هزار نقش برآید ز کلک صنع

هزار نقش برآید ز کلک صنع

نویسنده : anahita_r

چهره‌ای که یک کودک برای اولین بار با آن قدم در این جهان می‌گذارد. چهره‌ای عبوس و درهم است اما، وجودش و لبخندهایی که گه گاه بر چهره او نقش می‌بندد، هنر خداوند را در خلق زیبایی نمایان می‌کند. هنری که خداوند در وجود انسان نهاد، نماینده تمام و کمال همه خوبی‌های انسانی ست تا او را به قله‌های عالی و برتر ببرد.

اما این هنر به یک‌باره او را به بردگی کشاند! بردگی رسانه‌ها و ارتباطاتی که هر روز با همه توان‌شان تعاریفی جدید از مفاهیم، هنر، انسان و چیزهای خوب و بد ارائه می‌دهند. خداوند انسان را آفرید برای انسان بودن و هنر را برای هنر و برای زیبایی آفرید، نه برای مسجود دیگران بودن.

اگر به هنرهایی که امروزه تعریف می‌شوند خوب فکر کنیم، هنر نیستند بلکه فقط با هیاهو دنبال جلب نظرهای عوام پسندانه می‌باشند. همانند کارهایی که انسان امروز با بدن خود انجام می‌دهد. البته این کارها یا به تعبیری این عمل‌های جراحی که سابقه آن به قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، در آغاز برای بهبود زندگی کسانی بوده که به نوعی دچار تحلیل اعضای بدن شده بودند و امکان انجام امور ضروری روزمره برای‌شان وجود نداشت؛ مثل سوختگی شدید انگشتان دست.

بحران زشت پنداری و تصویر از خودی که بین مردم افتاده نگران کننده است، زن و مرد، پیر و جوان هم ندارد. امروزه انجام جراحی‌های زیبایی به یک فرهنگ و کاری عادی تبدیل شده و روز به روز در حال افزایش است. رشد بیمار گونه نوع و تعداد این عمل‌ها به حدی است که تعداد پزشکان متخصص به پای آن‌ها نرسیده و هر کس در این عرصه خرده مهارتی دارد رو می‌کند. ورود جراحان غیر متخصص و انجام عمل‌ها در مطب‌ها و کلینیک‌های غیر استاندارد، عوارض غیر قابل جبرانی را برای بیماران به وجود آورده که عوارض روانی و اقتصادی آن قطعاً بر دوش جامعه است. مشکلات تنفسی از عمل بینی، نازایی‌های ناشی از مصرف داروهای قاچاق

کاشت مو و عفونت‌های پوستی حاصل از تزریق ژل‌های پاژ مخصوص بوتاکس از جمله عوارض آن‌هاست که قاعدتاً نه تنها مرهمی بر حفره اعتماد به نفس افراد نیست، پلی به افسردگی نیز می‌باشد. این‌گونه افراد همیشه باید از خود بپرسند چرا می‌خواهند خود را به دست این اقدامات بسپارند!؟ این زیبایی را چه کسی تعریف کرده و بهای رسیدن به آن چقدر است؟  

زیبایی منحصر در سبک و تیپ خاصی نیست. یک حس نسبی است که در اصالت تعریف می‌شود و هر آدمی می‌تواند مدل خودش را داشته باشد. زیبایی می‌تواند یک معلولیت باشد، مثل: چال گونه، یا تجمعی از سلول‌های زائد، همچون خال گوشه لب. می‌تواند تنوع نگاه‌ها و سلیقه‌هایی باشد که انسان‌ها را از هم متمایز می‌کند. زیبایی همه داشته‌ها و نداشته‌هاست، همین چند کیلو اضافه وزن، موهایی که بلند و بلوند نیست و لبخندهایی که شادی‌اش بین تمام اجزاء صورت تقسیم می‌شود. قطعاً برترین هنرها و بهترین زیبایی‌ها نزد سرآغاز است؛ همان که با کلک صنعش هزار نقش زده بر چهره‌ها.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_zeyghami
r_zeyghami
٩٣/١٢/١٣
٢
٠
بله منم با نظرتون موافقم الان اگر یک چهره ی دست نخورده پیدا کنیم باید بذاریمش تو موزه قبلا یک نفف ک جراحی زیبایی میکرد میشد شهره ی فامیل و همه ازش حرف میزدن و مشتاق دیدارش بودن الان اون بنده خدایی ک تو فامیل عمل نکرده انگشت نماست و میگن برو عمل کن توروخدا این چ دماغیه کل اکسیژن فضارومیگیره!دردیه ک خودم چشیدم :’-(
عاشق عید
عاشق عید
٩٣/١٢/١٣
١
٠
.....من با نظرتون موافقم.......این جراحی های بیخود هیچ نفعی برای هیچ کس نداره و ممکنه یک خوشی زود گذر باشه و باعث آزار اطرافیان بشه.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/١٣
٢
٠
خیلی حرف قشنگی داره این یادداشت... لذت بردم خانم آناهیتا، و با شما موافقم..:-))
فو فا نو
فو فا نو
٩٣/١٢/١٤
٠
٠
تایید میشه :) ..خیلی خوبه که یکی به جای زدن تو سر این بندگان خدا پیدا شد که بهشون بگه خودتون همینجوری که هستید زیبایید :) ..البته بازم به نظرم متنتون زیادی ادبی بود برای همذات پنداری کردن ما ادمایی که فکر میکنیم زشتیم به خاطر تحقیر هایی که شدیم :دی ...ولی بازم حرفتون رو خیلی قشنگ زدین و جای بحثی درش نیست..مثلا برای چاپ شدن تو روزنامه که هم باید ادبی باشه هم هشدار دهنده اینجور طرز بیان عالیه :)
e_radmehri
e_radmehri
٩٣/١٢/١٣
١
٠
درسته !! خیلیا دکتر میرن برای ظاهر سازیشون ولی خودسازی نمیکنن یا نمیرن دکتر برای خود سازی ! :)
Delaram
Delaram
٩٣/١٢/١٣
١
٠
وای چه عالی حرف دل منو زدی عزیزممممم :)
Cold
Cold
٩٣/١٢/١٤
٠
٠
راستش مطلبتون یکم کلیشه ای شروع شد و جلو رفت ولی آخراش خیلی خوب بود...من از پاراگراف آخرتون خیلی لذت بردم :)...خسته نباشید...ممنون!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٢/١٤
٠
٠
سلام خدای سبحان پناهتان بادممنونم
s_sali
s_sali
٩٣/١٢/١٤
٣
١
زیبایی منحصر در سبک و تیپ خاصی نیست. یک حس نسبی است که در اصالت تعریف می‌شود و هر آدمی می‌تواند مدل خودش را داشته باشد. همین جمله ی شما رو اگه تو چندتا بیلبورد بنویسن آمار این جراحی ها میاد پایین. واقعا زیبا نوشتین. موفق باشید
faranak_b
faranak_b
٩٣/١٢/١٤
٠
٠
خیلی عالی بود. یه کتابی از ایستگاه مترو برداشتم خوندم درمورد چگونگی رواج این عملهای زیبایی و مدهای مختلف، خیلی جالب بود. اسمش انقلاب ژاکت های دکمه دار بود فک کنم و بحران بی حجابی در غرب که متاسفانه الان تو ایران بیشتره! ممنونم بخاطر متن خوبتون :)
anahita_r
anahita_r
٩٣/١٢/١٥
٠
٠
جالبه! بله این موضوع فعلا شده نقل مجلس همه .اما در نهایت هم کار اساسی از پیش نمی برند.
پربازدیدتریـــن ها
یک پارچ آب سرد!

شرط ثبت نام

٩٥/٠٩/٠٩
شعری سروده خودم

حیف که روی من این جا به تو هم باز نبود

٩٥/٠٩/١١
شعری سروده خودم

شاید دلیل خلقتت آغوش باشد!

٩٥/٠٩/١٣
میانه رو و دانا

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه کیست؟

٩٥/٠٩/١٠
طنز

نامه ای منصفانه به استاد

٩٥/٠٩/١١
امان از این همه ناهماهنگی

یک نفر با من هماهنگ شود

٩٥/٠٩/١٣
لطفا شفاف بگویید

مسابقه ی غسل

٩٥/٠٩/١٣
برای پدر مهربانم

خورشید ِ گل فروش

٩٥/٠٩/٠٩
اگر ریزعلی می بود، شاید داستان طور دیگری رقم می خورد

جای دهقان فداکار خالی بود

٩٥/٠٩/١٠
چه کاریست؟

فهم

٩٥/٠٩/٠٨
شعری سروده خودم

سکوت پاییزی

٩٥/٠٩/١٤
بیا همت کن رفیق

با دود و غبار هم مدارا ؟!

٩٥/٠٩/١١
وقتی در 24 ساعت یک ملت عزادار می شود...

تراژیک ترین دو روز

٩٥/٠٩/٠٨
شعری سروده خودم

بعد تو

٩٥/٠٩/١٣
لعنت به هرچه یاد تو را زنده می‌کند

تقویم های بی عدد / شعر

٩٥/٠٩/١٠
ترسیده ام انگار

دلم مى خواهد همه چيز را بسوزانم!

٩٥/٠٩/١٣
گیج شده ام

حال این روز

٩٥/٠٩/١٤
وقتی آقا جان، خانوم جان، بابا و مامان با هم پرکشیدند

بلیط رفت و بی برگشت!

٩٥/٠٩/٠٩
به دنبال آیه های عذاب

سید حسن آقامیری کیست؟

٩٥/٠٩/١٤
داستان کوتاه

به همین سادگی / قسمت دوم

٩٥/٠٩/١٤