افغان‌ها مجرم نیستند...

افغان‌ها مجرم نیستند...

نویسنده : هاچ

چپ و راست می‌روی از او ایراد می‌گیری. وقتی می‌بینی‌اش دلت می‌خواهد سر به تنش نباشد. همه‌اش توهین، همه‌اش افترا و بد زبانی...

می‌آید با چندرغازی که کف دستش می‌گذاری برایت صعب الامور انجام می‌دهد، کارگریت را می‌کند؛ اما هنوز که هنوز است نام او در این سرزمین «فحش» محسوب می‌شود و همین برای زیر پا گذاشتنِ ارزش‌های انسانی کافیست...

من از او معذرت می‌خواهم. از او که زیر نگاه و زبان تو کوبیده می‌شود و هیچ نمی‌گوید معذرت می‌خواهم. من از فرهنگ 2500 ساله صحبتی نمی‌کنم! فرهنگ دیگر چیست؟! اگر روزی در این چند وجب خاک برای خودم «کسی» شوم، می‌دهم «فرهنگ» را از لغت نامه خط بزنند، جایش چند شاخه گلایل سفید بگذارند چرا که خیلی وقت است فاتحه‌اش را خوانده‌ایم...

دیگر وقتش رسیده خودت را اصلاح کنی. او یک افغان است، نه یک مجرم.

=============

ادمین نوشت: واقعا حیفم آمد در ادامه این مطلب زیبا که خیلی به دلم نشست، لینک شعر «بازگشت» از محمد کاظم کاظمی (شاعر خوب و نویسنده عزیز کشورمان که اصالتا افغانی هستند) را قرار ندهم.

این‌جا کلیک کنید تا این شعر را در وبلاگ شخصی شاعر بخوانید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/١٠/١١
٢
٠
;) همه آدم هستیم ! مثل همه ی زنبورای تو کندو یکسانیم در برابر ملکه;)
raha_sl
raha_sl
٩٣/١٠/١١
١
٠
:(.."همان غریبه که قلک نداشت خواهد رفت.." ..حکایت غمنگیزیه..ممنونم از شما هاچ عزیز و ادمین محترم..هر کلمه ش درد بود
Niva
Niva
٩٣/١٠/١١
١
٠
آره متاسفانه دید ما به افغانی ها مثه دید اروپایی ها به آسیایی هاست. درسته که شاید ما از بودن افغانی ها در کشورمون ناراضی هستیم ولی نباید توهینی اتفاق بیافته و باید قبول کنیم تو همین مشهد خودمون کم نیستند افرادی که دورگه ایرانی_ افغانی هستند این در حالیه که حتی افغانستان رو هم ندیدن... حتما از این برخورد ها ناراحت میشن... ممنون
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/١٠/١١
١
٠
تک تک کلماتش منو یاد استاد زبانم انداخت که یه بار برامون همین حرفا رو زد. متنت عالی بود هاچ:))
    
    
٩٣/١٠/١١
١
٠
:) چه منصفانه. بد نیست شاید اگر که بگم ما عادت داربم، یا بیشتر ما مردم عادت داریم به توهین یا شوخی کردن :) افغانی بودن یا نه ایرانی بودن و اهل یک شهر دور بودن، لهجه ای داشتن، آداب دیگری داشتن، بیشتر ما یاد نداریم به خواست و سلیقه ی دیگری هرچی که باشه، احترام بگذاریم، نه فقط مردم :) سران و بزرگان ماهم طاقت و تحمل سلیقه های مختلف رو آنچنان ندارند. ولی صرفن در مورد همین مطلب، خوب بنظرم افغان ها؛ به کمترین دلیل، که زبان و دین مشترک هستش، مردمان نزدیک، محترم و ارزشمندی هستند، اینکه فقر عده و گروهی رو در عالم شهره کرده به کارهای نادرست، دلیل نیست که به همه ی اهالی اون سرزمین برچسب مشترکی بزنیم. همینطور که در خیلی نقاط دنیا به خود ما ایرانی چنین برچسب هایی رو میزنند :)
h_looshi
h_looshi
٩٣/١٠/١١
١
٠
واقعا مثل فیلم چند متر مکعب عشق
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/١٠/١١
١
٠
یادمان می رود که همین کارگر افغانی کنونی در مملکت خودش شیمیدان بوده یا معلم زبان فرانسه یا هنرمند و صاحب نام و آبرو ... البته به نظر من از بین افاغنه خودشون هم تاحدود زیادی مقصرند (بعضی ها و نه همه) که نام و اعتبارشون رو با اعمال خلاف قانون و جنگهای چریکی کوههای خراسان در چندسال پیش و ناامن ساختن کشور ما به خطر انداختند. و البته باز هم تاکید می کنم بعضی ها و نه همه! کمااینکه خفاش شب و گرگ زرد و هزاران جنایتکار دیگه از دل همین مرز و بوم برخاستند ولی نام افاغنه در ایران به دلیل "بدمیهمان بودن" بعضی از این دوستان دچار تردید و خدشه شد.
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/١٠/١١
١
٠
همین افغانستان که هیچکس حتی نگاش هم نمیکنه رتبه ی اول معادن عناصر غیر فلزی رو داره تازه اورانیومشون از ما هم بیشتره مطمئن باشین اگه آمریکا بزاره خیلی آدمای سرمایه داریین.
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١٠/١١
١
٠
.ممنون:)منم ازین دیدگاه بدم میاد
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/١٠/١١
١
٠
کامنت منم که ظاهرا تاییدیه نگرفته!!!!!!
j-hoseinpoor
j-hoseinpoor
٩٣/١٠/١١
١
٠
متن زیبایی بود ولی کاش بیشتر ادامه می دادین جا برای ادمه دادن داشت.قلمتان پاینده.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/١١
١
٠
مطلب خیلی زیبایی بود... فقط یک نکته نه فقط برای نویسنده یِ باسواد و تیزبینِ مطلب؛ برای همه نازنینانی که اینجا حضور دارن: تقریبا در تمامی جوامع؛ مهاجرین با تبعیضاتی گریزناپذیر مواجه اند. بطور مثال با وجود این همه ایرانیِ تحصیل کرده و موثر در ایالات متحده آمریکا، هنوز هم حتی در خیلی خیابونهاشون به ایرانی ها "کله سیاه" میگن.(بخاطر تفاوت موهای مشکی با بلوندِ خودشون). نمیشه یک "فرهنگ" رو زیر سوال برد. همونطور که نمیشه و نباید به ملیتِ افغان توهین کرد. / این توضیح برای به چالش کشیدنِ تئوریِ متن شما نبود. بذارید به حساب یک مکمل. مرسی. لذت بردم.
خورشید
خورشید
٩٣/١٠/١١
١
٠
انسانیت ارجحیت داره به قومیت و ملیت
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/١١
١
٠
هاچ عالی بود . :) ما توی دانشکدمون یه افغان داریم که شاگرد اول دانشکده مونه . :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٠/١١
١
٠
سلام:آفرین بر گفتار منطقی شما.سلامت و شاداب باشید.ممنون
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/١١
٤
٠
نویسنده این متن کجاهستند؟!! صبح تا شب تو مطالب مردم هستند بعدا چرا نمیان کامنت های خودشونو جواب بدن؟!!! مسئولین رسیدگی نکنن لطفا، لابد اینطور صلاح میدونن! من دیگه حرفی ندارم.
خورشید
خورشید
٩٣/١٠/١٣
١
٠
ترسیدن پاسخگو باشن ریا بشه :)
...
...
٩٣/١٠/١٣
١
٠
امتحانا رو دست کم نگیرین ))
s_m
s_m
٩٣/١٠/١٢
١
٠
سلام. ممنون از مطلب. ولی به نظرم اسن اتفاق اصلا ربطی به فرهنگ ندازه تقریبا تو همه جا هست. از قدیم الایام هم که آمریکایی ها سیاهپوست ها رو میکشتن و تا بوده تبعیض بوده. :)
neyosha
neyosha
٩٣/١٠/١٢
١
٠
دیگر وقتش رسیده خودت را اصلاح کنی. او یک افغان است، نه یک مجرم. عالی بود هاچ :))
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/١٠/١٢
١
٠
من دوبار پستتون رو خوندم ولی نشد که نظر بدم ،عالی بود و خیلی ممنون از این یادآوری . واقعیتش شاید دید منفی ای که ایجاد شده به خاطر حوادث پیش آمده توسط مردم افغان هست که در بخش حوادث روزنامه ها گاهی ازشون خبری نوشته می شه .
mirza_m
mirza_m
٩٣/١٠/١٣
١
٠
جدای از بحث ادمین نوشت و خود متن، در میانشون هستند افرادی که یک ایرانی تمام عیار شدند و بحث "چندرغازی که کف دستش می‌گذاری" برای اونها صدق نمی کنه!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٠/١٣
١
٠
ان شالله شر استکبار از سر این ملت مظلوم هم کم شه...مملکت خودشون گل وبلبل شه... وسری بین سرا درآرن از این اوضاع هم خارج شن :)) منم با آقای شمشیری موافقم اوضاع مهاجرا اکثر جاها همینطوره.... منتهی مایی که ادعای مسلمونی داریم و فرهنگ چند هزار ساله به گفته شما باید یه کم رفتارمون بهتر باشه....البته افغانی موفق هم تو ایران داریم ها...همشون این شکلی نیستن...
سمیرام
سمیرام
٩٣/١٠/١٤
١
٠
هاچ عالی بود
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/١٢/٠١
١
٠
سلام هاچ عزیز اگه فرصت داشتی به پست جدید منم سر بزن. دوست دارم نگاهتو مرور کنم اینجا : "افسانه چاله و چاه"// ممنون :)
sarah_n
sarah_n
٩٤/٠٢/٠٣
١
٠
خیلی زیبا بود.:) درسته که میهمان ناخوانده بودنشون چندان خوشایند ما نیست اما خودمون رو جای یک افغانی قرار بدیم که به دلیل شرایط بدش از کشورش خارج شده و صبح تا شب هم کار میکنه.شرایط تلخ و سختیه و مسلما جای تحقیر رو نمیذاره. سپاس گزارم.=)
پربازدیدتریـــن ها
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩