کیف سنگین برندارید
همه چیز درباره کیف و رابطه آن با سلامتی‌ ما

کیف سنگین برندارید

نویسنده : a_heydari

یک کیف غیر استاندارد و سنگین یک تهدید جدی برای سلامتی هر فردی به حساب می‌آید، در این مطلب هر چیزی را که باید درباره کیف و رابطه آن با سلامتی‌تان بدانید، خواهید یافت. 

 

آسیب کیف به گردن

زمانی که شما کیفی را روی شانه خود می‌اندازید، گردن به طور طبیعی به سمت دیگر متمایل می‌شود تا تعادل وزنی برقرار شده و شما راحت‌تر بتوانید بار اضافی را حمل کمک کنید. این حالت باعث کشیده شدن عضلات گردن در بخش نزدیک به کیف و فشرده شدن عضلات و بافت‌ها در قسمت دیگر گردن می‌شود. به این ترتیب فاصله بین گردن و شانه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

مشکل اینجاست که این قسمت از گردن محل تجمع تعداد زیادی از رشته‌های عصبی است که از سر به تمام بخش‌های بدن متصل می‌شوند. وارد کردن فشار به این رشته‌ها می‌تواند باعث بروز درد در گردن، شانه‌ها و تورم عضلانی شود. به مرور زمان عضلات این قسمت دچار اسپاسم شده، فعالیت شان محدود می‌شود و دردهای شدید را به وجود می‌آورند.

 

آسیب کیف به بازوها

بازویی که کیف را حمل می‌کند، حین راه رفتن ثابت باقی می‌ماند، اما این حالت با شکل طبیعی بدن ما سازگار نیست. بدن ما طوری طراحی شده که در حال راه رفتن، دستان مان در دو طرف آن حرکت کند. اگر شما حرکت یک یا هر دو دست خود را محدود کنید، بدن باید تلاش بیشتری برای حفظ تعادل انجام دهد.

عصب‌های داخل بازوها هم ممکن است در اثر فشار حمل کیف آسیب دیده و دچار دردهای مزمن شوند.

 

آسیب کیف به پاها

حتما سعی کنید این آزمایش را در خانه انجام دهید. روبه روی آینه قدی بایستید و یک بار همراه با کیف و یک بار بدون کیف در مقابل آن راه بروید. با این کار متوجه می‌شوید که اسکلت بدن شما حین حمل بار، تا چه اندازه تغییر می کند.

هنگامی که شخصی کیف به همراه دارد، شکل راه رفتن او تغییر می کند، به طوری که فشار زیادی به مفاصل پا وارد می‌شود. در دراز مدت این فشار زانوها را درگیر کرده و بافت‌های نرم آن را از بین می‌برد.

هنگام حمل کیف، قدم‌های شما کوتاه‌تر می‌شود تا بدن بهتر بتواند وزن اضافی را کنترل کند. به این ترتیب عضلات و زانوهای شما نسبت به زمانی که کیف همراه ندارید، انرژی و فرسایش بیشتری را متحمل می‌شوند.

 

کیف خود را سبک کنید

سعی کنید تا آن‌جا که ممکن است کیف خود را سبک کنید. در بدترین حالت یک کیف با وسایل داخل آن نباید بیشتر از 10 درصد از وزن بدن‌تان باشد. اگر مجبور شدید در یک روز کیف سنگینی با خود حمل کنید، مرتب آن را روی شانه‌های خود جابه جا کنید.

بسیاری از مردم عادت می‌کنند کیف خود را روی یک سمت از بدن بیندازند و در طول 20 یا 30 سال هیچ وقت عادت خود را عوض نمی‌کنند. همان طور که گفتیم این کار فشار زیادی به گردن وارد می‌کند و حتی ممکن است باعث ابتلا به سردردهای مزمن شود.

کیف‌های سنگینی که بند نازکی دارند، به مراتب فشار بیشتری به عضلات شانه وارد می‌کنند

 

جنس کیف‌تان خوب نیست!

هنگام خرید کیف حتما به جنس و وزن آن توجه داشته باشید. این موضوع خصوصا در مورد کیف لپ تاپ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به این موضوع فکر کنید که وسایل شما حداقل دو تا سه کیلوگرم وزن دارند، پس سعی کنید کیفی بخرید که کمترین وزن ممکن را داشته باشد.

کیف‌های پارچه‌ای و پلاستیکی وزن بسیار کمی دارند. اگر معمولا لوازم گرانب‌ها یا مهمی با خود حمل نمی‌کنید، خرید این کیف‌ها می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

هر چه پهن‌تر، بهتر

کیف‌های سنگینی که بند نازکی دارند، به مراتب فشار بیشتری به عضلات شانه وارد می‌کنند. استفاده از بندهای فلزی هم به هیچ وجه در کیف ها توصیه نمی‌شود، زیرا هم به وزن آن‌ها اضافه می‌کنند و هم فشار بر شانه را افزایش می‌دهند.

بندهای پهن وزن را به طور مساوی روی شانه پخش می‌کنند و مانع از خم شدن آن به اطراف یا عقب می‌شوند. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که یک بند کیف استاندارد باید حداقل شش سانتی‌متر پهنا داشته باشد. در قسمت تماس بند کیف با شانه هم از مواد خاصی استفاده می‌شود که فشار وارد شده به شانه را کاهش می‌دهد.

 

اول یاد بگیرید بعد کیف بخرید!

یکی از اشتباهات رایج به خصوص بین نوجوانان، استفاده غلط از کوله پشتی است. با وجود آنکه کوله پشتی‌ها دو بند دارند، بسیاری از افراد فقط از یک بند استفاده می‌کنند. با این کار شکل طبیعی بدن به شدت به هم می‌ریزد و شما ناخودآگاه به یک سمت خم می‌شوید.

هنگامی که کوله پشتی را روی کمر خود می‌اندازید، به این نکته توجه داشته باشید که انتهای کیف باید تقریبا تا انتهای قفسه سینه شما پایین بیاید. قرار گرفتن کیف پایین تر از این حد، کمر شما را به سمت عقب خم می‌کند و شکل S مانند ستون فقرات را از بین می‌برد.

 

کیف‌های ارگونومیک

کیف های ارگونومیک طوری طراحی شده که وزن را به طور متعادل روی تمام قسمت های بدن تقسیم می کند و شما در هیچ نقطه ای فشار اضافه را حس نمی کنید. محفظه‌ها و قسمت های مختلف طوری قرار گرفته اند که قرار دادن اجسام مختلف مانند لپ تاپ، کیف پول و لوازم آرایشی تعادل وزنی را حفظ کند. این کیف‌‌ها وزن را از شانه‌ها و گردن دور کرده و به طور مساوی روی کمر پخش می‌کنند.

این بار اگر برای خرید کیف به بازار رفتید، حتما این نوع کیف ها را هم امتحان کنید. حتما سبکی و طراحی فوق العاده آنها برای تان جالب خواهد بود.

 

اندازه مهم است

با اینکه خیلی از خانم ها به این نکته توجه ندارند، اما هر شخص باید بر اساس قد و وزن خودش کیف انتخاب کند. زنان قد بلند محدودیت زیادی در خرید کیف ندارند، اما تا حد ممکن سایز کیف آنها باید متوسط باشد. زنان کوتاه قد حتما باید یک کیف کوچک انتخاب کنند که هنگام قرار گرفتن روی شانه در فاصله نزدیکی نسبت به بدن قرار بگیرد.

اندازه بند کیف باید طوری تنظیم شود که آن را بالای ران ها نگه دارد. در غیر این صورت، کیف شما هنگام راه رفتن جلوی دست و پا را می گیرد و با تکان خوردن های بی مورد تعادل بدن را به هم می زند.

 

چه وزنی، چه کیفی؟

خانم های دچار اضافه وزن باید از کیف های گرد و دایره شکل اجتناب کنند، زیرا ظاهر آنها را چاق تر نشان می دهد. کیف های مربعی یا مستطیلی برای این گروه انتخاب ایده آلی است. این شکل ها ظاهر آنها را لاغرتر نشان می دهد و قدشان در نگاه دیگران بلندتر به نظر می‌آید.

خانم هایی که جثه کوچک و وزن کمی دارند بهتر است کیف های مربعی شکل و کوچک انتخاب کنند. انتخاب کیف هایی که طرح هایی با خطوط عمودی دارند و کیف های تک رنگ نیز به این گروه توصیه نمی شود.

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٨/١٧
٠
١
من فقط خریدن کیفودوست دارم ولی هیچ وقت ازش استفاده نمیکنم نمیدونم چراااااااااااااااا
a_heydari
a_heydari
٩٣/٠٨/٢١
٠
٠
خخخخخ....
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/١٧
٠
١
برخلاف اون خانومِ دلنیا طبقه بالا، من زود به زود کیف خراب میکنم! از بس که پر می کنم و به زور درش بسته میشه! وسواس دارم همیشه خیلی لوازم غیرضروریم هم همراهم باشه و حمل کنم!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/١٧
١
٠
همچین تیتر زدین کیف سنگین برندارین که انگار مثلا دسته خوده آدمه! من وقتی میرم دانشگاه باید ده کیلو کاغذ تو کیفم باشه میگین چیکار کنم؟ ای بابا برین سیستم آموزشی رو درست کنین! حرفا میزنن
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
مجبوریم بابا :/ کاریش نمیشه کرد... بازم چشم، سعیمونو میکنیم، استاندارد خرید کنیم...مرسی از شما(^_^)
a_heydari
a_heydari
٩٣/٠٨/٢١
٠
٠
دم شما گرم
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٧
٠
٠
سلام ... يك كيف دارم كه در جيب پشتم گذاشته ام چشم از اين به بعد تعداد مستر كارتهايم را كم مي‌كنم
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
مستر کارت چیه :| دیگه کسایی که آیفون 5 دارن از این کارت مارتای خاریجی هم دارن دیگه!!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
سلام ... هاچ عزيز بدل نگيريد . ريا نشود
Cold
Cold
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
ما که هزار بار تا حالا اومدیم کیفو بذاریم کنار نذاشتن =))...
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
وقتی مجبوریم چیکار میشه کرد؟ مجبورم میفهمین مجبور؟؟؟؟
a_heydari
a_heydari
٩٣/٠٨/٢١
٠
٠
نه...نمیفهمم...
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٨/٢٤
٠
٠
بعله دیگه شما پسرا که با خودتون کتاب و جزوه نمیارین
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٨/١٨
٠
٠
کی شماهارومجبورکرده ا کیف استفاده کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
a_heydari
a_heydari
٩٣/٠٨/٢١
٠
٠
والا
atieh
atieh
٩٣/٠٨/١٨
١
٠
یکی از اثار مخرب کیف های سنگین به نام اسکلیوز را ذکر نکرده بودید ولی مطلبتان جامع کامل و عالیییی بود
a_heydari
a_heydari
٩٣/٠٨/٢١
٠
٠
خواهش
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠