از عقرب آسمانی تا ملاقه فضایی و دره‌های رنگی مریخ
بهترین تصاویر فضایی هفته به انتخاب نشنال جئوگرافیک

از عقرب آسمانی تا ملاقه فضایی و دره‌های رنگی مریخ

نویسنده : سایت جیم

عقرب آسمانی: نگران نباشید، این عقرب نمی‌تواند شما را نیش بزند. این عکس زیبا که در استرالیا گرفته شده است، ناحیه‌ای از صورت فلکی عقرب را نشان می‌دهد. صورت‌فلکی عقرب که برای آسمان نیمکره جنوبی در تابستان طلوع می‌کند، دایره‌البروج -مسیر حرکت زمین به دور خورشید- را دنبال می‌کند.

 

دود خاکستر: به دنبال فوران هفته گذشته آتشفشان شیویلوچ روسیه، یک ستون دود طولانی از خاکستر به هوا برخواسته است. این عکس توسط ماهواره Aqua ناسا گرفته شده است. گروه واکنش سریع آتشفشانی کامچاتکا در آلاسکا گزارش داده است که ستون خاکستر آتشفشان شیویلوچ -که در نزدیکی دریای برینگ قرار دارد- تا ارتفاع 2900 متری سطح دریا رسیده است، و بیش از 220 کیلومتر از قله آتشفشان فاصله گرفته است.

 

برج نور: ستون‌های نور شفق قطبی بر فراز لامبی واقع در بریتیش کلمبیا کانادا نمای زیبایی را خلق کرده است. شفق قطبی زمانی ایجاد می‌شود که ذرات باردار خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین برخورد می‌کنند. برخورد این ذرات با مولکول‌های موجود در جو زمین باعث انتقال انرژی به آنها و درخشش مولکول‌های جو می‌شوند. رنگ سبز مربوط به برانگیختگی مولکول‌های اکسیژن، و رنگ ارغوانی ناشی از برانگیختگی مولکول‌های نیتروژن است.

 

شگفتی مارپیچی: این ساختار مارپیچی غیرمنتظره چیزی جز ستاره سالخورده R حجار نیست؛ ستاره غول سرخی که هر 10 هزار تا 50 هزار سال یک‌بار، توده‌ای از گاز و غبار را به بیرون فوران می‌کند. مسئولان رصدخانه آرایه بزرگ میلی‌متری/زیرمیلی‌متری آتاکاما که این عکس را منتشر کرده است، می‌گویند: «چنین ساختاری هرگز پیش از این مشاهده نشده است، و احتمالا در اثر وجود یک ستاره همدم پنهان که به دور ستاره R حجار می‌گردد ایجاد شده است.»

 

دره رنگی: بخش اعظم این عکس رنگی که توسط دوربین HiRISE مدارگرد شناسایی مریخ گرفته شده است، توسط دره عظیم Coprates Chasma پر شده است. این عکس بخشی از بالای دیواره جنوبی دره را نشان می‌دهد، و جهت نگاه آن به سوی شیب‌های تند بالاتر است. رنگ‌های موجود مشخص کننده انواع گوناگون صخره هستند که در حال حاضر در منطقه وجود دارد.

 

شفق از نگاه بالا: در این تصویر که ماهواره‌های ناسا آن را چند روز پس از فوران اخیر تاج خورشید ثبت کرده‌اند، شفق شمالی همچون توده محوی از ابر مشغول درخشش در آسمان استان‌های کبک و اونتاریو کانادا است. فوران تاج خورشیدی میدان مغناطیسی زمین را تحریک می‌کند، و باعث ایجاد چشم‌اندازهای رنگی زیبایی در مناطق قطبی زمین می‌شود.

 

ملاقه فضایی: چیزی که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، ملاقه نمونه‌برداری مریخ‌نورد کیوریاسیتی است که مملو از ذرات خاک مریخی است که برای عبور از الک نمونه‌گیری بیش از حد درشت بوده‌اند. این الک تنها اجازه عبور را به ذراتی می‌دهد که کمتر از 0.015 سانتی‌متر قطر دارند. در حال حاضر کیوریاسیتی با استفاده از دو ابزار، مشغول مطالعه یک صخره مریخی است. نتایج اولیه نشان می‌دهد که ترکیب شیمیایی این صخره مشابه برخی از صخره‌های زمینی است.

 

گلوله آتشین: گلوله آتشینی که در عکس بالا می‌بینید، موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس را به همراه کپسول دراگون در حال اوج‌گیری در جو زمین، پس از پرتاب از پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال فلوریدا نشان می‌دهد. برای دومین بار طی 5 ماه گذشته، شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس توانست تا با موفقیت کپسول دراگون را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل کند. طی این سفر، کپسول دراگون نخستین محموله رسمی خود را، بر اساس قرارداد تامین تجهیزات میان ناسا و اسپیس‌ایکس، به ایستگاه فضایی تحویل داد.

 

منبع : خبر آنلاین

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
bye
bye
٩١/٠٩/٢٦
٢
٠
چه عکس های خوشگلی
پربازدیدتریـــن ها
داستان‌های کهن در عصر نو

هیس! ما یک سال عزاداریم / طنز

٩٥/٠٧/٢٩
چطور با موهایمان مهربان‌تر باشیم؟

عادت‌های غلطی که به موهای‌مان آسیب می‌رساند

٩٥/٠٧/٢٩
درباره تنبیه بدنی در مدارس به بهانه ضرب و شتم دانش آموزان در شمال و جنوب کشور

کتک استاد به ز مهر پدر!

٩٥/٠٧/٢٩
یادداشت های یک ترمکِ مذکر!

ما دانشجویان آمادۀ جفت‌گیری

٩٥/٠٨/٠٣
بررسی دلایل تغییرات وزیر در دولت احمدی نژاد

گفت مرا دولت محمود ز اسرار خویش

٩٥/٠٧/٢٩
#دانشگاه#رابطه_ها#مهندسی_کامپیوتر

دانشگاه بد، بدِ بد!

٩٥/٠٧/٢٩
#هاپوکومار#طنز#حمله_اینستاگرامی

کفتر فحش ببر وای وای

٩٥/٠٧/٢٩
داستان کوتاه

حافظه الکی! (قسمت هشتم)

٩٥/٠٧/٢٩
پشت این حرف ها

بعله دگـ ...خخخخ

٩٥/٠٨/٠٣

اتفاق هایی که افتاده و اتفاق هایی که می افتد

٩٥/٠٧/٢٩
بختک های سیاه لعنتی

یک لیوان قهوه تلخ مهمان من

٩٥/٠٨/٠٢
مرور خاطرات گذشته

کیف پول

٩٥/٠٨/٠٢
چراهای ناتمام

تنهاترین دختر دنیا

٩٥/٠٨/٠٤
داستان کوتاه

کارته سخی

٩٥/٠٨/٠١

عشق به تو

٩٥/٠٨/٠١
خطر اسپویل

یادداشتی درباره ی قبل و بعد از فیلم فروشنده

٩٥/٠٨/٠٣

حرف هایی با خدا

٩٥/٠٨/٠١
شعری سروده خودم

این جمعه بیا

٩٥/٠٧/٢٩
شعری سروده خودم

ساعت پرواز

٩٥/٠٨/٠٥
"منم" محکومِ بیماری "تو" هم مظلومِ اجباری

برو/ ترانه

٩٥/٠٧/٢٩
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات