دی هیدروژن اکسیدی که آخرهایش است!
خشکسالی وارد فاز جدید شده و تا 50 سال ادامه دارد

دی هیدروژن اکسیدی که آخرهایش است!

نویسنده : فرانک باباپور

دی ماه هم تمام شد. چه کسی فکرش را می‌کرد اولین ماه زمستان این‌قدر سریع و بدون معطلی بگذرد. یک طورهایی نیامده، رفت. نه از آن جهت که امتحانات تمام شد و خیال‌مان آسوده، بیشتر از آن جهت که برف و باران چنانی نداشت. ما هم شاید اصلا به نظرمان نرسید که چرا؟ شاید اصلا خیلی هم خوب بوده باشد این نیامدن سوز و سرمای برف و باران. در این دوران گرانی، هر چه مصرف گاز کمتر، اوضاع کنتور و قبض‌های چندصد هزاری بهتر. ولی این همه ماجرا نیست؛ خشکسالی در ایران وارد فاز جدیدی شده است... 

 

|| ما کجا و بی آبی‌کجا؟

شاید خبری از گاوهای لاغر نباشد، که بیایند در خواب شما و گاوهای چاق را بخورند اما به راحتی می‌شود با دو دو تا چهارتای ماشین حساب غیر مهندسی هم درمورد اوضاع و احوال سال آینده کشور، گمانه زنی‌هایی کرد. می‌شود باران و برف چند روز پیش را برد پشت سد فلان و ارتفاعش را با خط کش سانت گرفت و فهمید که حتی به وجب هم نمی‌رسد! اگر هم بخواهیم ضربدر 3اش کنیم و همین‌قدر هم سهمیه بدهیم به بهمن و اسفند، شاید ته تهش برسد به دو وجب! دو وجب آبی که زمستان امسال ذخیره می‌شود برای سال آینده. سال بعد و آلودگی هوا و سوراخ فراختر از پیش لایه ازون و گرمای مغز استخوان سوز و کولرهای آبی بی‌آب... اصلا گیریم که گرما را خیالی نیست، کاهش محصولات کشاورزی و گران شدن گوجه فرنگی و فراق املت را چگونه تاب بیاوریم، تازه بگذریم از برنج و گندم و حبوبات و میوه‌جات و چه و چه و چه ... 

اصلا دلتان را به منابع زیرزمینی آب خوش نکنید! در دو دوره قبل خشکسالی، آن‌ها را هم کشیدیم بالا و حسابی خدمت‌شان رسیدیم. همه را یا بخار کردیم رفت هوا و یا فرستادیم‌شان فاضلاب، کنار بقیه گند آب‌ها!

 

|| قرار است 50 گاو لاغر بیایند و همه چیز را بخورند

هم اکنون وارد مرحله خشکسالی هیدرولوژی شده‌ایم! شاید اسمش خیلی باکلاس باشد اما به گفته محمدمهدی برومندی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس، معنایش این است که هیچ ذخیره زیرزمینی آبی در کار نیست و وضعیت بی‌آبی و خشکسالی کنونی تا بیش از 50 سال ادامه خواهد داشت. همچنین به گفته خانم ابتکار، خشکسالی و کاهش نزولات جوی (همان برف و باران و مشتقات‌شان!) تا سال 2050، 11 برابر شرایط فعلی می‌شود. 

طبق آمار سایت هواشناسی ایران، شهر مشهد در سال گذشته از بین 32 مرکز استان با میانگین سالانه بارندگی 240 میلی لیتر، رتبه 21 ام را داشته، به عبارتی بارش باران در دومین شهر پر جمعیت ایران، از میانگین کشوری که 360 میلی لیتر بود نیز کمتر است.

 

|| باز هم یک رکورد دیگر...

نمی‌‌دانم چرا در بدترین آمار جهانی، این نام ایران است که باید بدرخشد! باز هم به گفته برومندی، مردم ایران 70 درصد بیش از متوسط جهانی، آب مصرف می‌کنند. با این‌که میانگین بارش سالانه در ایران یک سوم میانگین جهانی و متوسط بارندگی در ایران 250 میلی لیتر و در جهان 831 میلی لیتر است.

طبق آمار شرکت آب و فاضلاب مشهد، سرانه مصرف خانگی آب در مشهد بین 140 تا 160 لیتر در شبانه روز است و بیش از 50 درصد سرانه مصرف روزانه هر فرد صرف مسائل بهداشتی و شستشو می‌شود که با مدیریت این بخش می‌توان این میزان مصرف را حداقل تا 30 درصد کاهش داد. با این حال سرانه مصرف روزانه آب در کشور 172 لیتر و در جهان 101 لیتر است. 

باور بفرمایید می‌شود فرش را داد قالیشویی و مطمئن بود که تمیز می‌شود و جلوی جاری و مادرشوهر آبرومان نمی‌رود. می‌شود ماشین را فرستاد کارواش و از تمیز شدن و تمیز ماندنش مطمئن بود یا با کمتر از 10 لیتر آب و چند تکه لنگ و دستمال، برقش انداخت. می‌شود لباس‌های چرک را نگه داشت تا حجم‌شان به ظرفیت کامل ماشین لباسشویی برسد. می‌شود آب اضافی کتری و سبزی شستن و ... را ریخت پای گلدان و باغچه. حتی می‌شود بین مراحل وضو شیر آب را بست. می‌شود ...

 

|| آیا جدی نگرفتن آب خیلی عادی شده است؟!

برای پیدا کردن جواب این سوال 70،80  لیتر آب ناقابلی را ریختیم توی جوب(!) و در انظار عمومی مرتکب جرم شدیم! ماشین شستیم! من نه، آقای همسر! بعد هم سه نفر را خفت کردیم و سوال پیچشان کردیم!

+ چرا بخاطر شستن ماشین با آب شهری به ما اعتراضی نکردید؟

- نفر اول: من اصلا متوجه شما نشدم، چون اين‌قدر توي فكر چك و بانك بودم كه حواسم به شما نبود! (دقت کردید مردم خیلی بدهی و گرانی را بهانه می‌کنند؟)

- نفر دوم: ديدم شما را ولي برایم مسئله‌اي نبود كه بخواهم تذكر بدهم، آخر اين قدر توي شهر زياد است، آدم که نمی‌تواند به همه تذكر بدهد!

+ شما خودتان ماشین دارید؟ برای شستنش چه می‌کنید؟

- نفر اول: كلا توی زمستان ماشينم را نمي‌شویم و توي تابستان هم ماهي يك بار خودم مي‌شویمش.

- نفر دوم: می‌برمش کارواش.

+ (فقط از نفر اول) مگر نمي‌دانيد مشهد با كمبود آب مواجه است و شستن ماشين با آب شهري حدود 60 ليتر آب را هدر مي‌دهد؟

- : چرا ولي خوب كارواش گران است و نمي‌صرفد!

+ باید خدمتتان عرض کنم که هزینه کارواش 15 هزار تومن است! (یک همچین همسر پررویی داریم ما! خدا به خیر گذراند!) اگه بازم كسي را ببينيد كه دارد ماشينش رابا آب شرب مي‌شوید به او اعتراض نمي‌كنيد؟

- نفر اول: اگه حواسم باشه چرا حتما.

- نفر دوم: نه! چون حوصله اثرات بعدش را ندارم. 

===========

پ.ن: نفر سوم چه شد؟ نفر سوم خانمی بود که گفت کلا به مرد جماعت کاری ندارد! ما هم کاریش نداشتیم!

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٥
٠
٠
مثل همیشه استاندارد و جذاب. لذت بردم. خدا قوت.
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
خیلی ممنون و متشکرم.
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
انشاءالله. باید آبیاری قطره ای رو نهادینه کرد. فقط بودجه زیاد میخواد متاسفانه! بیشتر وقتا هم از پای پیاده استفاده می کنیم!! خخخ
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/١١/٠٥
٠
٠
قلم گیرا و روانی دارید. یکی از ارزندگیهای متنهای شما به همینه که اخبار رو زیباسازی می کنید با قلمتون و بهش عمق و زاویه جدید می بخشین// البته این سوال من هم هست که چرا اغلب، در بدترین آمار دنیا ایران باید اول باشه؟؟؟//موفق باشید.
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
خیلی ممنونم. لطف دارید. واقعا نمیدونم چرا! انشاءالله کم کم باید فرهنگ سازی کنیم. متشکر. :)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
مخصوصا در امار لوازم ارایشی خخخ
s_a
s_a
٩٣/١١/٠٥
٠
٠
عاااااااااااااشق نفر سوم شدم =))
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٠٥
٠
٠
که نشدید :D
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
:)))))) // که نشدید یعنی چی؟! من نفهمیدم!!:دی
علیرضا
علیرضا
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
:خخخخ
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
چقد مردمان با فرهنگی هستید شما. من از همین تربیون شما رو تشویق میکنم
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
جدی بود یا کنایه؟!! بهرحال ممنون و متشکریم! :)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/١١/٠٦
٠
٠
کنایه که نبود ولی شوخی بود:) خواهش میکنم
Narges_V
Narges_V
٩٣/١١/٠٦
١
٠
مرسي:)
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٧
٠
٠
خواهش میشه :)
علیرضا
علیرضا
٩٣/١١/٠٦
١
٠
ما تا خودمون به فکر خودمون نباشیم هیچ اتفاقی مثبتی نمی افته! هرکسی وقتی به فکر خودشه و با این طرض فکر که پولش رو میدِ، آب و انرژی رو حدر میده همین میشه دیگه...
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٧
٠
٠
یه جوری باید روی این طرز فکر کار کرد. ولی خب اول از همه باید از خودمون شروع کنیم. ممنون. راستی دوتا غلط املایی داشتینا! یکیش طرز بود!:))
f_shariati
f_shariati
٩٣/١١/٠٧
١
٠
میگن ایرانیا از قدیم بجای سد آب رو تو قنات نگه میداشتن واسه این که از هدر رفتنش جلوگیری بشه.....حالا ما ولش میکنیم خورشید ببردش واسه خودش
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٧
٠
٠
دقیقا. فکر میکنم 30 درصد از آبی که زمستون پشت سد ذخیره میشه، تا تابستون بخار میشه. بعدشم باد میبردش جای دیگه و میشه بارون واسه اونجا!! دست و دلبازی بطور ناخواسته تو خونمونه!!
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠٧
١
٠
:))) احسنت برشما ، مطلب عالی ای بود مخصوصا قسمت آخرش . این مشکل به تک تک افراد برمیگرده و هرکس باید از خودش شروع کنه )
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٧
١
٠
ممنونم. لطف دارید. انشاءالله یه مدت رو خودمون کار می کنیم و بعد هم منتشرش می کنیم بین بقیه. با تذکر دادن نسبت به هدر دادن آب.
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠٧
٠
٠
من از این کار ها میکنم ، تو خیابون راه میرفتم تو تابستون میگفتم آب رو هدر ندید ، بعد یه فروشنده بهم گفت سهممه ، گفتم خشکسالی هم سهمتون میشه ولی با عذاب وجدان بیشتر:))
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠٧
٠
٠
هررررررررررررچیییی دوس دارن آب مصرف کنید اشکال نداره اخخخ
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٧
٠
٠
:)) :| :)) :| :)) :| نمیدونم :)) باشم یا :| !!! دست شما درد نکنه!!
fateme_a
fateme_a
٩٣/١١/٠٨
١
٠
چقدر خوب گفته بودی..عالی اصلا...پرفکت به قول اجنبیا..و بازم براوو به قول اجنبیا :)) ..این که چرا ایران همیشه بدترین امار رو داره چیزیه که نمیشه با یه خط توضیحش داد ولی من با یه خط توضیحش میدم الان چون تو خلاصه سازی یه خروار متن تو یه کلمه من اولم بین همه همیشه!..عوامل زیادی داره به نظرم..سیاسی..احتماعی..روانشناسی..فرهنگ سازی درست نداریم اقا..مهم تر همش همینه..دیگه همین دیگه..ذهنم یاری نمیکنه بیشتر از این! راجع به هدر دادن آب هم راجع به اونایی که با این که آب رو دوست دارن و فقط سهم خودشون نمیدونن باز هم هدرش میدن اقا یکیش خود من..همیشه ی خدا یادم میره که آب کمه و باید ببندمش..تازه ما یه روز در میون هم آب داریم! جدا از فرهنگ سازی و اینا به حواس پرتی هم برمیگرده به نظرم..همون طور که خودت گفتی بس که فکرمون مشغول بدهی و گرونی و صلح جهانی و شیر خشک بچه و امتحان فردا و این که مرتضی پاشایی نمازش قضا میشده یا نه و این که عکس بعدی اینستاگرامم چی باشه و این حرفاس ! درسته که این تویجیه مناسبی نیست..ولی در حال حاضر دلیلش همینه!
faranak_b
faranak_b
٩٣/١١/٠٨
١
٠
ممنونم عزیزم. :) ممنون از توضیح یک خطیت. موافقم.انشاءالله که همه قدر آب رو بدونیم و یادمون باشه بچه ها و نوه هامونم آب لازم دارن! هم یکیش خود تو! چرا قدرشو نمیدونی؟؟؟!!!:)))) بازم ممنون بخاطر نظرت :)