من یک (بی/ با) شعور هستم!
کاوشی پیرامون بی‌شعوری که این روزها زیاد شده است!

من یک (بی/ با) شعور هستم!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

شما چند آدم بیشعور می‌شناسید؟ اگر کسی بی‌مقدمه جلوی اتومبیل درحال حرکت ظاهرشود و احتمال تصادف برود نمی‌گویید: «عجب آدم بیشعوریه». یا وقتی کسی شیشه سواری‌اش را پایین می‌کشد و پوست‌های تخمه را در باد رها می‌کند و پوست‌ها به سرو صورت‌تان می‌پاشد چه؟ اگر کسی در وسیله نقلیه عمومی بلند بلند حرف بزند، آیا به نظرتان بیشعور است؟ اگر کسی به شما تنه بزند چه؟ 

اگر بخواهیم بگوییم بیشعور فحش است از آن دست فحش‌های دم دستی است که حتی مودب‌ها هم گاه‌گداری دیگران را با آن مورد خطاب و عتاب قرار می‌دهند! من هر چه بیشتر در مورد بیشعوری فکر کردم، بیشتر به این نتیجه رسیدم که تعریف درستی از آن ندارم. همین الان شما هم فکر کنید و این سوال را از خودتان بپرسید که واقعا بیشعوری چیست؟ و چه آدم‌هایی بیشعورند؟ اگر شما هم جواب مشخصی نیافتید با ما همراه شوید!

 

|| بیشعوری تعریف نمی‌شود!

** وارد کتاب‌فروشی می‌شوم. می‌دانم کتاب « بیشعوری»  را می‌خواهم و همچنین در مخیله‌ام این نقشه پلید را می‌پرورانم که اولین سوالم از فروشنده چه باشد! فروشنده مردی آرام و موقر است، وقتی با سوال من روبرو می‌شود که « به کی  می‌گین بیشعور؟» خنده‌ای روی صورتش پهن می‌شود و عینکش را جابه‌جا می‌کند و سرش را پایین می‌اندازد. ساکت می‌شود. جوابی ندارد بدهد و تنها می‌گوید  که تا به حال به قضیه این طور نگاه نکرده و با این‌که بارها از این کلمه استفاده کرده، معنای دقیقش را نمی‌داند! (این پاسخ افراد زیادی است!)

** می‌روم به یک محیط شلوغ و پر از جوان دیگر؛ سینما. خانم جوانی مقابل سینما وقتی با این سوال من روبه‌رو می‌شود، لبخندی می‌زند و می‌گوید، آدم وقتی عصبانی می‌شود و احساس می‌کند که دیگران حرفش را نمی‌فهمند به خودش جرأت می‌دهد که حداقل در دلش آن‌ها را بیشعور بداند!

** دختر خانم دیگری هم که تازه از سینما بیرون آمده و هنوز تحت تاثیر صحنه آخر فیلم است، می‌گوید که پسرِ توی فیلم نمونه‌ی کامل یک فرد بیشعور است که به حرف پدرِ دختر، مبنی بر حفظ آبرویش گوش نمی‌کند! (اگر می‌خواهید بفهمید چه می‌گوید، فیلم یک متر مکعب عشق را ببینید!)

 

|| شعور یعنی چه ؟

از زیر و رو کردن لغت‌نامه دهخدا و معین و عمید به معنای کلی مانند ادراک و فهمیدن و حس‌کردن و آگاهی رسیدم. وقتی در تفسیر آیات قرآن به دنبال شعور می‌گردم به معنای جالب‌تری می‌رسم، شعور به معنای علم به امور واضح و روشن است، در برابر تعقل یعنی ادراک‌های دقیق و جمله «لا تشعرون» برای مبالغه در نفهمی افرادی است که حتی امور واضح را نیز نمی‌فهمند!

 

|| بیشعور چه کسی است؟

 افراد بسیاری مانند من هستند که معتقدند آدم‌های بیشعور وجود دارند ولی در آن واحد نمی‌توانند تعریف درستی از بیشعوری ارائه دهند! به احتمال زیاد همه آدم‌ها خودشان را باشعور می‌دانند و به قولی همان‌طور که انسان قادر نیست خودش، خودش را قلقلک بدهد؛ بیشعورها هم نمی‌فهمند بیشعورند!

از آن‌جا که بیشعوری تاریخچه ندارد، نمی‌توان موارد تاریخی آن را بررسی کرد! ولی اگر معنای بیشعوری را بدانیم احتمالا آدم‌هایی از فهرست بیشعورها خارج می‌شوند و افراد دیگری اضافه می‌شوند. گاهی بیشعوری را با حماقت اشتباه می‌گیریم و به کسی که رفتار احمقانه‌ای از خود نشان می‌دهد برچسب بیشعور می‌زنیم! یا فکر می‌کنیم که شعور افراد با سطح سواد وآموزش افزایش می‌یابد.

بیشعوری ارتباط مستقیم با حقوق دیگران دارد. آدم بیشعور انسان خودخواهی است که با وقاحت به حقوق دیگران تعرض می‌کند و دیگران را آزار می‌دهد و از این دیگر آزاری احساس ناراحتی نمی‌کند. بیشعورها فقط به نفع خودشان می‌اندیشند و می‌خواهند با رفتار تهاجمی و قلدر مآبانه و گردن کلفتی و فریب‌دادن و گاهی با موش‌مردگی نفع خودشان را ببرند! در واقع بیشعور کسی است که کار اشتباه را با روش اشتباه انجام می‌دهد! آن‌ها با بعضی مانند نوکردست به سینه رفتار می‌کنند. از دیگران پرتوقعند! از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند. از خود متشکر هستند! فکر می‌کنند هرگز اشتباه نمی‌کنند! از دیگران سوءاستفاده می‌کنند و پررو هستند! احتمال این‌که این افراد به حق خودشان قانع باشند یا در صف بایستند خیلی کم است! خواهش نمی‌کنند و دستور می‌دهند! نیش‌دار حرف می‌زنند! اهل تیزبازی هستند! خیال می‌کنند قانون برای دیگران است نه آن‌ها! حقوق دیگران را در نظر نمی‌گیرند و دیگران را تخریب می‌کنند! در واقع بیشعورها عاشق خودشان، موقعیت، ثروت و مقام‌شان هستند! 

خلاصه هر چیز که در مورد حقوق دیگران است را زیر پا می‌گذارند و بیش از هر چیز  به خودشان و منافعشان علاقه دارند و به هر چیزی که مخالف با این منافع قرار بگیرد اعتراض می‌کنند!

پس برای این‌که بیشعور نباشیم باید حقوق افراد واجتماع را بشناسیم و به آن احترام بگذاریم.

ناخودآگاه یاد این حدیث افتادم که «هرچه برای خودت می‌پسندی برای دیگران هم بپسند و هرچه برای خودت نمی‌پسندی برای دیگران هم نپسند!»

 

|| بیشعوری در کتاب!

هر کسی می‌خواهد به کسی بفهماند که آدم بیشعوری است ولی نمی‌تواند و احتمالا رودربایستی و خجالت مانع می‌شود که این موضوع را بخواهد به صورت مستقیم بیان کند می تواند، کتابِ «خاویر کرمنت» به نام «بیشعوری » را در یک کاغذ کادوی زیبا بپیچد و با یک شاخه گل با احترام تقدیم طرف کند!

این کتاب با زبان طنز به نرمی می‌تواند به یک نفر بفهماند آیا در شمار بیشعورها به حساب می‌آید یا خیر؟

در قسمتی از کتاب آمده است :«پزشکی که حق اظهارنظر به بیمار خود یا همراهان او نمی‌دهد یا سیاستمداری که با زیرکی از جهل و زیاده‌خواهی مردم با دادن وعده‌های توخالی و ارائه آمار مضحک سوءاستفاده می‌کند، هیچ کدام به خاطر حماقت مرتکب چنین اعمالی نمی‌شوند. همین‌طور شهروندی که زباله خود را در چند قدمی سطل زباله عمومی محله درجوی آب خالی می‌کند، به دلیل نا‌آگاهی از کارکرد جوی و سطل زباله چنین  کاری نمی‌کند».

با آگاهی از این‌که بعضی موارد برای جامعه ایرانی – اسلامی ما نیست، این کتاب مرجع خوبی برای شناسایی بیشعورهاست!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mirza
mirza
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
سلام؛ اطلاعات خوبی بود. با این تفاسیر من یک بی شعور، به تمام معنا هستم.
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
این جور وقت ها باید بگی خواهش میکنم نفرمایید!! ولی از آدمی که در مورد با شعوری خودش اطمینان قابل توجهی نداره چه توقعی دارید؟؟
mirza
mirza
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اختیار دارین بانو، نفرمایین، شما خیلی بزرگوارید.
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
اون كتاب فروشه راست ميگه !! تا حالا به بيشوري از اين ديد نگاه نكرده بودم !!
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
والا دفعه اولی که از خودم این سوال رو پرسیدم دقیقا همین حس رو داشتم. واقعا نمی دونستم چه تعریفی بایدبراش ارائه بدم.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
جالب بود! من هم مثل هر خواننده و مخاطبی برداشتِ منحصربفردِ خودم رو دارم. خیلی برام جالب بود. مرسی.
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
ممنون اقای شمشیری. والا برای خودم هم جالب بود. راستی تعریف شما از بی شعوری چیه ؟؟
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠١
٠
٠
دقیقا همینکه شما فرمودید! : خلاصه هر چیز که در مورد حقوق دیگران است را زیر پا می‌گذارند و بیش از هر چیز به خودشان و منافعشان علاقه دارند و به هر چیزی که مخالف با این منافع قرار بگیرد اعتراض می‌کنند! ... ختم کلام.
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
شما الان ناراحت شدید یا جدی گفتید این حرف رو؟ اگر برخوردم درست نبوده عذرخواهم :))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
نخیر. جدی گفتم. چرا ناراحت بشم؟ منظورم از "منحصربفرد" در کامنت قبل ترم، تنوعِ برداشت ها از بیشعوری بودش. به تعدادِ آدمها و مغزها و ذهن ها، تعریف داریم از شعور و وارونه اش!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
ﻣﻨﻮ ﺍین جوﺭﯼ ﻧﮕﺎﻩ ﻧﮑﻦ، ﺧﯿﻠﯿﺎ ﺣﺎﺿﺮﻥ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮﻡ ﺑﻤﯿﺮﻥ. ﻫﻤﯿﻦ ﻇﻬﺮﯼ دختره بهم پیام ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ: ﺣﺎﺿﺮﻡ ﺑﻤﯿﺮﻡ ﻭﻟﯽ ﺭﯾﺨﺘﺘﻮ نبینم بیشعور!
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
ممنون از این مطلب طنزی که گذاشتین . خیلی جالب و خنده دار بود.
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
چه شروع محکمی ! :)) / موضوع جالبی رو انتخاب کردین برای نوشتن. کتابو پیدا کنم حتما میخرمش. :)
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
ممنونم . راستش بیش از همه برای خودم جالب بود و کلی اطلاعات جدید کسب کردم. کتاب هم تونستی بخون واقعا چیزهای جالبی راجع به بیشعوری نوشته !:)
zahra.bkht
zahra.bkht
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
عالی بود.. من کتابشو دارم
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
ممنون زهرا جان . منم مجبور شدم بخرم وبخونم .
ghazale
ghazale
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
این بیشعوریم خیلی مشهور شده ها کتابش :)) هر جا میرم حرفشه :))
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٣٠
٠
٠
اره کتاب جالبیه ! گاهی ادم به خودش هم شک میکنه. پیشنهاد میکنم حداقل یکبار بخونیش.
yekta_b
yekta_b
٩٣/١١/٠١
٠
٠
جالبه واقعا ... بهش فکر نکرده بودم ...
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خیلی از آدم ها بهش فکر نکردن و جالبه افراد زیادی به این نکته اعتراف میکنن که معنی دقیقش رو نمی دونن. من خودم هم نمی دونستم . ممنون از نظرتون :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
بهله بیشعوری خطرناک ترین بیماری تاریخ بشریت هستش .... من دارمش .... ولی فرصت نکردم بخونمش... متاسفانه حاشیش یه مقداری چرت وپرت نوشته وگرنه آپلود میکردم اینجا براتون میذاشتم.... به هرجهت مرسی بابت معرفی کتاب... شنیدم هرکی این کتاب خونده به بی شعوری خودش ایمان آورده :))))))))))
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
مشخصه که اولش رو خوندی :)) فقط به خاطر معرفی کتاب متشکری ؟؟ اصلا دلت میاد با گزارش من چنین برخورد نامهربانانه ای داشته باشی ؟:)) ممنون به خاطر نظر مبسوطت:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
:)))))))) از قلم افتاده :)))))) گزارش شما حرف نداره خآنووووم (^_^) دست مارم بگیر ;)
سمیرام
سمیرام
٩٣/١١/٠١
٠
٠
آخ چقدر این مطلب خوب بود ، مخصوصا پاراگراف سوم زیر بیشعور چه کسی ست؟ خیلی خوب بود خیلی
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
ممنون سمیرا جان . لطف داری ..
S_sad
S_sad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
من فکر میکنم بیشعوری مخصوص یه سری از افراد نیست و همه به درجاتی از اون مبتلا هستیم همونطور که آدمِ کاملا بی شعور نداریم آدم کاملا غیرِ بیشعور هم نداریم!
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
١
٠
منم با شما هم عقیده ام که همه ادم ها کاری انجام می دن که ممکنه نشونه ای باشه از .....!! بیشعوری و باشعوری دو سمت یک طیف هستند و هر کسی درجاتی از اون را داراست :))
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١١/٠١
٠
٠
کتاب بیشعوری عااااااالیه. وقتی میخونینش کلا شرمنده خودتون میشین :|
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اره واقعا کتابش خیلی خوبه. خوبیش به اینکه جوری نمیگه که به ادم بر بخوره !:)
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خب با این توصیفات شکر به درگاه خدا که حداقل بیشعور نیستم :))) ولی میتونم بگم حداکثر افرادی که سعی میکردم رفتارشون رو نادونی در نظر بگیزم الان مطمئنم بیشعورن :| ماشالله زدین نابود کردین :| :))) عالی بود . ممنونم از مطلبتون
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
ولی سحر جان به این ادم های اطرافت هم اگر بگی بیشعور به هیچ عنوان قبول نمیکنن و احتمالا متهمت هم میکنن :) بنابراین همین جور دندون سر جیگر بذار و به روشون نیار که فهمیدی :))
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
نعیمه جان مطلبت رو میدم بخونن تضمینی ثابت میشه بیشعورن. واقعا عالی بود و لذت بردم
fateme_a
fateme_a
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوشم اومد :) ..هم از نوع نوشتنتون هم موضوع..رفتم وبتون و اونم گذاشتم تو لیست که بخونم..حسابی کارتون عالیه..موفق که هستید ولی امیدوارم همچنان هم موفق باشید..کاش تو مسابقه هم شرکت کرده بودید..حیف شد..
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
بسیار بسیار بسیار بسیار بسیار شرمنده مون کردید :)) به وبمون هم لطف داشتین بانو :) دیگه واقعنی خیلی به من لطف داشتین ..ممنونم :)
m-nik110
m-nik110
٩٣/١١/٠١
٠
٠
یک اعترافی میکنم که حوصله ندارم بخونمش!خستههههه ام میفمی خستههههه!!!
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠١
٠
٠
دختر بد برو یک وقت بیا که حوصله داشته باشی مطلب رو بخونی دخترم :)) عافرین ( آفرین )
Z_M
Z_M
٩٣/١١/٠١
٠
٠
البته گاهی عبارت خیلی بی شعوری یه نوع ابراز علاقه ست مثلا یه جوری از رفیقت تشکر کنی که پرو نشه می گی خییییییلی بیشعوری...
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
آره مثل معلم برنامه نویسی ما که فوحش میده میگه ینی خیلی دوستت دارم خخخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
نچ نچ :) شما برای تشکر میگی بیشعور ؟؟ خود کلمه بیشعوری در این لحظه خجالت کشید:)
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
مثلا معلم باید الگو باشه ها:) عجب دنیایی شده ها ..واقعا شما برداشت میکنید که خیلی دوستتون داره ؟؟
Z_M
Z_M
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
اره ما هم یه دیری داشتیم های ازین ور می رفت می گفت تیر به جیگرتون بخوره اون ور می رفت می گفت مثلا فلانی کدوم گوریه؟در اکثر مواردم ولوله خانوما صدامون می کرد اما قشنگ معلوم بود منظورش عمیقا فوحش دادن نیست
Z_M
Z_M
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
اره اخه اگه به صورت مستقیم ازش تشکر کنی پرو میشه خودشو لوس می کنه
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
هاااااا این خیلی مورد پسند من واقع شد خخخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
متشکرم . نظر شما هم مورد پسند ما واقع شد :))
admincheh
admincheh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
من وقتی این کتابو خوندم به خودم شک کردم ؛ خیلی خیلی کتاب خوبیه:)
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠