این اسم‌های دوست نداشتنی!
نگاهی به اسم‌های عجیبی که این روزها در اطراف‌مان می‌شنویم

این اسم‌های دوست نداشتنی!

نویسنده : f_tasnim

فاطمه قاسمی - سحر نیکو عقیده

موضوع از وقتی ذهنم را مشغول کرد که دوست تازه متاهل از اسمی که خود و همسرش تصمیم داشتند روی کودک آینده‌شان بگذارند، صحبت کرد. درست بعد از شنیدن اسم «پروچیسکا» بود که ناخودآگاه از او پرسیدیم: خب بالاخره دختره یا پسر؟ وقتی هم پررنگ‌تر شد که سازمان ثبت احوال اطلاعیه‌ای مبنی  بر ممنوعیت انتخاب اسامی مثل«آفت، عذاب، نوشابه، گشنه، پرتقال، حیاط، پیرزن، قابلمه، پشه، گلابی، بستنی، میر خدا، میرزا، میش، یهودی و... اعلام کرد و خواست که صاحبان این اسامی هرچه زودتر بروند و اسم‌شان را عوض کنند. باورش سخت بود اما واقعیت این بود که کسانی هستند که حاضر شده‌اند کودک دلبندشان را «آفت» و «فتنه» صدا کنند. این بود که تصمیم گرفتیم با نسل جوان امروز درباره اسامی مورد علاقه برای فرزند عزیزشان صحبت کنیم و نظرشان را جویا شویم.

 

|| سلیقه، مذهب و دیگر دلایل

فاطمه و سمانه هر دو دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی هستند. سمانه مجرد است و فاطمه متاهل اما هنوز حس مادر بودن را تجربه نکرده است.

فاطمه در همان ابتدای گفت‌وگو ویژگی‌های یک نام خوب را در با مسمی بودن، تناسب داشتن با نام فرزندان دیگر و خاص بودن آن می‌داند. بر روی مورد آخری تاکید زیادی دارد و می‌گوید: اسم های عربی زیبا هستند، اما خیلی همگانی شده‌اند و خاص نیستند.

سمانه از ویژگی‌ها حرفی نمی‌زند و همه چیز را فقط در سلیقه افراد و مسائل شخصی می‌داند. می‌گویم به نظرتان انتخاب کردن نام، فقط به تناسب سلیقه یا خاص بودن آن حتی به قیمت این‌که آن‌قدر نا آشنا باشد که پس فردا فرزند شما مورد تمسخر دیگران قرار بگیرد درست است؟

سمانه حق به جانب می‌گوید: اتفاقا به نظر من این تمایز منحصر به فرد و زیباست! به علاوه من برای بچه‌ام توضیح می‌دهم که دلیل این انتخاب چه بوده یا مثلا این‌که این اسم هویتش را نشان می‌دهد یا خیلی از دلایل دیگر که او با دانستن آن‌ها نه تنها از داشتن اسمش خجالت نمی‌کشد بلکه به آن افتخار هم می‌کند.

فاطمه در ادامه حرف سمانه از تجربه شخصی خودش می‌گوید: وقتی خیلی کوچک بودم و درک درستی از نامم نداشتم، از این‌که هم نام خودم زیاد می‌دیدم، ناراحت بودم اما کم‌کم با توضیح‌های مادرم و دانستن معنی اسم و شخصیت حضرت فاطمه(س) نظرم کاملا در مورد نامم تغییر کرد.

سمانه که با لبخند به حرف‌های فاطمه گوش می‌داد از تجربه مشابه یا شاید متفاوتش می‌گوید. از این‌که در مدرسه هیچ دوست و همکلاسیِ هم نام خود نداشته و از این بابت ناراحت بوده اما با دانستن معنی اسمش عاشق آن شده است!

نظرشان را راجع به پدر و مادری که برای فرزندشان اسم‌هایی مثل تنباکو، قاشق یا پشه می‌گذارند می‌پرسم.

فاطمه متعجب می‌خندد و بعد می‌گوید: ابدا انتخاب اینجور به اصطلاح اسم‌ها را درست نمی‌دانم و مطمئنم که هر کسی این اسم‌ها را برای فرزندش انتخاب کند، سالم نیست!

سمانه هم مصرانه می‌گوید: درست است که کار آن‌ها را تایید نمی‌کنم اما به انتخاب‌شان احترام می‌گذارم. تمام حرف من این است که برای سلیقه دیگران دلیل نتراشیم. همین!

بعد از یک بحث طولانی سوال آخرم را این‌گونه بیان می‌کنم. به نظرتان کدام اقشار جامعه این دست اسم‌های نا آشنا را می‌پسندند؟

فاطمه معتقد است آدم‌های مذهبی اسم‌های مذهبی تر و معمول‌تر را می‌پسندند و افراد تحصیل کرده و امروزی‌تر اسم‌های ناآشنا. اما سمانه به شدت با این نظر مخالفت می‌کند و می‌گوید: به مذهبی بودن و نبودن ربطی ندارد. من خودم تقریبا یک آدم مذهبی هستم اما اسم‌های ملی و امروزی‌تر را بیشتر دوست دارم. به نظر من در کل نسل جدید اینجور اسم‌ها را بیشتر می‌پسندند.

 

|| آفت هستم، یک با کلاس 

با حرف‌های آخر فاطمه و سمانه بدجور فکرم مشغول می‌شود. این‌که آیا قشر تحصیل کرده و با سواد جامعه تمایل بیشتری به این اسامی جورواجور و ناآشنا دارند، برایم سوال شده بود. تصمیم می‌گیرم با یکی از همین افراد تحصیل کرده صحبت کوتاهی داشته باشم و نظر او را نیز جویا شوم.

دکتر علیرضا حیدری استاد دانشگاه بعد از شنیدن سوال‌های مختلفم، لبخند می‌زنند و با کمال میل شروع به صحبت می‌کنند

می‌پرسم آقای دکتر، به نظر شما دلیل اصلی این نوع انتخاب‌ها چه چیز است؟ 

دلایل گوناگون دارد. عده‌ای می‌گویند با انتخاب این اسامی می‌خواهیم فرهنگی خاص را زنده کنیم. در مورد این افراد باید این گونه پاسخ داد که احیا کردن فرهنگ به صورت‌های دیگر هم امکان پذیر و البته موثرتر هم است. این‌که ما بخواهیم با یک اسم که تا به حال شنیده نشده و حتی ظاهر مناسب و متعارفی هم ندارد، به فرهنگ فشاری وارد کنیم کار نامعقول و البته بی‌فایده‌ای است. اما ممکن است این اسمی که انتخاب می‌شود اسمی از فرهنگ دلخواه ما با ظاهری خوشایند و معمول بین مردم، هرچند کم و نایاب باشد. (دکتر اسم «کیان» را نام می‌برد و آن را از اسامی زیبا و شکیل ایرانی می‌داند.)

از نام‌های مورد نظر خودشان برای انتخاب اسم سوال می‌کنم. می‌گویند در واقع این توصیه دین درباره اسم نیکو بر روی فرزندان، حتما دلایل خاص خودش را دارد. یکی از آن‌ها همین مدد گرفتن از صاحب این اسامی است. کسی که به خاطر علاقه به یک قهرمان ملی نام آن را بر روی فرزند خودش می‌گذارد، حتما دلش می‌خواهد فرزندش صاحب تمام فضائل صاحب این اسم باشد. و خب من چون جامع‌ترین مردمان را ائمه می‌دانم، گرچه با اسامی ایرانی و حتی غیرایرانی اما زیبا مخالفتی ندارم، ترجیح می‌دهم اسامی ائمه را روی فرزندم بگذارم. 

می‌گویم دلتان نمی‌خواهد نام فرزندتان خاص وتک باشد و به اصطلاح منحصر به فرد باشد؟ با خنده توضیح می‌دهد که کلا این خاص بودن به اسم محدود نمی‌شود و لباس خاص و تحصیلات خاص و چهره خاص شده است آفت دنیای امروز ما.

 

|| یک انتخاب مهم

شاید از فکر کردنِ زیاد باشد یا برعکس، از بی‌فکری و بی‌مبالاتیِ زیاد. شاید یکجور حس ناسیولانیستی یا مثلا سادیسمی یا حتی مازوخیسمی باشد، یا یک جور سلیقه به شدت نامتعارف یا خاص. منشا انتخاب اسم‌های عجیب و غریبی که این روزها در اطرافمان می‌شنویم می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما قطعا انتخاب نامی که تا آخر عمر همراه و همپای یک آدم می‌ماند و بر زندگی و موقعیتش تاثیر می‌گذارد هم باید چهارچوب مشخصی داشته باشد. چهارچوبی که در دین‌مان هم بر آن تاکید زیادی شده است. چهارچوبی که حضرت محمد(ص) از آن این‌گونه سخن می‌گویند: «نخستین چیزی که هر یک از شما به فرزندش پیشکش می‌کند، نام نیکو است. بنابراین هر کدام از شما نامی نیکو بر فرزند خویش نهد.»

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٧/٢٣
٠
٠
ممنون از گزارش خوبتون:))))
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
:)
دختر خاص
دختر خاص
٩٣/٠٧/٢٣
٠
٠
دوست جان فک میکنم مازوخیسم هیچ ربطی به این موضوع نداره اخه یه جورایی غیر ممکنه! ممنون از گزارشت جالب بود! اگه بشه ک یه گزارشی هم از ما بگیری×خخخخ
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
مازوخیسم ینی خودآزاری! کسی که یه همچین اسمی برا بچه ش میذاره زیر ِ نگاه ِ دیگران و حرفای بقیه له میشه! مجبوره مگه؟ / :دی چشم چشم
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٧/٢٣
٠
٠
یکی رو میشناسم اسمش کنیزه.......واقعا ننه و بابای این بچه از اول چی تو فکرشون بود؟؟؟باور کنین ستیلا از این بهتره!
خاصـ
خاصـ
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
نــــــــــــــــــــــــــــــع؟؟؟! من افتابه شنیده بودم!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
این خانومی که اسمش کنیز هم هست رو منم میشناسم:دی نمیدونم شاید مامان باباش دلشون میخواسته کاری باربیاد:دی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
یا خدا :|
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
یه سوال داشتم از بین دو اسم "احمد" و "احد" شما کدومو میپسندید و به نظرتون قشنگتر و بهتره؟
هاچم من
هاچم من
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
هردوتاش قشنگه ولی اگه یکی قرار باشه احد
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
احد
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
احمد:)
فاطيما
فاطيما
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
يه روستايي تو گيلان هست كه اهالي روستا هر كي بچه مياره نباس اسم تكراري بذاره...مورد داشتيم دوتا خواهر بودن اسماشون قوري و سماور بوده :)
خاصـ
خاصـ
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
نـــع؟؟؟؟! شووووخی؟؟؟!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
O-oخب بعد ازین رسم میخان ب کجا برسن؟:|
faride
faride
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
افراد تحصیل کرده و امروزی‌تر اسم‌های ناآشنا! @_________@
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
متاسفانه باید بگم...بله!
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٧/٢٤
٣
٠
اقا من تصمیمم عوض شد اسم بچه مو میذارم لواشک...کی موافقه؟؟؟دسش بالا....
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
بیا برات لایک هم زدن خخخ لواشک اسم بچه خودمه برو یکی دیگه انتخاب کن :دی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
منم میخواستم بذارم لواشک:|.....خب عب نداره...میذارم ترشک :دی
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
یک معلم فزیک داشتیم ترم یک دانشگاه میگفت وقتی بچش به دنیا امده به عشق "گئورگ زیمون اُهم" اسم بچش رو میخواسته بذاره «اُهم» بعد سازمان ثبت احوال قبول نکرده! :خخخخخ همچین استادایی داریم ما :دیییییی
هاچم من
هاچم من
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
(خخخ)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
اُهم جان ِ بابا:| مربا بده بابا:| :|
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
خخخخخخخخخخخخ ینی این دیگه اخرش بوداااااا.....خدا رو شکر می کنم که اون بچه ابروش حفظ شده و نجات پیدا کرده !
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
سلام: درباره اسمهای خاص چندوقت قبل در روزنامه مطلبی را خواندم واقعا بعضی اسمها زشت بودند به معنای واقعی کلمه.متشکرم
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
چند وقت پیش من هم یک سری اسامی رو خوندم در ثبت احوال که قابل بلند صدا کردن هم نبودند، چه برسه به اسم بچه! خواهش میکنم:)
maede
maede
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
فکر کن اسم یکی گلابی باشه!!!!!! :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))) واقعن چطور حاضر میشن اسمای مسخره رو بچه هاشون بذارن!؟ :| اسمای اصیل ایرانی هم قشنگ و با معنی هستن :)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
زانکو هم اسم اصیل ایرانیه ها! یه اسم کردیه، منتها جا نیفتاده و عجیب غریبه! خب آدم بره ازونایی بذاره که معمولی تر و جاافتاده تر هستن چه اشکالی داره:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
این اسم های اصیلی که شاید معنی قشنگی داشته باشند اما جا نیفتادن و خوش آهنگ نیستن به نظر من جالب نیست!
maede
maede
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
از نظر من زانکو زیادم بد نیس!بعدشم آره به قول تو میشه اونایی رو که هم از لحاظ معنی قشنگن،هم از لحاظ آهنگ انتخاب کرد.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
آره بابا این اسمای ترکیبی هم جدید اومده بد چیزیه... مورد داشتیم اسم بچشونو گذاشته بودن دانوش.... ترکیب داریوش و نوشین (0_0) من که نفهمیدم به نظر شما بچه دختر بوده یا پسر؟؟؟ موقع ثبت نام بیمه سلامت هم از این موردا کم نداشتیم...من خودم شخصا نه میتونستم اسمارو بخونم ونه تشخیص بدم پسرن یا دختر... مشکلی با اسمای امروزی ندارم ها ولی مردم باید یه اسمی بذارن رو بچه هاشون که به غیر خودشون بقیه هم بتونن صداشون کنن دیگه....
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
دانوش:| خدایا به خودت پناه میبرم:|
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠