«مامان من چطوری به وجود اومدم؟!»

«مامان من چطوری به وجود اومدم؟!»

نویسنده : sepide.b

پارت اول/

پسر دایی 9، 10 ساله دوستم، رفته پیش خاله دوستم که می‌شود همان عمه خودش و گفته «عمه جان یکی از بچه‌ها که چند روز پیش اومده بود اینجا، توی تبلتش به ما فیلمایی نشون داد که توش زنا و مردا کارای بد میکردن: عمه جان هم گفت «میرم به باباتون می‌گم!» که آن‌ها هم اصرار کردند که «نگو وگرنه کتک میخوریم. ما به مادرش گفتیم ولی گفت خودم پاکشون کردم» و تمام!

 

پارت دوم/

سیزده سالم بود توی کتابی که سخنان امام علی بود، چیزهایی در مورد روابط زن و مرد خواندم و بعد سوال‌هایی از مادرم پرسیدم که گفت «بزرگ میشی و می‌فهمی!»

 

پارت سوم/

دخترها و پسرهایی را می‌شناسم که پدر مادرهای‌شان به اسم «ما به بچه‌مان اعتماد داریم» چشم‌شان را روی همه چیز بسته‌اند. در حالی که کل این اعتماد کشک نسابیده‌ای بیش نیست .

 

پارت چهارم/

 دیده‌ام که پدر مادرها به محض شنیدن بحث روانشناسی چگونه مسایل جنسی را به فرزندمان یاد دهیم، حتی از شبکه‌های خودی، فورا کانال را عوض کرده و جم کلاسیک و فارسی وان تماشا می‌فرمایند .

 

پارت پنجم/

 دختر بچه یازده ساله‌ای در بازی‌های اینترنتی شماره پسرها را می‌گیرد و دور از چشم پدر و مادرش می‌خواهد ببیند پسرها چه موجوداتی هستند .

 

پارت ششم/

 پدر و مادرهایی که پای سیستم‌شان فیلم و عکس روابط جنسی را می‌بینند و ذره‌ای برای‌شان اهمیت ندارد که هیستوری سیستم را پاک کنند یا نه! که بچه کنجکاو هشت ساله‌شان می‌بیند یا نه!

 

پارت هفتم/

مادری خطاب به شوهرش در مقابل دختر سه ساله اش: «خب بیست سال دیگه با دوس پسرش نمیره بیرون؟»

 

پارت آخر/

این‌ها موارد مثبتی(!) بود که به شخصه در این چندسال دیدم. دیدم که دخترها از دبستان با بدن اپیلاسیون شده و صورت اصلاح شده وارد راهنمایی می‌شوند و لابد که خانواده‌ها روشنفکر شده‌اند! همانطور که مامان‌های ما می‌گفتند اگر مقنعه‌ات برود عقب من می‌فهمم و آن وقت...

ما ازدواج می‌کنیم و بعد به این نتیجه می‌رسیم که حالا که خیلی بیکاریم بگذار بچه بیاوریم. حالا که خیلی دعوا می‌کنیم بچه بیاوریم شاید اوضاع خوب شود. حالا که خیلی سرمان شلوغ است بچه بیاوریم اگر مردیم یکی باشد نسل‌مان را ادامه دهد. حالا که فک و فامیل هی غر می‌زنند که دیر شد، بچه بیاوریم که غر نزنند (آخری خیلی قانع کنندست!)

اما بعدش... بعدش نه می‌خواهیم برایش شب‌ها قصه بگوییم. نه می‌خواهیم حواس‌مان خیلی بهش باشد. نه می‌خواهیم بگذاریم مستقل فکر کند و تصمیم بگیرد. هم می‌خواهیم باهوش و زرنگ و همه چیزدان بشود. هم می‌خواهیم خیلی چیزها را نپرسد و نداند و نشود و تا آنجا هم که ممکن است سرپوش می‌گذاریم و کوچک‌ترین سوالش که «من چطور بوجود آمدم؟» را تا سن ده، یازده سالگی با «سرنماز دعا کردم بعد یهو تو رو اوردن برام» یا از «اِسمال بقال خریدیمت» و خلاصه  به همین شیوه‌ها جواب می‌دهیم. یا اگر بچه سوالی از جنس مخالف می‌پرسد چون روی‌مان نیست یا چشم و گوشش باز می‌شود و حیای بین والدین و فرزند از بین می‌رود به اسم جهنم و گناه و خشم خدا تمام می‌کنیم !

یا این‌که برای‌مان مهم نیست دوست‌هایش کی هستند و برای ما مهم نیست توی آن تبلتش که از پنج سالگی می‌دهیم دستش چه کوفتی نصب است. چه فیلمی هست. یا اگر رمز گذاشته و به ما نمی‌گوید، قربان صدقه حریم خصوصی‌اش می‌رویم، یا در جواب پسردایی دوست من می‌گوییم «خودم پاکشون کردم !»

من می‌ترسم. از روزی که نتوانیم هیچ چیز را کنترل کنیم. از این‌که هیچ چیزمان نرمال نیست و فکر می‌کنیم هست. بیایید بالا بیاوریم این هنجارهای مسخره و گند و لعنتی را که خودمان هم ازشان بیزاریم ولی از نبودشان می‌ترسیم. پدر ها، مادرها این ترس‌ها را بشکنید لطفا. تا کی یا از این ور بوم بیافتیم یا از آن‌ورش؟

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
آفرین به شما! بعضی از تابوهای دورانداختنی و نامتناسب، اگه دور انداخته بشن، نسل های بعد هم میتونن نسل های بهتری باشن و درست رشد کنن و درست برگ و بار و میوه بدن. کاش والدین آگاهتر بشن و در این وانفسای دهکده جهانی شدن، تنها به روال گذشتگان عمل نکنن و به خودیابی و آگاهی فرزندانشون هم کمی اهمیت بدن ... حرف زیاده در این مورد ولی تلنگر خیلی مثبت و خوبی بود ... ممنون از شما :)
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
بله دقیقا.... کاش یکم فکر میکردن , متاسفانه پدر مادرهای جدید خودشون بیشتر گیر این غول تکنولوژی هستند تا بچه هاشون !
نگارا
نگارا
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
دخترها از دبستان با بدن اپیلاسیون شده و صورت اصلاح شده وارد راهنمایی می‌شون( اینکه خدایی چه عیبی داره واقعا؟؟) واقعا بده واقعا تاسف میخورم وقتی میبینم خیلی راحت بچه ها ی کوچیک پیگره این سریالان یا همینکه تو تبلتاشون هر کاری می خوان می کنن و خانواده ها بی اهمیت... ولی خب اینم نباید فراموش کرد که به خود بچه هم خیلی بستگی دداره خیلیی زیاااد.. مرسی از این دلواپسی خوبتون :)
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
من فکر نمیکنم دوازده سالگی سن مناسبی واسه باشه . دختر ها نباید اینقدر زود وارد دنیای زنانگی شن شاید . البته این بحث خیلی مهمتر از اینجاست که در توان سواد بنده باشه , من فقط اظهار نگرانی و تاسف میکنم . ممنون از نظرتون
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
گاهی اوقات دیده شده ناآگاهی دختران از اندامشون دردسرایی رو براشون به همراه داشته متاسفانه.دوره ما که خانواده ها به شدت از توضیح دادن این مسائل پرهیز میکردن اما الان که فکر میکنم مدارس هم کوتاهی میکردن واصلا واسه بچه ها برنامه هایی که تو این موارد باشه نمیزاشتن.ولی الان شما بگو کدوم بچه ای خبر نداره از این مسائل؟؟؟
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
دانش آوز 12 ساله ی من توی کلاس از رابطه یجنسی دختر خاله اش حرف میزنه و بعد مادرها فکر میکنن دخترهاشون همون طور که اونها فکر میکنن معصوم موندن!! این اوج حماقت خیل یاز پدر و مادرهاست که تربیت ذبچه ها رو بی خیال شدن و به جای همه ی پدری و مادر یکردن ها اونها رو گذاشتن پای ماهواره و اینترنت متاسفم میشم گاهی برای هم نسلانم! دغدغه ی مهمی دارید خوشحال که کسی به این موضع پرداخت بالاخره موفق باشید دوست خوبم
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
تاسف آوره ... درد آوره ... خیلی بده ... و حتی فاجعه ست ...
admincheh
admincheh
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
متاسفانه در فضای مجازی هم چند وقته شاهد صفحات نا به هنجاری هستیم که فقط باعث کنجکاوی بیشتر میشه ، صفحاتی که عاجزانه می خواهند اگر زیر هجده سال هستید فورا صفحه را ببندید !و جالب تر این که این صفحات مدام در بین نت گردی سایت ها به صورت خودکار وارد صحنه می شن . تا وقتی این مسائل بین فرزند و خانواده یه جور تابو باشه وضع همینه ، نباید گذاشت چیزی رو که فرزند باید تو محیط خونه و والدینش یاد بگیره ( به صورت درست ) از اینترنت و دوست و ... یاد بگیره ..
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
دقیقا. حالم از این ص بهم میخوره که همه جا باز میشه. من از همین درست نفهمیدن این موضوع خیلی ضربه خوردم.خیلی...
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
متاسفانه والدین دیر بیدار میشن , درست وقتی بچشون خطا رو انجام داده ... البته اگر بیدار شن :))
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
اگر از مرورگر موزیلا استفاده میکنید یک افزورنه هست به نام Adblock Plus Pop-up Addon کار این افزورنه جلوگیری از باز شدن همنی صفحه های که معروف هستند به Pop-up البته این افزونه ممکنه از باز شدن بعضی صفحات مثل بخش نظرات وبلاگ ها هم جلوگیری کنه که البته راه چاره داره و از زیر نوار ابزار میتونید دستی اون صفحات رو باز کنید. اما به نظر من خیلی خوبه که نمیذاره اینقدر صفحات تبلیغاتی باز بشند!
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus-pop-up-addon/?src=search از اینجا میتونید نصبش کنید.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
یادداشت خیلی خیلی خوبی بود بخصوص از لحاظ محتوایی و جنبه تامل برانگیزاننده اش. سقوط از "یکی از دو طرف بام" یکی از دغدغه های همیشگی جامعه شناس ها و رفتارشناس هاست. بخصوص در جوامع ایدئولوژیک و اعتقادی تابوها به مراتب سخت تر هستند و خیلی مرزها یا "رمز گشاییِ بموقع نمیشن" و یا بطور کلی "برچیده میشن". کاش هشیارتر باشیم... مرسی از این مطلب قشنگ.(چند مشکل کوچک در فاصله گذاری ها داشتید که احتمالا به عجله در تایپ بر میگرده، چون یقینا خودتون آگاهید) بیصبرانه منتظر یادداشت های قشنگ بعدی شما هستم :-)
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
دقیقا باهاتون موافقم , یا رمز گشایی نمیشند با به طور کامل دور ریخته میشند و چقدر حیف که ما جامعه ی متعادلی نداریم . ولی من به اینده خوشبینم :) ایرادات هم وارده :)) نمیدونم چرا گاهی این شکلی میشه !
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٢٦
٢
٠
چه موضوع خوبی رو به چالش کشیدید، واقعیت الان اوضاع جامعه و گسترش شبکه های اجتماعی طوری هست که خود بنیان خانواده و روابط پدر مادر هم در صورت نا آگاهی و استفاده نادرست به مشکل میخوره ... این وسط بچه های خانواده اگه پدر مادر آگاهی نداشته باشن و یه دفعه خودشون رو وسط شبکه های اجتماعی ببینن یا وسط این جور مسائل واقعا نمی دونم آینده این جامعه چطور میشه ؟!! بچه هایی که بچگی نکردن و خیلی زود وارد دنیای بزرگترا شدن اون هم به صورت نادرست و غلط یه تصوراتی بچه ها دارن که اصلا نمی دونم آینده شون چی میشه!! خانواده ها هم با این افراط و تفریط هاشون اوضاع رو بدتر می کنن، پدر مادر شدن مسئولیت خیلی سنگینیه همیشه سنگین بوده الان بیشتر کاش پدر مادرا آگاهانه تر و مسئولانه تر برخورد میکردن و گردن جامعه و مدرسه نندازن ....بازم ممنون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
سلام به شما ، خیر مقدم می گم به حضورتون تو سایت جیم ! ضمن اینکه واقعا قلم فوق العاده ای داشتید ! ما کاربرهای سایت مشتاقاته منتظر نوشته های بعدی شما هستیم ! :) به هر حال دیر یا زود می فهمن ! همین طور که ما بچه بودیم ، فهمیدیم :) ! زیبا بود !
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
دیر و زود داره ولی این موضوع سوخت و سوزها داره ! مرسی از خیر مقدمتون :)
Raha_hs
Raha_hs
٩٤/٠١/٢٧
١
٠
خيلي جالب بود ،ولي متاسفانه هيچ كسي براي فهموندن بعضي مسائل به والدين تلاشي نميكنه يا اموزشي نميبينن.
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
خب , کتاب هست , برنامه های تلویزیونی هست , متخصص هست . والدین اگه یکم از بحران اقتصاد و سیاست و نچ نچ واسه این و اون بیان بیرون و سعی کنن که آگاه بشن , مطمئن باشید که میشند .
R_ghazi
R_ghazi
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
اره خوب درست ميگيد.
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/٢٧
١
٠
فوق العاده بود. تک تک کلمات این یادداشت را لمس کردم. اینکه بچه هایمان را احمق بار بیاوریم غم انگیز است. اینکه سرشان را شیره بمالیم غم انگیز است. پدر و مادر ها از این نمی ترسند که فرزندشان آگاه شود. چون می دانند که بالاخره اینترنت و خیلی چیزهای دیگر وجود دارد. می ترسند بچه هایشان از زبان آنها بشنوند و دیدشان نسبت به والدین عوض شود. در حقیقت دارند خودشان را فریب می دهند. اما تکلیف این بچه ها چه می شود؟ بچه هایی که برای اولین بار در زندگی سرشان را بر می گردانند و می بینند همه چیز دروغ بوده است. و تصور می کنید آن موقع والدینشان را چطوری می بینند؟ فکر می کنند آیا این یک کار زشت و گناهی عظیم بوده است که والدینش از گفتن آن این همه واهمه داشتند؟.. کودکی در تشکیل شخصیت فرد نقش خیلی مهمی دارد. باید الگوهای غلط برداشته شود. ممنون از شما.
sepide_b
sepide_b
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
بله , دقیقا..... ممنون از شما
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٤/٠١/٢٧
١
٠
مشکل ما همین جمله ا بزرگ میشی میفهمی! خب منی که الان دوست دارم بفهمم شما نگی خودم خواهم رفت دنبالش!
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
یادداشت خوبی بود. کاملا با گفته ها تون موافقم. مواردی هم هست که به نظر من خیلی تاثیر گذاره از جمله این که پدر و مادرهای امروزی خیلی بیش از حد سر خودشون رو شلوغ کردن، مخصوصا مادرها که وظیفه اصلی تربیت فرزند رو دوششونه. تو جامعه فعلی شرایط طوری پیش میره که همه چیز برای گمراه کردن یک نوجوان و جوان خیلی راحت و در دسترسه و حالا به جای این که پدر و مادرها بیشتر حواسشون جمع باشه، کمتر به تربیت فرزندانشون می رسند. خب این خودش یک مسئله خیلی مهمه که به نظر راه حلی جز درست شدن آداب تربیت فرزندان نداره. نکته بعدی هم همین که شما گفتید. یعنی آگاهی ندادن به بچها از سنین پایین تر در مورد مسائل جنسی. و اینکه پدر و مادرها همه چیز رو گذاشتن رو دوش مدارس! مدارس هم که اوضاعشون خیلی خراب تر از این حرف هاست. پس خود بچه ها با کنجکاویشون چیزهایی میفهمند ولی خب به چه قیمتی...
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠١/٢٧
٠
٠
خیلی خوب بود.ممنون
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
فكر نكنم كسي باشه كه به اين سوالا نخورده باشه! مرسي :)
زینب
زینب
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
موافقم.متاسفانه این کوتاهیا و سرپوش گذاشتنا به خیلیا ضربه زده.بهترین راه حلش اینه که والدین به موقعش خودشون راحت با بچه صحبت کنن. نتیجه این کوتاهیا خبرای درگوشی و افتضاحاتیه ک هممون شنیدیم و دیدیم و شاید خودمون تجربه کردیم به نوعی و متاسفانه بعضیاش ب هیچ وجه قابل جبران نیس بخصوص برای دخترا با توجه به فرهنگ ما ایرانیا.... مناسفانه درد بزرگیه
پربازدیدتریـــن ها