همیشه رفتن خوب نیست
پای صحبت خارج رفته های ایران برگشته!

همیشه رفتن خوب نیست

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

این روزها آن قدر از مزایای ان طرف آب و کاستی های داخل کشور شنیده‌ایم که به نظرمان خیلی طبیعی می‌رسد کسی دلش بخواهد برود خارج از کشور زندگی کند. ما معمولا آدم هایی هستیم که خیلی تعادل را رعایت نمیکنیم، از آن طرف دنیا برای خود بهشت برین ساخته‌ایم. هرچه بتوانیم از خودمان بد میگیوییم. گاهی چیزهایی که داریم آن قدر به نظرمان بدیهی می آید که اصلا تصور نمی‌کنیم. همین امکان بدیهی ممکن است یکی از مزایای کشورمان به حساب بیاید. این قدر شنیده‌ایم از دلایل رفتن که گاهی دلیلی بر ماندن نمی‌بینیم. آن قدر از کسانی گفته‌ایم که رفته اند که از کسانی که برگشته اند غافل میشویم. به همین خاطر در این مطلب به سراغ آدم هایی رفته ام که امکان زندگی در خارج از کشور را داشته اند ولی به دلایل جالبی  برگشته اند.

 

ارزشها مهمتر از رفاه و آزادی!

مدت 15 سال را خارج از ایران بوده است . دو سال انگلیس و 13 سال امریکا! در امریکا هم استاد دانشگاه بوده است. وقتی از او می پرسم چرا به ایران برگشتید استاد حرف های زیادی برای گفتن دارد. با این جمله شروع میکند : «زندگی در یک کشور بیگانه خالی از زحمات نیست». میگوید: «آنجا رفاه و امنیت شغلی بیشتری هست و به تخصص اهمیت بیشتری می‌دهند ولی به هرحال کشور خودت نیست! همیشه احساس میکنی کشوری که به آن مدیونی کشور خودت هست ؛ نه آن کشور». او ادامه می‌دهد: «در امریکا ادم های مثل من زیاد است ولی اینجا به تخصص من نیاز بیشتری  هست، احساس کردم  اینجا می‌توانم مفیدتر باشم. این حس رضایتی در من بوجود می‌آورد که هیچ چیز دیگری نمی دهد؛ من به این موضوع ها خیلی فکر میکردم و هیچ جوابی برایش نداشتم».از نظر او آزادی که آنجا مطرح است گاهی آزاردهنده است و ممکن است فرزندانش  هم از آن آزادی ها استفاده کنند؛ آزادی سیاسی را هم شعاری می‌داند.

او احساس میکند که خانواده و اصالتی که در ایران وجود دارد، آنجا نیست و فرزندان خیلی در اختیار خانواده نیستند، از14 یا 15 سالگی از  خانواده جدا می‌شوند. مسائل مذهبی از نظرش بسیار مهم است و از اینکه  در امریکا نمی توانسته به راحتی به مسائل مذهبی‌اش بپردازد ناراحت بوده. او میگوید: دوستانش هم به همین دلایل به ایران برگشته اند چون مسائل مذهبی و عاطفی‌اش بسیار برایشان مهم بوده است.

الان هم از اینکه به ایران برگشته احساس رضایت دارد و هیچ وقت از برگشتن به ایران پشیمان نشده است! استاد عزاداری‌ها و مراسم دعا و زیارت را از حسن‌های ایران میداند که جای دیگر نتوانسته آن را پیدا کند. او از اینکه هر وقت دلش بخواهد زیارت یا دعای کمیل و عاشورا می‌رود؛ خوشحال است.

 

بر اساس داستان واقعی!

هاله مادرش انگلیسی و پدرش  ایرانی؛ همسرش هم ایرانی است. همسرش کار ساخت و ساز در انگلیس انجام می داده. او چند ماهی است که در ایران زندگی می‌کند. از طریق دوستم که در یک مرکز مشاوره فعالیت میکند با او آشنا شدم. از دلایلش برای آمدن به ایران که می‌پرسی حرف‌هایی می زند که به نظر ما شاید کلیشه بیاید، ولی او زندگی‌اش را در انگلیس رها کرده و به ایران آمده؛ این چیزی است که دلیلش را واقعی جلوه می‌دهد. هاله قبلا به همراه همسرش ماهی یکبار برای دیدن مادر همسرش به  ایران می‌آمده است ولی مدتی قبل مادر همسرش مریض میشود و هاله به اتفاق همسرش تصمیم میگیرند به ایران برگردند تا هم از او مراقبت کنند و هم کنارش باشند.

هاله میگوید خواستیم که بعدا پشیمان نشویم و افسوس نخوریم که چرا لحظاتی را که می توانستیم در کنارش باشیم نبودیم و از او دور بودیم.

 

خانواده مهم تر از امریکا!

اقای حسن زاده جوانی است که مدت 2 سال را امریکا بوده است و فوق لیسانس رسانه های دیجیتال را از انجا گرفته است. او میگوید :که ابتدا تصمیم داشته برای زندگی انجا بماند ولی بعد از تمام شدن تحصیلش صد دلش را یک دل میکند و به ایران باز میگردد. مهم‌ترین دلیلش را برای برگشت مسائل فرهنگی و خانوادگی بیان می‌کند. او دارد کتابی تدوین میکند که حدود 150 صفحه است و دلایل برگشتش به ایران را به زبان نوشتار در می‌آورد. وی معتقد است رفاهی که در امریکا هست همراه با استرس و زندگی ماشینی است و فقط نوع استرس‌ها با ایران متفاوت است. دوری از پدر و مادر و تشکیل خانواده و آینده فرزندان از دلایلی هستند که در دراز مدت برایش مطرح بودند. او میگوید:کنترل فرزندان و محیط خانواده و در کل حفظ خانواده در امریکا بسیار مشکل است. اینگونه ادامه می‌دهد: «خود محیط امریکا فرد را از محیط خانواده دور میکند چون  باید ساعتهای زیادی را با تمام وجود کار کنید؛ معمولا چهار روز در هفته را به صورت تمام وقت کار می‌کنید و سه روز دیگر هفته را به این فکر که چطور از رقبایتان جلو بزنید و این شرکت‌ها را بزرگ می‌کند و شما محصولات درجه یک آنجا می‌بینید. ولی فضای شخصی و خانوادگی تان را از دست می‌دهید و تمرکز شما را بر روی خانواده و زندگی و بقیه مسائل کم میشود.»

 

ارزش‌های دنیای ایرانی ما!

در دنیای ایرانی ما چیزهایی هست که می‌تواند از رفاه مهم تر باشد؛ ارزش‌هایی که باید قدرش را دانست. فقط کسی میتواند این را درک کند که برای مدتی از این فضا دور بوده است. مثلا محرم که  می‌آید آدم دلش می‌گیرد و دلش میخواهد عزاداری کند. دوست دارد حجاب داشته باشد. دوست دارد نماز بخواند. دوست دارد دلش برای پدر و مادرش تنگ شود و آن‌ها را ببیند. دوست دارد روزهای جمعه را کنار خانواده اش باشد و به مادر بزرگش سر بزند. دوست دارد عمو وعمه هایش را بشناسد. و اینها چیزهایی است که همه جا پیدا نمی‌شود. شاید گاهی دیدن نیمه پر لیوان نگاه ما را به دنیا اندکی تغییر دهد، شاید...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/١٧
٣
٠
همه اینا درست ولی اگه پاش بیفته من میرم
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
خخخخخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
کجا میخوای بری هاچ جان؟:)
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
میرم اونجا و می مونم
مینام
مینام
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
منم میام
SMX
SMX
٩٣/٠٨/١٧
١
٠
منم هدفم اونور هست . به نظر من اگه آدم به همه اینها فکر کنه و همینجا با خودش تسویه کنه وقتی که رفت دیگه بر نمیگرده
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
بستگی به ارزش های ادم داره ..چه چیزهای برای ادم ارزش باشه ؟؟
SMX
SMX
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
آدم اگه تو زندگیش واقعا به ارزشاش اعتقاد داشته باشه همه جا میتونه حفظش کنه
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
ارزش که فقط ارزش های مذهبی نیست ! یکی ممکنه براش مادیات ارزش باشه یا ظواهر زندگی !! مشخصه که اونی که دنبال این چیزهاست اون طرف بهش سخت نمی گذره ولی به هر حال همه ادم هایی که میرن خارج از کشور تو رفاه نیستن . هر چی نباشه توی یک کشور دیگه به عنوان یک ادم درجه دو و مهاجر بهت نگاه میکنن!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/١٧
١
٠
والله چه عرض کنم...مام مورد داشتیم...رفته خارج واسه کار...همونجا ازدواج کرده...وضع و روزگاری واسه خودش رقم زده...داره کم کم خانواده شم میبره پیش خودش... به نظر خودم ایرانو خارج نداره، آدم سنگ جایی رو به سینه میزنه که توش، دلش خوش باشه :))
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
بستگی داره به دلخوشی ها رو ادم تو چه چیزی تعریف کنه. مواردی که من باهاشون مصاحبه کردم دلخوشی شون رو تو ایران پیدا کرده بودن!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
منم همینو میگم دیگه :))
PESTEH
PESTEH
٩٣/٠٨/١٧
٤
٢
من هر روز برای این که تو مشهد و ایران زندگی می کنم خدا رو شکر می کنم . خدا شاهده حرفام شعار نیست . درسته تو طول روز اتفاقی برا آدم میفته که آدمو نسبت به شهر و کشورش نا امید می کنه ولی فرداش که از خواب بیدار میشم باز ته دلم خوشحالم :)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
من هم چنین حسی دارم نسبت به کشورم. گاهی از بعضی کمبودها دلخور میشم ولی در کل راضیم ..
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٨/١٧
٢
٢
شعار نمیدم!!!.... از ته ته ته دلم خوشحالم که در این کشور و شهر به دنیا اومدم. به خاطر دلایل زیادی که برای خودم اهمییت زیادی دارند...
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
منم همین طور سحر جان.. با نظرت موافقم بسی ..
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٧
٠
٢
کشور بی عدالتی ها...
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٢
٠
از ماست که بر ماست ..
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
سلام ... خارج مارج که چی بگم ولی عاشق نجف هستم دوست دارم آنجا زندگی نمایم .
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
برای زندگی نه ولی من هم خیلی عاشق نجف هستم.. هر چی بذارن و امکان داشته باشم میرم اونجا ... نکنه اونجا فامیل دارید جناب روشناوند؟
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
سلام... اگر آشنایی میداشتم. ماندنم تا حالا امکان نداشت./// اگر توفیق باشد 24رم نجف خواهم بود
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
ان شا لله پس اگر قسمت بود و تشریف بردید التماس دعای خیلی خیلی زیاد ..
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/١٨
١
٠
ببینید؛ ریشه و اصالت رو نمیشه رها کرد و گذاشت و رفت.... نمیشه یهویی دل کند... اما...اما اگر با برنامه ریزی دراز مدت باشه براحتی و بدون کمترین آسیب، میشه قدمهای بزرگی برداشت برای رسیدن به همه چیزهایی که سالها براش وقت گذاشتی و برنامه ریزی کردی؛ یعنی استفاده از تخصصت، بدست آوردن ارزش و اعتبار و احترام اجتماعی؛ و رفاهی نسبی. حالا توی هر جغرافیایی که تونستی بسم الله.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
من حرفهای اقای دکتر خیلی به دلم نشست.. ایشون نظرشون این بود که اونجا هر چه قدر هم خوب باشه کشور خودت نیست ! و من با نظرشون موافق بودم..علاوه بر این ممکنه در دراز مدت بتونی خیلی چیزها رو بدست بیاری ولی خیلی چیزهای دیگه رو هم از دست میدی ..
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٨/١٨
٣
٠
آقای اشکمهرآتشروان شماکه میگیدکشوربی عدالتی ها ؟؟؟؟؟کشورومنوشماتشکیل میدیم اگه هرکس کارشودرست انجام بده کشوری عدالتمندتراز ایراااااااااااااااااااااااااااااااان پیدانمیکنیداینوجدی میگم .
f_yousefi
f_yousefi
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
قطعا ! مثل این میمونه که من آشغالمو از پنجره پرت کنم بیرون بعد بگم کشورای اروپایی چقدر تمیزن ! فقر فرهنگی من و امثال من بودن که کشور ه اینجا ها کشیده ! و البته اگه همین جوون ها همت کنن کشورمون جای خیلی بهتری برای زندگی میشه ! همت کنن اگر ! نه دست روی دست گذاشتن !
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
منم موافقم باشما. واقعا چرا ما از خودمون شروع نمیکنیم . پارتی بازی بده برای دیگران اگر خودمون با پارتی بازی امتیازی به دست بیاریم به زشتی این کار فکر نمیکنیم یا این بحث اشغال ریختن هم دقیقا همین طوره..
نگارا
نگارا
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
من همیشه میگم برای ما جوونا و کسی که بخواد درس بخونه اونم جدی رفتن خوبه غیر از اینها هیچ دلیلی نداره رفتن
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
اره چه اشکال داره یکی بشه دکتر سمیعی که با وجود تمام امکاناتی که در خارج از کشور دارن از ایران فراموش نکردن و
maede
maede
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
رفتن واسه تحصیل و یه دوره موقت خوبه اما واسه زندگی به نظرم نه خوب نیست،بلاخره اونجا غریبی و هر کسی نمیتونه با این غربت کنار بیاد.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
متاسفانه همه این جوری فکر نمیکنن..و بعضی افراد هم که برای تحصیل میرن اینقدر درگیر حواشی میشن که ازاصل موضوع یادشون میره ..
f_yousefi
f_yousefi
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
درس خوندن خوبه خارج رفتنم خوبه ولی یادمون نره یه عده تو ایران منتظرمونن باید بر گردیم . این خاک ...
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
کنار اومدن با فرهنگ بیگانه خیلی سخته و به قیمت فدا کردن فرهنگ خودت تموم میشه..
mr_khas
mr_khas
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
سلام ممنون......ما که هر کیو دیدیم رفت گفت بر میگردم دیگه دلش نمیخواد بر گرده :))
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
عجب !! بستگی داره به دید ادم ها و اینکه چه چیزهایی براشون ارزشه!:)
مینام
مینام
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
تو اظراف ما که هرکی رفت برنگشت انشاا... ماهم میریم برنمیگردیم
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
ان شا لله که هرجا که هستی موفق و در پناه خدا باشی :)
m_hieydarpoor
m_hieydarpoor
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
شاید گاهی دیدن نیمه پر لیوان نگاه ما را به دنیا اندکی تغییر دهد، شاید... خوب بود
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٨/١٩
٠
٠
منم دقیقا به همین اشاره دارم.. ممنون از نظرتون..:) خیلی خوبه ادم نیمه پر لیوان رو ببینه!
Paeez
Paeez
٩٣/٠٨/٢٠
٠
٠
نمی دونم بشه که منو بفرستین بیام واستون تعریف کنم نتیجه رو !=)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١