چگونه با تحریم ها سر کنیم؟!
اندکی کنجکاوی در مورد تحریم ها علیه ایران

چگونه با تحریم ها سر کنیم؟!

نویسنده : حامد نادری راد

پنج‌شنبه‌ای که گذشت در سرویس سبک زندگی جیم، ستون «دست به جیب» بحثی در مورد تحریم‌ها مطرح شد. دیدیم حیف است به این بحث مهم کم پرداخته شود در حالی که الان موضوع اصلی و روز در جامعه بحث تحریم‌ها و اثرات آن بر جامعه و اقتصاد است.

خوب برویم سر اصل مطلب! یک نکته کلی این است که تحریم‌های فعلی فراتر از قطعنامه‌های شورای امنیت و به صورت یکجانبه اعمال می‌شوند. باز هم یک‌جانبه بودن تحریم‌ها مشکل نیست بلکه نوعی زورگیری که کشور ایالات متحده می‌کند مشکل اصلی است. ایالات متحده هر شرکت، سازمان و یا نهاد غیر آمریکایی را که خارج از چارچوب تعریف شده ایالات متحده با ایران تعامل داشته باشد را جریمه می‌کند. به عبارت دیگر مثل یک زورگیر از هر کسی که از کوچه ایران رد شود باج می‌گیرد، در نتیجه بسیاری از کشورها تمایل خود را برای تجارت با ایران از دست می‌دهند مگر اینکه زورشان به آمریکا برسد و یا منافع ملی‌شان در این مورد با آمریکا متضاد باشد.

آن نقطه اصلی که در کار اقتصادی گره ایجاد کرده است تحریم مبادلات پولی و مالی است. در گذشته بانک‌های ایران در تمامی کشورهایی که با آن‌ها مبادلات تجاری داریم، شعبه داشتند. هر کالایی که به آن کشورها صادر می‌کردیم و یا وارد می‌کردیم، پولش از طریق بانک‌های ایران و آن کشور جابجا می‌شد و به راحتی قابل پرداخت و وصول بود. در حال حاضر بخش اعظمی از این شعبه‌ها تعطیل شده‌اند و نقد کردن پول‌های صادارت محصولات برای کشور سخت شده است.

در این شرایط دولت مجبور است برای نیازهای ضروری کشور ارز ذخیره کند زیرا به راحتی نمی‌تواند ارز بدست آورد. در نتیجه میزان عرضه‌ی ارز به بازار کم می شود و قیمت آن بالا می‌رود. در چنین شرایطی سوداگری‌ها و جنگ روانی نیز روند بالا رفتن قیمت‌ها را به شدت تسریع می‌کند. پس تا اینجا موضوع روشن شد. خوب ما (مردم و مسئولین) در این شرایط چه باید بکنیم.

1-مسئولین: تصمیمات هیجانی و لحظه‌ای نگیرند. اول خوب جوانب هرکاری را بسنجند بعد آن را اعلام کنند و بر اجرایش دقیق باشند.

2-مردم: خرید و فروش ارز برای حفظ ارزش پول یک شمشیر دو لبه است. اگر روزی سود آنچنانی بدهد ممکن است فردا روزی فرد را به خاک سیاه بکشاند. بهترین راه نزدیک نشدن به این بازار خطرناک و تحریم کردن آن است.

3-مسئولین: به تولید ملی بیندیشند. تا وقتی نتوانیم نیازهای اساسی و مواد اولیه صنعت و کشاورزی را تولید کنیم با هر تحریم و مشکلی اقتصاد کشور ضربه می بیند.

4-مردم: کالای خارجی را به اندازه نیاز بخریم. حتی اگر می‌توانیم خرید یک کالای خارجی را به تأخیر بیندازیم و یا با نمونه مشابه داخلی آن کنار بیاییم، این کار را بکنیم.

5-مسئولین: با مردم شفاف باشند و مشکلات را صادقانه با آن‌ها در میان بگذارند و به مردم اعتماد کنند.

6-مردم: تا اینجا صبر کرده‌اند، با اراده قوی‌تر باز هم صبر کنند تا کشور از این پیچ سخت عبور کند. انشاء الله

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
f.haghighat
f.haghighat
٩١/٠٧/٢٩
١
٠
دشت‌ها آلوده است/ در لجن‌زار گل لاله نخواهد رویید./ در هوای عفن آواز پرستو به چه كارت آید؟ فكر نان باید كرد / و هوایی كه در آن نفسی تازه كنیم / گل گندم خوب است/ گل خوبی زیباست/ ای دریغا كه همه مزرعه‌ی دل‌ها را/ علف هرزه‌ی كین پوشانده است! هیچ كس فكر نكرد كه در آبادی ویران شده، دیگر نان نیست!/ وهمه مردم شهر، بانگ برداشته اند كه چرا سیمان نیست!؟/ و كسی فكر نكرد كه چرا ایمان نیست!/ و زمانی شده‌است كه به غیر از انسان، هیچ چیز ارزان نیست/ هیچ چیز ارزان نیست!
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
٠
٠
چی بگم!!!!
پربازدیدتریـــن ها
طنز

نامه ای منصفانه به استاد

٩٥/٠٩/١١
شعری سروده خودم

بعد تو

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

شاید دلیل خلقتت آغوش باشد!

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

حیف که روی من این جا به تو هم باز نبود

٩٥/٠٩/١١
میانه رو و دانا

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه کیست؟

٩٥/٠٩/١٠
یک پارچ آب سرد!

شرط ثبت نام

٩٥/٠٩/٠٩
لطفا شفاف بگویید

مسابقه ی غسل

٩٥/٠٩/١٣
امان از این همه ناهماهنگی

یک نفر با من هماهنگ شود

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

سکوت پاییزی

٩٥/٠٩/١٤
گیج شده ام

حال این روز

٩٥/٠٩/١٤
بیا همت کن رفیق

با دود و غبار هم مدارا ؟!

٩٥/٠٩/١١
به دنبال آیه های عذاب

سید حسن آقامیری کیست؟

٩٥/٠٩/١٤
داستان کوتاه

به همین سادگی / قسمت دوم

٩٥/٠٩/١٤
لعنت به هرچه یاد تو را زنده می‌کند

تقویم های بی عدد / شعر

٩٥/٠٩/١٠
اگر ریزعلی می بود، شاید داستان طور دیگری رقم می خورد

جای دهقان فداکار خالی بود

٩٥/٠٩/١٠
بعضی ها

ساعت های بی صدا

٩٥/٠٩/١١
ترانه ای سروده خودم

دل بهونه گیر

٩٥/٠٩/١٥
گفت: «من به دنیا اومدم پیاده بیام تا حرم آقا»

مشغول می زدم

٩٥/٠٩/١٠
ترسیده ام انگار

دلم مى خواهد همه چيز را بسوزانم!

٩٥/٠٩/١٣
عمق فاجعه

آرایشگاه

٩٥/٠٩/١٥