این صندوق‌های مهربان دل‌ها را گرم می‌کند
پول‌های داخل صندوق صدقه صرف چه کاری می‌شوند؟!

این صندوق‌های مهربان دل‌ها را گرم می‌کند

نویسنده : f_tasnim

موضوع از وقتی شروع شد که دوستم زهرا از همسایه‌شان تعریف می‌کرد و توضیح می‌داد با این‌که وضع مالی خوبی دارند اما تحت پوشش کمیته امداد هستند! نه تنها کمیته امداد بلکه از چند جا کمک مالی می‌گیرند و الان صاحب خانه هم شده‌اند. می‌گفت: باور کن درآمد همسایه‌مان از درآمد ما هم بیشتر است!

بعد بحث رسید به این‌که آیا پول‌هایی که مردم در صندوق‌های صدقه می‌ریزند به دست نیازمندان واقعی‌اش می‌رسد یا نه؟ و این در ذهن‌مان شکل گرفت که آیا به این صندوق‌های صدقه می‌شود اعتماد کرد و پولت را به آن‌ها سپرد؟

زهرا می‌گفت: فکر نمی‌کنم همه پول‌ها به دست نیازمندان برسد ولی خب یک بخشی از آن می‌رسد و من هم به خاطر همان تعداد پولم را در صندوق صدقه می‌اندازم.

من اما معتقدم که اگر همسایه آن‌ها با وجود تمکن مالی باز هم مددجو کمیته امداد است، دلیل نمی‌شود که بگوییم پول به نیازمندان واقعی نمی‌رسد. 

 چند نفر از دوستان دیگرم هم که شاهد این گفت‌وگو دونفره هستند داخل بحث شدند و هرکدام نظر خودشان را می‌گویند. شمیم می‌گوید که من هر روز صدقه می‌دهم و در همین صندوق‌ها هم می‌اندازم. برایم هم فرقی ندارد که به دست افراد نیازمندش می‌رسد یا نمی‌رسد. مهدیه اما چندان اعتمادی به این صندوق‌ها ندارد و ترجیح می‌دهد صدقه‌اش را داخل صندوق‌های خیریه‌ها بیاندازد.

بعد از این بحث دوستانه به این فکر کردم که چرا کسی از عاقبت این صندوق‌ها و کمک‌های مردمی خبر دقیقی ندارد و حداقل در جمع چند نفره ما یکی ،دو نفر معتقدند که اعتماد کامل به این صندوق‌ها نیست. این شد که تصمیم گرفتم بروم کمیته امداد و از خود مسئولانش درباره نوع عملکردهای کمیته امداد درباره کمک‌های مردمی بپرسم. 

 

گفت وگو با محمدرضا قدردان مسئول روابط عمومی اداره کل کمیته امداد امام خمینی

|| نمی‌شود کار خیر را در بوق و کرنا کرد

+ بر سر پول‌های داخل صندوق صدقه چه می‌آید؟!

- مردم ما از عملکرد صندوق‌های صدقه اطلاعات ندارند. نه تنها صندوق‌ها بلکه کل عملکردهای کمیته امداد. شاید اگر بدانند هر هزارتومانی که هر روز در این صندوق‌ها می‌افتد، به هفت، هشت جا کمک می‌کند، با اعتماد و رضایت بیشتر کمک کنند.

صندوق‌های صدقه بعد از جمع‌آوری به اتاق ایزوله منتقل می‌شوند، در اتاق آن‌جا روی میزی شبیه به صافی، پول‌ها را جدا می‌کنند. تمامی محتویات این صندوق‌ها پاکسازی می‌شود. در این صندوق‌ها به غیراز پول، شیشه، میخ، تیغ و هر چیز دیگری وجود دارد.

این پول‌ها بعد از شمارش به یک حساب متمرکز منتقل شده و صرف مخارج مختلفی مثل: دانش آموزان نیازمند، نوعروسان، بیماران، مددجویان و... می‌شود 

جالب است بدانید که پولی که از طریق کمک‌های مردمی به دست نیازمندان می‌رسد حدودا 20 درصد از کل بودجه‌ای است که به هر فرد تحت پوشش تعلق می‌گیرد و هشتاد درصد بقیه را دولت تقبل می‌کند.

+ حقوق کارمندان کمیته امداد از کجا تامین می‌شود؟ 

- کارمندان کمیته، کارمندان دولت هستند و حقوق‌شان مستقیما زیر نظر دولت است. همان‌طور که گفتم حتی مددجویان ما هم از دولت حقوق می‌گیرند. حقوق مددجویان ثابت است، یعنی وظیفه کمیته امداد، دادن اسامی افراد تحت پوشش به دولت است و هیچ دخل و تصرفی در مقدار حقوق‌ افراد ندارند. 

+ فکر نمی‌کنید که تبلیغات کمیته امداد خیلی کم است؟

- قبول دارم. این موج بی‌اعتمادی که نسبت به کمیته پیش آمده، به خاطر همین تبلیغات کم است. اما تفاوتی که کمیته امداد با دیگر موسسات فرهنگی دارد «حفظ کرامت خانواده‌ها» ست. ما نه از لحاظ شرعی و نه از لحاظ قانونی حق نداریم چهره اشخاص مددجو را نشان بدهیم و معرفی کنیم. اما موسسات خیریه دیگر شاید این کار را انجام دهند و از لحاظ شرعی هم مشکلی نداشته باشد، اما کمیته امداد اینچنین جوازی ندارد.

+ برای بیشتر شدن تبلیغات و اطلاع رسانی که کار کرده‌اید؟

- قدم‌های اولیه برداشته شده. خوب است بدانید که در سه، چهارسال پیش طی یک سال تنها 122 خبر بر روی سایت امداد قرار گرفت که در طول سال 91 این عدد به 1422 یعنی چیزی حدود چهارده برابر قبل رسید. چشم اندازی که تا پایان سال 93 برای انتشاراین اخبار صورت گرفته 2300 است که امیدواریم این تعداد در سال 94 به دو هزار و هشتصد و در سال نود و پنج به 3250 خبر برسد.

به غیر از این در روزنامه قدس هر هفته، یک روز با یکی از کارآفرینان و نخبگانی که تحت پوشش کمیته امداد بودند و حالا به جایگاه شغلی و علمی خوبی رسیده‌اند صحبتی می‌شود. همین هفته پیش هم ساخت مستندی از عملکردهای کمیته امداد کلید خورده و در مرحله تولید است.

+ کلام آخر شما برای ما چیست؟

- این‌جا باید یک مشکلی را بیان کنم که اطلاع از آن در شفاف سازی عملکر ما لازم است و این مشکل وجود خیریه‌های مردمی، آن هم به تعداد زیاد در مشهد است. در حال حاضر 700 خیریه در مشهد وجود دارد. این باعث می‌شود که بعضی افراد به دلیل نبودن تعامل بین این خیریه‌ها و کمیته امداد، هم از کمیته امداد کمک دریافت کنند هم از پانزده، شانزده خیریه دیگر!

این کار یک جوری باعث تکدی گری می‌شود و حق به حق‌دار و نیازمند نمی‌رسد. وجود همچنین خیریه‌هایی خوب و لازم است و اصلا مخالفتی با وجود آن‌ها ندارم اما اگر تعاملی بین این خیریه‌ها باشد و همه‌شان متحد با کمیته امداد در صدد برآوردن نیاز محرومان باشند، مطمئنا تعداد بیشتری از نیازمندان تحت پوشش قرار می‌گیرند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٨/٠٥
٥
٠
كمیته امداد !برین جلو دزدای 3000میلیاردی رو بگیرین !بحث قحطه كه دنبال یك قرون دوهزار ضعیف تربن قشر جامعه هستید! حقوق؟همین 70هزار تومنی كه كمیته می ده پول چی میشه ؟آقای كمتیه اگه این خیریه ها نباشند اون پسر بچه روستایی صبح ها باید با نون رب شكمش رو سیر كنه ویا از دلدرد شكمش رو بگیره…
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
واقعا جالبه !صرفا یك حرف ، بدون هیچ سندی! حرفی كه در جمع دوستانه گفته می شود می شود یك تیتر بزرگ و ادامه با یك تلفن و پاسخی مبهم ، مرسی ، جیم به دنبال مطالب جذاب این چنینی است!
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/٠٦
١
٠
من این نون رپ رو ب چشمم دیدم///واقعا ناراحت کنندس :(
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٨/٠٧
٠
٠
این آقا وجود این خیریه ها رو بد نمیدونین که، تنها مخالفتشون فقط تعامل نداشتن باهمه. دقیقا حرف ما هم همینه که خب این همه داره کمک میشه به کمیته امداد ، به خیریه ها همینا اگر جمع بشه و کمک بشه دیگه همچین موردهایی که میفرمایید وجود نخواهد داشت. و دیگه اینکه همونطور هم که گفته شد کمیته امداد سهمی در اندازه حقوق ها نداره، تنها اسم و مشخصات میده و یک فرم از طرف دولت مبنی بر حقوق افراد بهشون داده میشه. بحثی که مطرح شده این بی اعتمادی هست که نسبت به کمیته امداد شده
همتا
همتا
٩٣/٠٨/٠٥
١
٠
من با یه نفر سر همین موضوع صوبت کردم و بهم اطمینان داد که پولای صندوق صدقات درست استفاده میشه ! ولی راجبه اینکه میگی مثلا وضع مالیشون خوبه ولی تحت پوشش کمیته ان مثلا من می شناختم یه نفریو که باباش کارخونه داش ولی رفته بود بورسیه کانون شده بود نمی دونم چیجوری ! بعد الان یه سری دانش آموز که مال یه روستا نزدیک باخزرن و واقعا از لحاظ امکانات محدودن الان در جریانم که کلی برا بورسیه شون سنگ اندازی شده :/
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
اینم که میشه مثل این همسایه هه. نکنه اون که باباش کارخونه داره تو کانون آشنا داشته آشناهه همینجوری بورسش کرده؟
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
البته فک کنم باخرز، نه باخزر.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/٠٥
١
٠
سلام ... در بخش سوژها مطلبي قرار دادم كه خيلي از ماها دوست داريم در فقر زندگي كنيم كه دولت كمكمان نمايد و اين نوع رفتار را شخصا هر روزه شاهد هستم. اينكه يك نفر احساس مي‌كند و يا بچشم خود ميبيند كه بايد از كمكهاي دولتي استفاده نمايد واقعا نيازمند است. و وقتي خودرا با ديگران مقايسه ميكنند كه دارند از دولت كمك دريافت مي‌كنند و داييم خودرا طلبكار مي‌دانند بيشتر تحريك ميگردند.
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/٠٥
٠
٠
بگذرید...؛ الله اعلم... .
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٨/٠٥
٢
٠
من با این که به نظرم سوژه خوبی در مطلب استفاده شد، اما یک نقد اساسی با کمال احترام به مطلب سرکار دارم.... شما اول مطلب یک شبهه را در یک جمع دوستانه شنیده اید، اما آخر گزارش این شبهه باز هم بی جوب مانده است! به نظر من خیلی خوب بود حتی اگر آدرس اون طرفی رو که دوستتون میگفته نیاز نداره و مددجو هست رو میگرفتین به کمیته امداد میگفتین ببینین چی میگه!!!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
منم با ایشون موافقم تسنیم، الان اون همسایه که وضعشون خوبه در آخر نفهمیدیم چرا باید تحت پوشش باشه در صورتی نیازمندای زیادی وجود دارن؟
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
بابا من پرسیدم حقوقی که میدن از 30 تومن شروع میشه و نهایتش دیگه 70 تومنه//آخه 70 تومن که فقط ی کیسه برنج هم نمیشه آخه// ولی خب من چن روز پیش دیدم که یه کامیون بزرگ داره بخاریو اینا میاری و آرم کمیته امداد بالاش زده بود فک کنم به افرادی که مثلا بخاری و اینا ندارن میدن/
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٨/٠٧
٠
٠
بله من هم بهشون در همین رابطه گفتم که پولی که داده میشه واقعا کمه. ولی خب یه سری دیگه خدمات هم داده میشه. در هرحال به نظر بنده پولی که داده میشه کفاف نیازمندان ما رو نمیده
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/٠٧
٠
٠
نه بابا آخه 70 تومن چی میشه حالا //اونم در ماه هه خنده داره
maede
maede
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
من اون روز تو ایستگاه اتوبوس نزدیک دانشگاهمون وایساده بودم دیدم یه وانت اومد پارک کرد یه نفر ازش پیاده شد یه حلقه ای دستش بود کلی کلید بهش آویزون بود،اومد در صندوقو باز کرد یه کیسه تو این صندوق هاست که پولا تو اون ریخته میشه،بعد پولای اون کیسه رو تو یه کیسه بزرگ خالی کردن بردن.به قوا آقای ضیا کاش اون موردو پیگیری میکردین ببینیم واقعن پولا به همچین افرادی هم میرسه؟!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٨/٠٧
٠
٠
پیگیری این هم موضوع جالب و خوبیست در نوع خودش. منتها من یه کلیتی پرسیدم و یک کلیتی رو هم جواب گرفتم.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠