سر شلوغم؛ چون مده!
چطور کلاف گره خورده زمان را از دور خودمان باز کنیم

سر شلوغم؛ چون مده!

نویسنده : محيا فرجي

تا به حال گلوله نخی که به هم می‌پیچد و درهم گره می‌خورد دیده‌اید؟ بله؛ یک تکه کاموا که دیگر سر و ته‌اش معلوم نیست. از هر طرف که می‌خواهید آن را باز کنید به بن بست می‌خورید چون کار خراب‌تر می‌شود. این کلاف پیچ و تاب خورده حکایت هر روز زندگی ماست. مشغله‌های‌مان آن‌قدر زیاد شده‌اند که به هیبت کوهی درآمده‌اند اما وقت‌مان آن چنان آب رفته است مه به اندازه کاهی شده. در نتیجه روزی چندین و چند بار سررشته امور را گم می‌کنیم، آن هم به بدترین شکل ممکن! همه ما خاطرات پدرها و مادرها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را شنیده‌ایم که در طول روز چه همه کار می‌کردند، چه همه درس می‌خوانند و آخر سر هم چه همه وقت اضافه می‌آورده‌اند برای تفریح و مهمانی و صله‌ی رحم. خب تفاوت ما با آن‌ها در چیست؟ مثلا ممکن است قدیم‌ها جنس «زمان» اصل بوده، برکت داشته، اما این روزها و برای نسل ما از جنس همین کالاهای دست دوم و سوم چینی شده است. 24 ساعتش به قاعده‌ی 3-2 ساعت قدیم‌ترها جواب نمی‌دهد. از این دلیل که بگذریم ممکن است یک سری دلایل دیگر هم وجود داشته باشد که باید آن‌ها را کشف کنیم. ولی مهم تر از آن، این است که راهکارهایی هرچند ساده و کوچک برای حل این مشکل پیچیده و بزرگ پیدا کنیم.

 

آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید سرتان شلوغ نیست

اگر کمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که ساعت‌های کاری نسبت به چند دهه قبل بیش‌تر نشده‌اند، ساعت‌ کلاس‌های دانشگاه و مدرسه هم همین طور. فی الواقع ما نسبت به مردمان دو، سه نسل گذشته، بیش‌تر کار نمی‌کنیم یا بیش‌تر درس نمی‌خوانیم، پس مشکل کجاست که بیش‌تر از آن‌ها وقت کم می‌آوریم؟ نکته مهم‌تر این‌که پیشرفت تکنولوژی به بسیاری از کارها سرعت بخشیده است، من باب مثال ما مجبور نیستیم برای پرداخت قبض آب و برق در صف بانک معطل شویم، یا برای تماس گرفتن با دوستان و اقوام تا تلفن همگانی سرکوچه پیاده برویم. پس چرا دودوتای پدر و مادرهای‌مان 48ساعت می‌شد اما دودوتای ما به سختی به 3 دقیقه و 5 ثانیه می‌رسد؟ یک نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که اگرچه تکنولوژی به نوعی به کارها سرعت بخشیده است اما همین تکنولوژی به شکلی دیگر بلای جان‌مان شده است. ما آن‌قدرها هم که خودمان فکر می‌کنیم سرمان شلوغ نیست اما مشکل از جایی شروع می‌شود که در تمام زمان‌های آزاد و استراحت خود نیز به لطف همین تکنولوژی احساس می‌کنیم که در حال کار کردن هستیم. یک روز تعطیل را تصور کنید که تصمیم دارید در کنار خانواده به تفریح و استراحت بگذرانید اما پیام‌ها و ایمیل‌های کاری و درسی که به کمک گوشی‌های هوشمند و هزار و یک اپلیکیشن پیام‌رسان به دستان می‌رسد، زمان آزاد شما را به هزاران تکه تقسیم می‌کند و به همین دلیل است که هیچ گاه احساس نمی‌کنید از مشغله‌های کاری خود دور شده‌اید. خب طبیعتا کسی که احساس می‌کند دائما در حال کار کردن است، همیشه خسته است و دچار توهم سرشلوغی می‌شود. پس سعی کنید لااقل در روزهای تعطیل یا هنگام استراحت کم‌تر از تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ استفاده کنید و نهایتِ لذت را از تعطیلات و زمان‌های آزاد خود ببرید.

 

سرشلوغ‌ها آدم‌های مهمی هستند

اگر تصمیم بگیریم که لااقل با خودمان صادق باشیم، باید به این نکته اعتراف کنیم که در اعماق ذهن‌مان کمی تا قسمتی سرشلوغی را دوست داریم. این روزها سرشلوغی یا به قول فرنگی‌ها busy بودن معادل مهم بودن تعریف می‌شود. این‌طور شده که همه‌ی ما دچار مشکلی هستیم که ناخودآگاه دوستش داریم و در نتیجه هیچ حرکت صحیح و واقعی برای رفع آن انجام نمی‌دهیم. اگر حقیقتا به این باور رسیده‌اید که زندگی کوتاه‌تر از آن است که به «کار، مترو، خواب» بگذرد، پس دور تصور غلط آدم‌های مهم سرشان خیلی شلوغ است یک خط قرمز بکشید و دیگر هرگز خود را به عنوان یک انسان busy تعریف نکنید. اصلا تکرار یک سری جملات مانند خیلی کار دارم، به هیچ کاری نمی‌رسم و ... استرس و خستگی به همراه می‌آورد.

 

هیچ کار نکنید!

دقت کرده‌اید که گاهی راه حل‌هایی که به شکل عجیب و غریبی ساده هستند بیش‌تر جواب می‌دهند. آخرین پیشنهاد برای بهبود سرشلوغی شما این نیست که کار تازه‌ای انجام بدهید، مثلا برنامه‌تان را بنویسید یا نخ به انگشت‌تان ببندید! نه؛ آخرین پیشنهاد این است که هیچ کاری نکنید! در طول روز به مدت 20 دقیقه یا نیم ساعت فقط بنشینید و هیچ کاری نکنید. بله، هیچی! اجازه بدهید زندگی جریان داشته باشد. پس از چند روز این باور در شما درونی می‌شود که بدون دوندگی‌های صبح تا شب هم می‌شود زنده بود. زندگی با سرعتی ثابت مسیر خودش را می‌رود، پس سعی نکنید از آن جلو بزنید، بلکه به آرامی در کنارش قدم بزنید و سعی کنید تا می‌توانید از آن لذت ببرید. 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
شایدبخشی ازاین مشغله ها بخاطر تکنولوژی های جدیدباشدولی بیشتراین مشغله ها بخاطررررررررررر تجمل گراییست.دلیل دیگشم بخاطراینه که نمیخوایم به دیگران احترام بزاریممممممم فک میکنیم یک تلفن ویایک پیامک مسئله حل میشه قدیم تکنولوژی نبودولی برنامه ریزیییییییییییی بوددددددد
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٩/١٨
٠
٠
اووو یس :)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
عکس آخر رو دوست دارم.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
بی زحمت یه نسخه هم برا اینایی که همیشه سرشون خلوته و دمده هستن بنیویسین (^_^) دست شما مرسی.باشد که پند بگیریم :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
سلام: به نظرم میشه با برنامه ریزی و استفاده از بعضی امکانات زمان کم نیاورد.متشکرم
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/١٧
٠
٠
خیلی خیلی زیبا و مفید. مرسی.
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٣/٠٩/١٧
١
٠
:)کسانی که از وقت خود بدترین استفاده را میکنند اولین نفراتی هستند که از کمی ان شکایت دارند:)
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٩/١٧
٠
٠
خیلی ممنون..مفید و تا حدودی مختصر:)
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٩/١٨
٠
٠
من کلا خیلی سرم شلوغه ولی از وقتی گوشیمو گذاشتم کنار اصن اروم شدم ! والااااااااا
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣