Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - باز آمد بوي فيلم جشنواره / بخش اول www.jeem.ir
باز آمد بوي فيلم جشنواره / بخش اول
معرفي 22 فيلم شركت كننده در سوداي سيمرغ

باز آمد بوي فيلم جشنواره / بخش اول

نویسنده : محمد حسین وکیلی

بعد از چندین روز حدس و گمان لیست نهایی فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره فیلم فجر رسما اعلام شد که البته دو فیلم رزرو هم پیش‌بینی شده است و در صورتی‌که هرکدام از فیلم‌ها نسخه نهایی فیلم خود را نتوانند تحویل دهند جایگزین خواهند شد.

فهرستی که در آن جای خالی فیلم‌های «چ» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به کارگردانی روح‌ا... حجازی کاملا محسوس است.

اما در لیستی که اعلام شد در بخش اصلی جشنواره یعنی سودای سیمرغ 22 فیلم مورد داوری قرار میگرند که تمامی فیلم‌ها در ادامه معرفی خواهند شد. (در بخش اول 12 فيلم و در بخش دوم 10 فيلم بعدي)

1. آفتاب، مهتاب، زمین: نویسندگی و کارگردانی آن را علی‌قوی‌تن به عهده دارد. نکته‌ای كه به وضوح در کارهای این کارگردان ديده می‌شود (بعد از فیلم نسکافه داغ‌داغ که سال 85 ساخت) سعی کرده است بیشتر به محتوا روي آورد تا از ستاره‌های سینما بهره ببرد. اكثر فيلم برداري فیلمی که او برای جشنواره آماده کرده است در خراسان شمالی بود و مقدار کمی از آن در تهران فیلم‌برداری شده است و موضوع آن پیرامون زندگی دختری دانشجو است و به روابط ساده میان آدم‌ها می‌پردازد، البته درون مایه‌های دینی را هنوز در فیلم می‌توان دید.
از کارهای شاخص و معروف دیگر این کارگردان فیلم «پرواز بادبادک‌ها» و «سرود تولد» را می‌توان نام برد.2. استرداد: از همان روز اولی که این فیلم استارت خورد، بنیاد فارابی فیلم خود را فاخر خواند و توجه عموم را به این فیلم معطوف کرد. این فیلم تاریخی است و به برهه حساسی از تاریخ معاصر می‌پردازد، گفته شد با حساسیتی که برای فیلم‌نامه آن خرج شده و زمان زیادی که بازنویسی این فیلم به خود اختصاص داده، فیلم نامه تایید شده است اما با این وجود باز هم قسمت‌های پایانی آن دوباره فیلم‌برداری شد.
این فیلم در دریای خزر و هم چنین  در شهر مسکو و مکان‌هایی مانند کاخ کرملین، میدان سرخ، کلیسای اصلی مسکو و بخش بعدی آن در پل ورسک فیلم‌برداری شده و فاز دوم آن قطار و راه‌آهن بود و با سکانس فرودگاه مهرآباد فیلم‌برداری آن به پایان رسید.
کارگرداني این بر عهده فیلم «علی غفاری» است که در کارنامه او حضور در فیلم‌هایی مانند «یوسف پیامبر» و «در چشم باد» را می‌توان دید. البته او کارگردانی فیلم‌هایی مانند «شاهرگ» و «چراغ قرمز» را هم درکارنامه خود دارد. می‌توان گفت این سخت‌ترین کاری وی در کسوت کارگردانی است.
محسن آقا علی اکبری تهیه کنندگی این مجموعه را به عهده دارد که تهیه کنندگی فیلم‌هایی مانند «کتاب قانون»، «مریم مقدس»، «اصحاب کهف» و «تلفن همراه آقای رئیس جمهور» را در سابقه او می‌توان دید.
در این فیلم بازیگر با کلاس این روزهای سینما یعنی «حمید فرخ نژاد» در کنار «فرهاد قائمی» و «پوريا پورسرخ» به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/01/15/13910115000277_PhotoL.jpg3. برلین منهای هفت درجه (برلین-7): همان‌طور که از اسمش پیداست این فیلم در برلین کلید خورده است و بازیگران مطرح ایرانی چون «مصطفی زمانی» و «مسعود رایگان» در کنار بازیگران مطرح خارجی مانند «کارولین ایشهورن»  (Karoline Eichhorn) آلمانی و «تام بیشاپز» (tom bishops) آمریکایی ایفای نقش می‌کنند.
«عاطف» شخصی است که داستان پیرامون شخصیت وی در این فیلم می‌چرخد، او در عراق زندگی می‌کند و همسرش توسط سربازان آمریکایی کشته می‌شود، پسر کوچکش که شاهد این صحنه است تعادل روحی خود را از دست می‌دهد و به دخترش نجمه در زندان تجاوز می‌شود و این‌ها تمام مشکلات عاطف نیستند عاطف به آلمان کوچ می‌کند و...
کارگردانی این فیلم را «رامتین لوافی» به عهده دارد، کارگردانی که به واسطه فیلم گذشته خود، تاکنون از چند جشنواره معتبر جایزه دریافت کرده و چند جشنواره را داوری کرده است او با فیلم «آرام تا هفت بشمار» اولین ایرانی بود که جایزه «ببر طلایی رتردام» را برنده شد.

http://www.berlin-7.eu/images/bazigar/berlin-72.jpg
4. بشارت به یک شهروند هزاره سوم: «برف روی شیروانی داغ» را به خاطر دارید؟ «امشب شب مهتابه» را چطور؟ این‌ها کارهای گذشته «محمد هادی کریمی» بودند. اما موضوع این فیلم او اجتماعی است و به مسائل و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد می‌پردازد. کریمی در دفاع از فیلم خود می‌گوید این فیلم یک نگاه مصلحانه به مشکلات اجتماعی دارد و دلسوزی برای اصلاح مسائل در آن جاریست.
تهیه کنندگی این فیلم را «علی لدنی» بر عهده دارد که در گذشته سابقه همکاری در فیلم «برف روی شیروانی داغ» را با محمد هادی کریمی داشته است.
بازیگران اصلی این فیلم عبارتند از: هنگامه قاضیانی، حمید فرخ‌نژاد و نیکی کریمی

 

http://www.besharatbeyekshahrvandehezareiesevom.com/Besharat_30n_3.jpg


5. جیب‌بر خیابان جنوبی: «سیاوش اسعدی» که با فیلم «حوالی اتوبان» برای خود اسم و رسمی به هم زد این فیلم را با حضور و تشویق مهدی هاشمی شروع به کارگرداني كرد و مانند فیلم قبلی او، همسرش «نورا هاشمی» در اين فيلم هم ایفای نقش می‌کند اما این بار نقش او بسیار پررنگ‌تر شده و با بازیگرانی چون «مصطفی زمانی»، «امیر جعفری»، «هومن برق نورد» و «افشین سنگ چاپ» همکاری می‌کند.


6. چه خوبه که برگشتی: «داریوش مهرجویی»؛ همین اسم کافی است تا در مقابل سینما صف‌هایی طولانی تشکیل شود، برای تماشای فیلم این مرد 73 ساله و دوست داشتنی که تهیه کنندگی و کارگردانی این فیلم را نیز خود عهده‌دار است. او که پیش از اسن در فیلم «مهمان مامان» نشان داده بود می‌تواند یک کمدی تمام عیار و زیبا را به نمایش درآورد، این بار نیز با استفاده از بازیگرانی هم چون «حامد بهداد»، «مهناز افشار»، «رضا عطاران»، «همایون ارشادی» بار دیگر به سمت سینمای کمدی رفته تا در سابقه کاری خود چندیدن فیلم کمدی نیز داشته باشد.
داستان این فیلم به یک جراح دندان پزشک برمی‌گردد که پس از سال‌ها برای استراحت به کشور خود یعنی ایران سفر می‌کند ولی ورود او هم زمان می‌شود با پدیدار شدن یک شی‌مرموز شبه فضایی و...
در کارنامه مهرجویی فیلم‌هایی هم چون «هامون» و «گاو» را می‌توان دید که جزو برترین فیلم‌های ایرانی به شمار می‌روند.

http://cinemanegar.com/files/photobank_942.jpg


7. خاک و مرجان: محور این فیلم یک مسئله اجتماعی و درباره یک خانواده افغانی است که در کنار آن به بحث حملات آمریکا به افغانستان و هم چنین مسئله طالبان نیز پرداخته می‌شود. این فیلم که محصول مشترک ایران و افغانستان است و در مناطق مختلفی از افغانستان هم چون پنجشیر و کابل ساخته شده که از بازیگران افغانی بهره برده است.
سکانس 6 دقیقه پایانی آن که به دلیل شرایط فصلی باقی مانده تا اواخر هفته در افغانستان و پاکستان فیلم برداری می‌شود. براي همين احتمال نرسیدن این فیلم به جشنواره نیز هست.
کارگردان این فیلم «مسعود اطیایی» است که از جمله فعالیت‌های گذشته او کارگردانی فیلم‌هایی هم چون «خروس جنگی» و «اخلاقتو خوب کن» را نام برد.
تهیه کنندگي این فیلم را نیز «امیر پروین حسینی» عهده دار است که در فیلم «اخلاقتو خوب کن» با این کارگردان همکاری کرده است.

http://cinemapress.ir/Images/News/Larg_Pic/1-8-1389/IMAGE634234298663750000.jpg8. خسته نباشید: حواشی جالب و فراوانی پیرامون این فیلم وجود داشت، فیلم تا 80 درصد پیشرفت کرده بود که عوامل فیلم یادشان آمد پروانه ساخت ندارند.
بی‌تجربگی کارگردانان این فیلم یعنی «محسن قرائی» و «افشین هاشمی» که اولین فیلم بلندشان را کارگردانی می‌کردند، باعث شد که مجوز کارگردانی فقط به «محسن قرائی» داده شود و فیلم با یک کارگردان کارش را در کرمان ادامه دهد.
تهیه کنندگی این فیلم را حوزه هنری به عهده داشته و براساس نوشته «رضا میرکریمی» کارگردان و نویسنده مطرح کشور است.
از دیگر حواشی این فیلم شایعه! ممنوع التصویر بودن بازیگر این فیلم یعنی باران کوثری بود که موجب شد با وجود فیلم‌برداری چندین سکانس، یک بازیگر جوان جایگزین باران کوثری شود.

http://media5.irna.ir/1391/13910717/80360832/80360832-3250287.jpg9. دربند: نام اولیه فیلم «سلام، خداحافظ» بود که با نظر «پرویز شهبازی» کارگردان این فیلم، تغییر یافت و نام جدید برگرفته شده از دفتر شعر مرحوم حسین پناهی است.
داستان این فیلم به یک دختر دانشجو به نام مریم بر می‌گردد که در یکی از دانشگاه‌های تهران ثبت نام می‌کند اما از بخت بدش خوابگاه با کمبود جا مواجه و مریم مجبور به همخانگی با کسی دیگری می‌شود و دوستی و هم نشینی‌های او مسائلی را به دنبال مي‌آورد.
از کارهای گذشته این کارگردان «عیار 14»، «نفس عمیق» و «مسافر جنوب» را می‌توان نام برد. در این فیلمش از بازیگرانی هم چون «پگاه آهنگران» و «احمد مهرانفر» بهره برده است.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/03/01/13910301000070_PhotoL.jpg10. دلتنگی‌های عاشقانه: داستان فیلم به فرشته و منوچهر (شهید منوچهر مدق) بر می‌گردد که بازگشت آن‌ها از ماه عسل هم زمان با حمله نیروهای عراق به ایران شده است و از همین رو زندگی عاشقانه‌شان دستخوش تغییراتی می‌شود.
«میترا حجار» و «محمدرضا فروتن» بازیگران اصلی فیلم و «رضا اعظمیان» نویسنده وکارگردان این فیلم است که البته این فیلم، از زندگی نامه شهید مدق نگارش کرده است.11. دهلیز: کارگردان این فیلم «بهروز شعیبی» است که پیش از این بجز سابقه بازیگری، سابقه کاری در صدا و سیما را هم داشته است، اما این فیلم اولين کار سینمایی او محسوب مي‌شود.
«رضا عطاران» و «هانیه توسلی» بازیگران این فیلم هستند. موضوع فيلم دهلیز پیرامون شیوا است که سرپرستی یک خانواده را به عهده دارد و تمام سعی خود را می‌کند که برای خود و تنها پسرش زندگی آبرومندی رقم بزند اما با رسیدن نامه‌اي، داستان در مرحله‌ای جدید قرار می‌گیرد.12. روز روشن: موضوع فیلم درباره یک زن جوان است که تلاش می‌کند تا شواهدی جمع کند تا از اعدام یک نفر جلوگیری شود. در این فیلم «پانته‌آ بهرام»، «مهران احمدی»، «روناک یونسی»، «سودابه بیضایی» به ایفای نقش می‌پردازند.
کارگردانی این فیلم را «حسین شهابی» به عهده دارد وتهیه کننده آن نیز «غلامرضا گمرکی» است.
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
sahelmehrabani
sahelmehrabani
٩١/١٠/١٨
٦
٢
محمد خسته نباشی. خیلی کامل و مفید فیلم ها رو معرفی کردی. و معلومه وقت زیادی رو صرفش کردی :)
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/١٩
٣
٣
ای بابا مارو شرمنده نکنید ما خاک پای انگشت راست شصت پای چپ شماییم
h.naderi
h.naderi
٩١/١٠/١٩
٥
٢
من هم ممنونم؛ کامل و عالی بود، حداقل هر وقت خواستیم انتخاب کنیم یک سری به این پست می زنیم و بعد میریم سینما
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/١٩
١
٠
الان احساس می کنم درخت سینما رو آبیاری کردم :D
٩١/١٠/١٩
١
٠
چرا یک قسمتی از داستان فیلم رو نگفتین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/٢٠
٠
١
سعی کردم تا حد ممکن داستان رو هم توضیح بدم
maryam
maryam
٩١/١٠/١٩
٠
٠
مرسي.
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/٢٠
٠
١
خواهش میشه
h_poortaghi
h_poortaghi
٩١/١٠/٢٠
٠
٠
ممنون
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/٢٠
١
٠
قابل نداشت
٩١/١٠/٢٠
١
٠
نورا هاشمی دختره مهدی هاشمی " خانم مهدی هاشمی گلاب آدینه است
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/٢٠
٠
٠
بعلـــــــــــــــــــه
h_khabazi
h_khabazi
٩١/١٠/٢٠
٣
٠
من زیاد فیلم ایرانی نمی بینم ولی حالا علاقه مند شدم که چندتاشونو حتما یه نگاه بزنم... واقعا دست شما مرسی...
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/٢٢
١
٠
خوشحالم که نظرتون جلب شده
سید معین
سید معین
٩١/١٠/٢١
١
٢
سلام در فیلم استرداد بهرام تشکر هم بازی میکنه؟ این بنده خدایی که جلوی فرخنژاد وایستاده خیلی شبیه بهرام تشکره!
mhv1994
mhv1994
٩١/١٠/٢٢
١
٠
شبیهش نیست خودشه سید جان
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنون