Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - ریست کردن ممنوع! www.jeem.ir
ریست کردن ممنوع!

ریست کردن ممنوع!

نویسنده : Ehsan.Jahani

«إإإ... توی یه نیمه دو تا گل خوردم، بیا از اول بازی کنیم!»

«چقد بد شروع کردم، همه جونام رو دارم از دست میدم، بذا ریست کنم از اول!»

«توی دور اول آخر شدم، فایده نداره، نمی‌رسم بهشون، از اول میارم!»

این‌ها جملات افرادی است که در حال بازی کردن با بازی‌های رایانه‌ای هستند؛ چند جمله ساده که کمتر کسی به آن‌ها توجه می‌کند، اما اثرات بسیار قابل توجهی در شخصیت افراد بازی کننده می‌گذارد! اثرات این جملات وقتی مهلک‌تر می‌شود که از دهان کودکان و نوجوانان کم سن و سال بیرون آید. حال این سوال برای‌تان پیش می‌آید که چطور این جملات ساده منشا این اثرات مهم می‌شود.

بازی‌های رایانه‌ای خواسته یا ناخواسته وارد سبد زندگی ما شده‌اند و مانند هر پدیده دیگری با خود آسیب‌ها و فرصت‌هایی به همراه دارند؛ اما همواره به دلیل نگاه یک طرفه، از پرداختن به فرصت‌های آن یا حداقل چاره جویی برای کاستن تهدیدهایش غافل شده‌ایم. کاهش میانگین سنی کاربران بازی‌های رایانه‌ای در سال‌های اخیر، توجه بیش از پیش به این پدیده را می‌طلبد.

«ریست کردن» بازی با یک کلیک و آمدن بازی از اول و شروع مجدد! این یک کار عادی در تمام بازی‌های رایانه است اما در دراز مدت باعث شکل دادن به نگرش‌ها و شخصیت فرد بازی کننده می‌شود. این‌که کودک شما در یک بازی رایانه‌ای، بد بازی می‌کند و نمی‌خواهد شرایط بد را با تلاش مضاعف بهبود دهد، در دراز مدت در زندگی واقعی هم به همین رویه عمل خواهد کرد. بگذارید مقایسه‌ای انجام دهیم؛ به زعم کارشناسان، معمولا ورزشکاران به خصوص فوتبالیست‌ها در زندگی شخصی و تجاری خود از افراد دیگر موفق‌ترند؛ این موفقیت ریشه در شخصیت و نگرش آن‌هاست که نشات گرفته از تاثیرات برد و باخت‌ها بر آن‌هاست. فوتبالیستی که در شرایط ملتهب بازی می‌تواند در دقایق پایانی، بازی باخته را با برد عوض کند در زندگی شخصی نیز روحیه جنگندگی دارد و با تحمل همه فشارها شرایط بد را بهبود می‌دهد؛ از آن طرف بازیکنی که در عرض چند دقیقه بازی برده را باخته می‌بیند ظرفیت شکست را در خود بالا می‌برد و در زندگی شخصی با یک شکست زندگی‌اش از هم نمی‌پاشد. در واقع پیروز شدن و شکست خوردن امری طبیعی است؛ مهم تلاش و صبر برای پیروزی وشکست نخوردن است! چیزی که بازی‌های رایانه‌ای با کلیک ریست ما را از آن دور می‌کند. دور از انتظار نیست که نسل آینده ریسک پذیر نباشند و به جای تلاش برای بهبود شرایط‌شان و پیشه کردن صبر به دنبال پیمودن ره صد ساله در یک شب باشند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٢٧
١
٠
خیلی خوشم اومد از این "نگاه متفاوت". کاش روی همه چیز همینقدر تحلیل گر باشیم و با آنالیزهایی صحیح و کارشناسی شده از فجایع احتمالی آینده پیشگیری کنیم... بله حق با شماست : در دراز مدت باعث شکل دادن به نگرش‌ها و شخصیت فرد بازی کننده می‌شود.
e_universal
e_universal
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
ممنونم از نظرتون :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
سلام: بسیار سپاسگزارم ازشما. پیروز باشید.
Vania
Vania
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
چه مطلب خوبی بود..یه دید و زاویه جدید منفی بازیهای رایانه ای رو ذکر کردین که بنظرم کمتر دقت شده بهش.منم این جمله هارو شنیدم دیدم.واقعا تأثیرش رو در دراز مدت میذاره رو بچه ها//خدا قوت..پاینده باشید
e_universal
e_universal
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
خواهش میکنم و ممنونم بابات نظرتون :)
nafiseh_asn
nafiseh_asn
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
عالییییییی بود چه نکته سنج و ریز بین :)
e_universal
e_universal
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
سپاسگزارم ;)
admin
admin
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
نگاه جالبی بود توی این مطلب؛ ولی باید بررسی کرد که آیا بازی های رایانه ای واقعا همبستگی بالایی دارند با موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی فردی؟ چون این نوع correlation الزاما وجود نداره.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
کلا از بیخ و بن پایه با بازی های کامپیوتری مخالفم
e_universal
e_universal
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
من معتقدم توی بعضی موارد خاص مثلا شبیه سازی ها و تمرین های ذهنی میتونه مفید باشه
admin
admin
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
یک چیزی دیگه هم اینکه مثلا برای افرادی که موفق هستند فوتبالیست ها رو نوشتید؛ اتفاقا همین قشر هستند که خیلی وقت ها ره صد ساله رو یکشبه می رن!
e_universal
e_universal
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
خیلی ممنونم از توجهتون؛ برای تعیین دقیق رابطه همبستگی نیاز به بررسی های دقیق تری هستش که من قصدم فقط بیان بعدی از تاثیرات بازی های رایانه ای بود؛ در مورد فوتبالیست ها هم منظور من موفقیت توی زندگی شخصی و تجاریشون بود کما اینکه در خود زندگی فوتبالی هم برای رسیدن به سطح بالا سختی ها و مشقت های زیادی منحمل میشن(فوتبالیست های اروپایی و بعضی از فوتبالیستهای ایرانی)