در جست‌وجوی کتاب
چطور بین این همه کتاب سرگردان نشویم؟!

در جست‌وجوی کتاب

نویسنده : m_ghasemian

از بس در همین سایت جیم و این طرف و آن طرف از کتاب و کتاب‌خوانی شنیده‌اید، تصمیم می‌گیرید پس از چند وقتی (خدای نکرده چند سال!) کتابی بخرید و بخوانید. حتما برای‌تان سوال می‌شود که چه کتابی بخوانید! تازه اگر فرض کنیم شما آدم کتاب‌خوانی هستید ولی به هر دلیلی می‌خواهید در موضوعی که سر رشته ندارید، کتابی بخوانید، باز هم با همین بحران مواجه می‌شوید. حالا اگر بدانید در ایران سالی حدود 70 هزار کتاب جدید منتشر می‌شود، چه؟! احتمالاً دیگر قیدش را می‌زنید! چون دیگر خیلی سخت است از بین این همه کتاب، سراغِ خوبش بروید. در این پرونده قصد داریم راه‌هایی را به شما پیشنهاد دهیم که کتاب‌های خوب را پیدا کنید. پس ذره‌بین کارآگاهی‌تان را بردارید و برای پیدا کردن کتاب‌های به‌دردبخور با ما به دنیای کتاب‌ها بیایید.

 

|| از کجا آورده؟!

حتماً دیده‌اید (و اگر ندیده‌اید، یکی از کتاب‌های درسی‌تان را بردارید و ببینید!) که بیشتر کتاب‌ها، آخرشان بخشی دارند با عنوان منابع و مآخذ یا هر اسمی شبیه به این. حتی بعضی‌ها، لیستی با عنوان «برای مطالعه بیشتر» هم بعد از منابع و مآخذ می‌گذارند. این لیست، در واقع کتاب‌هایی‌ است که نویسنده برای نوشتن کتابی که در دست دارید، از آن‌ها استفاده نکرده ولی برای مطالعه بیشتر به خواننده‌ها توصیه می‌کند.

کتاب‌های این دو لیست، معمولاً موضوعاتی دارند که مربوط به کتابِ در دست شماست. اما شما وقتی می‌توانید از این لیست‌ها استفاده کنید که بعضی وقت‌ها سری به کتاب بزنید! اگر اصلاً اهل کتاب نیستید، بهتر است از منابع و مآخذ کتاب‌های درسی‌تان استفاده کنید. اگر هم دانشجو هستید، می‌توانید سراغ منابع کتاب‌های درس‌های عمومی بروید.

 

|| همسایه‌ها کمک کنید تا من کتاب‌خوانی کنم!

می‌توانید از دوست، آشنا، معلم، استاد، پدر، مادر و... در مورد کتاب خوب بپرسید. مثلاً اگر رشته تحصیلی‌تان ریاضی است و هیچ نسبتی تا به حال با جامعه‌شناسی نداشته‌اید، برای پیداکردن کتابی خوب در این زمینه، احتمالاً می‌توانید از معلم درس «تعلیمات اجتماعی» (در مدرسه) یا استاد درس «اندیشه اسلامی» (در دانشگاه) سؤال کنید. آن‌ها معمولاً مطالعه می‌کنند و همیشه گزینه‌های خوبی در ذهن‌شان دارند.

 

|| آقای نویسنده؛ تو بگو...

گاهی نویسنده‌ها و استادهای علوم مختلف، در سایت‌شان یا صفحه‌شان در شبکه‌های اجتماعی، لیست کتاب‌های پیشنهادی خود را می‌گذارند. این لیست‌ها (البته اگر بتوانید پیدای‌شان کنید) ممیز خوبی برای جداکردن کتاب‌های خوب از بقیه هستند.

 

|| جاکتابی‌ها

معمولاً مجله‌ها (مثل همین جیم خودمان) قسمتی به عنوان «معرفی کتاب» دارند که هر شماره یک یا چند کتاب را معرفی می‌کنند. البته در این مورد خیلی نمی‌توانید مطمئن باشید که طرف، کتاب را خوانده و بعد برایش معرفی نوشته است! ولی هرچه آن مجله حرفه‌ای‌تر باشد، احتمالش بیشتر است. معمولاً آن‌ها توضیحاتی درباره فضای کتاب و حال و هوای آن می‌نویسند که در خرید به شما کمک می‌کند. بسیاری از سایت‌های اینترنتی هم چنین قسمتی دارند.

 

|| ماست شما که ترش نیست؟!

کتاب‌فروش‌ها هم کمکِ خوبی هستند. آن‌ها حتی اگر کتاب‌های فروشگاه‌شان را نخوانده باشند، از حال و هوای بیشتر آن‌ها خبر دارند. اما باید بدانید که نباید از کتاب‌فروش سؤالات کلی مثل «این کتاب خوبیه؟» بپرسید؛ چون هیچ کتاب‌فروشی نمی‌گوید: «نه، کتاب خوبی نیست!» کمی زرنگ باشید و موضوعی را که در ذهن‌تان است برای او اجمالاً توضیح بدهید و بپرسید: «در کدام کتاب می‌توانم چنین چیزی را پیدا کنم؟» این‌طوری احتمالاً جواب‌های دقیق‌تری می‌شنوید که ممکن است «نمی‌دانم» هم جزو آن باشد!

 

|| نویسنده یا ناشر را می‌شناسید؟!

خیلی از مواقع می‌شود که شما از کتاب، چیزی نشنیده‌اید ولی می‌دانید نویسنده آن در موضوع کتاب، خبره است. بعضی از ناشرها هم برای بعضی موضوعات مشهور هستند و هم‌چنین بعضی از مترجم‌ها.

 

|| تشخیص آنلاین!

به کتاب‌فروشی بروید، کتابی را انتخاب کنید، آن را باز کنید، چند صفحه بخوانید و تصمیم بگیرید! آنلاین (یعنی در کتاب‌فروشی) روی کتابی زوم کنید و به نتیجه برسید. اما باید حواس‌تان جمع باشد و دقیق بخوانید، بهترین کار این است که از ابتدای یک فصل یا یک قسمت کتاب شروع کنید و 5-4 صفحه‌ای بخوانید. این‌طوری چون از اول یک قسمت شروع کرده‌اید، آن‌چه که خوانده‌اید را متوجه می‌شوید و هم با فضای کلی کتاب آشنا می‌شوید و هم با نگارش نویسنده یا برگردان مترجم.

 

|| فهرست فراموش نشود

سعی کنید در انتخاب کتاب مخصوصا تحلیلی و علمی، فهرست کتاب را ببینید. از روی فهرست خیلی راحت‌تر معلوم می‌شود که آیا از موضوع مورد علاقه شما چیزی در این کتاب هست یا نه. حتی اگر لازم شد، می‌توانید دستور قبلی و این دستور را با هم تلفیق کنید؛ یعنی آن بخشی را که مورد علاقه شماست، باز کنید و چند صفحه‌ای بخوانید.

 

|| گول طرح جلد را نخورید!

حواس‌تان باشد طرح روی جلد زیبای یک کتاب، عیب‌های دیگر آن را نپوشاند. چون اصولاً زیبایی طرح روی جلد، هیچ ربطی به محتوای کتاب ندارد. رابطه نام کتاب با محتوای آن هم همین‌طور است؛ یعنی باید حواس‌تان جمع باشد که کتاب خوب، لزوماً اسم خوبی ندارد و لزوماً کتابی با اسم خوب، محتوای خوبی ندارد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
raha_sl
raha_sl
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
خیلی ممنون .. کمک بزرگی کردین واقعا از وقتی کنکورمو دادم این فکر ک باید از کجا شروع کنم عین خوره افتاده به جونم .. بازم ممنونم
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
باز خوبه که این فکرِ "چی بپوشم" مثل خوره نیفتاده به جونتون! به قول بانو دنیادیده: دوشواری نداریم که!
raha_sl
raha_sl
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
:))
هاچ
هاچ
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
از استاد اندیشه اسلامی درباره ی کتاب جامعه شناسی بپرسیم؟! :-/
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
طبق معمول نکته سنجی شما بسی باعث شعف این حقیر گردید!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
مرسی از شما... فهرست و چند صفحه مطالعه از کتاب گزینه خوبیه (^_^)
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٢٩
١
٠
مطلب جالبی بود. ممنونم. توی حوزه سینما اگر دوستان کتابی رو بخوان میتونم راهنمای خوبی باشم.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
فیلم معرفی کنین . فیـــــلم . فیلمای خوووب . اکشن و اینا نه ها ! اجتماعی ! ممنانیم . بسی :)
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٣٠
٢
٠
اتفاقا سینمای دلخواهم سینمای اجتماعی هستش. رئالیسم اجتماعی. از فیلمهای جدید ایرانی، "زندگی مشترک آقای محمودی و بانو" و "پرویز" رو علی الحساب داشته باشید تا بیشتر بفرمایید داخلی میخواهید یا خارجی. ذائقه شما رو نمیدونم. چندتا از فیلمهای مورد علاقه تون رو که خیلی روتون تاثیر گذاشتند رو بگید بهتر میتونم کمک کنم.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
وااای اتفاقا همین فیلم اقای محمودی و بانو رو نزدیک ده بار دیدم . عاالیه . فیلم تسویه حساب رو هم دوست دارم . فیلم ضد گلوله را هم بسی دوست داشتم . :) من برم که فیلم پرویز رو بگیرم . :) ممنووون :)
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
تقریبا متوجه شدم چه فضایی دلخواه شماست. "پرویز" در گروه هنر و تجربه سینما هویزه در حال اکرانه. فعلا نمی تونید بخریدش/ پیشنهادهای بعدیم به شما اینها هستند: خط ویژه(مصطفی کیایی)؛ سعادت آباد (اشتباه نکنم مازیار میری، جدید نیست البته)؛ امروز(رضامیرکریمی)؛ یه حبه قند (رضامیرکریمی)؛ خیلی دور خیلی نزدیک(رضامیرکریمی، جدید نیست)؛ دایره(جعفرپناهی، جدید نیست)؛ من مادرش هستم(کارگردانش خاطرم نیست)/ فعلا اینهارو ببینید. همه سینمای رئالیسم اجتماعی هستند و ملودرام. نتیجه رو بمن اطلاع بدید. هر کدوم رو ندارید میتونم تقدیم کنم. آرشیو فیلمهای داخلیم تقریبا کامله.(تقریبا 99% فیلمهای اکران شده از سال 70 به این طرف)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٢
٠
اخ جووون چه همه فیلم . :) ممنونم از معرفی این همه فیلم خوووب . :) پرویز چقدر خوبه ؟! اگه خیلی خوبه که برم سینما ببینم ؟ تا الان شیار 143 و ساکن طبقه ی وسط رو از رو فیلمای در حال اکران رفتم. خوشم اومد. :) راستی چرا یه پست نمیذارید توی جیم در مورد فیلمای خوب سینما معرفی بذارین ؟! به نظرم استقبال ازش خوب میشه . شاااد باشید . :)
هاچ
هاچ
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
آررررره من با محدثه موافقم! فیلم ها رو نقد کنین بذارین اینجا! من قبل و بعد یک فیلم میرم همش سرچ میکنم نقداشو می خونم! اگه شما نقداتونو بذارین اینجا خیلی خوووووب میشه! ^_^ ای خدا ^_^
هاچ
هاچ
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
دیدنِ "یه حبه قند" واسه من فقط تلف کردنِ وقت بود!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
"من مادر هستم" فریدون جیرانی. خوب بود بدک نبود! یه سری سکانس حذق شده هم داشت که به گفته ی کارگردانش واسه این حذق شد که زمان فیلم به زمانِ استانداردِ تعیین شده برسه
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
خانوم عارفی: خواهش میکنم. در مورد پرویز بستگی به سلیقه شما داره. پرویز رو من به همه دانشجوها و علاقمندان جدی سینما توصیه میکنم؛ اونهایی که بدونِ چیپس و پفک میرن داخل سالن. / در مورد نقد هم چون برای دو نشریه نقد فیلم ( ِ خارجی) می نویسم تقریبا میشه گفت زمانِ تحلیل نویسی ام رو پر کردن.(آخه حداقل دو سه بار بازبینی دقیق لازم داره، کنترل به دست مقابل تلویزیون! ) اتفاقا مشتاق نقد فیلمهای داخلی هم هستم و حدفاصل سالهای 78 تا 82 تقریبا هر هفته در هفته نامه "جوانانِ امروز" تحلیل فیلم ایرانی داشتم. دوره فیلمهای شیدا، عینک دودی، لیلا، شورعشق، ...، چشم اگر واقعا مخاطب بخواد اینکارو میکنم، آخه بعید میدونم خیلی نقدخون داشته باشیم اینجا. چون مباحث تخصصیه و حوصله سَربَر! (به جز شما و خانوم هاچ و آقایان گران پایه و دست قیچی و فروزان نیا و چند عزیزِ دیگه، بزرگوارِ دیگه ای رو نمیشناسم که خیلی علاقمند سینما باشن) / چنانچه نقد هم ننویسم از این پس ذیلِ آخرین مطالب شما و خانوم هاچ فیلمهای پیشنهادیم رو عرض میکنم به حضورتون. موفق باشید.
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
خانوم هاچ : ممنونم از لطف شما. چشم سعی میکنم بنویسم. شما هر زمان در مورد هر فیلمی سوال داشتید یا خواستید برید سینما (در صورت تمایل) یکی دو روز قبلش از من بپرسید( ذیلِ اخرین مطلبِ منتشر شده ام) که مفصلا نظراتم رو عرض کنم. / در مورد یه حبه قند هم اجازه بدید با شما موافق نباشم. یکی از بهترین الگوهای ملودرام بود بدونِ کپی کاری از فرهادی. میر کریمی دیگه بطور کامل از زیر سایه فرهادی خارج شده. البته که سلایق متفاوته. من مادرش هستم رو هم معرفی کردم خدمت خانوم عارفی بخاطر اینکه فرمودند تسویه حساب میلانی رو دوست داشتند. (وگرنه که سینمای خانوم میلانی بشدت شعارزده و فمینیسم نماست!و خودشون هم معترف هستند)/ منظور از زمان استانداردی که آقای جیرانی گفتند، زمان استاندارد سینماهای نمایش دهنده فیلمها در روزهای جشنواره فجر بوده. وگرنه محدودیتی وجود نداره. و البته دلایل دیگه ای هم داشتند برای اون کاهش پلان ها. موفق باشید و سربلند.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
ممنوون اقای شمشیری :) خیلی لطف کردید . خیلی ممنون میشم اگه فیلمای پیشنهادی رو( همون طور که خودتون گفتید زیر اخرین مطلب ) بهم معرفی کنید . همیشه دوست داشتم معرفی فیلم رو . :) راستی جدی خانم میلانی خوب نیست سینماشون ؟ پس چرا من این قدر فیلماشون رو دوست دارم ؟ مثلا سوپراستارشون . :) اون رو هم خیلی دوست داشتم. یعنی سلیقه ی فیلمیم پایینه ؟! :( چه بد :( راستی اگه فیلم ها رو به صورت یک پست جداگانه هم نقد کنید باز هم خیلی خوبه . در هر صورت لطف کنید و من خیلی ممنونم . :)
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠١/١٤
٠
٠
فیلم ایرانی که ارزش نقد و نظر نداره:-| چهارتا سریال خارجی بگیر ببین کیف کن نقدش مث هلو بپر تو گلوعه نیاز به فکر نداره یه راست میرسه به مخیله ات،
ghodsi
ghodsi
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
خيلي هم خوب. خيلي هم ممنون. فقط يك پرسش برايم به وجود آمده: نويسنده اين متن خوب m_ghasemian هستند يا آقاي kamran_shamshiri كه پاسخ نظرات را ميدهند؟!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
من فقط به رسم ادب پاسخ دوستان رو دادم. از من سوال شده بود. ضمنا نویسنده محترم تا این لحظه این اطراف آفتابی نشدند!
ghodsi
ghodsi
٩٣/١٠/٠٢
٠
٠
من بی‌خود گناه بچه‌های سایتو شستم و فکر کردم اونا به اشتباه به نام شخص دیگری مطلبو منتشر کردند!!
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠١/١٤
٠
٠
تعریفات روی جلد کتابها را دیدی؟ این چرت ترین کتابی است که خواهید خواند؛روی جلد کتاب تاریخ خونین برتانیا نوشته بود با خواندن این کتاب با پنبه سر بریدن را بیاموزید! یا زیبا ترین چرت نویس دنیا!
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١