اینترنت + فیلترینگ = اینترنت + وی.پی.ان
پرونده‌ای درباره فیلترینگ

اینترنت + فیلترینگ = اینترنت + وی.پی.ان

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

لپ‌تاپت را روشن می‌کنی و به اینترنت متصل می‌شوی. دنبال چیزی می‌گردی. بعد از چند دقیقه گشتن متوجه می‌شوی که صفحه پیوندها در خدمت شماست و جزو پر بازدیدترین صفحات اینترنتی در ایران می‌باشد.ولی این پربازدیدترین بودن دلیلی برای محبوب‌ترین بودن نیست. اعصابت به هم می‌ریزد، آخر دلیلی برای فیلتر شدن سایت مورد نظرت نمی‌بینی... و می‌دانی که روزانه هزاران آدم درست و درمان دارند از همین سایت‌ها که برای تو فیلتر است استفاده می‌کنند، از وزیر و وکیل و استاد دانشگاه بگیر و برو الی ماشاا...

خود این افراد چطور از فیلترینگ رد می‌شوند، جواب این است که وی.پی.ان و فیلترشکن می‌خرند و به استفاده‌شان از اینترنت ادامه می‌دهند! همین... در این گزارش در مورد وی.پی.ان ؛ هزینه‌ها و این دور تسلسل به وجود آمده در فیلترینگ صحبت می‌کنیم!

 

|| چند دقیقه تا وی.پی.ان!

گوشی‌ام را دستم می‌گیرم و وارد یک کافی نت می‌شوم. می‌گویم می‌خواهم یک فیلترشکن برایم نصب کند. چند دقیقه بعد یک فیلترشکن روی گوشی‌ام نصب شده است و من با پرداختن مبلغ هزار تومان فیلترشکن‌دار شده‌ام. از مرد جوان می‌پرسم این‌جا وی.پی.ان دارد؟ تایید می‌کند و می‌گوید که اگر وی.پی.ان نداشته باشیم که کسی کافی نت نمی‌آید!

وارد کافی نت دیگری می‌شوم و از پسر جوان که ظاهری مذهبی دارد با تردید می‌پرسم: وی.پی.ان دارید؟ پاسخ مثبت است و از من می‌خواهد پشت سیستم 5 بنشینم. وقتی می‌آید وی.پی.ان را برایم فعال کند طی صحبت‌هایی که رد و بدل می‌کنیم متوجه می‌شوم خودش فروشنده وی.پی.ان است و در عرض چند دقیقه می‌تواند این سرویس را من فعال کند!

خرید وی.پی.ان به همین سادگی است! کمتر از چند دقیقه طول می‌کشد که تا فیلترینگ را دور بزنیم!

 

|| یک ساعت در کافی نت!

با مسئول کافی نت که صحبت می‌کردم متوجه شدم که اکثر کسانی که به کافی نت مراجعه می‌کنند وی.پی.ان می‌خواهند و بیشتر آن‌ها هم برای چک کردن فیسبوک چند دقیقه‌ای را مهمان کافی نت می‌شوند. صاحب کافی نت ادعا می‌کرد سایت‌های زیادی هستند که مورد اخلاقی ندارند ولی فیلتر هستند و کسانی که نیاز به این سایت‌ها دارند، مجبورند که به خرید وی.پی.ان روی بیاورند. 

در تمام مدتی که در پشت سیستم 5 با فیسبوک سر و کله می‌زدم حواسم به مراجعه کنندگان بود که اکثر آن‌ها جوان و دانشجو بودند و معمولا درخواست وی.پی.ان می‌دادند و بعد از چند دقیقه می‌رفتند! حرف مرد جوان برایم تداعی شد که می‌گفت اکثر مراجعه کنندگان در حد چک کردن فیس بوک‌شان از وی.پی.ان استفاده می‌کنند!

 

|| داشتن یا نداشتن وی.پی.ان؟

آقای رجبی کافی نت دارد و یکی از آن اندک افرادی هستد که حاضر شد با من صحبت کنند. در ابتدا منکر داشتن وی.پی.ان شد ولی به تدریج که اعتمادش نسبت به صداقت بنده جلب شد، گفت که وی.پی.ان دارد ولی به مشتریانی که نمی‌شناسد نمی‌دهد! نداشتن وی.پی ان تعداد مشتریانش را کم می‌کند. او می‌داند که داشتن وی.پی.ان جرم است و بین 91 روز تا یک سال حبس و بین 500 هزار تا دو میلیون تومان جریمه دارد! 

از آقای رجبی می‌پرسم چطور به وی.پی.ان دسترسی پیدا کنم؟ می‌گوید در کمتر از 5 دقیقه و به راحتی می‌توان از اینترنت خرید. 

وقتی از او درباره مجوز کافی نت‌ها برای داشتن وی.پی.ان می‌پرسم پاسخ می‌دهد که بانک‌ها و و اداره‌های دولتی و مشاغل حقوقی می‌توانند وی.پی.ان داشته باشند ولی حتی با اعلام اقای خسروی مدیر عامل شرکت ارتباطات هنوز برای  فروش وی.پی.ان به اشخاص حقیقی در سایت vpn.ir امکانی در نظر گرفته نشده است.

 

|| هزینه فیلترینگ چقدر است!

آقایان مسئول زحمت زیادی را می‌کشند و تعداد زیادی از سایت‌های مختلف را مشمول قانون فیلترینگ و محتوای مجرمانه می‌دانند. ولی این زحمت بدون هزینه هم نیست، بعضی‌ها از رقم 18 میلیارد تومان هزینه برای فیلترینگ صحبت می‌کردند که این موضوع مربوط به سال 90 است و همان موقع توسط مسئولان تکذیب شد ولی چیزی که عیان است این است که فیلترینگ بی‌هزینه و حتی کم هزینه نیست!

 

|| چقدر بدهم  فیلترینگ را دور بزنم!

طبق آمار رسمی حدود 11 میلیون ایرانی عضو فیس بوک هستند، البته کلی کاربر دیگر برای ورود به سایت‌هایی غیر از فیس بوک، از وی.پی.ان استفاده می‌کنند که فعلا آن‌ها را بی‌خیال می‌شویم و فقط می‌‌خواهیم هزینه‌ای که جوانان برای رسیدن به فیس‌بوک انجام می‌دهند محاسبه کنیم. مرکز ارتباطات Annenberg وابسته به دانشگاه پنسیلوانیا هم اعلام کرده از هر ۱۰ ایرانی عضو فیس بوک ۸ نفر به کمک سرویس VPN وارد این شبکه اجتماعی می شوند. هزینه متوسط حق اشتراک ماهانه یک وی.پی.ان حدود 5 هزار تومان است. با یک ضرب ساده می‌توان فهمید جوانان ایرانی ماهانه مبلغ 44 میلیارد تومان بابت رسیدن به فیس بوک و دور زدن فیلترینگ هزینه می‌کنند. حالا حساب کنید این پول به صورت سالانه چقدر می‌شود؟ 

 

|| فیلتر بد یا خوب؟

با احتساب هزینه‌هایی که ابتدا صرف فیلتر کردن و بعد از آن دور زدن فیلتر می‌شود، به نظر می‌رسد روش موجود فقط باعث حرام شدن منابع کشور می‌شود! با توجه به دسترسی آسان به فیلتر شکن‌ها کسانی که می‌خواهند به هر دلیلی از آن استفاده کنند، به راحتی به آن دست می‌یابند و محتوای مورد نظرشان را رصد می‌کنند. به علاوه این نوع فیلترینگ سبب قانون شکنی و شکستن قبح آن و روی آوردن مردم به فیلترشکن‌ها می‌شود که مشکلات امنیتی هم برای کاربران دارد و آن‌ها را در خطر هک شدن قرار می‌دهد. به نظر من باید یک بار دیگر اعتراف کنیم، هیچ چیز به اندازه فرهنگ‌سازی نمی‌تواند کار ساز شود!

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
نمیدونم والا...هرچیز خوبی هر جایی به درد نمیخوره...میخوره؟؟؟؟
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
متوجه منظورت نشدم ان شرلی جان؟ :)منظورت از چیز خوب چیه؟
h_rastegar
h_rastegar
٩٣/٠٧/٢٦
١
٠
من که ماه اولی که فیس بوک اومد عضوش شدم. بعد دیدم اوضاع جالب نیست. از اون موقع دیگه لاگین نکردم. مگه همین جیم چشه خدایی. هرکی هم هرچی میخواد توش میگه تقریبا. با اینکه خودم اعصابم از دست این فیلترینگ داغونه به خاطر اینکه ۳ ماه بود سایت )bitbucket.org) که تمام کد هام توشه رو بسته بودن و خیلی سخت میشد بهش دسترسی داشت ولی به خاطر اینکه تو خونه ما از تلویزیون گرفته تا هرچی که فکرش رو بکنی به اینترنت وصله و تقریبا ۵ تا تبلت و پی سی و ۶ گوشی اینترنت وصله از فیلترینگ راضیم. چون باعث میشه با این حال چون کسی دنبال فیلتر شکن نیست میدونی اشتباهی هم نمیشه یک سایت ناجور باز بشه. وگرنه هر روز باید مفتخر به دیدن چند تا تصویر از اون مدلیهاش می شدیم یادمه قبلا که فیلترینگ نبود واقعا اینطوری بود یعنی نمی دونستی اگر پی سی روشن کنی باید منتظر چی باشی. خودشون تشریف میاوردن هم فاتحه سیستم رو می خوندن هم اینکه کلی ما رو از فیض بهره مند می کردند.البته اون موقع سیستم عامل ها هم آسیب پذیر تر بودن
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
ینی فیلترینگ خوبه...اما نه اینجوری:|
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/٢٤
٤
٠
اقایان وزیری که میگن vpn بده خودشون که در فیس بوک هستند اجی مجی میکنند؟؟
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
هنوز تحقیقات در این مورد به نتیجه نرسیده :)نمیدونم چیکار میکنن!شما می دونید ؟ :)
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
خواهر گرام والا بــــــــنده که نه پدر بزرگ اینجانب هم نمتونه بفهمه الا چون دوسوته کلتو میکنن زیر گل های داخل آب بــــــــــــــــــــــــــــــــــــله اینطوریاس
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
سلام: آگاهی دادن بهتر از.......متشکرم
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
سلام ممنون از نظرتون. واقعا نمیدونم چرا ما عادت کردیم قبل از فرهنگ سازی و اگاه ساختن از تکنولوژی استفاده کنیم !
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
سلام: بله متأسفانه همینطوراست.ممنون
f_baharnarenj
f_baharnarenj
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
سلام دوست جونم گزارش خوبی بود ,ممنونم .به نظر من وقتی که ملت نیاز دارن به این مورد ومیخوان یه جورایی ممانعت هم باشه البته از سمت مسؤلین پس حداقل به کافی نت هایی که معتبرن حق استفاده اش رو به صورت عیان بدهن .اینطوری نظارت هم دارن .به هر حال ملت ایرانی که برای دستیابی به چیزی که میخواد راهش و پیدا می کنه . موفق باشی یاعلی :)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
فیلترینگ باید باشه ولی وقتی از حد تعادل خارج میشه دیگه خیلی ازار دهنده میشه.ممنون از نظر خوبت دوست جانم :) علی یارت...
maede
maede
٩٣/٠٧/٢٥
٤
٠
فیلتر اصلن راه حل مناسبی نیست اما دو جا کاربرد داره،یکی واسه سایتهایی که مشکل ویروس و اینا دارن و صرفن به خاطر محتواش نیست،یکی واسه کاربرای کم سن و سالی که از اینترنت استفاده میکنن،چون شاید هم بلد نباشن هم پیگیر فیلترشکن نشن.متاسفانه این روزا هرکسی گوشی،لپ تاپ و اینا میخره قبل از هر کاری فیلترشکن نصب میکنه!
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
فیلتر در کل بد نیست.اگر به جا و درست استفاده بشه.ولی متاسفانه فیلترها بی رویه است و باعث میشه که مردم به راه های خلاف قانون رو بیارن و این اصلا خوب نیست که مردم رو قانون گریز بار بیاریم! :)
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
بحث فیلترینگ، بحث جدیدی نیست و میشه گفت تمام کشورها توی یک چارچوب خاص از اینترنت استفاده می کنن. اما این موضوع ب نظرم توی ایران کمی افراطی دنبال میشه و همون طور ک خودت اشاره کردی در حالی این اتفاق میوفته که خلق الله به راحتی فیلتر رو دور می زنن!!! :| توی بحث استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی بی برنامه و آشفته عمل می کنیم. / رقمی ک گفتی رقم بالایی و من دیگه صوبتی ندارم! :| / سپاس! موفقیات :))))))
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
مشکل از همون افراطه ! واقعا افراط کردن باعث شده که از راه های غیر قانونی بیشتر استفاده بشه و این خیلی بده که ما قانون رو دور بزنیم . کاش کمی بیشتر فکر میکردن مسیولین و منطقی تر ...
amin20
amin20
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
من که از فیلیتر شکن استفاده نمیکنم چون فیبوک برام بازه !
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
هووووک چووطوری؟؟
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
راست میگن چه طوری ؟ :) منتظر شنیدن راهکارهای شما هستیم خخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
راست میگن چه طوری ؟ :) منتظر شنیدن راهکارهای شما هستیم خخ
amin20
amin20
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
به راحتی !! خخخخخ ولی خیلی از دوستام هم همینطوری اند در یکسری از ساعات !!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
منم که اینجا نباید صوبت کنم ;)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
چرا نباید صوبت کنی شوما ؟؟ :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٥
١
١
ممنون آسمانه جانم:) خعلی خوب بود...تیتر هم عالی بود...واقعا هیچ چیز به اندازه فرهنگ‌سازی نمی‌تواند کار ساز شود!!!! این هزینه ها هم واقعا عجیب بود!!!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
عالی بود. همه چیز به فرهنگ مصرف کننده بستگی داره و این فرهنگ فقط و فقط از درون خانواده بوجود میاد.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠