Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - باز آمد بوي فيلم جشنواره / بخش دوم www.jeem.ir
باز آمد بوي فيلم جشنواره / بخش دوم
معرفي 22 فيلم شركت كننده در سوداي سيمرغ

باز آمد بوي فيلم جشنواره / بخش دوم

نویسنده : محمد حسین وکیلی

 
بعد از چندین روز حدس و گمان لیست نهایی فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره فیلم فجر رسما اعلام شد که البته دو فیلم رزرو هم پیش‌بینی شده است و در صورتی‌که هرکدام از فیلم‌ها نسخه نهایی فیلم خود را نتوانند تحویل دهند جایگزین خواهند شد.
دور روز قبل به معرفي 12 فيلم از اين 22 فيلم پرداختيم (اينجا) و در اين مطلب به معرفي 10 فيلم باقي مانده خواهيم پرداخت.

13. زیباتر از زندگی: یکی از شهدا جاوید دفاع مقدس، بدون شک شهید علم‌الهدی بوده است، این فیلم پیرامون داستان زندگی این شهید بزرگوار و عملیات نصر است که خانوم «انسیه شاه حسینی» کارگردانی آن را به عهده دارد.
پیش از این کارگردان این فیلم ماه‌ها وقت خود را صرف تحقیق کرده و بارها به مناطق جنوبی که عملیات نصر در آن اتفاق افتاده (هویزه) سفر کرده و با سرداران و رزمندگان این عملیات به گفت‌وگو نشسته است.
انسیه شاه حسینی پیش از این کارگردانی فیلم‌هایی هم چون «پنالتی»، «شب بخیر فرمانده» و «غروب شد بیا» را به عهده داشته است.
در این فیلم «حامد کمیلی» در نقش شهید علم الهدی ظاهر شده است.14. غریبه: این فیلم علاوه بر ایران در کشور لبنان نیز فیلم‌برداری شده است و بازیگرانی هم چون «جمشید هاشم‌پور»، «محمدرضا شریفی‌نیا» و «لوریت حنینو» (هنرمند لبنانی) در آن ایفای نقش می‌کنند.
این فیلم به موضوع اشغال عراق در سال 2005 توسط آمریکا پرداخته است و جولیا که به خدمت ارتش آمریکا درآمده است تلاش می‌‌کند مدارکی که در حین انجام وظیفه به دست آورده است به دوست خبرنگار خود برساند.
کارگردانی این فیلم را «حمید بهمنی» عهده‌دار است و «محمد قهرمانی» در سمت تهیه کننده است .
فیلم غریبه محصول موسسه فرهنگی هنری آوینی است.

Click here to enlarge15. حوض نقاشی: «مازیار میری» کارگردانی این پروژه را به عهده دارد، او در دو فیلم گذشته خود یعنی «سعادت آباد» و «کتاب قانون» نشان داد که ذائقه مردم را خوب می‌داند و فیلم‌هایش توانایی به دست گرفتن گیشه را دارند.
در کارنامه این کارگردان دو فیلم دیگر به نام «پاداش سکوت» و «به آهستگی» نیز دیده می‌شود. ميري همیشه براي بازیگر نقش اول خود اهمیت ویژه‌ای قائل بوده و در تمامی فیلم‌هایش از ستاره‌های سینما بهره برده‌است.
این فیلم نیز از این قاعده استثنا نیست و از بازیگرانی هم چون «شهاب حسینی» و «نگار جواهریان» استفاده کرده است.
داستان پیرامون مریم و رضا است که با بقیه آدم‌ها کمی فرق دارند، ضریب هوشی هر دو آن‌ها کم‌تر از افراد معمول جامعه است و آن‌ها می‌کشوند تا به همه ثابت کنند این تفاوت بزرگ با معجزه‌ای به نام عشق قابل حل است.
نام فیلم برگرفته از شعر نوستالژیک «گنجشکک اشی مشی» است که در داستان فیلم هم اشاره شده است و نکته قابل توجه دیگر این فیلم سرمایه گذاری «حوزه هنری» برای ساخت این فیلم است.
میری که پیش از این دیپلم افتخار کارگردانی در بخش بین الملل و کاندید بهترین کارگردانی را در جشنواره فیلم فجر دارد باید دید که امسال نیز می‌تواند موفق‌تر از گذشته عمل کند یا خیر.16. رسوایی: این فیلم قبل از تولید نیز با حواشی فراوانی هم چون فیلم‌های گذشته «ده نمکی» همراه بود،
در ابتدا قرار بود پای ثابت فیلم‌های ده نمکی یعنی «محمدرضا شریفی نیا» نقش روحانی را در این فیلم بازی کند، اما بسته به کاراکتر شخصیتی روحانی مجبور به کم کردن 10 کیلو از وزن خود بود که راکورد بازی‌اش در کلاه پهلوی را به هم می‌زد، از همین جهت او در نقش یک حاجی بازاری جلوی دوربین رفت و از «اکبر عبدی» به عنوان نقش روحانی دعوت شد، بازیگری که جای این نقش در کارهایش خالی بود و آخرین فیلمش در نقش یک مادر ظاهر شده بود.
از دیگر بازیگران این فیلم «کامران تفتی»، «الناز شاکر دوست»  و «امیر دژاکام» را می‌توان نام برد، این فیلم بر خلاف سه گانه اخراجی‌ها طنز نیست و یک مضمون اجتماعی دارد و کارگردان این‌گونه اظهار نظر می‌کند که «قصه رسوايي را تنها كساني نمي‌فهمند كه خود را در ماشين‌هايي با شيشه‌هاي دودي از جامعه جدا كرده‌ا‌ند.»
بازیگران این فیلم با مصاحبه‌های خود نشان دادند این فیلم نیز دارای جذابیت‌های منحصر به فرد خود می‌باشد تا جایی که الناز شاکر دوست می‌گوید روزهای اول حتی رغبتی برای خواندن فیلم‌نامه هم نداشته ولی بعد از مطالعه و چندین جلسه با ده نمکی به توافق می‌رسند و حالا او مدعی است این فیلم صد درصد تاثیر گذار است.


17. قاعده تصادف: این فیلم با محوریت جوانان و رابطه آنان با یکدیگر و خانواده ساخته شده است و بازیگرانی هم چون «امیر جعفری»، «اشکان خطیبی»، «سروش صحت »؛ «مهرداد صدیقیان» و «امید روحانی» در آن ایفای نقش می‌کنند.
«بهنام بهزادی» پیش از این، فیلم تحسین شده و محبوب منتقدان يعني «تنها دو بار زندگی می‌کنیم» را ساخته و این بار پیش بینی می‌شود این فیلم او نیز مورد توجه داوران قرار بگیرد. این فیلم زندگی یک گروه تئاتری که در حال تمرین نمایشی هستند و سعی می‌کنند نمایش را آماده اجرا کنند روایت می‌کند.


 

18.کلاس هنر پیشگی: «علی‌رضا داوودنژاد» با آخرین فیلم خود «مرهم»، به نقطه اوج فیلم‌های خود بازگشت، پیش از مرهم، او بیش از 30 فیلم را نوشته و بارها کارگردانی کرده که از نمونه‌های آن می‌توان «نیاز»، «عاشقانه»، «مصائب شیرین» و «بچه‌های بد» را نام برد.
او که اواساط فیلم به دلیل بیماری پسرش رضا داوود‌نژاد (بازیگر فیلم‌های معمولا کمدی) مقطعی مجبور به توقف فیلم خود شده بود، توانست فیلم را به جشنواره فجر برساند.
در این فیلم بازیگرانی چون «رضا داوودنژاد»، «احترام السادات حبیبیان»، «محمدرضا داوودنژاد»، «زهرا داوودنژاد»، «علی داوودنژاد» به ایفای نقش‌ می‌پردازند.
معمولا در سبک فیلم‌هایی که داوود نژاد می‌سازد، قصه را بسیار ساده روایت می‌کند، اما هیچ گاه از نکات ریز قافل نشده و با استفاده از بازیگران نه چندان مطرح به طرح مسائلی که بسیار انتقاد انگیز است می‌پردازد.19.گناهکاران: «فرامرز قریبیان» بازیگر شناخته شده‌ای است که حالا بعد از 13 سال، چهارمین فیلم خود را کارگردانی می‌کند، او در تمامی فیلم‌هایی که کارگردان آن بوده، نقش تهیه کنندگی را هم عهده دار بوده است.
نویسنده فیلم‌نامه، «سام قریبیان» فرزند وی است که سال 2006 برای یک فیلم خارجی نوشته بود ولی پس از بازگشت به ایران آن را ترجمه و بازنویسی کرد تا پدرش ساخت این فیلم را به عهده بگیرد.
از بازیگران این فیلم می‌توان «همایون ارشادی»، «هومن برق نورد»، «رامبد جوان»، «رضا رویگری» و خود فرامرز قریبیان را نام برد. 20. گهواره‌ای برای مادر: «الهام حمیدی» که در کارنامه خود نقش‌هایی مانند همسر یوسف پیامبر و همسر سلیمان پیامبر را دارد در این فیلم نقش یک بانو طلبه را بازی می‌کند که قصه پیرامون شخصیت وی می‌گردد
«چکمه چمن ماه»، «امیر آقایی»، «غزل صارمی» و «مهران رجبی» از دیگر بازیگران این فیلم هستند.
کارگردانی این فیلم به عهده «پناهبر خدا رضایی» است که پیش از این با فیلم «چراغی در مه» سابقه حضور در جشنواره فجر را داشته و تهیه کنندگی فیلم را خود او به همراه «محمد احمدی» به عهده دارند، احمدی علاوه بر تهیه کنندگی، مدیر فیلم‌برداری فیلم نیز هست.21. هیچ کجا، هیچ‌کس: پس از فیلم‌های «زهر عسل» و «ورود به صحنه جرم» سومین کارگردانی «ابراهیم شیبانی» به حساب می‌آید
درابتدا تهیه کنندگی این فیلم بر عهده «محمد پوستی» بود که انصراف می‌دهد و «حسن کلامی» جایگزین وی می‌شود.
فیلم‌نامه به یک مضمون اجتماعی می‌پردازد و هنرمندانی چون «رضا کیانیان»، «محمدرضا فروتن»، «مهناز افشار»، «صابر ابر» و هم چنین «بابک کریمی» بازیگری که در فیلم جدایی نادر از سیمین نقش بازپرس را داشته به ایفای نقش پرداخته‌اند.22. هیس دخترها فریاد نمی‌زنند: پوران درخشنده با فیلم «رابطه» در سال 1364  اولین فیلم‌ساز زن پس از انقلاب نامیده می‌شود که در کارنامه او فیلم‌هایی هم چون «بچه‌های ابدی» ، «رویای خیس» و «شمعی در باد» به چشم می‌خورد، کارگردانی و تهیه کنندگی این فیلم را نیز خودش بر عهده دارد.
درخشنده در این فیلم از بازیگران معروفی هم چون «شهاب حسینی»، «مریلا زارعی»، «جمشید هاشم پور»، «طناز طباطبایی» و «فرهاد آئیش» بهره برده است.
این فیلم با نگاه آسیب شناسی ساخته شده و به زندگی «شیرین» می‌پردازد که در 8 سالگی، بی‌توجهی والدین او واقعه‌ای را برای او رقم می‌زند و زندگی او را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد و داستان زمانی تلخ می‌شود که دختر کسی را ندارد تا با او دردش را در میان بگذارد.
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahshid
mahshid
٩١/١٠/٢١
١
٠
گناهکاران باحالا چون بازیگراش خوبند به خصوص رامبد
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٠/٢١
٣
٠
ممنون از معرفیتون...
m-melisa
m-melisa
٩١/١٠/٢١
١
٠
مرسی من کلا عاشق فیلم و این صفحه قاب جادویی شمام.....
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١٠/٢١
٢
٠
کاش فیلم جدید اصغر فرهادی زودتر ساخته می شد تا بازم جوایزو درو می کردیم !
سید معین پیشنماز
سید معین پیشنماز
٩١/١٠/٢١
١
٠
سلام خوب معرفی کرده بودید اما مثل این که سریال غلط های املایی از نسخه کاغدی به نسخه الکترونیکی جیم هم سرایت پیدا کرده در معرفی 18 امین فیلم غافل را قافل نوشته اید!!
ستاره کوچولو
ستاره کوچولو
٩١/١٠/٢٤
٠
٠
و ایضا اضافه کنید چکمه به جای چکامه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zendegitalabegi
zendegitalabegi
٩١/١٠/٢٤
٠
٠
هر سال ضعیف تر از پارسال
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٢٦
١
٠
کاش ما هم تو شهرمون یه سینما داشتیم که همزمان فیلمای جشنواره رو اکران میکرد ...!!!!!
t.m
t.m
٩١/١١/١٠
٠
٠
هی خدا...ما هم سینما نداریم، مرکز استانمونم نداره..ولی فک کنم یکی داره... کلا استان فقط 1 سینام... موندیم بخندیم یا گریه کنیم....
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
٠
٠
حامد کمیلی و شهید!!!