سکانس‌های به یاد ماندنی 40 دربی اخیر
در آستانه دربی تهران

سکانس‌های به یاد ماندنی 40 دربی اخیر

نویسنده : وبگردی

ششم مرداد 1374 (ورزشگاه آزادی): از تیم داوری فینال جام جهانی 1994 ساندرو پل مجارستانی به عنوان داور وسط و محمد فنایی به عنوان یکی از کمک‌ها برای قضاوت این دیدار حضور داشتند. صحنه‌های این دیدار هم تبدیل به یکی از خاطره انگیزترین دربی‌های دو تیم و به ویژه هواداران استقلال شد. سه گل ادموند اختر(7)، صادق ورمزیار(16-پنالتی) و محمد تقوی(36) شوک کامل را در دربی چهلم به پرسپولیس وارد کرد.

بیستم تیر 1376 (ورزشگاه آزادی): استقلال با هدایت ناصر حجازی تیم قدرتمند و مدعی بود و بسیاری باور داشتند که این دیدار به سود آبی پوشان به پایان خواهد رسید.دربی چهل و سوم، بازی خداحافظی فرشاد پیوس بود و با برتری سه بر صفر پرسپولیس به یکی از خاطره انگیزترین روزها برای پرسپولیسی‌ها تبدیل شد. ادموند بزیک(30)، مهدی مهدوی‌کیا(71) و بهنام طاهرزاده(87) برای سرخپوشان گلزنی کردند.

 بیستم تیر 1378(ورزشگاه آزادی): فینال جام حذفی که با برتری 2 بر یک پرسپولیس خاتمه یافت. مهدی هاشمی‌نسب (12-پنالتی) و افشین پیروانی(85) برای پرسپولیس گلزنی کردند و سهراب بختیاری زاده دقیقه 50 تک گل استقلال را به ثمر رساند.دربی چهل و ششم برای قرمزپوشان حکم قهرمانی را امضا کرد.

 بیست و سوم آذر 1378 (ورزشگاه آزادی): در این بازی پرسپولیس از دقیقه 30 به بعد با اخراج 2 بازیکن خود 9 نفره شد. عمر مهنا داور عربستانی این بازی نادر محمدخانی و اسماعیل حلالی را با کارت قرمز اخراج کرد. دربی چهل و هفتم، یکی از تاریخی ترین دربی‌ها برای پرسپولیس شد چرا که با وجود بازی با 2 بازیکن کمتر در طول یک ساعت گلی از استقلال دریافت نکرد و آن مساوی بدون گل به اندازه یک برد برای هواداران پرسپولیس شیرین بود.

نهم دی 1379 (ورزشگاه آزادی): نکته ویژه این دیدار، حضور مهدی هاشمی نسب در ترکیب اصلی استقلال بود. هاشمی نسبی که نماد غیرت پرسپولیس بود، در دربی چهل و نهم به تیم سابقش، آن هم با لباس استقلال، گلزنی کرد و به تاریخ پیوست. بازی در نهایت با نتیجه 2 بر 2 به پایان رسید اما باز هم با جنجالی که  شروع آن با مشتی بود که پرویز برومند به صورت پایان رافت زد و پس از آن هم نوبت به حمید استیلی و محمد نوازی  و تارتار و بقیه بازیکنان رسید که پس از سوت پایان بازی با مشت و لگد به جان یکدیگر بیفتند.

  بیستم دی 1381 (ورزشگاه یادگار امام تبریز): تعمیر ورزشگاه آزادی دربی پنجاه و سوم را به ورزشگاه یادگار امام تبریز کشاند اما بیش از این اتفاق گل ثانیه 47 علی سامره که البته نزد هواداران استقلال به گل 30 ثانیه معروف شده در این دربی ماندگار شده و عنوان سریعترین گل را نیز تاکنون به خود اختصاص داده است. با این حال این گل تا پایان ماندگار نبود و علی انصاریان در دقیقه 70 از روی نقطه پنالتی گل تساوی را به ثمر رساند.

 بیست و پنجم مهر 1382 (ورزشگاه آزادی): پرسپولیس با وینگو بگوویچ آغازی قدرتمندانه‌ در لیگ برتر داشت و بسیاری تصور می‌کردند که پرسپولیس وینگو بتواند فاتح دربی شود. حتی خوشبین ترین استقلالی هم رای به برد تیمش در دربی پنجاه و پنجم را نمی داد. اما برخلاف انتظارها استقلال به آسانی پرسپولیس را شکست داد.

استقبال از این بازی به اندازه ای بود که در همان یک ساعت و نیم ابتدایی بلیت فروشی، تمام بلیت‌ها فروخته و ظرفیت ورزشگاه تکمیل شده بود. علی سامره(8) و محمود فکری(57) برای استقلال گلزنی کردند و عیسی ترائوره در دقایق پایانی تک گل پرسپولیس را به ثمر رساند تا اولین گلزن خارجی دربی لقب بگیرد. پائولو کاستا پرتغالی داور این دیدار بود.

 هفتم اسفند 1383(ورزشگاه آزادی): یکی از شیرین ترین خاطرات آبی ها از دربی. تمام گل‌های این دیدار در نیمه دوم به ثمر رسید. ابتدا رضا عنایتی در دقیقه 57 استقلال را پیش انداخت اما 2 گل  شیث رضایی و سهراب انتظاری، هواداران پرسپولیس را به برتری امیدوار کرد. با این حال شلیک محمود فکری در دقیقه 87 و گل پیروز قربانی در دقیقه 93 سبب شد استقلال در مقابل چشمان بهت زده هواداران پرسپولیس دربی شماره پنجاه و هشتم را به سود خود به پایان برساند.

 بیست و پنجم بهمن 1387(ورزشگاه آزادی): مجتبی جباری در دقیقه 56 استقلال را پیش انداخت. اما خطای هند عجیب علیزاده سبب شد پرسپولیس در دقیقه 94 صاحب ضربه پنالتی شود و مازیار زارع این پنالتی را گل کرد تا دربی شصت و شش نیز با تساوی پایان یابد.

 چهاردهم بهمن 1388(ورزشگاه آزادی): بعد از شش تساوی پیاپی هواداران دو تیم به امید پیروزی یکی از دو تیم به دربی 68 آمدند. در دربی شصت و هشتم گل دقیقه 16 فرهاد مجیدی رنگ این رویا را آبی کرد اما هادی نوروزی در دقیقه 36 بازی را به تساوی کشاند و شوت دیدنی کریم باقری در دقیقه 86 گل برتری پرسپولیس را رقم زد تا سرخپوشان 2 بر یک دربی پایتخت را به سود خود خاتمه دهند.

 بیست و سوم مهر 1389(ورزشگاه آزادی): همان دربی معروف و شعار آی بدو آی بدو. تماشاگران دو تیم به تساوی بدون گل رضایت داده بودند که در دقیقه 1+90 صحنه به یاد ماندنی این دیدار اتفاق افتاد. فرهاد مجیدی از سمت چپ استارت زد و تعقیب شیث رضایی با زمین خوردن او بی نتیجه ماند تا مجیدی گل برتری استقلال در دربی شصت و نه را وارد دروازه پرسپولیس کند.

 بیست و پنجم شهریور 1390 (ورزشگاه آزادی): نخستین تجربه پرسپولیس با حمید استیلی بسیار ناگوار بود. 12 سال بود که هیچکدام از دو تیم با اختلاف بیش از یک گل پیروز نشده بودند اما دردربی هفتاد و یکم استقلال به آسانی و 2 بر صفر رقیب خود را شکست داد. فرهاد مجیدی و مجتبی جباری در این دیدار 2 گل به ثمر رساندند تا استقلال پیروز، حبیب کاشانی برکنار و رویانیان مدیرعامل پرسپولیس شود.

 هجدهم آذر 1390 (ورزشگاه آزادی): در جام حذفی بار دیگر پرسپولیس و استیلی به استقلال رسیدند. بازی در وقت قانونی بدون گل تمام شد اما 3 گل از مجتبی جباری و اسماعیل شریفات، هم سبب حذف سرخپوشان شد و هم حکم اخراج استیلی از پرسپولیس را صادر کرد. دربی هفتاد و سوم پرگل ترین پیروزی در دربی های چند سال اخیر دو تیم است.

 سیزدهم بهمن 1390 (ورزشگاه آزادی): شبی استثنایی و خاطره انگیز برای هواداران پرسپولیس؛ دربی هفتاد و چهارم تبدیل شد به حماسه 3-10-10 پرسپولیسی ها. میلاد میداوودی(32) و فریدون زندی(50) برای استقلال گلزنی کردند تا به نظر برسد افسانه سوبله، چوبله بر روایت شکست ناپذیری دنیزلی و مهدوی کیا در دربی غلبه خواهد کرد. اخراج مهرداد اولادی و 10 نفره شدن پرسپولیس جای تردید در مقابل تیره بختی پرسپولیس نگذاشته بود اما ناگهان مهدوی‌کیا و ایمون زاید به برگ برنده پیرمرد ترکیه‌ای تبدیل شدند. در دربی هفتاد و نه،  ایمون زاید هتریک کرد تا خاطره شیرین پرسپولیسی‌ها رقم بخورد. به این ترتیب پس از 4 باخت پیاپی، پرسپولیس به بهترین نحو از زیر سایه شکست در دربی ها خارج شد.

منبع:طرفداری

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
یادش بخیر.........
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
چ قیافه هایی داشتن اون زمانا خخخ
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
ولی خو معلومه دیگه تو همش پرسپولیس برندس خخخ
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٩/٠٢
٠
٠
آآآخخخخخخخخخخخ من امشب نمیتونم ببینمممممممممممممم چکارکنمممممممم
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٩/٠٣
٠
٠
یادش بخــــــــــــیر واقعن....
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠