داند. در اینجا موسیقی بعنوان یک عامل برون ریزی و زمینه‌ای برای خلاقیت فردی و یک نوع تراپی درون گروهی معرفی می‌شود.

ضرباهنگ نیز جزو معدود فیلم‌های موزیکال است که نه درباره خوانندگان یا گروه‌های آوازی بلکه درباره موزیسین‌هاست و موسیقی بی‌کلام. بازیگر چهره ندارد اما بازی هر دو بازیگر اصلی‌اش جزو نقاط قوت فیلم است.

برگ برنده فیلم اما، پرداختن به رابطه استاد و شاگردی است. رابطه استاد سخت گیر و شاگرد سخت کوش. رابطه‌ای که احساسات متناقضی را در بیننده برمی‌انگیزد. از عشق و علاقه بگیرید تا نفرت تمام عیار. اما مهم‌ترین احساسی که موفق به درآوردنش می‌شود آن شور و اشتیاق گرفتن تأیید از استادی است که قبول‌اش داری. 

 

پسربچگی Boyhood

ریچارد لینکلیتر را همه با سه گانه پیش از طلوع Before Sunrise (1995)، پیش از غروب Before Sunset (2004) و پیش از نیمه شب Before Midnight (2013) می‌شناسند. همان‌طور که می‌بینید هر فیلم با فیلم قبلی فاصله‌ای ۹ ساله دارد و زندگی جسی و سلین (با بازی خوب ایتان هاوک و جولی دلپی) را در این فواصل روایت می‌کند. از وقتی فیلم اول ساخته شد،‌ کارگردان و بازیگران اصلی مدام با یکدیگر در تعامل بوده‌اند و وقایعی از زندگی روزمره خودشان را با هم به اشتراک می‌گذاشته‌اند. درنهایت با همفکری یکدیگر آن‌ها را که به نظرشان ممکن بوده برای جسی و سلین اتفاق افتاده باشد در فیلمنامه می‌آورده‌اند. بدین ترتیب تماشای این سه گانه مثل تجدید دیدارهای دوستان دبیرستانی است که جدیدا در ایران هم مد شده است. هر ۹ سال یک بار با جسی و سلین دیدار می‌کنیم و از احوالات‌شان در این سال‌ها آگاه می‌شویم. 

لینکلیتر با ساخت «پسربچگی»، این رئالیسم و جاری بودن زندگی بر پرده سینما را به بعد جدیدی کشانده است. این بار به جای این‌که هر چند سال یک بار ما را به دنیای شخصیت‌هایش ببرد، در پروژه‌ای جاه طلبانه خودش هر سال به شخصیت‌های فیلمش سر زده و بخش‌هایی از «پسربچگی» را فیلمبرداری کرده است. در نهایت با تدوین این بخش‌ها، زندگی پسرکی به نام میسون را از سن ۵ تا ۱۸ سالگی پیش چشم مخاطب گذاشته است. عملا میسون در برابر دیدگان ما بزرگ می‌شود. مثل این است که زندگی را روی دور تند گذاشته باشیم.

بدین ترتیب هرچند پسربچگی در حد یک شاهکار سینمایی نیست و شاید حتی به لحاظ درام فیلمی متوسط به حساب بیاید، اما تجربه تماشای آن مثل تجربه خود زندگی است. هیچ وقت فرم و محتوا این‌قدر با هم جفت و جور نبوده‌اند.

 

شکارچی شب Night Crawler

امسال ۲ فیلم خوب در  نقد قدرت رسانه در هدایت فکری مخاطب ساخته شده است که هر دو نیز در اسکار با کم محلی مواجه شده‌اند. یکی همین «شکارچی شب» است با بازی واقعا خیره کننده جیک جیلنهال که نامزد نشدنش در رشته بهترین بازیگر سال واقعا جای تعجب دارد. شکارچی شب به روایت زندگی شبانه خبرنگاران برای پوشش حوادثی که در شهر رخ می‌دهد می‌پردازد. ظاهرا پوشش خبرهایی از این دست خیلی مستندوار است و فقط زودتر رسیدن خبرنگار به سر صحنه، ضامن موفقیت است.

اما دن گیلروی (فیلمنامه نویس و کارگردان) در این فیلم ثابت می‌کند که رقابت شبکه‌های مختلف تلویزیونی چگونه روایتی مستند از قبیل اخبار حوادث را به داستان‌های جنایی مورد پسند مخاطب تبدیل می‌کند و در این دگردیسی خبری، حتی ابایی از قربانی کردن افراد و نیروهای پلیس ندارد. قطعا از بهترین فیلم‌های داستانی سال است و نامزدی‌اش تنها در رشته بهترین فیلمنامه،‌ حق مطلب را ادا نمی‌کند.

راستی فیلم دومی هم که در این زمینه ساخته شده، دختر گمشده Gone Girl به کارگردانی دیوید فینچر است که در کمال تعجب سهم‌اش از اسکار فقط یک نامزدی در رشته بازیگری است. این فیلم به نظر من بعد از مرد پرنده‌ای، بهترین فیلم سال بود.

به نظرم آکادمی کلا با «دیوید فینچر» سر لج دارد و الا چطور دست خالق «باشگاه مبارزه» Fight Club (رتبه 10 بهترین فیلم‌های تاریخ سینما)، «هفت» Se7en (رتبه 23 بهترین فیلم‌های تاریخ سینما)،‌ «بازی» Game،‌ «شبکه اجتماعی» The Social Network، «زندگی عجیب بنجامین باتن» The Curious Case Of Benjamin Button و ....هنوز از اسکار کوتاه مانده است؟ هرکدام از این فیلم‌ها باید به تنهایی تمام جوایز اسکار را درو می‌کردند.

 

|| ضد پیشنهاد / فیلم‌هایی از کنارشان هم نباید رد شد

تک تیرانداز آمریکایی The American Sniper

دوستانی که به فیلم‌های سفارشی داخلی می‌تازند،‌ این اثر تازه کلینت ایستوود را ببینند تا بفهمند فیلم سفارشی ساختن یعنی چه. تازه اسکار هم مثل جشنواره فجر خودمان در همه رشته‌های اصلی نامزدش کرده است. کم‌کم می‌فهمیم حرف شمقدری که می‌گفت اسکار مثل جشنواره گچساران خودمان است، چندان هم بی‌راه نبوده و ایشان افق‌های دورتری را رویت می‌کرده است. 

همه چیز تک تیرانداز آمریکایی بد است و رد پای سمبل کاری را در جای جای آن می‌توان دید. از فیلمنامه فوق العاده سطحی‌اش بگیرید تا بازی‌های تک بعدی و چیپ بازیگران و کارگردانی افتضاح ایستوود. عمق فاجعه زمانی مشخص می‌شود که این فیلم را با «دشمن پشت دروازه‌ها» Enemy At The Gates ساخته ژان ژاک آنو محصول سال 2001 مقایسه کنید. فیلمی که خط اصلی داستانی تک تیر انداز آمریکایی از روی آن برداشته شده است. ایستوود پایه اصلی یک شاهکار سینمایی را گرفته و به پایین‌ترین سطوح کیفی ممکن (وچه بسا ناممکن) تنزل داده است.

در یک کلام می‌توانم بگویم در همه رشته‌هایی که اسکار،‌ جایزه بهترین .... را اعطا می‌کند. می‌توان به این فیلم جایزه تمشک بدترین ..... همان را داد. 

 

هنوز آلیس Still Alice

جولین مور برای بازی در این فیلم نامزد اسکار شده است و بخت زیادی هم برای کسب آن دارد. نه این‌که فیلم خیلی خوب باشد یا بازی جولین مور ترکانده باشد. اصولا بعضی نقش‌ها اسکار بر هستند. مثلا بازی در نقش یک قاتل زنجیره‌ای اصولا جذاب است و مورد توجه آکادمی. حالا می‌خواهد آنتونی هاپکینز «سکوت بره ها» Silence Of The Lambs باشد یا خاویر باردم «جایی برای پیرمردها» نیست No Country For Old Men یا «چارلیز ترون» هیولا Monster. اصلا خود نقش جدا از کیفیت بازی، جذابیت دارد.

بازی جولین مور «هنوز آلیس» در نقش یک مبتلا به آلزایمر هم از همین جنس است و ماهیتا جذاب است و الا «هنوز آلیس» یک فیلم به شدت معمولی است. حتی نگاهش به آلزایمر و مشکلات مبتلایان به این بیماری، به شدت سطحی و ابتدایی است. 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Cold
Cold
٩٣/١٢/٠٣
٣
٠
هرکی birdman و gone girl رو ندیده چیز بزرگی رو از دست داده...
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١٢/٠٤
٢
٠
gone girl عااااااالیه. تو یه شب دوبار دیدیمش با دوستام. منم کلی ازش لذت بردم
Cold
Cold
٩٣/١٢/٠٤
٢
٠
من 10 بار نشستم نگاش کردم تا حالا :))...
Cold
Cold
٩٣/١٢/٠٣
٠
٠
من american sniper رو دیدم...به این افتضاحی که شما گفتید هم نبود ولی واقعا قابل مقایسه با Enemy At The Gates نیست...دشمن پشت درواره ها یکی از بهترین فیلماییه که کلا دیدم...
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٣
١
٠
بیخیال جناب کلد! تک تیرانداز امریکایی فاجعه بود. تمام مدت فیلم داشتم سرمو تو دیوار می کوبیدم. آرگو لااقل فیلم خوش ریتمی بود و کیفیت تولید خوبی داشت. آدمو با قصه شخصیت هاش همراه می کرد. این هیچی نیست واقعا! حیف عمر و وقت گرانمایه
آذر صدارت
آذر صدارت
٩٣/١٢/٠٣
١
٠
دختر گمشده و مرد پرنده رو دیدم. مرد پرنده میخکوبم کرد. ینی تا مدتها بعد از تموم شدن فیلم مبهوت ریتم تند و پلان های طولانیِ بدون کات و بازی های فوق العاده ش بودم...
mhv
mhv
٩٣/١٢/٠٤
١
٠
واقعا این دوتا فیلم گیرا بودن ! دو تاش چسبید اساسی!
باران
باران
٩٣/١٢/٠٣
١
٠
فیلم تک تیراندازو امثالهم خواه ناخواه اثر بدشونو میذارن / تعریف پسربچگی و دخترگمشده رو زیاد شنیدم /
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/٠٣
١
٠
خیلی کم فیلم میبینم ولی ظاهرا مرد پرنده و تک تیرانداز امرکایی رو نباید از دست بدم
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٤
٠
٠
تک تیرانداز امریکایی رو سعی کنید حتما از دست بدین. هر ثانیه ای که از صرف کردن پای این فیلم کم کنین، ارزش یک عمر زندگی سعادتمندانه رو داره. خودتونو از این عذاب دور نگه دارید
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/٠٣
١
٠
از اون تحلیل های "نامبر وان" بود که کیفورم کرد! مرسی!
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٤
٠
٠
قربون شما
admin
admin
٩٣/١٢/٠٤
١
٠
جالبه اولین فیلمی که معرفی کردی هم بهترین فیلم شد :) همین الان
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٤
٠
٠
شما مگه داری مراسمو میبینی ادمین؟ ;)
admin
admin
٩٣/١٢/٠٤
١
٠
و البته دست قیچی جان؛ پیش بینی ات در مورد جولین مور هم درست از آب در اومد :)
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٤
٠
٠
جی. کی. سیمونز هم برای ضرباهنگ اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل رو گرفت. دست شکارچی شب و دختر گمشده از همون تک موردی که نامزد شده بودن هم کوتاه موند. سلما هم یک جایزه جنبی بهترین موسیقی رو گرفت که رنگین پوستا باهاش شاد باشن. به سلما هم می خواستم بپردازم ولی دیگه مطلب زیادی داشت طولانی می شد. در هر صورت آکادمی خیلی رو بازی میکنه. خیلی!
mhv
mhv
٩٣/١٢/٠٤
٠
٠
http://s4.picofile.com/file/8172805884/tiny.jpg
mhv
mhv
٩٣/١٢/٠٤
١
٠
این لیست پیش بینی من قبل از جشنواره در سایت تاینی بود!/ بهم افتخار کنین! حداقل برای اول هاش!خخخ
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٤
٠
٠
محمدحسین جان! من به تو افتخار میکنم
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/١٢/٠٤
١
٠
ویپلش واقعا عالی بود. من خیلی باهاش احساس قرابت داشتم. شاید شبیه همین وضع توی مدارس ما هم بود.
o_edman
o_edman
٩٣/١٢/٠٤
٣
٠
yep. I shall watch that "birdman" thing then. Is there any other movies (2014-15) you recommend but they ain't in this year's festival?
admincheh
admincheh
٩٣/١٢/٠٤
٢
٠
فارسی را پاس بدارید بی زحمت:)
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١٢/٠٤
٢
٠
باریکلا خوشمان آمد. چه انگلیسی سلیسی!‌ در جواب سؤالت باید بگم چرا هست ولی مناسب سن شما نیست ;)
o_edman
o_edman
٩٣/١٢/٠٤
١
٠
و در جواب ادمینچه: :)
admin
admin
٩٣/١٢/٠٤
٢
٠
اصلش این بود که نظرت تأیید نشه؛ بنابراین بازم من تأکید می کنم فارسی را پاس بداریم. تشکرات
o_edman
o_edman
٩٣/١٢/٠٥
٢
٠
ای بابا! ادمینچه دید به حرفش گوش ندادم ادمین اصلی رو آورد؟ باشه، فارسی رو هم پاس میداریم. خواهش جات و احیانا پوزش جات!
azadeh_tabrizi
azadeh_tabrizi
٩٣/١٢/٠٥
١
٠
عالی...
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/٠٥
١
٠
این فیلما کی اومدن ایران که شما دیدین :دی ای بابا چقدر عقب موندم از این قافله :|