اعدادی که جیز هستند!
خرافات مربوط به اعداد از کجا آمده و به کجا می‌رود...

اعدادی که جیز هستند!

نویسنده : سحر نیکو عقیده

آن قدیم‌ترها، تا کسی درد و مرضی به جانش می‌افتاد، آن بلا را حاصل چشم زدنِ چشم‌های شور یک عدد بخت برگشته از همه جا بی‌خبر می‌دانست. برای تشخیص فرد چشم زده مذکور هم راه‌های زیادی وجود داشت. مثلا آن‌قدر روی یک تخم مرغ اسم می‌نوشتند و آن را فشار و فشور می‌دادند که بالاخره درست زمان نوشتن یکی از اسامیِ دوست و آشنا ترک بخورد تا این‌گونه دوستی‌ها و آشنایی‌ها و رفاقت‌ها به خاطر یک باور غلط به کل خط بخورد!

از زمان فراگیر بودن این خرافات سال‌ها گذشته است اما هنوز هم کم نیستند آدم‌هایی که این‌بار به جای دوست و آشنا، دست می‌گذارند روی اعداد. دلیل نمره بدشان را می‌اندازند تقصیر روزهای خاصی از هفته که در باور عام نحس هستند و مثلا ازدواج ناموفق خود را زیر سر روز سیزدهم آن ماهی می‌دانند که اتفاقا عقدشان ناخواسته در آن روز رقم خورده است.

اما آیا نسبت دادن «نحس» و «بد و بیشعور» و «خاک بر سرش که زندگی من را خراب کرد» و از این دست صفات به اعدادِ بیچاره درست است؟!

 

تاریخچه یک هیولا

در بین اعداد، برای نمونه 13 را انتخاب کردم که چهره‌اش در باور عام بسی منحوس و منفور است و در کل یک عدد به تمام معنا «جیز» است. در سراسر دنیا بسیاری از مردم، طبقه سیزده را برای خانه خود انتخاب نمی‌کنند. سیزدهم ماه، سفر نمی‌روند و کارهای مهم انجام نمی‌دهند و به دیگران هم توصیه می‌کنند که دست روی این عدد نگذارند که بسیار جیز است! اما اگر در آخر دلیلی منطقی برای علت این باور بخواهید، به همان تجربیات خود بسنده می‌کنند.

برای پیدا کردن یک پاسخ منطقی، خودم دست به سرچ شده تا پیشینه و جد و آباد این سیزده را در بیاورم و بریزم روی دایره.

در سوئیس یک دانشمند ریاضی‌دان از بین 13 فرزندش فقط پنج فرزند به سن نوجوانی رسیدند و در نهایت 3 نفر از آن‌ها زنده ماندند. به همین خاطر عدد سیزده را نحس می‌دانند.

با این‌که در تاریخ ایران باستان نحس بودن عدد سیزده بر می‌گردد به کشته شدن تعداد زیادی از ایرانیان آن هم درست در صبح 13 فروردین به دستور خشایار شاه که البته مورد اغفال قرار گرفته بوده است. ایرانی‌ها بعده‌ها این روز از خانه بیرون می‌رفتند زیرا می‌ترسیدند باز هم در خانه به قتل برسند.

چون یهودای اسخریوطی یکی از دوازده حواری مسیح، نقشه کشید تا مسیح را تسلیم مخالفانش کند و او سیزدهمین فردی بود که به جرگه مسیح و شاگردان دیگرش در آمده بود، مسیحیان سیزده را نحس دانستند. چون با سیزده نفره شدن جمع مسیح و یارانش، مسیح گرفتار و محاکمه و به دار آویخته شد.

با یک سرچ ساده در دنیای مجازی می‌توانید تعداد زیادی واقعه تاریخی را ببینید که هرکدام را به نحوی به سیزده ربطش داده‌اند و در باور خود از آن یک غول بی‌شاخ و دم ساخته‌اند.

 

مادربزرگ با کوله باری از تجربه ِآمیخته با خرافه

شاید دانستن این‌که افرادی هنوز هم از همان شیوه تخم مرغ مذکور برای رفع چشم زخم استفاده می‌کنند و حسابِ سعد و نحس تمام روز و ماه و سال را داشته باشند، عجیب باشد. مادربزرگِ 60 ساله ساده دل و عزیز بنده هم یکی از همین افراد است که تصمیم می‌گیرم با او گفت و گویی داشته باشم.

از روزهای سعد و نحس که می‌گویم انگار که انبوهی از اعداد و اعمال به ذهنش هجوم آورده باشند، همه را یکی پس از دیگری می‌گوید: چهارشنبه و پنجشنبه روزهای سنگینی هستند و برای دندان کشیدن و سفر و ازدواج خوب نیستند. شنبه‌ها نباید به دکتر رفت. ولی بیست و ششم، ششم، پانزدهم و هجدهم برای ازدواج خیلی مبارک و خوب است.

بحث را می‌کشانم به عدد اصلی، یعنی همان عدد سیزده. می‌گوید هرچه از نحوست این عدد بگویم کم است و ادامه می‌دهد: سیزده ماهِ صفر و شعبان از همه نحس‌تر هستند. در کل سیزدهم ماه مسافرت رفتن درست نیست و باید در خانه ماند.

وقتی می‌گویم یک دلیل قانع کننده برای نحس بودن این اعداد بیاورید با همان صمیمیت آمیخته به نصیحت مادربزرگ‌ها می‌گوید: این‌ها سنت قدیمی هستند مادر جان. تا بوده همین بوده. قدیمی‌ها یک چیزی می‌دانستند و با تجربه بودند. مثلا پدر من که مرد خوب و با خدایی هم بود، محال بود که سیزدهم ماه سفر کند، یادم می‌آید زمانِ ازدواج من هم خیلی تاکید داشت که روز مبارک و خوبی عقد کنم و خدا را شکر همیشه هم از ازدواجم راضی بودم و زندگی خوبی دارم. جوان‌های این دوره و زمانه که بعد از دو روز از هم طلاق می‌گیرند این چیزها را رعایت نمی‌کنند!

 

در جست و جوی یک پاسخ منطقی

در جست وجوی یک پاسخ علمی و مطابق با دین بودم و تصمیم گرفتم که با دفتر مرجع تقلیدم تماس بگیرم و سوالاتم را بپرسم.

+ آیا چیزی به اسم روزهای سعد و نحس وجود دارد؟

- روزهای تولد ائمه و پیامبر اسلام را روزهای سعدی نامیده‌اند و می‌گویند ازدواج در این روزها مبارک است و برعکس روزهای شهادت امامان و درکل روزهایی که واقعه تاریخی تلخی در آن رخ داده باشد، روزهای خوبی نیستند و مردم عزاداری می‌کنند.

+ آیا روایتی مبتنی بر نحس بودن و سعد بودن روزی آمده است؟

- روایت‌ها در این مورد ضعیف هستند و قابل استناد نیستند. 

+ یعنی این روزهایی که در باور عام به نحس و مبارک معروف شده‌اند به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند؟

- در باور عام برداشت غلطی از سعد و نحس بودن ایام شده است. نباید از اصل غافل شد و به فرع توجه کرد. مثلا روزهای شهادت را روزهای نحسی می‌نامند تا مردم با توجه به این ایام از وقایع تلخ تاریخی درس بگیرند و این روزها را فراموش نکنند اما متاسفانه عده‌ای به جای درس گرفتن آن را با خرافه آمیخته می‌کنند.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
چقدر زیبا تحلیل شده در انتهای مطلب. احسن به شما. بخصوص دقیقا دو خط پایانی مطلب. فوق العاده است. خدا قوت.
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
١
٠
خواهش می کنم و ممنون از وقتی که گذاشتید
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
سلام ... فرموديد «مطابق با دین بودم» كه در واقع اينگونه نيست مطابق با يك مذهب است
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
منظورتون رو کاملا متوجه نشدم؟.... معنای لغوی دین و مذهب تفاوت دارن اما در اینجا منظور من دینِ اسلام بود.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
سلام ... دين يعني اسلام و مذهب يعني شيعه و اهل سنت و ميدانيم كه اهل سنت موارد زيادي از « در جست و جوی یک پاسخ منطقی» را قبول ندارند
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
خب پس اینجا اشتباه از من بوده. عذرخواهم. باید جزئی تر بیان می کردم که ابهام ایجاد نشه.
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
خب خرافاته دیگه. یعنی چی که میگن اون روزا نحسه و می خوان که ما درس بگیریم؟! چه چیزا میشنوه آدم
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
هاچ جان نمیدونم این نظرت درمورد کدوم بخش از مطلب بود. حساب خرافات که جداست! اما منظور از درس گرفتن یعنی اینکه مثلا ما در روز شهادت اماممون ،مظلومیت و شهامتشون رو فراموش نکنیم و ازشون درس بگیریم نه اینکه اصل قضیه رو فراموش کنیم و...یا مثلا سیزدهم فلان ماه که یک واقعه تاریخی رخ داده عبرتی بشه برای ما و درس گرفتن از وقایع تاریخی.
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
دو خط آخر
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
خب پس رجوع شود به همین پاسخ بالا:)
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
ینی اینا چرت و پرته و باور نکنیم؟؟
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
حداقل کاری که می تونیم انجام بدیم اینه که با یک سرچ ساده بریم ببینیم این باور از کجا میادو یک دلیل منطقی و قابل اطمینان پیدا کنیم.
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
الا حقیقا حس سرچ نیست و حجم اضافم که نداریم والا!دستتون مرسی بیزحمت ی سرچ واس ما بزنید بعد باز به دلار حساب میکنیم باهاتون:دی
maede
maede
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
من اصلن خودمو درگیر این اعداد و روزها نمیکنم واسه همین برام اتفاق هم نمیفته و به نظرم بیشتر خرافاتن!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
بله...متاسفانه بیشترشون خرافاتن!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٢٧
١
٠
سلام:خیلی متشکرم.اعدادسعدو نحس دارد.مثل هفت که عدد سعداست و13نحس.
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
درمورد اعداد رموزی وجود داره. مثلا عدد هفت بارها در قرآن تکرار شده و همچنین خیلی از اعداد دیگه. اگه سرچ کنید می تونید ببینید که همین عدد سیزده هم بارها در قرآن اومده و اتفاقا هیچ اشاره ای هم به نحس بودنش نشده اما این راز و رمز ها در مورد اعداد به خرافه هایی که در مطلب اشاره کردم هیچ ربطی نداره!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
سلام: درست فرمودید.متشکرم
مرتضی ت خ
مرتضی ت خ
٩٣/٠٧/٢٧
١
٠
اتفاقا ۱۳ نحس که نیست هیچ مقدس هم هست
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
کلا باور های متعددی وجود داره درمورد این عدد!
z-dadras
z-dadras
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
جالب بود،ممنون
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
خواهش می کنم
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
اعداد بیچاره خخخخخخخ آقا هنوز کامل نخوندم برم بوخونم بقیه شو میام نظرمو می ابرازیم
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
مامان بزرگتو دوس داشتم ^ـــــــ^
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
منم هم :))))
ali_y
ali_y
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
سلام ... مطلب درست بود اما نه همه اش مثلا تاثیر ماه و حالتهای مختلف اون بر سیاره زمین و انسانها رو قبول دارم ...
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
ممنون از نظر شما...اون بحثش خیلی متفاوته با این مطلب...اینجا از اعدادی صحبت شده که در باور عام بدون هیچ منطق و دلیل قابل قبولی منفور شدن!
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
موضوع خوب...محتوا هم هم ..ممنون
amin20
amin20
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
خوب 13 برای ما ایرانی ها اونم 13 فروردین که دیگه واقعا روز بدی بوده شما فکر کن اون زمان این همه آدمو کشتن مسلما این ها هم تاثیر همون هاست ولی من در کل موفقیت یا عدم موقیت رو در روز مشخصی نمیدونم یعنی همه ی روز ها مثل همن !
Am-SpringSell
Am-SpringSell
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
ممنونم :)
faride
faride
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
روز 13 فروردین روزیه که یهودی ها به خاطر این کشتار ایرانی ها جشن میگیرن! و از اون زمان این رسمو به کشور ما آوردن تا ما هم ناخواسته باهاشون شادی کنیم!!!ولی 13 رجب روز تولد امام علی (ع) هم هست...پس نمیشه گفت 13 روز نحسیه!
PESTEH
PESTEH
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
خیلی جالب بود .......... مخصوصا قسمت سیزده به درش :)
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
یاد مستند ساخت پل میلائو افتادم، این پل بزرگترین پل رو آب هستش، و ساختنش به صورت قطعه قطعه تو خشکی بوده که بعد فرستاده میشده تو آب؛ جالبه تو مستند قشنگ نشون میده وقتی میرسن به قطعه 13 دهم و میخوان انتقالش بدن به جایی که باید باشه به جایی که روش بزنن قطعه 13 میزنن قطعه 12+1 :دیییییی ! باز جالب تر اینه که تنها قطعه ای که تو حمل و نقلش مشکل پیش میاد هم همین قطعه 12+1 بوده :خخخخخخخخخخخخ! البته خب یقینا دست استکبار جهانی تو کار بوده :)))
admincheh
admincheh
٩٣/٠٧/٢٨
٠
٠
هوووم !نمی دونم من یه تقویمی داشتم مثلا یه روز خاص رو با چند ساعت خاصشو نوشته بود قمر در عقرب بعد می گفتن هرکی تو این ساعتا و روز مثلا عقد کنه سرانجام خوبی نداره:|
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٨
٠
٠
اینکه اصن ازش روایت داریم! با خرافه فرق میکنه
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٨
٠
٠
شاید باور نکنی اما به طرز خیلی بدی روزای دوشنبه در یه مدت خاص گندترین روزای عمرم بود و بدددترین اتفاقات برام افتاد:| اما خب این به سیزده ربط نداره ولی درهرحال برای من یه همچین چیزی رخ داده ک البته دیگه تموم شد:|
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١