خانم حجابتو رعایت کن!
خبرنگار جیم به مبارزه با بدحجابی بر می‌خیزد

خانم حجابتو رعایت کن!

نویسنده : سحر نیکو عقیده

عکس: وحید بیات

به در دانشگاه که نزدیک می‌شود، قدم‌هایش را آرام‌تر و محتاط‌تر برمی‌دارد. با اندکی مکث، کوله قرمزش را روی دوشش جا به جا می‌کند. دست‌هایش را به سمت موهایش می‌برد و سُر می‌دهدشان زیر مقنعه. چشم‌هایش را به زمین می‌دوزد و به سرعت از مقابل نگاه ماموری که سرتاپایش را برانداز می‌کند، عبور می‌کند. چند قدم جلوتر وقتی که مطمئن شد از محدوده دید مامور خارج شده است، انگار که نفس راحتی کشیده باشد، به روبه‌رو نگاه می‌کند و دوباره...

محدوده اثرگذاری گشت ارشاد، حراست دانشگاه و یا حتی افراد معمولی جامعه که در خیابان با داد و فریاد می‌خواهند دیگران را ادب کنند، شاید همین تاثیر آنی باشد که ای کاش به تاثیراتِ آتیِ بدتری منجر نشود...

 

|| زیر نگاه حراست

آقای اخمویی که هر روز صبح، روبه روی در دانشگاه با نگاهی جدی، چشم در چشمِ خسته دانشجویان خابالو می‌اندازد را به نام مامور حراست می‌شناسم. ماموری که گه گاه مچ آقایان و خانم‌های دانشجو را به انضمام کارت دانشجویی می‌گیرد، تذکری سفت و سخت می‌دهد و لرز بر اندام شخص خاطی می‌اندازد. تصمیم می‌گیرم صحبتی با او داشته باشم و او با کمی پرس و جو و دیدن کارت دانشجوییِ من قبول می‌کند.

می‌گوید شیوه کار به این صورت است که هر بار دانشجویی را با وضعیت نامناسبی ببینند، به او تذکر داده و مشخصاتش را به حراست می‌دهند و بعد از این‌که چهار، پنج بار این اتفاق بیفتد، برخورد جدی‌تری با او می‌شود. البته چند سال است که نسبت به سال‌های قبل شیوه برخوردِ نرم تری به آن‌ها ابلاغ شده است. تا چند سال پیش ممکن بود حتی دانشجو را همان دم در دانشگاه نگه دارند و اجازه ورود به او ندهند.

می‌پرسم با وجود تغییر شیوه برخورد، وضعیت حجاب دانشجویان تغییری نکرده است؟ می‌گوید: من احساس می‌کنم که کمی بهتر شده است! اما باز هم تغییر چندانی حس نمی‌شود. بارها دیده‌ام که دانشجو تا به در دانشگاه می‌رسد سر و وضعش را مرتب می‌کند و بعد با دور شدن از ما، همان آش و همان کاسه.

از مراتب امر به معروف و نهی از منکر می‌گویم و می‌پرسم تا چه حد از آن اطلاع دارد و اصولش را رعایت می‌کند؟

«قبل از شروع کار برای ما کلاس‌هایی می‌گذارند. ما آموزش‌های لازم را می‌بینیم و امر به معروف و نهی از منکر هم یکی از آن‌هاست که مثلا احترام طرف مقابل باید حفظ شود و...» با اندکی مکث ادامه می‌دهد: اما ما باز هم موظفیم برخوردی جدی داشته باشیم چون این تذکر و امر به معروف و نهی از منکر در حوزه کاری ما و در دانشگاه صورت می‌گیرد و از طرفی هم هستند، همکارانی که زود از کوره در می‌روند و ممکن است اصول آموزش دیده را رعایت نکنند.

 

|| امر به معروف در پارک

برای دیدن بازخورد افراد مختلف نسبت به امر به معروف و نهی از منکر، تصمیم می‌گیرم که به پارک ملت بروم و به خانم‌ها در مورد حجاب‌شان تذکر بدهم.

** در یک سرِ نیمکت، دختری جوان با مانتوی صورتی و موهای رنگ کرده‌اش خودنمایی می‌کند و آن سر نیمکت هم خانم میانسالی نشسته است. با چهره‌ای عبوس به نیمکت نزدیک می‌شوم و با لحنی جدی و تحکم‌آمیز به او می‌گویم که حجابش را رعایت کند. کمی جا می‌خورد، پوزخندی می‌زند و مقنعه‌اش را می‌کشد جلو و می‌گوید: الان این حرکت، امر به معروف بود؟! با سر تایید می‌کنم و او ادامه می‌دهد: هرکسی حجابش مربوط به خودش و انتخاب خودش است. در ضمن با لحن بهتری هم می‌توانستید بگویید. سکوت می‌کند و نگاه عصبی‌اش را از من به جای دیگری می‌دوزد.

تا خودم را معرفی می‌کنم، چهره‌اش تغییر می‌کند، نفس راحتی می‌کشد و از من دعوت می‌کند که بنشینم.

نظرش را درباره‌ی امر به معروف می‌پرسم. می‌گوید این برخورد‌های لحظه‌ای تاثیر زیادی ندارند و این قضیه باید به یک فرهنگ تبدیل شود. 

می‌گویم اگر با لحن بهتری هم تذکر می‌دادم باز هم تاثیر نداشت؟ بعد از کمی مکث می‌گوید: لحن گفتار خیلی مهم است. بنشین و بتمرگ هر دو یک معنی می‌دهند ولی تاثیرشان متفاوت است. طبیعتا شما اگر لحن بهتری داشتید و این‌قدر اخمو نبودید تاثیرش بیشتر بود.

خانم میانسال که تا آن موقع سکوت کرده بود، وارد بحث می‌شود و می‌گوید: حفظ آبروی افراد هم خیلی مهم است. اگر شما جلوی من به این خانم تذکر نمی‌دادید خیلی بهتر بود.

 

 

** با وجود آرایش غلیظ و موهای رنگ کرده، چین و چروک‌های صورتش هنوز هم دیده می‌شوند و سنش را بالا نشان می‌دهند. به نیمکت نزدیک می‌شوم و با همان لحن قبلی می‌گویم که حجابش را رعایت کند. هندزفری را از گوشش بیرون می‌آورد و با صدایی حاکی از خشم می‌گوید: ببخشید شما؟! می‌گویم حتما نباید شخص خاصی باشم و... ناگهان حرفم را ناتمام می‌گذارد، صدایش را کمی بالا می‌برد و می‌گوید: «اگر شخص خاصی نیستی راهت را بکش و برو. من جواب زیاد دارم ولی حوصله کل‌کل ندارم. تا چیزی نگفتم و احترامت را نبردم زیر سوال خودت برو و با اعصاب من بازی نکن.»

من که دیدم قضیه دارد بیخ پیدا می‌کند، لبخندی می‌زنم و خودم را معرفی می‌کنم. می‌گوید: شما چطور گزارشگری هستی که به خودت اجازه می‌دهی، با یک خانم 36 ساله این برخورد را داشته باشی؟ توضیح بیشتری می‌دهم و او هم کم‌کم آرام‌تر می‌شود و حاضر به گفت و گو.

این‌طور که خودش تعریف می‌کند تا به حال برخوردهای خیلی بدی با او شده است و این برخوردها هیچ تاثیری به جز بازی با اعصابش نداشته‌اند. در خانواده به اصطلاح اپنی بزرگ شده است و رفتار آدم‌هایی که به حجاب گیر می‌دهند برایش هضم نمی‌شود. از حراست دانشگاه، گشت ارشاد و... هیچ دل خوشی ندارد. تا چند وقتِ دیگر هم قرار است از ایران برود و کلا نمی‌تواند با این وضعیت کنار بیاید.

می‌گویم یعنی به نظر شما امر به معروف با هیچ روشی و به هیچ وجه نمی‌تواند تاثیرگذار باشد؟

«برای من که کلا به حجاب اعتقاد ندارم و از کودکی طرز فکرم جور دیگری شکل گرفته است نه! اما شاید تاثیرش برای یک فرد دیگر متفاوت باشد. این را هم باید در نظر گرفت که لحن گفتار خیلی اهمیت دارد. کسی که ناگهان بیاید جلوی یک نفر را بگیرد و حس متهم بودن را به طرف مقابل القا کند، هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرد.»

 

 

** تصمیم می‌گیرم رفتاری متفاوت داشته باشم. نیمکتی دیگر در گوشه‌ای از پارک که دو خانم جوان بر روی آن نشسته‌اند، توجهم را جلب می‌کند. این بار با چهره‌ای آرام نزدیک می‌شوم و از آنها می‌خواهم که چند دقیقه‌ای وقت‌شان را به من بدهند. قبول می‌کنند و همان ابتدا دعوت می‌کنند که بنشینم.

بعد از این‌که کمی از خودشان می‌گویند، بحث را به حجاب می‌کشانم و نظرشان را می‌پرسم. مریم که ازدواج کرده است، می‌گوید: همسرم ایرادی به حجاب من نمی‌گیرد و مشکلی ندارد اما من خودم همیشه درونم حس می‌کنم که تمایلی به حجابِ بهتر  دارم و از طرفی دیگر به این وضع پوششم عادت کرده‌ام و برایم تغییر کردن سخت است.

فرشته حرف مریم را تایید می‌کند و می‌گوید: من هم تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ام. مخصوصا ایام محرم و صفر فرصت خیلی خوبی است برای تغییر کردن. یکی تصمیم می‌گیرد دیگر دروغ نگوید، یکی می‌خواهد دیگر غیبت نکند و من هم شاید تصمیم بگیرم که حجابم را بیشتر رعایت کنم.

نظرشان را در مورد امر به معروف و نهی از منکر می‌پرسم. می‌گویند که به آن اعتقاد دارند اما با برخورد افرادی که احترام دیگران را می‌برند زیر سوال مخالف هستند. 

در آخر هر دو با لبخندی از سر رضایت از من، بابت این گفت و گوی صمیمی و تلنگر خوب تشکر می‌کنند.

 

 

** هوا کم کم داشت تاریک می‌شد، سوار اتوبوس شدم و با خودم فکر می‌کردم که چقدر برخورد، لحن و گفتار می‌تواند تاثیر یک امر را از این‌رو به آن‌رو کند که این بار چشمم به شیوه ناخوشایند دیگری از امر به معروف آن هم بر روی اموال عمومی افتاد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٩/٢٠
١
١
عالی؛)مچکرات.
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
خواهشات:)
mr.mohammad amin
mr.mohammad amin
٩٣/٠٩/٢٠
٣
٣
بعله دست شما هم درد نکنه...ولی بهتر نبود با حجاب باشید ولی ن با چادر...چون یک فردی ک از مثلا شال بصورت ناصحیح استفاده میکنه اگر ببینه شما با استفاده بهتر از اون حایل زیبا تر شدید بهتر ب حجاب جذب میشند...بازم تشکر از گزارشتون
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٩/٢٠
٠
١
منم بااین روش موافقمممممممممممم
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
٤
٠
منون از اینکه وقت گذاشتید و نظر دادین:) راستش احساس کردم اگه پوشش همیشگیم رو داشته باشم بهتره و کسی که داره به حجاب امر می کنه به نظر من بهتره خودش از کامل ترین حجاب برخوردار باشه. و مسئلهِ دیگه اینه که هدف از حجاب کامل واقعا زیباتر شدنِ ظاهر نیست! به نظر من کسی که بخواد اینجوری به باحجاب تر بودن ترغیب بشه خیلی زود جذبِ پوشش دیگه ای میشه که به نظرش زیباتر به نظر می رسه!
mr.mohammad amin
mr.mohammad amin
٩٣/٠٩/٢١
٠
١
سحر خانوم ی موتاد ک یهو ترک نمیکنه...گام ب گام...اول شال بعد مقنعه و بعد کامل ترین حجاب...بعدشم مگر مثلا حجاب لبنانیا بده؟؟خیلی هم حجاب زیباییه
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٩/٢٠
٠
١
به قول سعید خدا این پارک ملتو از ما خبرنگارای مشهدی نگیره که اگه بگیره کارمون زاره :دییییی /// این گزارش ماله چه زمانیه؟!؟!؟ وحید بیات که الان چند وقتیه که رفته کربلا که؟!!؟ ولی خدایی اگه نمینوشتین وحید بیات از رو سبک اکس گرفتنشم میشد فهمید اکسا کاره وحیده خخخخ از پشته سر و از راه دور خخخخخخ دمش گرم :دی آخخخخ که چی قدر حرف زدم!!!! در آخر هم بگم که هم موضوع و هم گزارش عالی بودند!!!لید هم سبک مورد علاقه منه که به خوبی نوشته شده!!! گزارش رو تو تعداد کلمات خوبی تونستین جمعش کنین و این هم یک امتیاز محسوب میشه! شیوه روایت گزارش هم خوب بود! در مورد افرادی که باهاشون حرف زدین هم که کلن :||||||| ممنون و قلمون پرجوهر :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
:) بله، تقریبا وقفه ی زیادی افتاد بین گرفتن گزارش و انتشارش! واقعا عکسا خوب شده بود. دستشون درد نکنه:) ممنون بابت وقتی که گذاشتید و لطفی که داشتید:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
چه گزارش جالبی بود/تشکر/در ضمن این چیزا چیه پشت صندلی ها نوشتن/تا حالا ندیده بودم!خ/جالب بود در کل خیلی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
خواهش می کنم:) متاسفانه این جور نوشته ها رو زیاد میشه پیدا کرد رروی اموال عمومی...
raha_sl
raha_sl
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
خیلی خوب بود و واقعا تاثیر گذار... واقعا ممنونم سحر جان ایشالا همیشه توو کارت موفق باشی@-}--
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
خواهش می کنم شاعر جان :) لطف داری. همچنین.
faride
faride
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
عالی بود گزارشت:)...واقعا لحن گفتن خیلی میتونه موثر باشه خیلی...حتی واسه کسی که اعتقادی به این چیزا نداره!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
دقیقا! به نظر من کمترین تاثیرش یک تلنگر کوچیک میتونه باشه و کمی فکر کردن که این خودش خیلی خوبه به نظرم:)
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
بسیار عالی بود
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
تشکر:)
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
بله ممنون
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٩/٢٠
٢
١
خانوم حجابت، و آقا نگاهت، را رعایت کن!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
٢
٠
کاملا درست می فرمایید
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
یه خداقوت حسابی ! عالی بود . دستتون درد نکنه. من خودم باحجاب (چادر) کاملا موافقم(خانواده ام + همسرم چادری هستند و من روی حجابشون خیلی حساس هستم) ولی با گشت ارشاد کاملا مخالفم و به نظرم به هیچ عنوان مثمر ثمر نیست . به قول اشکمهرآتشروان ، همش تقصیره خانم ها نیست ، ما آقایون هم مقصریم .
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
احسنت بر شما. خیلی هم خوب :) بله من خودم با برخورد گشت ارشاد مخالفم. اتفاقا می خواستم باهاشون در این مورد مصاحبه کنم اما قبول نکردن...
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٢٠
١
٠
ممنونم. گزارش دلسوزانه و مدبرانه ای بود.
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
ممنون بابت وقتی که گذاشتید:)
هاچ
هاچ
٩٣/٠٩/٢٠
٦
٠
میگم یکی از آقایون جیمی هم داوطلب بشه بره پارک ملت به آقایون بگه: برادرم نگاهتو حفظ کن! بعد گزارش بگیره ببینیم نتیجه چی میشه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٩/٢٠
١
١
من میرم.البته اگه خودم بتونم نگاهمو کنترب کنم!
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
موافقم.....ولی فک کنم زد و خورد پیش بیاد ها...خخخ
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
اینم خیلی ایده خوبی هست :دی
s_a
s_a
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
عااااااااااااااالیییییییییییییییییییییی...
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٣/٠٩/٢٢
١
٠
لایییییییییییییک!
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
خیلی گزارش خوبی بود سحر خسته نباشی:-):-)//ولی واقعن منم نمیدانم آیا میشه توی این جامعه امر به معروف کرد یا نه و اگر بشه عایا کسی میکنه این صحنه صندلی اتوبوس یک نمونه اش یادمه صفحه اول کتابهای مناجات حرم مینوشتن..
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
سلامت باشی مریم جان:) خیلی سخته ولی شدنیه. یکی از دوست های خودم همیشه اگه شرایط مناسب باشه، امر به معروف میکنه و در اکثر موارد هم بازخورد خوبی می بینه:)
همتا
همتا
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
وووویییی اونکه خیلی داغون بود :|
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
والا تابستونا که وضع حجاب و پوشش خانومها توی پارک ملت خیلی افتضاح میشه/تا حدی که خود من گاهی جندشم میشه از این مدلها/ببخشید انگار آدم امده... |:
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
بله، تابستون ها واقعا وضع پوشش بدتر میشه متاسفانه...
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
خیلی خوب بود سحرجانمان :)) خداقوت :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
سلامت باشی شاهدخت جانم :)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٩/٢١
٢
٠
هععععی از چی بگم... /لعنتیا نمیدونن واسه متمدن و با کلاس نشون دادن خودشون و اینکه دیگران بهشون توجه کنن تا احساس مهم بودن بهشون دست بده چه گناهی برای خودشون و جوونای دیگه رو مرتکب و باعث میشن. البته اینجور چیزا اصن واسشون مهم نیست که اون ساپورت تنگه توئه لعنتی با روح و روان خیلی از جوونا بازی میکنه و همه که چشمشون رو نمیتونن کنترل کنن. این یه حقیقته که نسبتا قابل انکار هم نیست امیدوارم کسی تریپ نصیحت برداره و ...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
*برنداره
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
اینایی که می گین درست! ولی احساس می کنم اگه با همین لحن امر به معروف کنید، نتیجه ی خوبی نخواهد داشت...
سارا
سارا
٩٣/٠٩/٢١
١
٠
مرسی :-)من امر به معروف اخرو واقعا درک نمیکنم اخه رو صندلی اتوبوس!!!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
خواهش:) منم نمی فهمم فازشون چیه اصن؟ :/
همتا
همتا
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
واقعن ببین چقد تفاوته بین لحن بیان خوب و بد ! آفرین ‍ خوشمان آمد !‌:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
خیلی خیلی متفاوته! خودم قبل از این فکر نمی کردم اینقدر تاثیرش متفاوت باشه!
so_karimi
so_karimi
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
گزارش و سوژه ی جالبی بود . واقعا پکلام خیلی تاثیر داره .
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
بهله..
neyosha
neyosha
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
گزارش خوبي بووود :)) تشكــرات (:
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
خواهشات:)
s_m
s_m
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
گزارش زیبا و عالی ای بود. واقعا تاثیرش خیلی زیاده و البته به اینکه طرف اصلا به حجاب اعتقاد داشته باشه یا نه و یا اینکه چه تعریفی از حجاب داره خیلی مرتبطه. واقعا ممنون.
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
دقیقا همینطوره. به خیلی از چیزا بستگی داره. البته اگه لحن خوب باشه به نظرم تاثیر خودشو می ذاره. فقط تاثیرش می تونه بسته به خودِ افراد زیاد و کم باشه:)
zahra.bkht
zahra.bkht
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
مخسی...عالی بود
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
:)
ghazale
ghazale
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
:)) خیلی خوب بود ! ولی رفتار دو قسمت متفاوت بود ها !دومیا که با لحن خوب بهش گفتی خیلی بهتر رفتار کردن :)))
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
بهله! لحن خیلی مهمه :)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٩/٢١
٣
٠
می دونید ﺍﻭﻥ ﭼﻪ ﮐﺸﻮﺭﯾﻪ ﮐﻪ ﺗﻮﺵ هشتاﺩ ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﻧﻔﺮ ﻭﺍﺳﻪ ﻫﻢ ﻣﺘﺎﺳﻔﻦ!؟ ... ... ﯾﻌﻨﯽ نمی دﻭﻧﯿﺪ؟ ﻭﺍقعا ﺑﺮﺍﺗﻮﻥ ﻣﺘﺎﺳﻔﻢ!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
:)
e_najm
e_najm
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
خیلیم عالی بود:))
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
:)
s_asadzadeh
s_asadzadeh
٩٣/٠٩/٢١
٠
٠
گزارش خوب و قابل تاملی بود خیلی تشکر ازتون ...قلمتون مستدام
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
خواهش می کنم:)
admincheh
admincheh
٩٣/٠٩/٢٢
١
٠
هووم ، گزارش خوبی بود البته این افراد یه خرده گمونم تحت تاثیر ماه محرم و صفر یه انقلاب درونی رو پیش رو گذاشتن ؛من یه بار خیلی محتاطانه و آروم امر به معروف کردم و با جواب «منو که تو قبر تو نمی ذارن »روبه رو شدم:|
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
درسته. احساس می کنم تحت تاثیر این ماه بودن و شاید در یک زمان دیگه اینقدر خوب برخورد نمی کردن اما من دوستی دارم که هر موقع شرایطش پیش بیاد این کار رو انجام میده و اکثرا بازخورد خوبی دریافت می کنه :) به تلاشت ادامه بده پاییز.شاید بازخورد های بعدی خوب باشه:)
نگارا
نگارا
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
خب مشخصه لحن گفتار خیلی فرق می کنه!!یه آدم غریبه بیاد با لحن بذ بگه که این چه وضعشه حجابتو درست کن خب معلومه جواب خوبی نمیگیره...ولی اگه با لحن خوبم بگی فوش یه باشه می گه همون لحظه درست می شه و بعدش به هممون حالت قبل بر می گرده... و اینکه من نمیدونم چرا امر به معروف را 80% رو به حجاب ربط می دن... امر به دروغ نگفتن.. امر به همین خوش برخورد بودن...تهمت نزدن.. زود قضاوت کردن.. غیبت نکردن...و امر به هزارتا کار خوبه دبگه و نهی از هزاران کار بد دیگه که هیچ کدومش انجام نمی شه و انجامم بشه امر به معروف حساب نمیشه..
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
ولی من از تاثیر صحبت کردم. توی رفتار و برخوردشون کاملا حس کردم که تحت تاثیر قرار گرفتند، حالا هرچه قدر هم کم... شاید این یک جرقه کوچیک باشه برای تامل و تفکر و تغییر! درسته:) دقیقا همه این مواردی که گفتین امر به معروف هست و فکر نمی کنم کسی اینجا این موارد رو در دسته ی امر به معروف قبول نکنه و باهاش مخالفت کنه! اما امر به حجاب موضوعی هست که عده زیادی باهاش مخالفن و خیلی خیلی خیلی کم می بینیم که کسی این کا رو در مکان های عمومی انجام بده و یا اگه انجام میده به شیوه ی خیلی بدی امر میکنه که فقط اثر عکس داره! به خاطر همین موضوع من این سوژه رو انتخاب کردم.
............
............
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
به دلیل آتلی که به پام می بندم همیشه شلوار آزاد می پوشم البته جور دیگشم نمیپسندم ،ولی خداییش دارم دو ماهه تو بازار دنبال شلوار یه ذره آزاد تر از پا میگردم پیدا نمی کنم ،همش ساپورت یا شلوار کشی دارن ،گفتن اگه جنس دیگه ای می خوای که باید بری مردونه بپوشی،در ضمن من خیلی با کلاس تر از دخترای ساپورت پوش میشم..... اینقد ساپورت نپوشین دیگه
نگارا
نگارا
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
من که می پوشم اما خب زیر شلوارم :)))واقعا سرده چه جوری با یه لا ساپورت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
واقعا گزارش خوبی شد :) خسته نباشی دلاور :دی / موفقیات :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
:دییییی سلامت باشی:) ممنووووونم
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
ممم اون تصاویر از صندلی اتوبوس هم قابل تامل بود
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
گزارشتون رو خیلی خوب پیاده کرده بودید، آفرین | امر به معروف و نهی از منکر به خاطر شرایطی که توی جامعه هست واقعا کم رنگ شده! هرکی هم بخواد کاری بکنه بخاطر اینکه بی توجهی از طرف جامعه زیاده، بی خیال میشه کلا! ولی خب حتما رفتار با ملایمت خیلی بهتر و بیشتر جواب میده تا زور و خشونت
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
بله. شرایط جامعه واقعا مهمه و این مورد متاسفانه خیلی کم رنگ شده...
ali007
ali007
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
مثل همیشه عالی بود و بشی قابل تأمل...این امر به معروف اخری رو اصلا دوست نداشتم ،بیت المال وسیله ی امر به معروف نیست...متاسفانه در جامعه ی ما امر به معروه و نهی از منکر به درستی تعییر نشده و وقتی که اسم امر به معروف و نهی از منکر رو میبریم همه یاده گشت ارشاد و انضار حزب الله و امثالهم میفتند!و اینکه اینم بیاد داشته باشیم فقط بد حجابی رو منکر ندونیم خیییییلی منکرای دیگه ایی هم هست تو کشور که نادیده گرفته میشن...ممنون سحربانو:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
دقیقا همینطوره. گشت ارشاد و امثال این ها فقط مردم رو نسبت به این موضوع بدبین کردن و دیگر هیچ... انتهای نظرتون رو هم کاملا قبول دارم.ممنون از شما:)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٩/٢٢
٠
٠
دلم میخواد یک نفر ازونایی ک پشت صندلی ها ازینا مینویسن رو پیدا کنم یه گزارش ازشون بگیرم:| :/// خیلی رو مخن:/
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
دقیقا! رو اعصابن واقعا :|
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٩/٢٢
١
٠
این امر به معروف روی اتوبس اینقد منو اذیت میکنه که چی...رو صندلیها و در و دیوار اتوبوس پر از حرف های الکی هست بعضی وقتا...جوری که حرصم در میآد میخام غلط گیری کنم همه رو اصن...به نظر منم طرز گفتن خیلی مهمه..خصوصا واسه مسئله ای مثه امر به معروف...باشد که همه با لحن های گل و گلاب به هم امر به معروف و نهی از منکر کنیم..مرسی از گزارش خوبت سحر جان..:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
ممنون از نظر خوبت دخترمشرقی جانم:) این غلطگیر خیلی روش خوبیه:دی
maryam_doleh
maryam_doleh
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
بد نبود گزارشتون.همین که زحمت کشیدی وجای تقدیره ولی خب حالا که چی؟ ما باید چی از این گزارش دریافت کنیم؟اینکه باید مهربونانه با هاشون حرف بزنیم؟حرف خاصی نداشت عزیزم:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
ممنونم از اینکه وقت گذاشتید:) منظورتون رو از نداشتن حرف خاص متوجه نمیشم..
maryam_doleh
maryam_doleh
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
ببینین عزیزم الان با این گزارش به نظرت ما فهمیدیدم چطوری باید امر به معروف کنیم؟؟؟نهی از منکر کنیم؟تا یه جااایی داشتی خوب پیش میرفتی که گفتین رفتی کنارش نشستیو... اما دقیق نگفتی چطوری واز چه راهی.. نمیدونم تونستم منظورمو خوب برسونم یا نه بازم سپاس از شما
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٢
٠
حالا کاملا متوجه شدم :) ممنون از توضیح خوبتون. شاید بهتر بود در آخر شرایط و روش های امر به معروف رو ذکر می کردم. ولی خب محدودیت داشتم توی این مورد. گزارش اول من 1800 کلمه بود که امکان انتشارش توی سایت وجود نداشت. برای همین خیلی حجمش رو کم کردم. اما احساس می کنم به هدف کلی که مدنظرم بود رسیدم. هدفم این بود که لحن خوب هم میتونه خیلی موثر باشه چیزی که خیلی ها باهاش مخالفت می کنن و خود من هم تا قبلش فکر می کردم توی خیابون بدون مقدمه با کسی حرق زدن صرفا با یک لحن خوب نباید تاثیرگذار باشه اما کاملا دیدم تغییر کرد. در واقع هدف کلی من این بود که نشون بدم امر به معروف در مورد حجاب صرفا برخوردی مثل برخورد گشت ارشاد و حراست دانشگاه و... نیست! این نوع امر به معروف خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنیم تاثیر داره.
Best_Gamer
Best_Gamer
٩٣/٠٩/٢٣
٤
٠
شما چی کار دارین بابا/مردم خودشون میدونن و خدای خودشون
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
:|
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
اخم شوما مارو گیریفت (^_^) گزارش خوبی بود.خسته نباشین....باشد که پند بگیریم :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
:دی خخخخ سلامت باشین:)
zahra_r
zahra_r
٩٣/٠٩/٢٣
١
٠
جالب بود ممنونم................ولی کاش تاثیر داشت
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٩/٢٣
٠
٠
داره:)
maryam_doleh
maryam_doleh
٩٣/٠٩/٢٤
٠
٠
پس خداااقوت اساسی دارین که بااین محدودیت تونستین گزارش رو ارائه بدین:)
maryam_doleh
maryam_doleh
٩٣/٠٩/٢٤
٠
٠
مطلبی که روزنامه خراسان امروز کار کرده بود خیلی خوووب جامع وکامل بود.مطالعه کردینش؟در زمینه امر به معروف ونهی از منکر از دیدگاه رهبر رضوان الله تعالی علیه بود
Miss_shqyq
Miss_shqyq
٩٤/٠٥/٠٣
٠
٠
خیلی گزارش خوبی بود.بهتون تبریک میگم...ولی منم با این حراست و تذکرات خیابونی مخالفم...حجاب مقوله ای نیس که توو خیابون بخوان با این روش ها سر خانوم ها بکشن و یا جلوی در دانشگاه.باید کاملا نهادینه بشه...امر به معروف به نظر من یک فعالیت زمان بره.یه خانوم که میاد جلوتو میگیره پنج دقیقه تهدید و موعظه میکنه و بعدم شخصا روسریتو میکشه جلو و میره سراغ نفر بعدی کارش امر به معروف نیس.آدم اگه اعتراضیم نکنه از قریب به اکثر مواقع از ترسه نه از پذیرش. ولی چنین گفت و گوهای صمیمی که فرد مقابل هم احساس نکنه شما ماموریت دارید هدایتش کنید خیلی موثره.
Miss_shqyq
Miss_shqyq
٩٤/٠٥/٠٣
٠
٠
تازه یه موضوعی که ذهن منو درگیر کرده همینه که رفتن و با زبون ملایم گفتن جزو مراحل آخر امر به معروفه.یعنی اول با رفتار و بعد با سردی که فرد خودش متوجه بشه...در نتیجه دیدن یک نفر توو خیابون با حجاب بد دلیل کافی برای جلو رفتن و.امر به معروف کردن نیس.مثلا باید کسی باشه که شما مطمئن باشید همیشه حجابش به همین بدیه و...
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
باهوش و دوست داشتنی

آلفرد نصیحت می کند!

٩٧/٠٣/٠٥
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠