من یک زنم و حقم را می خواهم!

من یک زنم و حقم را می خواهم!

نویسنده : محدثه عارفی

 نقاشی اثر دوستم برای این متنِ من

 

ما دخترها آن قدر سکوت کرده‌ایم و دیگرانی که نمی‌شناسیم از حقوقی که ما نمی‌خواهیم دفاع کرده‌اند که دیگر رویمان نمی‌شود اسم دفاع بگذاریم روی حرف هایمان و چیزی بنویسیم!

مثلا آن قدر درباره‌‌ی حق طلاق ما پیراهن‌ها دریده‌اند که ما رویمان نمی‌شود جایی عنوان کنیم ما دخترها حقمان را می‌خواهیم و آن حق طلاق نیست. آن حق داشتن و ماندن مردی است که دوستمان داشته باشد.

که جرئت نمی کنیم جایی عنوان کنیم ما نمی خواهیم برایمان حق خواهی کنید تا لباس هایمان کوتاه شود بلکه ما می خواهیم کسی باشد که لباس هایی که می پوشیم را دوست داشته باشد . با چشمانش زل بزند به ما و بگوید : چقدر این لباس به تو می آید.

ما نمی‌خواهیم موهایمان را کوتاه کنیم تا مثل مردِ مان شویم. ما می‌خواهیم موهایمان را که بلند کردیم مردی باشد که برایش شعر بگوید. مردی که شکار طناب موهایمان شود.

ما نمی‌خواهیم تفکیکمان کنید در دانشگاه که لولو‌ها نخورندمان‌. ما می خواهیم به پسر ها یاد دهید به ما تکه نپرانند. ما را همین طور که هستیم قبول کنند. اگر هفت قلم آرایش داریم یا چادر پوشیده ایم، ایرادمان نگیرند. بفهمند که ما برای آن ها نمی‌پوشیم. سلیقه‌ی ماست. نظر ندهند لطفا.

ما زن‌ها نمی خواهیم از حقمان دفاع کنند که بچه نیاوریم. ما دوست داریم حق داشته باشیم که اگر بچه ای آوردیم آن را دو نفری بزرگ کنیم. «من و مردَ م» نه این که وقتی شکممان از ریخت افتاد و دو شکم زاییدیم. مردِمان دلش را بزند و کنار ما چند نفری را ردیف کند و ما تنهایی بچه‌مان را بزرگ کنیم و به خاطر او بسوزیم و بسازیم.

ما نمی‌خواهیم برایمان سخن برانید که این طور آرایش کنید که دلبر شوید. نه. نمی‌خواهیم. ما می‌خواهیم یک روز که خیلی ساده هستیم؛ یک روز که یک روز کاملا معمولی است؛ یک آدمی که او هم خیلی معمولی است به طور غیر معمولی دوستمان داشته باشد.

بله! ما دخترها حقوق کوچکی می‌خواهیم. افسوس که آن ها که صدایشان بلندتر است نمی‌گذارند ما حقوقی که می‌خواهیم را عنوان کنیم. کمی سکوت کنید. می‌فهمید آن چه جریان ها و حزب‌های شما می‌گوید خواسته‌ی ما نیست. ما دلخوشی های کوچکی داریم. آن قدر کوچک که در میان فریاد های بلند شما گم شده است!

پ.ن:

قصد من نادیده گرفتن مردها و حقوق آن‌ها نیست. حتی قصد من نگاه یک طرفه به زندگی زناشویی هم نیست. قصد من نقد دغدغه های حزب فمینیسم است. داشتن موهای کوتاه، حق مجرد زیستن، حق نداشتن بچه، حق طلاق و ... همه حقوقی است که فمنیست برای زن در نظر دارد. خواستم بگویم آزادی حقوق زن به معنی این حقوق واهی نیست. بلکه بدین معنی است که از زندگی عادی و معمولی خود لذت ببرد. همین. شاد باشید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_m
s_m
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
محدثه جان اینطور که شما میگید هم نیست تقریبا ما بسیاری از حقوقمون از جمله دانشگاه رفتن و حق رای و خیلی چیزای دیگه رو مدیون حزب فمینیسم هستیم. این چیزهایی که شما گفتی در برابر دغدغه ی اصلی حزب که در زمان یه جامعه ی کاملا مردسالار برای انسان دونستن زن ها و گرفتن حق برابری اونها ایجاد شده کاملا غیرمنطقی به نظر میاد. ممنون از مطلبی که گذاشتی.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
سلام دوست عزیز خوش حالم که نظرت رو گفتی . دغدغه ی اصلی این حزب دغدغه ی من هم هست و من بابت حق رای و ... از ایشان قدردانم :) منتها این حقوق که من در بالا نوشتم هم جزء حقوقی است که بعد از حقوق اصلی مد نظر این حزب هست . :) شاد باشید . :)
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
مطلب خوبی بود چقدر خوبه که این حقها هم در نظر گرفته بشه!
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
اره . خوب میشه . :) ممنونم . :)
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٣٠
٢
٠
اول از همه که تصویرسازی عالی دوستِ شما نظرم رو جلب کرد، مطلب هم که جذاب و گویای گویا بود. فقط با توجه به اینکه با موضوع فمینیسم حدودا 17 سالی میشه که درگیر هستم لازم دونستم من هم نکاتی رو بگم: اول اینکه بعید میدونم طبق تعاریفِ حقوقی بتونیم پیشوندِ "حزب" رو بهش بچسبونیم. معتقدم کلا به غلط مصطلح شده. بعدش هم دیدگاه و تئوری شما فوق العاده زلال و صادقانه است و عین حقیقت هستش اما در نظر بگیرید که بهر حال در دنیای امروز و اجتماعِ معاصر ناچاریم برای احقاق حقوقمون از صداهایی قدرتمندتر، بلندتر و رساتر استفاده کنیم. حالا بماند که نه تنها در ایران، در تمام دنیا (به جز دو سه کشور، که آمریکا جزوش نیست) از هر ایدئولوژیِ عامه پسند و بانفوذی همچون موضوعِ فمینیسم سواستفاده های حزبی و سیاسی میشه. کلا "ایسم" ها مستقیما در حوزه علوم انسانی با جوامعی سروکار دارند که هنوز در مرحله آزمون و خطا هستند./ راهِ چاره هم بنظرِ شخصِ من فقط و فقط : بالابردنِ آگاهیِ جامعه زنان هستش. مطلع کردن شون از حقوق اولیه شون. همین. اگر مطلع باشند هرگز و هیچ دسته و حزب و گروهی نمیتونن بهره برداری شخصی و گروهی بکنند. و دقیقا بهمین دلیل هستش که مثلا کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان، کره شمالی، یمن، عربستان، کویت، عراق، لیبی، ونزوئلا، و .... با مساله آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و دسترسی به دنیای آزادِ اطلاعات مشکل دارند. این موضوع مثنوی هفتاد من کاغذه و قطعا نمیتونم اینجا بطور کامل ادای منظور کنم. البته اینها رو بارها و بارها در حدودا سه، 4 مقاله ای که پرزنت داشتم ارائه کردم. و هر زمان هم تریبونی گیر میارم بعنوان یادداشت، داستان یا نقد و تحلیل عنوان میکنم. این چند خطی که اینجا نوشتم شاید یک هزارم یادداشتها و مقالاتِ مرتبطم در جاهای مختلف نباشن اما بهر حال اینجا هم جاش بود که کمی وقت شمارو بگیرم و پرحرفی کنم! من هرگز فعالِ فمینیسم نبودم و نیستم. از این واژه فرار میکنم و از پشتش پنهان شدن متنفرم. فقط هروقت فرصتی پیدا بشه سعی میکنم در حد سواد و بضاعتم آگاهی بخش باشم. سالهای زیادی از بهترین دوران عمرم رو روی این مساله گذاشتم و تاوانش رو هم دادم. بهمین دلیل وقتی نکته ای در این حوزه میشنوم یا می بینم یا میخونم طاقتِ سکوت ندارم! ببخشید جسارتم رو.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
من هم اول از طرف خودم و دوستم از شما تشکر می کنم . ممنون از توضیح جامعتون . بابت تصحیح غلط مصطلح بنده سپاسگزارم . :) حرفاتون بی اندازه مفید و دوست داشتنی بود و به این دلیل ازتون خیلی خیلی سپاسگزارم . خیلی مشتاقم مقالات شما رو در این باره بخونم چون حتما خیلی مفید و خوب خواهد بود چطوری می تونم بهشون دسترسی پیدا کنم ؟ ممنووونم :)
هاچ
هاچ
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
منم مقاله هاتونو می خوام! چه جوری بخونیمشون؟؟؟؟؟؟
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
سلام ... سپاس جناب شمشیری
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
ممنونم از خانوم عارفی نازنین، هاچ مهربان و رضا روشناوند بزرگوار. سایت sid.ir بانک جامع مقالات فارسی هستش. سه مقاله به زبان فارسی داشتم و یک مقاله به زبان انگلیسی. سالهای 84، 85 و 89(دومقاله) / البته اگر احتمالا موفق به دانلود یا مطالعه اش نشدید، حدودا اواخرِ دی ماه در سایت (جدیدالتاسیس) خودم قابل دسترسی همگانیه. این روزها در حال اماده سازی کلیه مطالب منتشر و ارائه شده م هستم که در سایتم آپلود کنم. / ممنونم از توجه شما. حوزه "مطالعات زنان" همیشه ظواهر و ادعاهای غلط اندازی داره که خیلی ها متاسفانه با اهداف دیگه ای واردش میشن. و تشخیص دوست و دشمن یه خرده مشکله. احتیاط کنید و به هر گوینده و مدعی ای اقتدا نکنید.
هاچ
هاچ
٩٣/١٠/٠١
١
٠
سپاس گزارم :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
١
٠
من بسیار سپاسگزارم . :) ممنون . :)
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
تصویر واقعا عالی بود . زیاد با فمنیست آشناییتی ندارم ؛ ولی نظری که دارم اینه که هرکسی چه مرد و چه زن ،حقی دارد که ما ملزم به رعایت اون ها هستیم . شاید یه زن خواهان عدم بچه دار شدن باشد و این حق اوست ولی نباید ما و خود او درصدد این باشیم که این حق را به همه اجبار کنیم . با تشکر
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
نه اصلا . چرا اجبار ؟! نداشتن یا داشتن بچه امری کاملا دل بخواهی است . :) ممنون از شما . :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
سلام: خیلی زیبا بیان کردید.آرزو میکنم که به هرچه میخواهید دست پیداکنیدحق و ناحقش به کنار.خرسند و سعادتمند باشید.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
ممنونم از ارزوی زیباتون . :) ان شاءالله به حق . ناحقش رو نمی خوام . :) الهی سالم و شاد باشید . :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
سلام: انشاءا... که حتمابه هرچه میخواهید نائل میشوید.دلتون شاد
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
به نظرمن تمامی این متن دریک جمله معنی میشههههههههههههه درک متقابل دوطرفففففففففففففففففف همینننننننننننننننن
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
برای بعضی واژه ها باید ساعت ها نوشت . :) البته مسائل اجتماعی مثل حق طلاق و سرپرستی و ... مضامین اجتماعی بود . :) اما این نظر شماست و محترم . :) ممنون از نظرتون . :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٩/٣٠
١
٠
سلام ... امیدوارم تا قبل از اینکه این دنیا را ترک کنم اگر دوباره این مطلب را ببینم خنده ام بگیرد /// انشاالله خیلی زود به حقوق اولیه خود برسید
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٩/٣٠
٠
٠
سلااااام :) چرا خنده ؟ من متوجه جمله ی اولتون نشدم . :) یکم توضیح میدین . :) منم امیدوارم . ممنونم :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/١٠/٠١
١
٠
سلام ... يك زماني هركس موبايل ميخريد كه دوربين داشت به كل فاميل ميگفت موبايل من عكس ميگيرد/// حالا اگر يك نفر بگويد موبايلم با كيفيت HD فيلم ميگيرد كاري كه ميكنيم فقط ميخنديم ./// يك روزي خواهد رسيد كه اين مطلب مثل دوربين قديم جديد خواهد بود
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
این طور که من متوجه نشدم یعنی این حقوق برای خانم ها بدیهی و حتمی خواهد شد . :) خدا کنه . :) ممنون از شمااا :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/١٠/٠٢
٠
٠
سلام ... انشاالله بزودی
h_looshi
h_looshi
٩٣/١٠/٠١
١
٠
خیلی شیرین و روان یه مطلب پیچیده رو بیان کردی :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
:) خوش حالم خوشتون اومده . :) ممنونم . :)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١٠/٠١
٢
٠
هیسسسسسسسسس.اینجا ایرانه.دخترها فریاد نمی زنند :|
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
:ا هعیی ! :(
Mehrenaz
Mehrenaz
٩٣/١٠/٠١
١
٠
بعله.....کاش این حق ها هم در نظر گرفته ميشد.نقاشی دوستتون هم فوق العادست
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
من هم امیدوارم که در نظر گرفته بشه . :) از طرف دوستم هم ممنونم . :)
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٣/١٠/٠١
١
٠
من حرفي ندارم فقط به صورت مجازي بلند ميشم و دست ميزنم / مطلب عالي بود
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
من هم به به افتخارتون کلاهم رو برمی دارم و به صورت مجازی ازتون تشکر می کنم . :) ممنونم . :)
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٣/١٠/٠١
١
١
مطلب خوبی بود.فقط با این جملتون "اگر(( هفت قلم آرایش)) داریم یا چادر پوشیده ایم، ایرادمان نگیرند. بفهمند که ما برای آن ها نمی‌پوشیم. سلیقه‌ی ماست. نظر ندهند لطفا." مشکل دارم چون ما دینمون اسلام هست و در یک جامعه اسلامی زندگی میکنیم و باید تابع بایدها و نبایدهای دینمون باشیم، انسان باید بتونه با سلیقه های نادرستش مبارزه کنه و اصلاحشون کنه.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠١
٠
٠
ممنونم . :) شما هم درست می فرمایید . اما خب امر به معروف هم قرار نیست هر کسی انجام بده . کلی شرایط داره . :) شاد و شادکام باشید الهی :)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/٠٢
١
٠
من هرگز چنین جسارتی نکردم که سلیقه فیلم بینیِ شما پایینه یا چیزی شبیه به این. از سلیقه و ذائقه حرف میزنم که طبعا هرکس یه علاقمندی هایی داره. خانم میلانی فیلمساز توانایی هستند و همسرشون محمد نیک بین هم از تهیه کننده های دلسوز سینما هستند. فیلمهای پرفروش زیادی داشتند و طرفداران زیادی هم دارند. ببینید ... چطور بگم... تقریبا از دو دهه پیش در سینمای ایران اتفاق و تقسیم بندی جدید و جالبی رایج شد: 1.دسته فیلمهای تجاری یا گیشه ای یا اصطلاحا عامه پسند 2. دسته فیلمهای هنری یا معنا گرا یا اصطلاحا مخاطب خاص. و فیلمسازان هم هرکدوم توی یکی از این دو دسته جاگرفتند. بعضی ها معترض شدند که جای من اینجا نیست و اون دسته ام و بعضی ها برعکس! و این دسته بندی هم یک قانون نانوشته بود که توسط منتقدین معتبر داخلی (وبا توجه به استقبال مردم) رسمیت پیدا کرد. اجازه بدبد مثال بزنم که روشن تر بشه: دسته معناگرا ها یا همون هنری ها : عباس کیارستمی(پرچم دارشون بود)، جعفرپناهی، سهراب شهیدثالث، داریوش مهرجویی(برخی آثار)، دسته تجاری ها : مسعودکیمیایی، تهمینه میلانی، سامان مقدم، سیروس مقدم، و... که تقریبا اوایل دهه 80 دسته سومی اعلام وجود کردند و معتقد بودند میشه طوری ساخت که هم اصول سینما رو جدی بگیریم و هم منتقدین سخت گیر رو راضی نگه داریم که اصغرفرهادی، رخشان بنی اعتماد(کارهای اخیرش)، رضامیرکریمی، بهمن قبادی، و .... از این دسته اند. (ببخشید اگر خیلی واضح ننوشتم چون الان ذهنم خیلی مرتب نیست، اغلب تحلیل و نقدهارو آخر شبها و در سکوت می نویسم که حافظه ام یاری کنه!)/ پس مساله بالا و پایین بودن سلیقه نیست. سینما از دلِ جامعه میاد، از جنسِ مردمه. مردم میرن سینما که رویاهاشون رو، قهرمانهاشون رو و آرزوهاشون رو اونجا ببینن و پیدا کنن و باهاش اشک بریزن و بخندن. پس هر کس از هر بخشی که بخواد میتونه طرفداری کنه و همذات پنداری داشته باشه. البته حساب منتقدها و سینماروهای خیلی خاص جداست(چون فریبِ داستان و روایت رو نمیخورن و تمام حواسشون به تکنیک هاست). بنابراین مثلا خود من شیفته ی "ماهی و گربه" شهرام مکری شدم که مثلا مادرم هرگز نمیتونه یک دقیقه اش رو تحمل کنه. یا فیلمهای دیگه ای مثل : روزی روزگاری آناتولی، سفید، قرمز، آبی، درخت زندگی، (همه خارجی).... که تماشاگر عادی سینما دوزار بابتش پول بلیط نمیده! امیدوارم کامل توضیح داده باشم. / خانوم میلانی هم عقاید خاصی در حوزه فمینیسم دارن و فعال اجتماعی هستند بنابراین چون شغلشون فیلمسازیه ناخواسته یا شاید آگاهانه از شغلشون در جهت اهدافشون استفاده میکنن. وگرنه که "دوزن" ایشون از نونه های خوب کارنامه شونه. / حال این میان حسابِ یک تعدادی موجودِ متفاوت مثل مسعود ده نمکی رو باید از همه جدا کرد. که معمولا در تمام کشورهای دنیا چنین افرادی در یکسری مقاطعی ظهور و سپس افول میکنن. سوال دیگه ای داشتید بفرمایید در حد توان و سواد و بضاعتم توضیح بدم.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠٢
٠
٠
ماشالله شما این قدر خوب توضیح می دین که ادم دوست داره بلند شه و براتون یه کف جانانه بزنه . من به افتخار این توضیحات مفید و زیباتون کلاهم رو برمیدارم . تا کمر خم میشم و ازتون صمیمانه تشکر می کنم . :) ( ایکون برداشتن کلاه از سر :)) )
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/٠٢
١
٠
اصلاحیه از پایین خط سوم: * نمونه های خوب ...
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٠/٠٢
١
٠
چوبکاری میفرمایید بانو! به رسم ادب و وظیفه باید توضیح کامل میدادم. و عذرخواهم اگه مثالهام کافی نیستند چون اون لحظات خیلی ذهنم جمع و جور نبود!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٠/٠٣
٠
٠
حکایت مهریه ست بیشتر.... کی میده این حقو... کی میگیره...
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠٣
٠
٠
:)))) دمتون گرم :))) واقعنم :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٠/٠٣
٠
٠
:)))))))))) من رفتم وبت باز کامنت کپی پیست کنم.....کامنتمو پیدا نکردم.... نیومده واست یا تایید نشده؟
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠٣
٠
٠
همه ی نظرا رو تایید می کنم من . از شما نظری نرسیده بود ! :(
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١٠/٠٤
٠
٠
اشکال نداره... ان شالله پس بعدی :)
جیسون
جیسون
٩٣/١٠/٠٤
٠
٠
حزب فمنیست رو کی رهبری میکنه؟ :) البته از متن قشنگ هم نگذریم بسیار زیبا بود به کسی نگین اشکم در اومد :| متن قشنگی بود ممنون از متن :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠٥
٠
٠
خواهش می کنم . خیلی خوش حالم که خوشتون اومده . فک نکنم رهبر خاصی داشته باشه . یک عقیده ست که یک سری ادم ها رو به خاطر تشابهاتشون کنار هم نگه می داره . :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١٠/٠٥
٠
٠
:////
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠٥
٠
٠
:) چیزی شده عاطفه جون ؟!
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١٠/٠٥
٠
٠
نوووچ:)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/١٠/٠٥
٠
٠
:) :)