سفر بی‌بازگشت به سیاره سرخ یا تبعید به جهنم؟!
نگاهی به پروژه مارس وان

سفر بی‌بازگشت به سیاره سرخ یا تبعید به جهنم؟!

نویسنده : محيا فرجي

به خاطر دارم حدود سه یا چهار سال پیش دوستی یک کتاب کوچک علمی تخیلی به من امانت داد. کتاب، داستانی بود در مورد آینده کره زمین و انسان‌ها حوالی سال 2800 میلادی. البته در این آینده‌ی خیلی دور زمین دیگر وجود نداشت، یعنی دیگر قابل سکونت نبود و آدم‌ها بر روی کرات دیگر زیست می‌کردند و سفرهای میان‌ستاره‌ای بسیار ساده و راحت بود. تمام گونه‌های حیوانات، اهلی و وحشی، همه منقرض شده بودند و کودکانِ آینده به صرف دیدن نقاشی‌های داخل کتاب¬ها با اسم حیوانات آشنا می‌شدند. اکثر ما این سبک ماجراهای علمی تخیلی پیرامون آینده عجیب و فوق پیشرفته انسان‌ها و یا زندگی بر روی سیارات دیگر را زیاد خوانده‌ یا دیده‌ایم. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نویسندگان این رمان‌ها زمانی که برای رخدادهای درون داستان‌های‌شان در نظر می‌گیرند حداقل مربوط به 700 تا 800 سال آینده است. اما این بار نه از دنیای فانتزی و تخیل، که از دنیای واقعی علم و تکنولوژی خبرهایی به گوش می‌رسد که گویا قرار است این آینده خیلی زودتر از آن چه نویسندگان پیش‌بینی کرده‌اند، یعنی تا 10 سال آینده به وقوع بپیوندد.

 

زندگی در شرایط سخت

تصور کنید در یک سفینه فضایی در حال سفر به سیاره مریخ هستید. بالاخره پس از هفت ماه به مریخ می-رسید و با یک لباس مخصوص قدم به سطح این سیاره سرخ می‌گذارید. وجود این لباس برای شما ضروری است زیرا مسافران زمینی امکان تنفس در اتمسفر رقیق مریخ را ندارند. هم چنین این پوشش حجیم و سنگین شما را در برابر تغییرات دمایی شدید و تشعشعات سطح سیاره محافظت می‌نماید. پس از وارد شدن به خاک مریخ باید در واحدهای اقامتی کوچکی زندگی کنید که هوایی قابل تنفس، مشابه اتمسفر زمین، دارند در نتیجه مادامی که داخل این واحدها هستید نیازی به ماسک‌های تنفسی نخواهید داشت. این واحد اقامتی کوچک دوش و آشپزخانه هم دارد و مصالحی هم از قبل در آن تعبیه شده که می‌توانید به کمک آن اتاق‌ها یا طبقات بیش‌تری بسازید. واحد اقامتی شما از طریق یک لوله مخصوص به یک «واحد پشتیبان حیات» متصل می‌باشد که این دومی مسئولیت تولید انرژی الکتریکی از طریق پنل‌های خورشیدی، تولید آب آشامیدنی از یخ‌های سطح مریخ و انتقال گازهای تنفسی موردنیاز بدن را به عهده دارد. 


مارس وان چیست و چه کار می‌کند؟

اگر اهل ماجراجویی هستید و می‌توانید یک سفر فضایی هفت ماهه و شرایطی مشابه آن‌چه در بخش قبل گفته شد را تحمل کنید پس بدون شک شما یکی از گزینه های مناسب برای پروژه مارس وان هستید.

مارس وان یک شرکت خصوصی و غیرانتفاعی است که در سال 2011 توسط یک کارآفرین هلندی به نام باس لنسدورپ تاسیس شد و هدف آن اسکان دادن دائمی گروهی از انسان‌ها بر روی سیاره مریخ با استفاده از تکنولوژی‌‌های فعلی است. باس لنسدورپ که خودش مهندس مکانیک است از ابتدا بر روی امکان‌سنجی‌های مالی پروژه تمرکز کرده است. در سال 2013 با اعلام فراخوان جهانیِ این شرکت برای جذب داوطلبان سفر بی‌بازگشت به مریخ، حدود 200 هزار نفر از 140 کشور جهان اعلام آمادگی نمودند که پس از بررسی شرایط این افراد، 600 تن از داوطلبان در لیست نهایی باقی مانده‌اند. البته این تعداد نیز بعد از مصاحبه‌های تخصصی کاهش پیدا می‌کنند تا نهایتا 6 گروه 4 نفره باقی بمانند که برای سفر به مریخ باید 8 سال به طور مداوم آموزش دیده و آماده شوند. از میان این 6 گروه هم فقط یک گروه در سال 2024 به مریخ اعزام می‌شود و بعد از آن هر دوسال یک گروه 4 نفره به آن‌ها می پیوندند. جالب آن جاست که لنسدورپ، رئیس شرکت مارس وان اعلام کرده که خودش تمایلی به انجام این سفر بی‌بازگشت به مریخ ندارد.

 

تمرینات و آماده‌سازی فضانوردان

هرچند که شرایط اولیه برای پذیرش داوطلب به ظاهر ساده است یعنی سن بالای 18 سال، عدم ابتلا به بیماری‌های جسمی و روانی و توانایی متوسط در مکالمه انگلیسی، اما پس از گذر از مراحل اولیه تمرینات دشواری در راه است. حداقل دو نفر از گروه 4 نفره باید مهارت کافی در تعمیر تجهیزات سخت افزاری را به دست آورند، حداقل دو نفر از 4 نفر باید از مهارت‌های پزشکی کافی برای کمک‌رسانی به یکدیگر در سیاره غریبه برخوردار باشند. یادگیری مهارت‌هایی مانند روان‌کاوی و روان درمانی نیز برای تمام اعضای گروه اجباری است. توانایی فیزیکی زندگی در شرایط سخت هم از طریق تمرینات شبیه سازی شده در نقاط بسیار سرد زمین، بیابان‌ها، قطب و ... به این افراد آموزش داده می‌شود.  جالب این جاست که از 4 نفری که در یک گروه آموزش می‌بینند اگر یک نفر در میانه راه پشیمان، بیمار یا به هر دلیلی منصرف شود سه نفر دیگر نیز همراه با او از برنامه حذف خواهند شد. 

 

این سوالات سمج

پروژه اسکان دائمی انسان‌ها در مریخ نکات قابل توجه و البته تفکربرانگیزی دارد. به نظر می‌رسد سرعت پیشرفت دانش و تغییرات زندگی در حال پیشی گرفتن از قدرت تخیل ماست. زیست بر روی سیاره‌ای دیگر در کمتر از 10 سال آینده حقیقتا شگفت انگیز است. زمین آن‌قدر کوچک (و احتمالا تخریب) شده که نوع بشر برای ادامه حیات به سیاره‌ای دیگر نیاز دارد. اما نکته جالب‌تر در مورد این پروژه غیر قابل بازگشت بودن آن است. 4 انسان بر روی مریخ، بدون امکان ارتباط با افراد خانواده و نزدیکان خود زندگی و کار خواهند کرد و موظفند به نوعی شرایط را برای انسان‌هایی که در آینده به آن‌ها ملحق می‌شوند آماده کنند. یک روانشناس این سفر بی بازگشت و تشکیل کلونی انسانی در مریخ را به زندانی انفرادی تشبیه کرده که اسارت ابدی در آن انسان‌ها را گرفتار مشکلات روانی پیچیده‌ای خواهد کرد. این افراد بی‌شباهت به انسان‌های ما قبل تاریخ هم نیستند، انسان‌هایی که در برخورد با سیاره ناشناخته زمین تلاش می‌کردند بر ترس‌های درون و ناملایمت‌های محیط بیرون و دو سوال لجباز غلبه کنند. به راستی ما کجا زندگی می‌کنیم و به کدامین سو می‌رویم؟

=================

پ.ن. با وجود این که فعلا پذیرش داوطلب برای اعزام به مریخ انجام نمی‌شود اما شرکت مارس وان اعلام کرده تا چند وقت دیگر مجددا از علاقه‌مندان ثبت‌نام به عمل خواهد آورد. پس اگر از دور قبل جا مانده‌اید، گوش به زنگ باشید و به طور مداوم سایت شرکت را چک کنید تا بتوانید در سری جدید پذیرش داوطلب اعلام آمادگی نمایید.    

سایت شرکت مارس وان: Mars-one.com

نظرات تیم دانشمندان MIT در مورد چالش‌های پیش‌روی پروژه مارس وان:

http://newsoffice.mit.edu/2014/technical-feasibility-mars-one-1014

رئیس شرکت مارس وان، باس لنسدورپ، در سایت LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/baslansdorp

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٠/٠٨
٠
٠
جالبه / دوس دارم برم ولی نه برای همیشه / برم ببینم چطوری و زووووودی برگردم :دی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/٠٨
٠
٠
عجب مقاله جامع و جذابی. لذت بردم و کلی به اطلاعاتم اضافه شد. فقط خبرِ یک خطی ش رو میدونستم.
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٣/١٠/٠٨
١
٠
احتمالا شرکت می کنم تمام تلاشمو میکنم که جز اون 6گروه 4نفره باشم اما وسطش انصراف میدم اون 3نفر دیگه ام کنف شن!!!
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٣/١٠/٠٨
٠
٠
درکل کسانی که داوطلب شدن کمک بزرگی به اینده ی نسل بشر می کنند
دلنیا
دلنیا
٩٣/١٠/٠٨
٠
٠
نه به هیچ دلیلی حاضربه شرکت نیستممممممممم
k_nahavandi
k_nahavandi
٩٣/١٠/٠٨
١
٠
انسان ها زمین خودمونو نابود کردن...حالا نوبت سیاره های دیگه شده..............
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
شناخت ودیدن جایی که کمتر کسی دیده...وفرار از محیطی که داره عادی میشه...مواردی هست که آدمو برای رفتن وسوسه میکنه....اما خانواده وهمه ی کسایی که نمیتونیم اونجا داشته باشیم وجامه انسانی که جز بزرگی از زندگیمونه هم فکر رفتن رو به کل منتفی میکنه....مرسی از شما...تخیل قشنگی رو بهمون هدیه کردین (^_^)
a_zizigolu
a_zizigolu
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
کی دلش میاد تا ابد بره اونجا؟! حتی تصورش هم سخته!
ghodsi
ghodsi
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
خيلي خوب نوشته بوديد. همچنين از نوشته‌اي متفاوت و متنوع در سايت جيم بهره برديم. ممنون.
Z_M
Z_M
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
ناسا اعلام کرده اگه یخ های قطب مریخ کم کم داره به تبخیر و به اتمسفر مریخ می چسبه و این روند می تونه به قابل سکونتا شدن مریخ کمک زیادی بگنه چون جدیدا به این نتیجه رسیدن که اب در زیر زمین مریخ وجود داره و فرستادن انسان به اون جا به خاطر تولید کربن دی اکسید به این روند کمک خیلی زیادی می کنه حتی یه شایعاتی مبنی بر ساختن یک گلخونه روی مریخ برای کمک به این روند وجود داره مثل اینکه واقعا داره سر زمینمون یه بلایی میاد که این همه هزینه داره صرف ساخت مریخ میشه
Z_M
Z_M
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
سفر بی بازگشت خیلی هم بد نیس شاید رفتن گاهی بهترین انتخب ادم باشه
خورشید
خورشید
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
گاهی باید رفت . فقط همین و بس
آسمانه
آسمانه
٩٣/١٠/٠٩
٠
٠
من که همین بیست سی سال دیگه رو همین جا رو زمین زندگی میکنم مریخ رفتن باشه برای اینده گان که جا براشون رو زمین نیست فعلا که زمین حالا حالا ها جا داره :) ممنون
admin
admin
٩٣/١٠/١٠
٠
٠
برای من بسیار مطلب جالب و جذابی بود. بسی لذت بردم. فقط ای کاش یک مقداری در مورد وظایف و مأموریت های این انسان ها بیشتر می نوشتید. کار می کنند یعنی چی؟ چون تنها کاری که به ذهنم رسید یکی تعمیر تجهیزات بود و دیگری کشاورزی
Narjes_sf
Narjes_sf
٩٣/١٠/١٩
٠
٠
جالب بود.......و خیلی هیجان انگیز.....به نظر من اینکه روزی برسه که زمینو به خاطر شرایط بدش ترک کنیم امکان پذیر نیس......
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠٢/٠٢
٠
٠
باید سفر مهیج و عحیبی باشه...سفری که با صبر و تامل و تحقیق و کاوش همراه و با حس قابل حدس دلتنگی تموم میشه
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥