بدبین باشم یا نباشم؟!

بدبین باشم یا نباشم؟!

نویسنده : S_Alami

درودی چو بوی دو کیلو لیمو تازه.

این روزها مسئله‌ای سخت ذهن پریشان مرا درگیر خود کرده. مسله‌ای به نام بد بینی.

چند نمونه را با هم برسی می‌کنیم:

نمونه اول: این نمونه در خانواده‌ها بسیار رواج است، مخصوصا خانواده‌های ایرانی با آن روابط زبان زدشان. مثلا عروس خانواده می‌رود به میهمانی خواهر شوهر از وقتی می‌نشیند دائم در فکر این است که حتی سر خاراندن این خواهر شوهر بدبخت نوعی توطئه می‌باشد و او قصد خراب کردن مرا جلوی شوهرم دارد. یا هنگامی که مادر شوهر گرام می‌نشید کنار پسر برای کمی خلوت کردن، دائم در این فکر است که او دارد زیر آبش را می‌زند. که هر چند خدایی از قبیل کارها می‌کنند.

 

مدل دوم : اصولا هر جا رقابت باشد، بدبینی هم وجود دارد. دوست و رفیق و فامیل و پسر عمتم من، من داداشتم، اصلا من پدرتم هم نمی‌شناسد. مثلا شما در تیم فوتبالی حضور دارید و یک هم پست دارید که رقیب شما است. کافی است او را تنهایی با مربی ببینید تمام شد حکم قتل او را هم صادر می‌کنید و چه انگ‌هایی به که به او نمی‌زنید. دائم هم در طول تمرین با چش غره نگاهش می‌کنید. نکنید خب برادر من.

 

مدل سوم: این روزها تمام دنیا در حال کشف دریچه‌ها جدیدی از علم می‌باشند و روز به روز پیشرفت می‌کنند. هر روز گام‌هایی به جلو بر می‌دارند و هر روز چیزهای جدیدی اختراع می‌کنند. هر چند جفنگ باشد. اما یک سری از ما ها نشسته‌ایم و مدام فکرهای منفی می‌کنیم. همین کلمه «کوچه علی چپ» اوه اوه این را که می‌گویی حمله می‌کنند سمتت و می‌گویند: این‌ها توطئه می‌باشد، این نقشه امریکا و اسراییل است برای خراب کردن دین ما. به کار نبرید. ای مسلمان اگاه باش.

یا مثلا آنقدر به ذهن‌شان فشار می‌اورند و با اشکال بازی می‌کنند که مثلا زاویه دوربین با لیوان دست بازیگر که جلو آینه می‌باشد اون گوشه تصویرش تشکیل مثلث داده است می‌گویند : ای این فراماسون است. شیطان پرست است. این کارگردان با این طرح مخفی قصد کشاندن جوانان ما به سمت راه‌ها کجکی دارد. این طرح روی ضمیر ناخداگاه شما اثر دارد و باعث می‌شود پپسی بخرید تا به اسراییل کمک کنید. کلا طرف را ترور می‌کند.

بالاخره باید فرقی بین جامعه ما با آن‌ها باشد. اگر آن‌ها هم قرار بود مانند ما فکر کنند هر روز باید با عوض کردن چراغ‌های یک ماشین مدل آن را به حساب خود تغییر داده و خدا تومن قیمت آن را افزایش دهند.

 

لازم به ذکر است بنده منکر یک سری از شیطنت‌های آن‌ها نمی‌شوم و آن‌ها را انکار نمی‌کنم. اما باید قبول کرد ما هم زیاد از حد بد بین هستیم 

شب و روزتان لیمویی.

 

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Narges_V
Narges_V
٩٣/١١/٠٩
٠
٠
جالب بود.مرســــــي
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/٠٩
٠
٠
ای بابا شرمندم نکنین،جالبی از خودتونه :)))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٩
٠
١
خیلی خیلی از ایده قشنگ شما و بررسی "مدل" ها خوشم اومد. بخصوص مدل سوم! / کاش یک روتوشی هم دمِ آخری به متن می زدید و بعد ارسال میکردید. حیفِ این قلم که گاف های ریزی داشته باشه. موفق باشید.
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/٠٩
٠
٠
سپاس گزارم :) اگه لطف کنین قسمت هایی که ایراد داره رو هم بهم بگین ممنونتون میشم :) این گاف هارو هم بذارین رو حساب خامی بنده :)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٩
٠
٠
ایراد فنی نداره... نکاتِ ریزِ ویراستاری و املایی رو عرض کردم./مسله‌ای/رواج است/گرام می‌نشید/پسر عمتم /انگ‌هایی به که به /چش غره /دریچه‌ها جدیدی/ناخداگاه/ راه‌ها کجکی ...
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠٩
٠
٠
واااااااااااااقعااا جای تعجب داره
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠٩
٠
٠
خوب نوشته بودی ایول / :)
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/١١
٠
٠
سپاس گزارم
m-nik110
m-nik110
٩٣/١١/١٠
٠
٠
مطلب خوبی بود حیف که یک جاهایی رفته بودید سمت شکسته نویسی!فکر میکنم اگر اینها را اصلاح کنید خیلی بهتر بشود!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/١٠
١
٠
سلام: با بیشتر نظرات شما موافقم اما یک سری مسائل هست که واقعا با قصد و نظر از طرف بعضی کشورها منتشر میشه نمونۀ آن یک کارتون را برایمان نشان دادند که در تضاد کامل با خدا پرستی و ترویج شیطان پرستی بود.اما خیلی از مسائل همانطور که شما گفتید بدبینی و شک نالازم است.متشکرم. پاینده باشید.
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/١١
٠
٠
سپاس گزارم
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/١٢
٠
٠
سلام: خواهش میکنم.شادمان باشید.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/١١
٠
٠
بله...شاعر میفرمایند : این عینک بد بینی صـــــــــــد لایه کفن دارد/ برخیز، نــــــــگاهت را ، یک نمره محدب کن... باشد که رستگار شویم... مرسی از شما شیـــــــک نوشتین(^_^)
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/١١
٠
٠
ای بابا ای بابا من اول شیک بودم بعد دست و پا درآوردم خخخ،سپاسگزارم
h.naderi
h.naderi
٩٣/١١/١١
٠
٠
وات د فاز؟!
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/١١
٠
٠
موقع نوشتن این اعصابم از یه جایی خورد بود فقط خواستم خودمو خالی کنم :)
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٣/١١/١١
٠
٠
سلام. ب نظر بنده قسمت سوم در مورد کوچه علی چپ واقعا زشته ک این حرفو ب کار ببریم چون ما مسمانان 12 امامی اسم علی رو کاملا مقدس میدونیم،اما اگر قرار باشه ی نفر ک خودش رو بخواهد از واقعیتی دور کنه بگیم :خودشو زده ب کوچه علی چپ .خوب ب اسم علی بی احترامی کردیم و چرا اسم یک شخصیت دیگر رو ب کار نمیبرند مردم چرا؟ چرا دقیقا دست گذاشتن روی اسم علی؟ و مورد اخر ک گفتین در مورد شیطان پرستی و.. باید در همه فیلم ها دقت کامل داشته باشیم درسته ک نماد توی فیلم ها زیاده اما وقتی میخواهد با خودتون بگید نه بابا این ی نماد شیطانی هست اما چیزه ب خصوصی نیست...پس اگر قرار بود موردی نباشه پس چرا از نماد استفاده میکنن اگر قرار بود نباشه خوب نمیزاشتنش...؟ البته من موافقم بعضی وقتا خیلی بی رویه میشه اما باید دقت نظر رو همیشه داشت چون بعضی از گلوله های شیطان چون درد نداره فهمیده نمیشه......
S_Alami
S_Alami
٩٣/١١/١١
١
٠
میدونین ما اصل ول کردیم چسبیدیم به فرع،"علی" فقط یک اسمه و نه بیشتر،این اسم نیس که علی رو علی کرد،رفتارش بود،کردارش بود،اخلاقش بود.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٣/١١/١٢
٠
٠
اگر این طوری پس اصلا چرا برای جمله کوچه علی چپ به جای اسم علی اسم دیگه ایی ک از شخص مقدس مذهبی شیعه نباشه نزاشتن؟
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠