بي‌رحمانه‌ترين شكار دنيا، در بوفه‌هاي خانه شما!
گزارش تصويري از شكار غير قانوني فيل

بي‌رحمانه‌ترين شكار دنيا، در بوفه‌هاي خانه شما!

نویسنده : سایت جیم

در شرایطی که در کنگره IUCN از فهرست بیش از ۶۰ محیط بانی که در سال گذشته در راه حفاظت از محیط زیست در سراسر جهان کشته شده‌اند، ده‌ها نفر از آن‌ها از محیط‌بانان قاره آفریقا بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به ۱۵ محیط‌بانی که تنها در کنیا کشته شده‌اند اشاره کرد. بسیاری از این محیط‌بان‌ها در راه دفاع از فیل‌هایی کشته شده‌اند که در حال حاضر یکی از مهمترین هدف‌های شکارچیان غیرقانونی در آفریقا به حساب می‌آیند. نرخ کشتار فیل در سال ۲۰۱۱ به بالاترین میزان از زمان ممنوعیت تجارت عاج در سال ۱۹۸۹ رسید. کشتار فیل‌ها برای استفاده از عاج آن‌ها انجام می‌شود. از این عاج‌های خونین برای تراشیدن مجسمه‌های برخی قدیسین، مهره‌های مقدس، تعویذ و اقلامی از این دست استفاده می‌شود.

اگر چه آمار سالانۀ دقیقی در دست نیست، اما می‌توان تخمین زد که در سال ۲۰۱۱ دست کم ۲۵ هزار فیل کشته شده است و جالب آن است که عمده تقاضای عاج این فیل‌های کشته شده از طرف بازار کالاها مذهبی کشورهای مختلف است. از عاج‌های قاچاق در کشورهای مسیحی مانند فیلیپین برای تهیه صلیب و مجسمه‌های حضرت مسیح، در کشورهای بودایی مانند چین و تایلند برای تولید تعویذ و مجسمه‌های حکاکی شده و در برخی کشورها نیز برای ساختن مهره‌های مقدس استفاده می‌شود.

چین بزرگترین بازار مصرف عاج در جهان است که با توجه به رونق اقتصادی این کشور تقاضا برای نمادهای مذاهب تاوئیسم و بودیسم تهیه شده از عاج فیل افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. قیمت یک مجسمه از جنس عاج می تواند تا ۲۱۵ هزار دلار بالغ گردد. همچنین در فیلیپن ۷۵ میلیون نفری نیز که سومین کشور پر جمعیت کاتولیک جهان به حساب می‌آید اگر چه فیل نماد کشور است، اما این سبب نمی‌شود حساسیت ویژه‌ای نسبت به کشتار بی‌رحمانه فیل برای استفاده از عاج آن وجود داشته باشد و سنت استفاده از عاج فیل برای تولید نمادهای مذهبی کاتولیک در این کشور چنان قدمتی دارد که در زبان محلی آن کلمۀ عاج به معنای مجسمۀ مذهبی نیز هست.

اگر چه از سال ۱۹۸۹ تجارت عاج در سراسر جهان ممنوع شده است، قاچاق این کالا در سراسر جهان از جمله چین و فیلیپین همچنان ادامه دارد. در مذهب بودیسم فیل حیوان مقدسی به شمار می رود، ولی این هم مردم را از استفاده از کالاهای تهیه شده از عاج این حیوان باز نمی‌دارد، بلکه راهبان بودایی به کسانی که به معابد کمک مالی می‌کنند، تعویذهایی از جنس عاج هدیه می‌دهند و در هر معبد بودایی ممکن است ماهانه تا هزاران دلار نمادهای مذهبی تهیه شده از عاج فیل فروخته شود. آن‌ها معتقدند عاج فیل ارواح خبیثه را دور می‌کنند.
موضوع کشتار فیل‌ها و افزایش سطح حفاظت از آنها در اجلاس اخیر IUCN نیز مطرح شد و در آن فعالان حفاظت از محیط زیست از این اتحادیه برای نجات جمعیت رو به کاهش فیل‌ها در خواست کمک کردند. در حالی که در ده‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی جمعیت فیل آفریقایی به حدود ۵ میلیون می‌رسید، در حال حاضر تخمین زده می‌شود تنها بین ۴۷۲ هزار تا ۶۹۰ هزار فیل از این گونه در این قاره وجود داشته باشند. به همین دلیل نیز این گونه در فهرست گونه های آسیب پذیر IUCN قرار دارد.
در حال حاضر محیط بانانی که در پارک‌های جنگلی آفریقا مسئولیت حفاظت از حیات وحش و از جمله فیل‌ها را بر عهده دارند عملاً با جنگ مسلحانه گروه‌هاي مافیایی قاچاق عاج مواجه هستند و برای مواجهه با این تهدید نیازمند سرمایه گذاری، آموزش و تجهیزات بیشتری هستند. این در حالی است که عملاٌ حقوق بسیاری از این محیط‌بان‌ها عقب افتاده است و در مناطقی خطرناک و در شرایط بسیار سخت و نامطلوب زندگی می‌کنند.
بنیاد جهانی حیات وحش اخیراً کمپینی را تحت عنوان «توقف جرائم حیات وحش» به راه انداخته است که یکی از اهداف اصلی آن ارتقای آموزش و افزایش حمایت از محیط‌بانان است. همچنین استاندارد سازی آموزش‌های محیط بانی نیازمند سرمایه‌گذاری عمده‌ای از طرف نهادهایی نظیر بانک جهانی و یا بنیاد محیط زیست جهانی برای ایجاد یک مدرسه آموزش محیط‌بانی و یا راه اندازی برنامه گواهینامه محیط بانی است.
گستاخی شکارچیان به حدی رسیده است که اتومبیل‌های حامل محیط بان‌ها را مستقیماً هدف قرار می‌دهند. به همین دلیل گابن یکی از کشورهایی که از جدی‌ترین رویکردها را در مبارزه با قاچاق عاج در پیش گرفته است اخیرا تعداد پرسنل پارک ملی خود را از ۱۰۰ نفر به ۵۰۰ نفر افزایش داده و قصد دارد به زودی یک شاخه نظامی ۲۵۰ نفری را نیز به آنان اضافه کند.
البته همه جلادان فیل نمی‌توانند از چنگ عدالت فرار کنند، سال ۲۰۱۱ از لحاظ میزان ضبط محموله‌های عاج نیز سال منحصر به فردی بود و ۱۴ محموله به وزن کل ۲۴ هزار کیلوگرم در سراسر آفریقا ضبظ شد. اما مشکل این‌جاست که روش‌های کار شکارچیان روز به‌روز پیچیده‌تر می‌شود. روش جدید شکارچیان برای از پا در آوردن فیل‌ها استفاده از سم است که علاوه بر فیل، می‌تواند سایر حیوانات را نیز از پا در آورد. حتی در برخی مناطق آفریقا شکارچیان از هلیکوپتر برای حمل عاج فیل‌های شکار شده استفاده می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود اگر روند فعلی کشتار فیل‌ها متوقف نشود، ظرف مدت ۵ سال نسل فیل‌های آفریقا منقرض شود.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
bye
bye
٩١/١٠/٠٣
٦
٠
آدم باید برای پیشرفت خودش از این کارها انجام بده ولی نه تا این حد
ترانه
ترانه
٩٥/٠٧/١٦
٠
٠
واقعا برای این جور آدما باید تاسف خورد....
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠