ازدواج آسان از خیال تا واقعیت

ازدواج آسان از خیال تا واقعیت

نویسنده : alireza_kh

اوایل مهرماه بود که رئیس ستاد اقامه نماز کشور، حجت الاسلام قرائتی با بیان این‌که باید در مسیر آسان شدن ازدواج‌ها گام برداریم تاکید کرد: «من با ازدواج دانشجویی مخالفم و معتقدم که ازدواج‌ها باید دبیرستانی باشد». باعث تعجب است که ایشان ازدواج در دوره دبیرستان را گامی بسوی آسان شدن ازدواج می‌دانند در صورتی که عواملی مهم‌تر در آسان شدن ازدواج دخیل هستند که امروز موجب شده تا بسیاری از جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده حتی فکر هم نکنند. با وجود مشکلات و هزینه‌های تهیه خوراک، گرانی خرید مسکن، کمبود اشتغال و بیکاری چگونه انتظار دارید که جوانان به سمت و سوی ازدواج کشیده شوند و آن هم دختران دبیرستانی را بری زندگی مشترک انتخاب کنند. گرچه دبیرستانی‌ها در عین ناپختگی به لحاظ غرایض جنسی در سطح بالایی هستند و با این وضعیت می‌توان گفت در مدت بسیار کوتاهی نمودار جمعیت از حالت فعلی خارج می‌شود. کم کردن مشکلات فرهنگی و اخلاقی، ایجاد اشتغال برای جوانان، ارزان کردن مسکن، خوراک و پوشاک را می‌توان به منزله گام برداشتن در مسیر آسان سازی ازدواج دانست.

به نظر من در صحبت حجت الاسلام قرائتی شرایط کنونی جامعه در نظر گرفته نشده. ایشان که سال‌های بسیار در عرصه آموزشی و پرورشی فعالیت دارند باید با نظام جدید آموزشی آشناییت کافی داشته باشند که دوره دبیرستان از دوم راهنمایی (هفتم) آغاز می‌شود، آیا یک نوجوان می‌تواند در برابر سختی‌ها و مشکلات زندگی مقاومت کند؟ آیا می‌تواند در مواقع حساس همسرش را درک و راهنمایی کند؟ شاید بگویید مگر در گذشته اینچنین نبوده است! درست است، در گذشته بسیاری از دختران در سنین پایینی ازدواج می‌کرده‌اند اما آیا مشکلات جامعه و انتظارات دو طرفه دختر و پسر در گذشته را می‌توان با امروز مقایسه کرد؟!

بسیاری از دختران دبیرستانی با توجه به فرمایشات جناب قرائتی ازدواج کرده‌اند اما اکنون بسیاری از آن‌ها یا در مدارس شبانه مشغول به تحصیل هستند و یا در مدرسه‌شان با سختی‌هایی که از سوی مدیر و ناظمین به آن‌ها تحمیل می‌شود حس ناخوشایندی را احساس می‌کنند. باعث تاسف است که آقای قرائتی از سویی تاکید می‌کنند که در دوره دبیرستان ازدواج کنند اما انگار توجهی چندان زیاد به این مسئله نکرده بودند که آموزش و پروش و مدارس دخترانه با افراد به علت ازدواج کردن برخورد نادرستی انجام می‌دهند و حتی بعضی را از مدرسه با رفتاری ناشایست تنها به دلیل ازدواج اخراج کنند.

در قسمتی دیگر از سخنان‌شان صریحا اعلام کردند که: «اگر نسل جوان نسبت به نماز و همچنین امر ازدواج اهتمام داشته باشد، تا حدود زیادی از آسیب‌ها در امان خواهد ماند، چرا که این دو عامل سدی در برابر غفلت و شهوت بشمار می‌روند». در پاسخ به این سخن باید یاداور شد که هدف از ازدواج تنها رفع نیازهای جنسی نیست، بلکه ازدواج مرحله‌ای است بسوی تکامل، رشد و تعالی، این‌که گفته شود ازدواج کنیم تا از ضررهای شهوت جلوگیری کنیم نگرشی غلط به معقوله ازدواج است زیرا ازدواج ویژگی‌های بسیاری از جمله ابراز احساسات عاطفی، تعامل با همسر و... که تنها یکی از آن‌ بحث‌ها، مسئله جنسی است.

صاحب قلم این سطور به هیچ وجه مخالف ازدواج زود هنگام نیست اما اگر شرایط ازدواج وجود داشته باشد، هر کس بعد از اتمام و اکمال بلوغ فکری، اقتصادی و فیزیولوژی (بدنی) خود به شخصه می‌داند که چه زمانی نیاز به گزینش همسر دارد. چه کسی را به همسری خود در آورد، کی و چه زمانی و چه مقدار فرزند بیاورد. هر فرد دیگری هم که خود را نگران و دلواپس وضعیت ازدواج جوانان می‌داند بهتر است هدفش ایجاد شرایط مناسب از قبیل: بوجود اوردن امنیت و اشتغال، امکان ارتقا، رشد و تعالی و تامین مسکن برای ازدواج باشد تا این‌گونه گامی بسوی آسان شدن ازدواج برداریم.

=============  

چاپ شده در روزنامه روزان

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٨/٢٩
١
٠
ازدواججججججججججججججججججج درسن پاییین نههههههههههههههههه
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/٢٩
٠
١
تا حدودی موافقم :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٨/٢٩
١
٠
سلام: زنده و پاینده باشید.
ahmad.sedaghat
ahmad.sedaghat
٩٣/٠٨/٢٩
١
٠
بنظر من یک انسان عادی و طبیعی بین 22 تا 25 سالگی به بلوغ فکری میرسه،قبلش نباید در مورد یک عمر زندگیش تصمیم بگیره،البته چند موردم دیدم که بالای 30 سالگی هم به بلوغ فکری نرسیدن،حالا فکرشو بکنین که یه بچه دبیرستانی با چه طرز فکری و چه معیاری ازدواج میکنه
zahra.bkht
zahra.bkht
٩٣/٠٨/٣٠
١
٠
در مورد پسر ها بله!!! ولی دخترها زودتر به بلوغ فکری میرسن.... عقل یک دختر6ماهه با پسر45 روزه برابره حالا شما حساب کن ببین عقل دختر17 ساله باعقل پسر چندساله برابره؟؟؟
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/٠٨/٣٠
١
٠
البته بحث کاملی عقل با باهوش بودن فرق می کنه ؛ خانما عقلشون کامله ولی ...
ahmad.sedaghat
ahmad.sedaghat
٩٣/٠٩/٠٤
١
٠
زهرا خانم باشما موافق نیستم،اتفاقا برعکس فکر میکنم،البته نه که از نظر ساختاری تفاوتی باشه ها،دلیلش اینه که پسرا بیشتر درگیر مسایل اجتماعی هستن خصوصا تو سن دبیرستان
amin20
amin20
٩٣/٠٨/٢٩
٠
٠
ای کاش شما کل صحبت هارو گوش میکردید نه از بخشی از اون برداشت میکردید ! من اون روز رو یادمه تو شبکه یک پخش شد تو درس هایی از قرآن اصلا قضیه این نبود که !
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٣٠
٠
٠
قضیه چی بود پس؟
alireza_kh
alireza_kh
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
میشه شما قضیه رو برای بنده تشریح کنید. ( ! )
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/٢٩
٠
٠
حق باشماست... البته من برنامه فوق رو ندیدم و نشنیدم. قضاوت صحیحی نمیتونم درباره سخنران داشته باشم. اما با فرمایش و دیدگاهِ شما موافقم.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/٢٩
٢
٠
دبیرستانی‌ها در عین ناپختگی به لحاظ غرایض جنسی در سطح بالایی هستند !/چه حرفا
alireza_kh
alireza_kh
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
شما مخالف این حرفید؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
راستشو بخوای نه /موافقم
n_torkanloo
n_torkanloo
٩٣/٠٨/٣٠
١
٠
همانطور که گفتیداگه کسی به بلوغ فکری واقتصادی و.. رسیده باشه می تونه ازدواج کنه چه بسا فردی کم سن باشه اما به بلوغ فکری و.. رسیده باشه.واینکه با این گفته که آموزش و پرورش و مدارس دخترانه با افراد به علت ازدواج کردن برخورد نادرستی انجام می‌دهند و حتی بعضی را از مدرسه با رفتاری ناشایست تنها به دلیل ازدواج اخراج می کنند،کاملا مخالفم.اگه فرد رفتار مناسب وشایسته ای رو داشته باشه وشئونات اسلامی رو رعایت کنه وبر روی همکلاسی هاش اثرات منفی نذاره دلیلی برای رفتار نادرست یااخراج وجود نداره..
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠