Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دست مریزاد مجیدی... www.jeem.ir
دست مریزاد مجیدی...
این فیلم ارزش 102 میلیارد را داشت

دست مریزاد مجیدی...

نویسنده : دست قیچی

نام فیلم: محمد (ص) 

کارگردان: مجید مجیدی 

بازیگران: مهدی پاکدل – علیرضا شجاع نوری – مینا ساداتی – ساره بیات – داریوش فرهنگ

امتیاز من: 4 از 5

وقتی نام مجید مجیدی به عنوان کارگردان پروژه فاخر محمد رسول الله اعلام شد، شک داشتم از عهده‌اش برآید. مجیدی همیشه کارگردان فیلم‌های کوچک و شخصی بوده و روایتگر احوالات درونی آدم‌ها. چنین کارگردانی را چه به پروژه فاخر؟ چنین کارهایی را باید به دست امثال احمدرضا درویش و محمد بزرگ‌نیا سپرد که پیش از این، بارها کار با عوامل گسترده و فیلم‌های عظیم را تجربه کرده‌اند. البته بعدها دیدیم که بزرگ نیا با «راه آبی ابریشم» و درویش با «رستاخیز» چه کردند.

چنین آینده‌ای را برای محمد رسول الله هم پیش‌بینی می‌کردم. اما وقتی اعلام شد قرار است این فیلم به صورت سه گانه ساخته شود و قسمت اول از واقعه ابابیل آغاز می‌شود و داستان تولد پیامبر را تا نوجوانی ایشان روایت می‌کند، کم کم نوری در شبستان تیره و تار درونم درخشیدن گرفت. این فصل از زندگی پیامبر چندان قرابتی با عموم فیلم‌های بیگ پروداکشن نداشت و ممکن بود چیزی که من نقطه ضعف مجیدی در ساخت این فیلم انگاشته بودم، نقطه قوت‌اش از کار درآید. 

امروز خوشحالم که اعلام کنم مجیدی از این آزمون سربلند بیرون آمده و بعید نمی‌دانم که این فیلم با زمان 190 دقیقه‌ای و بودجه 102 میلیاردی، تمام پول‌اش را در همین گیشه داخلی بازگرداند. مجیدی را باید به راستی شاعر سینمای ایران لقب داد. کاری که او با ترکیبات نور خورشید و ماه و بازتاب آن‌ها در آب کرده و تمهیداتی که برای نشان ندادن چهره پیامبر اندیشیده فیلم را به یک موزیک ویدئوی جذاب بدل کرده است. فیلم واقعا حجم زیادی از داستان در چنته ندارد و اثری تاریخی از جنس «شجاع قلب» یا «گلادیاتور» نیست که صفت حماسی را هم یدک می‌کشند. محمد فیلمی است تاریخی از جنس زندگینامه. منتها زندگینامه یک پیامبر که تولدش با خرق عادت همراه است و دستان‌اش شفاست و دعایش برآورنده معجزات. جنس روحانیت و عرفان این فیلم گاهی یادآور «نوایی» رامین حیدری فاروغی است و سرخوشی‌اش گاهی یادآور یه «حبه قند» میرکریمی.

علاوه بر این‌ها باید به زوج فیلمنامه نویسی مجیدی و کامبوزیا پرتوی، برای نحوه ورود به داستان، یک تبریک ویژه گفت. یکی از عوامل اصلی حفظ ریتم فیلم، همین انتخاب است. البته راوی بودن ابوطالب، بعضی جاها چندان منطقی نیست و ابوطالب نمی‌توانسته از بعضی جزئیات مطلع بوده باشد. اما این ایراد در خیلی فیلم‌های موفق دیگر نظیر «مسیر سبز» فرانک دارابانت هم هست ولی مخاطب زیاد درگیرش نیست و فقط در مقام نقد ساختاری می‌توان بر آن خرده گرفت. از طرف دیگر یک ساعت که از فیلم می‌گذرد برای مدتی فیلم از ریتم می‌افتد و ممکن است 15-20 دقیقه‌ای دچار رخوت شوید ولی بعد دوباره فیلم راه می‌افتد و دیگر چنین ملالی تکرار نمی‌شود که این هم ممکن است در تدوین‌های بعدی اصلاح شود. 

نکته منفی دیگر که باعث کم کردن یک نمره از فیلم شده همین ماهیت غیر داستانی محمد (ص) است که باعث می‌شود جذابیت اصلی این فیلم برای مسلمانان و کسانی که می‌خواهند با زندگی پیامبر آشنا شوند، باشد. کسی که دنبال قصه باشد و با زندگی پیامبر آشنایی نداشته باشد، چندان ارتباطی با فیلم برقرار نمی‌کند. 

بازی بازیگران فیلم هم به شدت اندازه و درست است. مینا ساداتی تجسم کاملی از آمنه است با تمام قداست و پاکدامنی‌اش. ساره بیات، نجابت حلیمه را با نگاه‌های ساده‌اش درآورده. مهدی پاکدل در نقش ابوطالب و شجاع نوری در نقش عبدالمطلب کاملا باورپذیرند. ابوسفیان داریوش فرهنگ هم از قبل پیش بینی پذیر بود که نقصی نداشته باشد. و محسن تنابنده هم..... چه بگویم؟ همه بازی‌ها درست و درجای خود هستند.

در انتها این را هم اشاره کنم که رویکرد احساسی و تصویرهای عرفانی مجیدی به این معنا نیست که در سکانس‌های اکشن فیلم کم آورده باشد. کاملا برعکس. صحنه نبرد ابابیل و معجزه جزیره ماهیگیران هر دو بسیار خوب پرداخت شده‌اند. نه در سطح سینمای ملی بلکه در سطح جهانی. خوشبختانه مجیدی با این همه امکانات و بودجه دامن هم از کف نداده و وقت‌اش را صرف گرفتن نماهای آنچنانی و استفاده از هلی کم و نماهای منظره و .... نکرده بلکه همان جنس سینمای خودش را با کیفیت بهتری ارائه داده و حتی در صحنه‌های عظیم هم نوعی عرفان شرقی در پس اکشن‌اش دیده می‌شود. 

مجیدی عمر و انرژی و اعتقادش را برای این فیلم گذاشته و این از تک تک نماهای فیلم‌اش پیداست. با تمام وجود خوشحالم که فیلم این‌قدر خوب است. دست مریزاد مجیدی!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_moradian
m_moradian
٩٣/١١/٢١
١
٠
امسال به معنای واقعی جشنواره از دستم رفت، تو سمنان اکران نداشت، متاسفانه!
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٢١
١
٠
هووم ممنون :))
mhv
mhv
٩٣/١١/٢١
١
٠
:|:| خیلی نامردی|: همین!
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٢١
٠
٠
شما میخاستین بنویسین؟:دی...خخخخخخخخخخ^_______^
mhv
mhv
٩٣/١١/٢١
٢
٠
:|:| من میخواستم ببینم!/ از وقتی که دست قیچی فعال شده تو سایت، من دیه درباره سینما چیزی ننوشتم:)
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٢٢
٠
٠
هووووووووووووم
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
آقا میخوای که من به نفع شما کنار بکشم؟
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٢١
١
٠
ممنونم از تحلیلِ جامع و کامل شما.. من هنوز ندیدم و مشتاقم ببینم.../ فقط راجع به لقبِ بزرگِ شاعر سینمای ایران ... روحش شاد علی حاتمی.
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢١
٢
٦
چرا وقتی یه فیلم قبلا ساخته شده باید این همه بودجه واسه دوباره ساختنش بره؟
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٢
٣
٠
ارزشش رو داره ...
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٢
٢
١
دولت اینقدر برای یه فیلم خرج کنه بهتر از اینه که توی فوتبال خرج بشه
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢٢
٥
٣
اینکه واسه فیلم خرج نشه دال بر این نیست که واسه فوتبال خرج بشه. ولو اینکه حتما می دونید که واسه فوتبالم داره خرج میشه و چیزی جلو دارش نیست. باید روی چیزی سرمایه گذاری می کردن که ساخته نشده. فیلم حضرت محمد به یار قبلا ساخته شده و خیلی هم عالی بوده. باید یه فیلم درست حسابی از شاهنامه بسازن. که الحمدالله آقایون اصلا از فردوسی و کتابش هیچ خوششون نمیاد و از ته قلبشون میخوان که فردوسی رو هرچه زودتر بُکُشن. و من باید به این شرایط سخت بگریم...
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٢
٠
٠
برای شاهنامه هم انیمشن رستم و سهراب رو ساختن ... یه سریالم من یادمه قبلا ها در موضوع فردوسی و داستانهای شاهنامه بود که چند بخش داشت ساخته شده بود پس دیگه کسی حق نداره در مورد شاهنامه فیلمی درست کنه و هزینه ای بکنه ؟
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢٣
١
١
فیلم درست حسابی که حرفی برای گفتن داشته باشه.
admin
admin
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
فیلمی که آقای مصطفی عقاد ساخته؛ بر مبنی پژوهش ها و چیزهایی هست که از نگاه اهل تسنن در مورد صحابی و دشمنان پیامبر ساخته شده. در ضمن در این فیلم عمده تاریخ اسلام از زاویه جنگ روایت شده. این نوع روایت شاید برای دهه 70 میلادی مناسب بود ولی برای عصر حاضر که ما باید چهره رحمانی اسلام رو پر رنگ کنیم مناسب نیست.
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
توی متن نوشتن که کسی که با زندگی پیامبر آشنایی نداشته باشه چندان ارتباطی با فیلم بر قرار نمی کنه. اگه فیلم درباره ی زندگی نیست درباره ی جنگ هم نیست پس درباره ی چیه؟ فقط درباره ی ابابیل و جزیره؟ چهره ی رحمانی رو در جایی غیر از زندگی به تصویر کشیده؟
admin
admin
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
خوب این می تونه به عنوان ضعف این فیلم باشه؛ من می خواستم بگم اون فیلم یک کانتکسی داشت و این یک کانتکس دیگه. البته چون این مقطع از زندگی رسول الله در فیلم مصطفی عقاد نیست؛ پس کلا کار جدیدی هست. البته ممکنه مجیدی بتونه در قسمت های بعدی این مشکل رو هم با استفاده بیشتر از منابع تاریخی رفع کنه
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
ان شاء الله. ولی با خرج کمتر!!
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
این فیلم با اثر مصطفی عقاد کاملا متفاوته. خیلی جامع تره و کل فراز و نشیب های مهم زندگی حضرت محمد رو قراره شامل بشه. در ضمن قسمت عمده ای از هزینه صرف ساخت دکور و خرید تجهیزاتی شده که برای هر ۳ فیلم پیش بینی شدن. بنابراین در ۲ فیلم بعدی قسمت عمده ای از این خرج کسر میشه. امیدوارم هرچه زودتر اکران شه تا همه لذت اش رو ببرن. البته سینماها باید برای پخش اش تجهیز بشن. این فیلم با امکانات کاخ جشنواره در برج میلاد هم قابل پخش نبود و در سینما فرهنگ یک نوبت اکران شد
v-qavam
v-qavam
٩٣/١١/٢١
١
٠
ممنون از این معرفی جامع و کاملت مهدی جان:) من هنوز دنبال فهمیدن معجزه جزیره ماهیگیرانم خیلی دوس دارم بدونم چی بوده:) مث همیشه کارت بیست
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٣/١١/٢٢
١
٠
ع من فک کردم مثه مختار تو تی وی میذارتش! خخ حیف این همه خرج 90 دقیقه فقط؟؟!
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٢
٠
٠
نود دقیقه نه ... صد و نود دقیقه ... بیش از سه ساعت
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٣/١١/٢٢
٠
٠
من 90 هم از خودم گفتم چون معمولا فیلم های سینمایی همون حدوده ولی منظورم این بود کاش به صورت سریالی پخش میشد
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٢
١
٠
مثل ارباب حلقه ها فکر کنم سه قسمتی هست ... هر قسمتش مربوط به یک دورانی
رفیعه
رفیعه
٩٣/١١/٢٢
٤
٠
فردوسی یکی از افتخارات" ایران اسلامیه" و هیچ کس نخواهد تونست بکشدش. محمد رسول الله ک قبلا ساخته شده بود با تمام زیباییش خیلی چیز ها کم داشت که باید اینجا ،تو این خاک، یه عده شیعه نقصاشو رفع میکردن. جای تاسفه ک تو این کشور بغضیا فیلمای هالیوودو میبیننو وقتی میفهمن چقد خرجش شده میگن همینه ک انقد موفقن ولی بعد که یه فیلم تو ایران با خرج زیاد و با همون کیفیت ساخته میشه میگن ای کاش این پولا خرج یه چی دیگه میشد(این چیزیه ک هممون تو دلمون میگیم و طرف صحبتم کس خاصی نیست) با احترام
رفیعه
رفیعه
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
این کامنت در جواب هاچ بود!
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/١١/٢٢
١
٠
معرفی کاملی بود...ممنونم..:)
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٢
٣
٠
کلا یه اخلاق بدی که بیشتر ماها داریم ( حتی خود منم دارم ) اینه که وقتی صحبت از دستمزد قرارداد یک مربی یا مثلا بودجه ی ساخت یک فیلم میشه باید روش حساس بشیم و با خودمون بگیم که با این هزینه چه کارهای دیگه ای میشه کرد ...
d_toktam
d_toktam
٩٣/١١/٢٢
١
٠
!واقعا بودجه رو به کسی دادن که از پسش بر بیاد...نه این که بودجه رو بدن به کسی مث آقای سلحشور که داستانی به خوبی حضرت یوسف رو اونقدر بد و غیر واقعی و خسته کننده بسازه...کارگردان یعنی این!یعنی مجیدی..
o_edman
o_edman
٩٣/١١/٢٣
٣
٠
گفتن میخوان به اواخر تابستون 94 برسوننش تازه! نمیدوم واسه اینکه زمان اکران داخلیش با اکران جهانیش یکی باشه و از این حرفها! تا اون موقع آخه کی مرده ست کی زنده!؟ مرسی آقای دست قیچی؛ شما که بگین خوبه، یعنی خداست! :))
admin
admin
٩٣/١١/٢٣
١
٠
مهدی جان مرسی از معرفی ات. واقعا دلم می خواست این فیلم مشهد می اومد و می شد دیدش؛ حیف!
dastgheichi
dastgheichi
٩٣/١١/٢٣
٠
٠
مهدی کیه ادمین؟ ;)