تنها باشگاه حرفه‌ای ایران را بیشتر بشناسیم

تنها باشگاه حرفه‌ای ایران را بیشتر بشناسیم

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

در بحث فوتبال باشگاهی دنیا یک موضوع وجود دارد آن هم اصالت کل مجموعه آن باشگاه است. برای یک تعداد از باشگاه‌های معتبر، ریشه‌دار و با اصالت در دنیا، مهم است که کادر مدیریتی حتما از همان منطقه جغرافیایی باشگاه باشد و اسکلت کادر فنی و خصوصا بازیکنان یا از همان منطقه باشند یا پرورش یافته آکادمی باشگاه باشند. برای مثال اگر به تاریخ فوتبال دنیا نگاهی اجمالی بیندازید در بحث اصلالت باشگاه و پرورش بازیکنان همیشه نام باشگاه‌های بارسلونا، آژاکس آمستردام و دیناموزاگرب به گوش می‌رسد. جدای از علاقه تمام نشدنی که به باشگاه بارسلونا دارم اما بحث این باشگاه در این زمینه جدای از تمام باشگاه‌هاست. این باشگاه در بحث کادر فنی اکثرا از کسانی استفاده کرده که اصالت کاتالان داشته. اما بحث پرورش این باشگاه است که حسادت تمام باشگاه‌های بزرگ دنیا را بر انگیخته است. کمپ لاماسیا تا کنون چنان ستاره‌هایی را به دنیای فوتبال معرفی کرده که هر کدام‌شان به تنهایی برای خاطره‌سازی یک نسل هوادار فوتبال کافی‌اند. این ستاره ها نه تنها فوتبال اسپانیا بلکه فوتبال دنیا را دگرگون کرده‌اند. صحبت در مورد ریز مسائلی که در لاماسیا وجود دارد را برای‌تان در مطلبی دیگر بازگو خواهم کرد اما اتفاق کلی آن است که یک بازیکن از نونهالی در این کمپ زندگی می‌کند، در سن 18 سالگی یا به بارسلونای یک می‌آید مانند مسی، ژاوی، اینیستا و . . .  یا مانند پیکه، فابرگاس و یوردی آلبا به باشگاه‌های بزرگ ترانسفر می‌شوند و وقتی به اوج پختگی فوتبالی رسیدند به خانه اصلی‌شان باز خواهند گشت. البته هستند باشگاه‌هایی در اروپا که دست‌شان در خزانه دولت است و افتخارشان این است که ستاره‌های تیم‌های دیگر را می‌خرند تا موفق شوند. دیگر همه ما فوتبال دوستان خرید لوئیز فیگو و خاویر ساویولا را فراموش نکرده‌ایم. باور بفرمایید اصلا به باشگاه خاصی اشاره نکردم!

بسیار دردناک است گفتن این حرف که در فوتبال کشورمان ذره بین به دست گرفته ام تا یک باشگاه بیابم که تا حدودی به شکل باشگاه های با اصالت اروپا عمل کند . در همان ابتدا باشگاه محبوبم ، پرسپولیس و باشگاه محبوب مقامات(!)، استقلال را فراموش کردم چون آن‌ها هنوز در ابتدایی‌ترین مسائل‌شان مانده‌اند. هر چه بیشتر گشتم بیشتر پی بردم که تا چه اندازه فوتبال‌مان از فوتبال دنیا عقب است اما وقتی به باشگاه فولاد خوزستان رسیدم خیلی خوشحال شدم بدون هیچ توضیحی (!) شما دوستان را با این باشگاه حرفه‌ای کشورمان آشنا می‌کنم:

در ایران می‌توان آکادمی فولاد را لاماسیای ایران نامید. یک آکادمی با امکانات به روز که در ایران فوق العاده است و بازیکنان زیادی را به فوتبال ملی و باشگاهی معرفی کرده است. پس از قهرمانی فولاد خوزستان در لیگ برتر و رفتن سرمربی و جدا شدن تعداد کثیری از بازیکنان اصلی و همچنین مشکلات سربازی سه بازیکن فولاد این تیم توانست با تکیه بر آکادمی خود تا انتهای نیم فصل با وجود بازیکنان کم نام و نشان در فاصله 3 امتیازی صدر جدول قرار بگیرد اما با پایان یافتن هفته آخر نیم فصل اول نام 4 بازیکن دیگر اعلام شد که نمی‌توانند همراه تیم فولاد باشند این در حالی است که ایوب والی کاپیتان فولاد هم به دلیل دوپینگ تا بعد از صدور و اعلام رای نهایی از همراهی فولاد محروم است و همه این اتفاقات مشکلات دراگان اسکوچیچ را چند برابر کرده است. فولادی‌ها معتقدند برایشان بسیار دشوار است که یک فرد را از بچگی در آکادمی خود پرورش دهند و زمانی که بخواهند از آن استفاده کنند باید او را به تیم‌های نظامی بدهند در حالی که باشگاه فولاد با تیم‌های آماده خوری نظیر ملوان و بالاخص تراکتورسازی فرقی ندارد البته فرق دارد فولاد بازیکن می‌سازد و آن تیم‌های به اصطلاح نظامی با بازیکنان دیگران پز می‌دهند.

 

امکانات لاماسیای ایران

باشگاه فولاد خوزستان 6 زمین چمن دارد که در آن تیم‌های رده‌های مختلف سنی آن تمرین می‌کنند، یک ورزشگاه خانگی برای بازی‌های تدارکاتی و یک ورزشگاه 27 هزار نفری دیگر که می‌تواند فصل جدیدی را برای باشگاه فولاد خوزستان رقم بزند. در کنار یکی از زمین چمن‌های‌شان سالن تکنیک با چمن مصنوعی دارند که در آن سالن بدنسازی و زمین چمن مصنوعی سرپوشیده وجود دارد. بیش از 60 بازیکن رده‌های پایه فولاد در یکی از هتل‌های اهواز اسکان داده شدند. فولادی‌ها در نظر دارند یک هتل 5 ستاره در کنار این امکانات بسازند تا همگام با مدرن‌ترین امکانات باشگاه‌های جهان قدم بردارند. از امکانات دیگر سرخپوشان اهوازی می‌توان به استخر، سونا، جکوزی و پارکینگ اختصاصی اشاره کرد. نکته مهم این است که مدیران فولاد سیاست‌های خود را بر اساس آن گذاشته‌اند که از لحاظ امکانات در ایران بی‌رقیب و در آسیا کم نظیر باشند. همه این امکانات در کنار ساختمان باشگاه فولاد در یک مکان نزدیک به هم متمرکز شده‌اند که نکته مثبت دیگری است .

 

خروجی‌های موفق آکادمی فولاد خوزستان

آکادمی فولاد خروجی های فوق العاده‌ای برای فوتبال ایران داشته است که در اینجا به گفتن اسامی تعدادی از آنها اکتفاء می‌کنیم چرا که کارنامه ی آن ها به اندازه کافی گویا است . پژمان منتظری، ایمان مبعلی، عادل کلاه کج، حسین کعبی، جلال کاملی مفرد، علی بداوی ، محمد علوی، لفته حمیدی، میثم سلیمانی، آرش افشین، مهرداد  جماعتی، ساسان انصاری، ایوب والی، سروش رفیعی، کاوه رضایی، یوسف وکیا ، امید خالدی ، بختیار رحمانی و بسیاری از جوانان دیگر که در صف هستند که یک یه یک رو شوند. جوانانی که از کوچه پس کوچه‌های خوزستان زرنشین و در عین حال فقیر آن‌ها را به دویست دستگاه (منطقه آکادمی فولاد) می‌آورند و این الماس‌ها را صیقل داده و به فوتبال ایران و شاید دنیا معرفی می‌کنند.

 

نتایج فوق العاده فصل قبل تیفوسی‌های اهوازی و آکادمی آن‌ها

تیم فولاد خوزستان پس از 9 سال دوباره جام قهرمانی را با هدایت حسین فرکی از آن خود کرد اما این تنها جام فولادی ها نبود و تیم های جوانان ، نوجوانان ، نونهالان و زیر 13 سال آن ها نیز به مدال خوشرنگ طلا رسیدند . فولاد نوین نیز توانست از دسته  2 به لیگ دسته 1 صعود کند تا فصل 92 – 93 برای مجموعه ی شایسته ی فولاد فصلی رویایی باشد

 

خرج سالانه چقدر است

هزینه یک فصل تیم های آکادمی فولاد یعنی از تیم زیر 12 سال گرفته تا جوانان و امید در یک فصل  حدود بیست میلیارد ریال است که در برابر هزینه های نا به جای فوتبال ایران چیز زیادی نیست هزینه ای که از مجموع دو سه قرارداد لیگ برتری کمتر ایت اما بازدهی زیادی برای فوتبال ایران دارد .

 

ورزشگاه اختصاصی به سبک آژاکس

فولادی ها در حال ساخت ورزشگاه 27 هزار نفری به سبک ورزشگاه آژاکس هستند ورزشگاهی که تخمین زده می شود تا ابتدای فصل آینده به بهره برداری برسد . طرح این ورزشگاه بر اساس معیار های فیفا است که از معیارهای ای.اف.سی بسیار سخت گیرانه تر است . استوارت سرپرست هیئت اعزامی ای.اف.سی در ستایش از این ورزشگاه گفت : ورزشگاه فولاد می تواند در آسیا بدرخشد

 

استفاده از مربیان بومی در رده های مختلف

فولاد بیش از 25 مربی بومی در رده های مختلف خود دارد پس در کنار بازیکن پروری به این باشگاه موفق لقب مربی پرور را هم می توان داد چون در زمینه ترانسفر مربی هم موفق بوده اند

فقط امیدوارم با عنایت مسئولان اتفاقی نیفتد که لقب فولاد دوست داشتنی خوزستان به جای بازیکن ساز بشود سرباز ساز و لذت زحمات این مجموعه برای خودش باشد و نه دیگران . . . .  

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زمستان تنها
زمستان تنها
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
واقعا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
s_sali
s_sali
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
نه. خوابنما شدم ! بله. البته امکانش هست که من چیزی رو از قلم انداخته باشم اما کلیت امکانات فولاد همینه. . .
سمیرام
سمیرام
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
فعلا از (خرج سالانه به پایین )خوندم ، خوب بود اطلاعاتتون خوبه افرین بدن میام بقیه شو میخونم :))
s_sali
s_sali
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
اصلا این مطلب رو نورانی کردین با حضورتون... اگه حوصله نداشتین بالاهاشو بخونید بگین تا حذفش کنم ! خخخخخخ
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
چقدر خوب که این مطلب رو نوشته و گردآوری کردید. خوزستان از خیلی قبلترها مهد متمدنِ ایرانِ بزرگ بوده. خیلی از "اولین ها" رو داشته. اولین سینمای ایران هم اونجا بوده. فوتبال هم در "رگ و خون" اونها جاریه. ولی خب متاسفانه هر ملت، منطقه یا قومیتی تواناتر، آگاه تر و صبورتر، متاسفانه در تیررسِ اهدافِ مختلف؛ بیشتر. به خوزستانی ها "ظلم" زیاد شده.. بخصوص در زمانِ جنگ. (من خوزستانی نیستم و هیچ نَسَبی از من هم به خوزستان نمیرسه، و این دفاعیه صرفا بخاطر دفاع از حقانیت اونهاست) سرشون سلامت، صبرشون پایدار و آینده شون آبادتر ایشالا.
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
ممنون جناب شمشیری از لطفتون. کاملا درست گفتید. بسیار مردم شریفی داره خوزستان. ممنونم...
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٢٧
١
٠
سلام: بله میگن که امکانات و تجهیزات و کلا برنامه ریزی خوبی در پرورش بازیکن و نیز مدیریت خوبی دارد. متشکرم
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
سلام. ممنون استاد. امیدوارم نتیجه ی زحمات هم برای خودشون باشه...
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
سلام:امیدوارم.ممنون
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
سلام:امیدوارم.ممنون
Vania
Vania
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
من اصلا فوتبالی نیستم..فقطم الان سرتیتراشو خوندم..ولی خب اساتید میگن خوبه خوبه دیگه//خداقوت..قلمتون سرش تیز:))
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
همین که تیتر رو هم خوندید خیلی ممنون. راستی تشکر از دعاتون برای قلمم...
p_golpari
p_golpari
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
فوتبال‌مان از فوتبال دنیا عقب است..با این جمله شدید موافقم..... ممنون بابت توضیحتون فولاد خوزستان خیلی تیم خوبیه
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
امیدوارم این فاصله روز ب روز کمتر بشه. تشکر از شما که خوندین. . .
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
ای بابا. من انتظار داشتم جمعیت بارسایی ها و رئالی های سایت زیاد باشه. در غیر این صورت پارگراف اول رو نمینوشتم... الان من سر صبح با این بغضم چه کنم؟؟ !!!!!! خخخخخخخخخخخخخخخخ
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
یا خدا ساعت 5.25 صبح کامنتم تایید شد... داشتم فکر میکردم من و جیم تنهاییم!!! ممنون ادمین سحر خیز. برو بخواب من دیگه حرفی ندارم!!
admin
admin
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
خیلی مطلب خوبی بود؛ اطلاعات بسیار کامل و جالبی دادی و جالب هم نوشته بودی :) مرسی صالح
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
ممنون جناب نادری. خوشحالم خوشتون آمده. امیدوارم همیشه همینطور باشه...
mhv
mhv
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
آقا دمت گرم بابت مطلب،چیزای جالبی خوندم! فولاد تیمیه که خیلی از مردم ایران دوستش دارن
saleh
saleh
٩٣/١١/٢٨
٠
٠
ممنون از لطفتون. خوشحالم خوشتون امده. امیدوارم این کارای زیر بنایی رو ادامه بدن...
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
باهوش و دوست داشتنی

آلفرد نصیحت می کند!

٩٧/٠٣/٠٥
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠