از عقرب آسمانی تا ملاقه فضایی و دره‌های رنگی مریخ
بهترین تصاویر فضایی هفته به انتخاب نشنال جئوگرافیک

از عقرب آسمانی تا ملاقه فضایی و دره‌های رنگی مریخ

نویسنده : سایت جیم

عقرب آسمانی: نگران نباشید، این عقرب نمی‌تواند شما را نیش بزند. این عکس زیبا که در استرالیا گرفته شده است، ناحیه‌ای از صورت فلکی عقرب را نشان می‌دهد. صورت‌فلکی عقرب که برای آسمان نیمکره جنوبی در تابستان طلوع می‌کند، دایره‌البروج -مسیر حرکت زمین به دور خورشید- را دنبال می‌کند.

 

دود خاکستر: به دنبال فوران هفته گذشته آتشفشان شیویلوچ روسیه، یک ستون دود طولانی از خاکستر به هوا برخواسته است. این عکس توسط ماهواره Aqua ناسا گرفته شده است. گروه واکنش سریع آتشفشانی کامچاتکا در آلاسکا گزارش داده است که ستون خاکستر آتشفشان شیویلوچ -که در نزدیکی دریای برینگ قرار دارد- تا ارتفاع 2900 متری سطح دریا رسیده است، و بیش از 220 کیلومتر از قله آتشفشان فاصله گرفته است.

 

برج نور: ستون‌های نور شفق قطبی بر فراز لامبی واقع در بریتیش کلمبیا کانادا نمای زیبایی را خلق کرده است. شفق قطبی زمانی ایجاد می‌شود که ذرات باردار خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین برخورد می‌کنند. برخورد این ذرات با مولکول‌های موجود در جو زمین باعث انتقال انرژی به آنها و درخشش مولکول‌های جو می‌شوند. رنگ سبز مربوط به برانگیختگی مولکول‌های اکسیژن، و رنگ ارغوانی ناشی از برانگیختگی مولکول‌های نیتروژن است.

 

شگفتی مارپیچی: این ساختار مارپیچی غیرمنتظره چیزی جز ستاره سالخورده R حجار نیست؛ ستاره غول سرخی که هر 10 هزار تا 50 هزار سال یک‌بار، توده‌ای از گاز و غبار را به بیرون فوران می‌کند. مسئولان رصدخانه آرایه بزرگ میلی‌متری/زیرمیلی‌متری آتاکاما که این عکس را منتشر کرده است، می‌گویند: «چنین ساختاری هرگز پیش از این مشاهده نشده است، و احتمالا در اثر وجود یک ستاره همدم پنهان که به دور ستاره R حجار می‌گردد ایجاد شده است.»

 

دره رنگی: بخش اعظم این عکس رنگی که توسط دوربین HiRISE مدارگرد شناسایی مریخ گرفته شده است، توسط دره عظیم Coprates Chasma پر شده است. این عکس بخشی از بالای دیواره جنوبی دره را نشان می‌دهد، و جهت نگاه آن به سوی شیب‌های تند بالاتر است. رنگ‌های موجود مشخص کننده انواع گوناگون صخره هستند که در حال حاضر در منطقه وجود دارد.

 

شفق از نگاه بالا: در این تصویر که ماهواره‌های ناسا آن را چند روز پس از فوران اخیر تاج خورشید ثبت کرده‌اند، شفق شمالی همچون توده محوی از ابر مشغول درخشش در آسمان استان‌های کبک و اونتاریو کانادا است. فوران تاج خورشیدی میدان مغناطیسی زمین را تحریک می‌کند، و باعث ایجاد چشم‌اندازهای رنگی زیبایی در مناطق قطبی زمین می‌شود.

 

ملاقه فضایی: چیزی که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، ملاقه نمونه‌برداری مریخ‌نورد کیوریاسیتی است که مملو از ذرات خاک مریخی است که برای عبور از الک نمونه‌گیری بیش از حد درشت بوده‌اند. این الک تنها اجازه عبور را به ذراتی می‌دهد که کمتر از 0.015 سانتی‌متر قطر دارند. در حال حاضر کیوریاسیتی با استفاده از دو ابزار، مشغول مطالعه یک صخره مریخی است. نتایج اولیه نشان می‌دهد که ترکیب شیمیایی این صخره مشابه برخی از صخره‌های زمینی است.

 

گلوله آتشین: گلوله آتشینی که در عکس بالا می‌بینید، موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس را به همراه کپسول دراگون در حال اوج‌گیری در جو زمین، پس از پرتاب از پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال فلوریدا نشان می‌دهد. برای دومین بار طی 5 ماه گذشته، شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس توانست تا با موفقیت کپسول دراگون را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل کند. طی این سفر، کپسول دراگون نخستین محموله رسمی خود را، بر اساس قرارداد تامین تجهیزات میان ناسا و اسپیس‌ایکس، به ایستگاه فضایی تحویل داد.

 

منبع : خبر آنلاین

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
bye
bye
٩١/٠٩/٢٦
٢
٠
چه عکس های خوشگلی
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦