استاد می‌گوید: خدا می‌بخشد! خدا کریم‌تر از آن است که ما بتوانیم تصور کنیم. حرف استاد در گوشم طنین انداز می‌شود که خدا می‌بخشد! برای چند لحظه‌ای از آن فضای کلاسی با صندلی‌های آبی و قرمزش جدا می‌شوم و می‌روم، می‌نشینم توی ذهن یک آدم... که مدام می‌گوید: من اشتباه کردم! من خطاکارم.

آن آدم می‌چرخد و می‌چرخد و از بین همه اتفاقات زندگی می‌رود سراغ آن یکی‌اش که همیشه مخفی‌اش می‌کند! می‌خواهد هیچ وقت هیچ کس نفهمد که آن آدم آن روز؛ آن لحظه؛ آن قسمت کوتاه زندگی‌اش، او بوده است! پشتش را به همه آن آدم‌هایی که در میان آن قصه حضور دارند، می‌کند تا نبیندشان و یادش نیاورند که روزگاری آن قدر کوچک بوده است که دلش برای چیزهای حقیر بی‌طاقت می‌شده است!

ناخوداگاه است یادآوری آن صحنهِ سیاهِ مکررِ ذهنش! هر چقدر هم سعی کند که لابلای پستوهای ذهنش قایمش کند و آن را لابلای خاطرات دیگر بپیچاند، نمی‌شود که نمی‌شود!

درست سر به زنگاه یادش می‌آید او همان مرتکب یک خطای نا بهنگام موذی است که نمی‌رود و صفحه دلش را تیره می‌کند!

چاره‌ای نیست، اتفاق تلخ باز از لابه‌لای افکارش زده است بیرون تا آزارش دهد! مجبورش می‌کند یک بار دیگر بنشیند پای میز محاکمه! و از همان اول ماجرا را برای خودش که حالا در جایگاه قاضی هم نشسته است، تعریف کند و بعد هم هویتش از متهم به مجرم تبدیل می‌شود!

وقتی که مجرم شد، حق دارد سرزش کند! بکوباند! خرابش کند! حکمش همین است که آن «من» را دوست نداشته باشد! چون روزی روزگاری اشتباه کرده است! نباید می‌کرده ولی... و این ولی دردی است که درمان ندارد! 

کافی است ببیند کسی همان اشتباه را تکرار کرده است جای همه کسانی که خطا کارند خودش را مجازات می‌کند! کافی است کسی اشاره‌ای داشته باشد! یک جرقه کافی است که باز حالش از خودش دگرگون شود.

خیالم را که رفته نشسته پیش آن اتفاقاتِ نابکارِ یک ذهنِ پشیمان، میکشم بیرون و امیدوار می‌گویم خدا می‌بخشد!

استاد می‌گوید: ما خدا را اندازه مادر هم قبول نداریم؛ که مادر اشتباه فرزند را بعد از چند بار عذرخواهی می‌بخشد! ولی کسی که پیش خدا توبه کرده است و بارها به خطایش اعتراف کرده است، باز هم خودش را سرزنش می‌کند یا خیال می‌کند که خدا نبخشیده است! او بخشش خدا را اندازه مادرش هم قبول ندارد!

و صدای استاد در دلم سکوت بر پا می‌کند! به تمام اتفاقات بد می‌گویم که هیس! خدا می‌بخشد!

نَبِّئْ عِبَادِی أَنِّی أَنَا الْغَفُــورُ الرَّحِـــیمُ

 بندگانم را آگاه کن که من بخشنده مهربانم

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٨/٢٢
١
٠
بعضی اوقات خدابعدازتوبه بنده هاشوبغل میکنه تااروم بگیرن من الان توهمون حالم حاضرم نیستم باهیچی عوضش کنم هیچ هیچییییییییییییییییییییی خداجون عاشقتمممممممممممممممممممممممممم
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٢٢
٤
٠
خدا کنه ببخشه :( می دونم بخشیده ها... میدونم اگه نبخشیده بود هیچ وقت دستشو نمی ذاشت رو شونم که حمایتم کنه خطامو درست کنم... من میدونم بخشیده...
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/٢٢
٠
٠
خدا میبخشه.... قشنـــــــــگ نوشتی.مرسی(^_^)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/٢٢
٣
٣
به این سادگی ها که شما ها فکر میکنن نمیبخشه.برین خدا رو شکر کنین گناهی مکردین که مورد خشم و غضب خدا قرار بگیرین وگرنه روزی صد بار توبه هم فایده نداره تا اینکه مثل کوشت کنده شده از بدن اون گناخانو با عذاب و عقوبتش ازتون پاک کنه.
admincheh
admincheh
٩٣/٠٨/٢٢
١
٠
خدا همون قدر که به نذیر اشاره داشته به مبشر بودن هم اشاره داشته !این همه آیه که در هر سوره تکرار می کنیم ان الله تواب و رحیم ، الرحمان رحیم !خدا در توبه رو باز گذاشته برای کسی که از گناهش پشیمون هست و هیچ بنده ای حق نداره خدا بشه و قضاوت کنه !رافت خدا پوشیدنی نیست (ان الله الرئوف الرحیم )حق رو نمیشه این قدر راحت وارونه جلوه داد!جوشن کبیر رو بخونید و یک بار هزار صفتش رو مرور کنید لطفا !
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/٢٢
٠
٠
توبه پذیره در مواقعی و در شرایطی/فکر میکنین هر کی گناه کرد و گفت توبه دیگه تمومه/نخیر اینطوری هایم نیست همونقدر که بخشنده هست همونقدر هم در مورد عقوبت کردن فرد گناه کار جباره/کسی رو میشناسم 11 ساله توبه کرده هنوز داره عقوبت میشه خود من چندین ساله دارم عقوبت گناهانمو پس میدم/نه دوست عزیز بحث گناه و توبه و خدا و ببخش خیلی پیچیده تر از این حرف و حدیثهاست./میگم گناهی سختی نکردین که بدونین عقوبت کرفتن خدا و تا اینکه پاک بشین چقدر سخته و دشواره/من نمیگم خدا بخشندن نیست یا توبه قبول نمیشه میگم به اون راحتی ها که شما ها میگین هم نیست.شما با این حرفاتون راه گناه و توبه رو در پیش گرفتین و برای خودتون راحت کردین
admincheh
admincheh
٩٣/٠٨/٢٢
٠
٠
توبه مراحلی داره ؛توبه ای که قبلش آگاه باشی و بگی گناه می کنم بعدا توبه می کنم توبه نیست!جه بسیار کسانی که در جوانی گناه کردند و به امید توبه در پیری !امام علی یکی از مراحل توبه رو پشیمانی از گناه مطرح کردن .صفت جبار بودن خدا به معنای جبر نیست به معنای قدرتمندی خداست در حیطه ای اختیار بنده اش !{گاهی هم توبه قسم سومی هم پیدا می کند و آن عبارت است از اینکه نفس به آن عمل خاصی که به او عادت کرده بود برمی گردد، انسان مدتی عمل خاصی را برای خودش عادت کرده بود، مثل اینکه نماز نمی خواند یا عادت به مسکرات و مواد مخدر کرده بود، یا عادت به عمل زشتی کرده بود، ولی مدتی بعد، از این عمل بر می گردد، این توبه نفس است در مرحله عمل. این هم یک نوع توبه است که انسان اگر به سوی عملی رفته بود از آن عمل برمی گردد یا اگر به سوی عادتی حرکت کرده بود از آن عادت برمی گردد، این هم یک رقم توبه است. پس "توبه" برگشتن است و برگشتن مصادیقی دارد، برگشتن جسم از مکانی به مکان دیگر، برگشتن روح از باوری به باور دیگر، برگشتن روح از عملی به عمل دیگر، این معنای توبه است و برگشتن. بحث در برگشتن های مخصوص است و روایات و آیات که در مورد توبه صحبت می کند بحث و مورد صحبتشان، توبه کردن انسان است از باورهای فاسد به سوی باورهای صحیح.} اگر عقوبت گناه هست معنیش این نیست که خداوند رحمان نیست
admincheh
admincheh
٩٣/٠٨/٢٢
٠
٠
yon.ir/h84jبخونید لطفا
saiideh70
saiideh70
٩٣/٠٨/٢٢
٠
٠
پشیمونی،جبران وانتظار...یه روز میبخشه...
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٨/٢٣
٠
٠
ببخشید ی کم دیدتون سیاه نیست؟گاهی اوقات در کامنتاتون نا امیدی موج میزنه.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/٢٣
٠
٠
در این دنیا ما فردی اگه قتلی مرتکب بشه به اعدام محکم میشه/حالا چه بعد کارش پشیمون باشه یا توبه کنه چه نکنه/نمیگن خب چون تو قتل عمد کردی ولی توبه کردی و پشیمونی برو به سلامت/در درجه ای کمتر بهش حبس ابد میدن یا اگر در زندان رفتارش خوب باشه و معلوم بشه توبه کرده وپشیمونه حبسشو کمتر میکنن تا روز ازادیش//خدا هم با گناهان همین رفتارو داره اگه ادمهای روی زمین تاوان اون گناه رو پس بگیرن که هیچ /وگرنه خدا خودش دستبکار میشه/نشنیدین کسانی که حقشون پایمال میشه اما دادرسی ندارن میگن :"من که به خدا سپردم"///خدا هم نمیاد بیکار بشینه همون روز یک هفته یک سال 10 سال یک روز مونده اخر عمر فرد یا حتا اون دنیا تاوان گناه فرد رو پس میگیره/ببینید تو به و رفتار که بر عکس عمل فرد گناهکار باشه و خوبی ها و اعمال خیر فرد پس از گناهش فقط باعث تخفیف عقوبت گناهش میشه/دقیقا مثل محاکمه در این دنیا توسط ادمها/خدا هم عذاب گناه فرد رو کمتر میکنه نه اینکه چشم بپوشونه//کوچکترین گناهی از دید خداوند غیر قابل چشم پوشی نیست ( توبه و عمل شایتست فرد فقط میزان عذاب فرد رو در این دنیا یا در ان دنیا کمتر میکنه)
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/٢٣
٠
٠
دلنوشته ای صادقانه و عارفانه. ممنونم از خانوم آسمانه ( قافیه اش تصادفا جور شد!)؛ لذت بردم.
(BOSHRA (janbarkaf
(BOSHRA (janbarkaf
٩٣/٠٨/٢٣
٠
٠
فوق العاده بود ...اگه توبه واقعی باشه و در صدد جبران بربیاد آره خدا بخشنده است و توابین رو دوست داره....ولی اگه هر روز گناه وانجام بده و توبه زبونی فایده نداره... توبه و بخشش با واسطه جبران گذشته و رفع حق الناس هست. با وجود توبه واقعی اگه از بخشش خدا مایوس باشیم گناهی بزرگتر مرتکب شدیم و به قول خود خدا از کفار هستیم .و السلام.
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٨/٢٣
١
١
وقتی یکی از اسم های خدا "سریع الرضا" هست دیگه چی میخواییم...
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٢٣
١
١
صدبار اگر توبه شکستی بازآی ...
maede
maede
٩٣/٠٨/٢٤
٠
٠
خدایا منو ببخش :(
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٨/٢٤
٠
٠
جناب آتشمهرتوبه باعقوبت تفاوت داره شماتوبه میکنیدکه دیگه اون کاروانجا ندیدقرارنیست عقوبت کارای گذشتتونونبینید.........
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/٢٤
٠
٠
خدایا ببخش خوب؟؟منتظرم....
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٨/٢٤
٠
٠
سلام: خداست دیگه اگه او نبخشد پس کی؟یا ارحم الراحمین.متشکرم
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١