دنیا بازیکن ما را با انگشت نشان می‌دهد
بهنام محمودی؛ اولین لژیونر والیبال ایران در مصاحبه اختصاصی با سایت جیم گفت؛

دنیا بازیکن ما را با انگشت نشان می‌دهد

نویسنده : محمدرضا ضیاء

بمب خبری این روزهای والیبال ایران پیوستن «معروف» والیبال‌مان، با قراردادی چهار میلیاردی به یک لیگ معروف دنیاست. کاپیتان در حالی دنبال کارهای ویزایش برای رفتن به زنیت کازان روسیه است، که هنوز با شهرداری ارومیه قرارداد داشت، اما این قرارداد نمی‌توانست مانع این موقعیت حرفه‌ای عالی شود. 

 قبل از پاسور خوب فعلی تیم ملی، بهنام محمودی و سعید رضایی (از نسل قبل والیبال کشور)، با رفتن به باشگاه‌های مختلف ایتالیایی، کمی والیبال ایران را به دنیا معرفی کردند. نهایت موفقیت والیبال ایران در زمان لژیونری این دو نفر، قهرمانی در آسیا بود. اما حالا دنیا، والیبال شناخته شده ایران را می‌خواهد. 

بهنام محمودی، برادر شهرامِ تیم ملی، اولین لژیونر حرفه‌ای تاریخ والیبال ایران است. وقتی از او پرسیدم غیر از تو و سعید رضایی و قبل از شما کسی لژیونر والیبال شده بود یا نه!؟ گفت؛ کسانی بوده‌اند که به لیگ‌های کشورهای ضعیف اروپایی یا لیگ‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس رفته‌اند. اما اگر توجه کنید، در فوتبال هم اسم لژیونر را روی بازیکنانی که به امارات و قطر می‌روند، نمی‌گذارند.

در ادامه این ستاره سابق والیبال که با تیم ملی آن زمان، قهرمان تمام تورنومنت‌های آسیایی شده و خیلی‌ها او را بهترین آبشارزن آن سال‌های آسیا می‌دانستند، در یک مکالمه تلفنی از مسائل مختلفش در زمان حضور در سری آ و سری آ2 ایتالیا می‌گوید.

 

+ چه شد که به ایتالیا رفتی!؟ کجا بازی تو را دیدند؟

- اولین بار زمانی که کارشناس ایتالیایی فدراسیون جهانی والیبال به تهران آمده بود، همانجا ابراز علاقه کرد که من می‌توانم در ایتالیا بازی کنم. او همان موقع مربی تیم لیوورنو ایتالیا هم بود. از آن روز 6-7 ماه گذشت تا با تیم پیکان به یک تورنومنت دوستانه در دانمارک رفتم. آن جا یکی از کارشناسان باشگاه فلورانس ایتالیا که برای تماشای بازی‌ها آمده بود، بازی من را دید و راهی ایتالیا شدم.

+ جایگاه تیم اول‌ات در ایتالیا چه بود؟!

- فلورانس در سری آ2 ایتالیا بود که لیگ دسته یک آن‌ها محسوب می‌شود. آن سال ما در آ2 ماندیم و من هم به عنوان دومین بازیکن خارجی لیگ انتخاب شدم! سال بعد هم 6 ماه در همین تیم بازی کردم. اما سال سوم نیم فصل در باشگاه «کلما»ی میلان حضور داشتم.

+ و در سوپرلیگ اصلی ایتالیا؟

- سال چهارم به باشگاه پروجا ایتالیا رفتم که یکی از تیم‌های خوب سری آ1 بود. تا نیم فصل توپ زدم. بعد برای بازی‌های آسیایی 2006 دوحه آمدم تا برای تیم ملی بازی کنم. مچ پایم آسیب دید و متاسفانه نیم‌فصل دوم قراردادم را فسخ کردم. بعد از آن هم دیگر تصمیم گرفتم در ایران بمانم تا در کنار بازی، درسم را هم ادامه بدهم.

+ پروجا چه طور تیمی بود؟ بازیکن مطرح داشت؟

- بله. لیبروی تیم ملی ایتالیا، کاپیتان صربستان، کاپیتان چک، دریافت کننده تیم ملی لهستان و پشت خط زن آن‌ها –یان استوک- که هنوز بازی می‌کند، همراه ما بودند. حتی تا پایان دور رفت که من آن‌جا بودم، قهرمان نیم‌فصل شدیم.

+ چقدر قرارداد می‌بستی!؟ نسبت به ایران بیشتر پول می‌گرفتی؟!

- سال اول قرارداد من 20 هزار دلار بود که واقعا رقم ناچیزی بود و در لیگ ایران خیلی بیشتر از این می‌گرفتم. سال دومی که در فلورانس بودم 60 هزار دلار قرارداد بستم. در میلان 100 هزار دلار گرفتم و قراردادم با پروجا هم 100 هزار یورویی بود که من به خاطر فسخش 30 هزار یورو بیشتر نگرفتم. دو قرارداد آخرم از پولی که در ایران می‌گرفتم بیشتر بود. اما باز هم در ایران بازی کردن از نظر مالی به صرفه تر بود. چون لیگ ایران 4-5 ماه طول می‌کشد و لیگ ایتالیا 10 ماه!

+ زمانی که در پروجا بازی می‌‌کردی ولاسکو در لیگ ایتالیا بود؟!

- بله. ولاسکو آن موقع مربی یکی از باشگاه‌های ایتالیا به نام پالاولو بود. من هم در نیم‌فصل اول با تیمش بازی کردم.

+ ثمره رفتن به ایتالیا برای بهنام محمودی چه بود!؟

- ببینید؛ همین الان من 6 سال است که والیبال بازی نمی‌کنم. در این مدت هیچ وزنی اضافه نکردم. از طرف دیگر هم تمام تفکرات و زندگی حرفه‌ای ورزشکاری‌ام را از آن جا دارم. از لحاظ فنی هم طبیعتاً پیشرفت کردم، چون آن موقع والیبال ما تا این اندازه پیشرفته نبود.

+ تقریباً همه بچه‌های تیم ملی، به خصوص امیر غفور، سید محمد موسوی، مجتبی میرزاجانپور، میلاد عبادی‌پور و برادر شما – شهرام محمودی – از تیم‌های ترکیه، ایتالیا و کشورهای دیگر پیشنهاد داشتند. با این تفاسیر چرا آن‌ها نرفتند!؟

- توجه داشته باشید که لیگ ما حالا به نظر من جزء چهار لیگ برتر دنیا از نظر حرفه‌ای و برگزاری مسابقات است. بازیکنان پول خوب می‌گیرند، کنار خانواده هم هستند و از نظر عاطفی ضربه نمی‌خورند. به خاطر همین‌ها شاید ترجیح دادند فعلاً در ایران بمانند. اما اگر پیشنهاد ایده‌آلی از یک تیم سطح اول اروپا دریافت کنند، من اولین کسی خواهم بود که به آن‌ها می‌گویم بروند. ضمناً بازیکنان ما حالا دیگر بهترین بازیکنان دنیا هستند. پس خودشان را نباید ارزان بفروشند و به هر قیمتی بروند. یک زمانی ما دوست داشتیم با بازیکنان والیبال خارجی عکس بندازیم. حالا آن‌ها بازیکن ما را می‌بینند و با انگشت نشانش می‌دهند. 

+ رفتن سعید معروف و دور افتادنش، هماهنگی‌اش با تیم ملی را کم نمی‌کند؟!

- سعید یک بازیکن حرفه‌ایست و در نهایت پختگی قرار دارد. این اتفاق برایش نمی‌افتد، اما نگرش حرفه‌ای‌اش در این مدت مطمئنا خیلی تغییر مثبت خواهد کرد. کم کم جا که بیفتد، می‌تواند فضا را برای بقیه بچه‌ها هم در روسیه باز کند. مثل من که سال دوم سعید رضایی را به باشگاه فلورانس آوردم.

 

 

|| سعید معروف با کدام بازیکنان مطرح دنیا، در کازان همبازی خواهد شد!؟

زنیت کازارن روسیه یکی از بهترین تیم‌های باشگاهی اروپاست که فصل گذشته قهرمان لیگ روسیه شد و این فصل در جام باشگاه‌های اروپا حضور دارد و از شانس‌های اصلی قهرمانی است. زنیت اکنون در جای سوم سوپر لیگ روسیه است. 6 قهرمانی در لیگ، و 2 قهرمانی در چمپیونزلیگ اروپا کارنامه درخشانی را برای این باشگاه به وجود آورده است.

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که چه کسانی همبازی معروف در این باشگاه بزرگ روسی خواهند شد.

بازیکنان مطرح روسی:

الکسی اسپریدانف: شاید اسپریدانف جذاب‌ترین چهره همبازی کاپیتان تیم ملی، برای او و هواداران والیبال کشورمان باشد. در بازی‌های ایران و روسیه، بارها معروف با این پشت خط زن روس درگیری لفظی داشت. بازیکنی که به یکی از چهره‌های منفور در بین هواداران سفت و سخت والیبال ایران تبدیل شده است.

 

نیکولای آپالیکف: کاپیتان زنیت، سرعتی زن و دفاع وسط این باشگاه است. او اخیراً در تیم ملی در سایه موزرسکی آسمان‌خراش قرار گرفته و کمتر بازی می‌کند. اما هنوز به عنوان دومین سرعتی‌زن روسیه مطرح است.

ماکسیم میخایلف: قدرتی زن مشهور تیم ملی روسیه، یکی از پایه‌های خط حمله زنیت است. این بازیکن 26 ساله قطعا هدف خیلی از پاس‌های سعید معروف خواهد شد.

آندره آشیف:

او هم یک دفاع وسط دیگر تیم ملی و زنیت روسیه است. آشیف 31 ساله تا قبل سال 2013 به تیم ملی دعوت نمی‌شد. اما بازی خوبش در زنیت، در اواخر عمر مفید والیبالی‌، لباس تیم ملی را به او هدیه کرد.

 

بازیکنان مطرح خارجی: 

بنجامین تونیوتی(فرانسه): پاسور اصلی فعلی تیم و رقیب میرسعید ما برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی است. البته که قطعا نمی‌تواند با بهترین پاسور لیگ جهانی 2014 رقابت کند! تونیوتی پاسور تیم ملی فرانسه است. 

ویلفردو لیون(کوبا): یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی کوبا تا سال گذشته است که به همراه تیم، مدال نقره جام جهانی 2010 را به گردن آویخت. این بازیکن پس از این که سال گذشته به باشگاه زنیت آمد، به خاطر قانون جالب ورزش کوبا، چون لژیونر شد، از تیم ملی محروم ماند.

تئودور سالاپاروف (بلغارستان):  لیبروی تیم ملی بلغارستان دومین بازیکن خارجی زنیت است. او لیبروی اصلی باشگاه محسوب می‌شود. از سال 2006 به بعد هم مدام بین باشگاه‌های روسی و بلغار جابجا شده است. 

و در نهایت چهارمین بازیکن مطرح خارجی این باشگاه روسی، کاپیتان 189 سانتی‌متری تیم ملی کشورمان خواهد بود که امیدواریم انتقالش به پیشرفت هر چه بیشتر والیبال ایران منجر شود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/١١
١
٠
بح بح. خدا پشت و پناهت کاپیتان.. به احترام کاپیتان خبر دار :)
هاچ
هاچ
٩٣/١٠/١١
٢
٠
از جلو نظام!
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١١
٠
٠
ان شاءالله معروف تو لیگ روسیه به خوبی معروف بشه! هر چند هست. اما وقتی تو دل هوادارها و مردم روسیه هم جا باز کنه، خیلی تو جهانی تر شدنش کمک میکنه! به امید موقیت روزافزونش و به قول شما خبردار برای کاپیتان!
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/١٠/١١
٠
٠
بح بح :)
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١١
٠
٠
به به هم داره واقعا!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/١١
٠
٠
ممنون از مطلبِ گزارشیِ کامل شما. لذت بردم.
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١١
٠
٠
خواهش میکنم از این که مطابق میل و توجه شما قرار گرفته :)
mhv
mhv
٩٣/١٠/١١
١
٠
خوشحالم که انگیزه داری واسه نوشتن! هر وقت انگیزت زیاد بوده مطلبات واقعا خوب بوده و در سایر اوقات تنبل ترین ادم ممکن میشی:))))
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
ممنونم محمدحسین عزیزم :)) ما مخلص شمام هستیم.... ضمن این که کاملا باهات موافقم در مورد خودم خخخ
zahra_mmm
zahra_mmm
٩٣/١٠/١١
٠
٠
اینجاس که شاعر میگه:"چرا رفتی؟چرا رفتی؟؟؟"
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
چون پیشرفت کنه :دی چون پول خوب بهش میدادن :D چون تو چمپیونزلیگ و اروپا دوست داشته بازی کنه خخخ و خیلی چون دیگه
همایون شجریان
همایون شجریان
٩٣/١٠/١١
٠
٠
چرا من بی قرارم:|
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
به به آفای شجریان.. ! :| چه خبر از این طرفا؟! خخخ پدر خوبن؟!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٠/١١
٠
٠
سلام: خیلی عالی بود. متشکرم. امیدوارم که معروف هم در روسیه موفق باشد.
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
علیک سلام... خواهش میکنم... ان شاءالله... حقشو بگیره.. به امید این که بهترین پاسور چمپیونز لیگ بشه
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
سلام:انشاءا... ممنون
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
امیدوارم موفق باشه:) ممنون از گزارش خوبتون
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
همه ایران چشمشون یه شاهکارای کاپیتانه :) خواهش میکنم
s_m
s_m
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
به به خیلی هم عالی. انشالله همه بچه های تیممون به تیم های مختلف جهان دعوت بشن و پیشرفت عالی ای داشته باشن. تشکر از گزارش
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
البته همین طور که تو مطلب بهنام محمودی میگه، رفتن بچه ها صرفا به جاهای مختلف جهان خوب نیست... به نظر من کلا فقط لیگ اصلی ایتالیا و لیگ اصلی روسیه لیاقت بایکنای ما رو دارن که ان شاءالله با پیشنهاد مالی خوب این اتفاق بیفته... ممنون از توجه.. خواهش میکنم
s_m
s_m
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
بله کاملا درست میفرمایید. منظورم دقیقا همون کشورهای برتر جهان بود. بازم تشکر
نخخخند
نخخخند
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
;)
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٣
٠
٠
چشمکتم خریداریم علی جان :)
نخخخند
نخخخند
٩٣/١٠/١٣
٠
٠
:)
شقايق
شقايق
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
چون پول خوب ميدن كاملا اشتباه ست همه چيز را با پول نسنجيد لطفا
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٢
٠
٠
کجای مطلب مد نظرتونه الان؟ اگر داخل مصحبه رو میگید که اون رو بنده نگفتم. آقای بهنام محمودی فرمودن که والیبالیست سابقه دار کشور هستند. در ضمن هیچ جای مطلب پول دادنِ خوب، به عنوان تنها ملاک نام برده نشده!!! در کنار عوال مهم تر، این هم یکی از چیزهایی است که اگر باشه خوبه! ولی قطعا ملاک تصمیم گیری نیست! ما هم چنین چیزی نگفتیم..
علیرضا
علیرضا
٩٣/١٠/١٣
٠
٠
گزارش خیلی خوب و کاملی بود محمدرضا، دمت گرم :) | چقدر خوبه که بازیکن های ما تو تیم های مطرح دنبا بازی کنند. با مربی های مختلف کار کنند و تجربه کسب کنند :))
m-ziya
m-ziya
٩٣/١٠/١٣
٠
٠
خواهش میکنم.... :) بعله... قطعا این تجربه یک نقطه عطف میشه تو زندگی کاپیتان
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠