سه ماه از سقوط آنتونف گذشت ...
«مرگ» حق است؛ «انتونف» فقط وسیله بود!

سه ماه از سقوط آنتونف گذشت ...

نویسنده : alireza_kh

سه ماه گذشت. . .*

«اوایل سال جاری بود که غرق شدن یک کشتی در کره جنوبی باعث کشته شدن 300 نفر که اکثرا دانش‌آموز بودند شد. چندی از این اتفاق نگذشته بود که نخست وزیر کره جنوبی در واکنش به این حادثه دلخراش از مردم کشورش عذر خواهی و استعفا کرد. چونگ هونگ‌اون در حالی که تنها 14 ماه از آغاز به کارش می‌گذشت در کنفرانس مطبوعاتی مسئولیت کامل حادثه غرق شدن کشتی را بر عهده گرفت و اعلام کرد به خانواده‌های قربانیان حادثه، تسلیت می‌گویم و از صمیم قلب از آنها عذرخواهی و برای نجات یافتگان بهبود و سلامتی آرزو می‌کنم. او معتقد بود استعفایش اقدامی است که حتما باید در برابر رنج خانواده‌های قربانیان و اندوه و خشم گسترده مردم انجام شود.»

حدود سه ماه از سقوط ناگوار آنتونف 140 می‌گذرد. هواپیمایی که در جهان مجموعا شش بار حادثه سقوط داشته و چهار بار آن متاسفانه در کشور ایران رخ داده است که آخرین بار آن باعث مرگ 39 نفر از هموطنان‌مان شد که در این میان 9 نفر نیز به شدت زخمی شدند.

سه ماه از حادثه سقوط هواپیمای آنتونف 140 که خانواده‌های بسیاری را داغدار کرد می‌گذرد و تاکنون هیچ مسئولی حاضر به یک عذرخواهی ساده از مردم و خانواده‌های قربانیان هم نشده است، چه برسد به استعفا. حتی این‌گونه که دیدگان ما نظاره‌گر اعمال آن‌هاست، مسئولین این حادثه می‌خواهند تا حادثه سقوط آنتونف 140 مشمول مرور زمان شود تا این حادثه دلخراش نیز مانند بسیاری از حوادث گوناگونی که اتفاق می‌افتد، تنها جزئی از آمار سالیانه کشور شده و به دست فراموشی سپرده شود.

«حادثه 15 آذر ماه در شین آباد که باعث سوخته شدن 27 و کشته شدن 2 دانش‌آموز خردسال شد و وزیری که می‌گفت بروید از مسئولانش بپرسید و سرایدار و معلم را مقصر دانست؛ مرگ ۲ میلیون قطعه ماهی در دریاچه سد فشافویه که در آخرین اظهار نظر خانم ابتکار گفت: این موضوع به ما ارتباطی ندارد؛ زنده زنده سوختن ۴۴ نفر در حادثه اتوبوس اسکانیا اما مسئولین به دنبال رفع مسئولیت از خود بودند؛ مرگ دو زن کارگر در خیابان جمهوری که در نهایت نردبان آتش نشانی مقصر شناخته شد و... »

این‌ها فقط چند نمونه کوچکی است که مسئولان با لیاقت! در حوزه مسئولیت‌شان حادثه‌ای اتفاق افتاده و سپس با کمال درایت و افتخار در عطش خدمت به مردم و نه عطش قدرت و جایگاه! ادامه کار دادند و ما نیز از سوی‌شان نه عذرخواهی شنیدیم و نه استعفایی (که در همه دنیا به منزله عذرخواهی است) دیدیم. حتی پس از مدتی در رسانه‌ها خود را مقصر نمی‌دانند و انگشت اتهام را به سمت قربانی حوادث نشانه می‌برند.

سه ماه گذشت و هنوز هیچ خبری مبنی بر اعلام مقصرین این حادثه نشده است، بسیاری از کارشناسان این زمینه معتقدند که این هواپیما به دلیل تحریم‌های موجود در ایران همین کاغذ پاره‌ها دچار نقص فنی بوده و هست، این هواپیمای ساخته ایران حتی به هیچ یک از استاندارد‌های جهانی نرسیده و ما بارها به آن‌ها هشدار خطر داده بودیم. حال که چگونه این هواپیما با اجازه کدام مسئول و مدیری به هوا برخاسته است، باعث تعجب و حیرت است. مطمئنا چند روز دیگر هم دلیل سقوط هواپیما را اضافه بار و یا شرایط نا مساعد جوی می‌دانند و این حادثه تلخ نیز اضافه بر آن صدها حادثه دیگر می‌شود.

اما باید دانست که 19 مرداد 1393 با بی‌مسئولیتی‌مان موجب شد که خانواده‌های 39 تن از هموطنانمان سیاه پوش شوند و داغدار عزیزانشان باشند؛ گرچه شاید دلواپسان بگویند «مرگ حق است؛ آنتونف فقط وسیله بود!»

 ==============

* چاپ در نشریه «ستاره صبح» به دست همین قلم

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٨/٠٣
٢
٠
سلام: ماکه فقط میتوانیم دعا کنیم که دیگر از این اتفاقات پیش نیاد و نیز سوار نشویم.متشکرم
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/٠٨/٠٣
٢
٠
خدایا به این مردم شریف قدرت بده....
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٣
٣
٠
که بتونن این بی مسئولیتی ها رو تحمل کنن!
alireza_kh
alireza_kh
٩٣/٠٨/٠٣
٠
١
کمی عقل و هوش کافیست !
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/٠٨/٠٣
١
٠
اولین چیز که همینه دقیقا خانوم هاچ، حق با شماست؛ تحمل. و بقیه اش هم سه نقطه میذاریم....!
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٨/٠٤
١
٠
اسم کاملش رو نمیدونم چرا نمیگن معمولا! "آنتونف ایران 140" خب این لفظ ایران نشان دهنده اکراینی- ایرانی بودن این هواپیماست! ولی وقتی میگیم آنتونف شاید خیلی ها فک کنند یک هواپیمای تمام اکراینی بوده! | تو کشور ما از این بی مسئولیت ها، پاس کاری ها و... تا دلتون بخواد هست!
alireza_kh
alireza_kh
٩٣/٠٨/٠٦
٠
٠
حرف شما کاملا درسته اما متاسفانه واژه ای هست که جا افتاده و بسیاری از روزنامه ها ،نشریات و حتی صدا سیما از نام "انتونف140 " استفاده می کنند.منم از اول نظر بر این داشتم که از واژه ی ایران 140 استفاده کنم ولی این احتمال رو دادم که شاید به گوش بعضی از خواننده ها نا اشنا باشه.
پربازدیدتریـــن ها
داستان‌های کهن در عصر نو

هیس! ما یک سال عزاداریم / طنز

٩٥/٠٧/٢٩
چطور با موهایمان مهربان‌تر باشیم؟

عادت‌های غلطی که به موهای‌مان آسیب می‌رساند

٩٥/٠٧/٢٩
درباره تنبیه بدنی در مدارس به بهانه ضرب و شتم دانش آموزان در شمال و جنوب کشور

کتک استاد به ز مهر پدر!

٩٥/٠٧/٢٩
حاشیه‌های اکران فیلم رستاخیز بار دیگر نشان داد که سیستم مجوز ساخت و اکران در سینما با مشکل جدی رویه‌روست

گذر از هفت خوان مجوز برای هیچ

٩٥/٠٧/٢٨
داستان کوتاه

اتول سفید / قسمت آخر

٩٥/٠٧/٢٨
گلچینی از تک بیت‌ها و اشعار ناب

هیچکس دمپایی‌ها را جفت نمی‌کند

٩٥/٠٧/٢٨
بررسی دلایل تغییرات وزیر در دولت احمدی نژاد

گفت مرا دولت محمود ز اسرار خویش

٩٥/٠٧/٢٩
یادداشت های یک ترمکِ مذکر!

ما دانشجویان آمادۀ جفت‌گیری

٩٥/٠٨/٠٣
#دانشگاه#رابطه_ها#مهندسی_کامپیوتر

دانشگاه بد، بدِ بد!

٩٥/٠٧/٢٩
شعری سروده خودم

واقعا که...

٩٥/٠٧/٢٨
#هاپوکومار#طنز#حمله_اینستاگرامی

کفتر فحش ببر وای وای

٩٥/٠٧/٢٩
نگاهی به سیاه و سفید کارنامه محمود گودرزی یک روز بعد از خداحافظی‌اش از وزارت ورزش و جوانان

گودبای گودرزی

٩٥/٠٧/٢٨
داستان کوتاه

حافظه الکی! (قسمت هشتم)

٩٥/٠٧/٢٩

اتفاق هایی که افتاده و اتفاق هایی که می افتد

٩٥/٠٧/٢٩
بختک های سیاه لعنتی

یک لیوان قهوه تلخ مهمان من

٩٥/٠٨/٠٢
مرور خاطرات گذشته

کیف پول

٩٥/٠٨/٠٢
داستان کوتاه

کارته سخی

٩٥/٠٨/٠١

عشق به تو

٩٥/٠٨/٠١
پشت این حرف ها

بعله دگـ ...خخخخ

٩٥/٠٨/٠٣
دختران تند از ایران می‌گویند

روایت خواندنی دختران کره‌ای از ایران

٩٥/٠٧/٢٨
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات