Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - لحظه وداع نزدیک است؟! www.jeem.ir
لحظه وداع نزدیک است؟!
پس از وی چت؛ نوبت به وایبر و واتس آپ رسید

لحظه وداع نزدیک است؟!

نویسنده : مریم شیعه زاده

پس از فیلتر شدن وی چت، این بار نوبت به کوچ پاییزی اهالی واتس آپ و وایبر رسیده است. کوچی که هنوز قطعی نشده اما قطعا موجب به وجود آمدن تغییراتی خواهد شد. این‌که چه شد، چطور به این‌جا رسید و راه حل چیست، بحثی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. 

 

|| سرآغاز این داستان ... 

فروردین ماه سال جاری بود که برای نخستین بار زمزمه‌های فیلتر  شدن شبکه اجتماعی وایبر به گوش رسید. زمزمه‌هایی که در آن برهه زمانی در حد حرف باقی ماند. این موضوع ادامه داشت تا این‌که در آخرین روزهای تابستان داستان فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی قوت گرفت، تا آن‌جا که حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای (سخنگو و معاون اول قوه قضاییه) با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات خواستار بسترسازی برای فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی نظیر وآتس اپ، وایبر ظرف یک ماه آینده شد و اعلام کرد «در غیر این صورت قوه قضائیه نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.» هرچند چنین اقدامی در حوزه اختیارات قوه قضایه نیست، اما سرآغاز حرف‌ها و حدیث‌ها پیرامون فیلتر شبکه‌های اجتماعی وایبر و واتس آپ همین جا بود. 

 

|| تنها یک راه باقی است! 

از طرح «فیلترینگ هوشمند» می‌توان به عنوان تنها راهی نام برد که دولت مردان پیش پای وزارت ارتباطات گذاشته‌اند تا به این وسیله از فیلتر شبکه‌های اجتماعی جلوگیری شود. این طرح توسط مرکز ملی فضای مجازی و با همراهی دانشگاه‌ها ارائه شد و این روزها در حال طی کردن مراحل آزمایشی است. مراحلی که در دانشگاه شهید بهشتی و سازمان تبلیغات اسلامی و به طور هم‌زمان در خارج از کشور طی می‌شود. به واسطه فیلترینگ هوشمند محتوای شبکه‌های اجتماعی به سرعت پالایش می‌شوند و کاربر این امکان را دارد که به محتوایی مفید دست پیدا کند. بد نیست این نکته را هم بدانید که پالایش‌های جزئی تنها در صفحاتی که محتوای نامناسب دارند اعمال می‌شود. 

 

|| نباید خشک و تر با هم بسوزند

محمد 27 سال دارد، دانشجوست و از مخالفان فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی است. می گوید نباید همیشه خشک و تر با هم بسوزند و ادامه می‌دهد «اگر عده‌ای از این نرم افزارها استفاده نادرست می‌کنند، دلیل بر این نیست که همه اعضای جامعه از آن‌ها استفاده نا به جا داشته باشند.» از او می‌پرسم فکر می‌کند علت اصلی فیلتر آن‌ها چیست که می‌گوید: «ابراز جاسوسی است که اگر این طور باشد برای سران مملکت تهدید است نه برای مردم عادی! به نظر من علت اصلی این اقدام ضرری ست که در این مدت همراه اول و ایرانسل متحمل شده‌اند.»

 

|| فیلتر دردی را دوا نمی‌کند

«بی فایده است! به فرض این‌که فیلتر واتس آپ و وایبر انجام شد؛ قطعا مردم به سراغ نرم افزارهای دیگر می‌روند. همان‌طور که فیلتر وی چت تاثیری نداشت، این اقدام هم بی فایده ست.» مریم دانشجوی 22 ساله ادامه می‌دهد: «اگر واقعا این کار برای مردم است و می‌خواهند به آن‌ها گزندی نرسد، صراحتا اعلام کنند که به این دلایل می‌خواهیم فیلترشان کنیم! نه این‌که بگویند محتوای غیر اخلاقی دارند و کارشان را انجام دهند. زمانی با راه اندازی وبلاگ‌ها نیز مخالفت می‌کردند اما پس از مدتی فهمیدند به آن بدی‌ها هم نیست! فیلتر کردن و کنار گذاشتن این نرم افزارها و شبکه‌ها دردی را دوا نمی‌کند. باید به فکر بومی سازی باشند نه مقابله.»

 

|| به جز فیلتر راهی نداریم

می‌گوید آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی را به چشم خود دیده است و اغلب هم کلاسی‌هایش نمی‌دانند چطور باید از آن‌ها استفاده صحیح کنند. فاطمه 17 سال دارد، دبیرستانی است و خودش را برای کنکور آماده می‌کند و در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «وقتی فرهنگ استفاده بین جوانان و نوجوانان جا نیفتاده است، فیلتر تنها راه چاره است. هرچند من هم با این اتفاق مخالف‌ام اما اطرافیان من به وسیله این نرم افزارها دچار مشکلات زیادی شده‌اند. باید پیشگیری می‌کردند و حالا که این اتفاق نیفتاده است، چاره‌ای جز فیلتر کردن نمی‌ماند. عضویت در بعضی گروه‌ها بدون تایید کاربر از نقاط ضعف این نرم افزارهاست و متاسفانه گاهی دوستی‌ها بواسطه همین‌ها شکل می‌گیرد.» 

 

 

کارشناس ارشد ارتباطات: از هر 6 نفر، 1 نفر عضو فیس بوک است 

«ابراز نگرانی» و «فیلتر» راه چاره نیست! 

«جعفر شاهرخی» کارشناس ارشد ارتباطات اجتماعی و استاد دانشگاه است. وی اعتقاد دارد این روزها اینترنت و شبکه‌های اجتماعی عضوی از زندگی روزمره مردم و سبد نیازهای‌شان هستند و امکان حذف آن‌ها وجود ندارد. 

+ شبکه‌های اجتماعی تهدید محسوب می‌شوند یا فرصت؟ 

شبکه‌های اجتماعی یا تولید شخص هستند یا تولید سازمان. شبکه‌هایی که می‌خواهند پدیده جهانی شدن را تسریع بخشند. به هم زننده نظم معمول هستند و به همین سبب چالش‌هایی را به دنبال دارند. البته این موضوع مختص شبکه‌های اجتماعی نیست و تمام تکنولوژی‌های جدید متاسفانه در کشور ما چالش بر انگیزند. درست مثل اتومبیل‌های سواری و قوانین راهنمایی و رانندگی با گذشت ده‌ها سال.  

+ حذف این شبکه‌ها از زندگی روزمره مردم امکان پذیر است؟ 

حقیقتا توانایی حذف شبکه‌های اجتماعی این روزها از سبد نیازهای مردم امکان پذیر نیست. امروزه آن‌ها عضوی از جامعه ما هستند. روزگاری بدون موبایل و اینترنت می‌شد زندگی کرد اما این روزها نمی‌شود. چون مردم خود را وابسته به آن‌ها می‌دانند. شبکه‌های اجتماعی هر چند چالش ایجاد کنند اما به هرحال عضوی از زندگی مردم‌اند.

+ ایجاد محدودیت چطور؟  

ایجاد محدودیت درست مانند این است که به وسیله یک سد جلوی یک سیلاب را بگیریم. با این کار شما ظاهری آرام در زندگی اجتماعی خواهید داشت اما زمانی که سد از بین برود به مراتب می‌تواند ویران کننده‌تر از سیلاب اولیه باشد.

+ شبکه‌های اجتماعی چه چالش‌هایی را ایجاد کرده‌اند؟  

نگرانی از برهم زنندگی نظم در زندگی نگرانی به جایی ست. این شبکه‌ها می‌تواند منجر به بی‌هویتی شود. تکنولوژی خواه یا ناخواه می‌آید و اگر همراه با آن آگاهی و رشد فرهنگی نباشد، واپسگرایی یا بحران هویت ملی پیش می‌آید و می‌تواند پیامد‌های منفی زیادی داشته باشد.  

+ آماری از استفاده صحیح یا غلط مردم از اینترنت وجود دارد؟  

مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش آماری را در خرداد ماه سال جاری اعلام کرد که بد نیست بدانید. 5/67 درصد جوانان ایرانی کاربر اینترنت هستند و از این تعداد 19 درصد برای چت و 15 درصد برای شبکه‌های اجتماعی از اینترنت استفاده می‌کنند. 39 درصد به دنبال فرار از تنهایی هستند و 10 درصد برای تحقیق و پژوهش از آن استفاده می‌کنند. طبق این آمار کمتر از 5 درصد جوانان برای ورود به شبکه‌های غیراخلاقی به سراغ آن می‌روند.

+ این آمار را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

 این آمار حقیقتا آمار خوبی است. نسبت به سال‌های قبل نشان می‌دهد که اینترنت جایگاه حقیقی خود را در جامعه پیدا کرده است. 

+ چند درصد از جوانان از فیلتر شکن استفاده می‌کنند؟ 

حدود 70 درصد! این یعنی با ایجاد محدودیت هم نمی‌توانند کار به جایی برند. جامعه ما تنها نیازمند آگاهی و رشد فرهنگی است و این درحالی است که مسئولین فقط ابراز نگرانی می‌کنند! از هر 6 نفر یک نفر جز فیس بوک است. مردم وارد شبکه‌ها شدند و تنها کاری که ما باید انجام دهند آگاهی است که همان را هم دریغ می‌کنیم. همه ما خود را متولیان فرهنگ سازی می‌دانیم اما فقط ابراز نگرانی می‌کنیم! 

+ این آگاه سازی چطور باید صورت گیرد؟ 

چندین سال قبل باید چنین روزهایی پیش‌بینی می‌شد و قبل از ورود این شبکه‌ها و فراگیر شدن‌شان آگاهی‌های لازم به مردم داده می‌شد، اما چرا این کار صورت نگرفت؟ مسئولان باید بدانند اگر ایرادی هم به این شبکه‌ها وارد است، مقصر خودشان هستند. 

 

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
همتا
همتا
٩٣/٠٧/١٧
١
١
خدایا یعنی میشه فیلتر شن من یه کم بخندم ؟؟؟؟=)) خخخخ
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٧
٢
٠
قابل! ب جای این نظرات سخیف دَس خاهرتو بگیر؛ ببرش یه گوشه، یه کم ارشادش کن :|
همتا
همتا
٩٣/٠٧/١٨
١
١
ما خانوادگی خودمون گشت ارشادیم نیازی به ارشاد نداریم :دیییی
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/١٧
٠
٢
و البته لاین هم در دستور کارشون قرار داره!:))
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٧
٢
٠
و البته لاین نیست! تانگو هست! :)
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/١٨
٠
٢
خير خانوم لاين هم در ليست فيلتري ها قرار داره. به به سايت وزارت ارتباطات همه چي اونجا نوشته شده هستش:)
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٨
٢
٠
http://www.mehrnews.com/detail/News/2238809 و مربوط میشه ب سال گذشته!!!!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/١٧
١
٠
اگر فیلتر کنن ضمن اینکه ممکنه خیلی حرص بخورم اما رسما ازشون تشکر میکنم... رسما خیلی از وقت تلف کنی هامو کم میکنن!
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٧
١
٠
افراط و تفریط رابطه مستقیم داره با خود فرد؛ نه یک تکنولوژی :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/١٧
٠
٠
ای امان... ما نه به راه اندازی این نرم افزارا میرسیم نه به فیلتر کردنشون و نه در نهایت به حذفشون... از دنیا عقبم ها...
سید علی
سید علی
٩٣/٠٧/١٧
٠
٠
یعنی تو تکنولوژی در حد بننننز عقب مونده ایم به معنی حقیقی کلمه...
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٧/١٧
٠
٠
الان دبیر کلاس زیست ما برای کلاسمون یه گروه درست کرده تو وایبر و هر چند روز یک بار سوالی چیزی میفرسته و ماها همه فقط جوابامونو میفرستیم و اگه سوالی داشته باشیم ازش میپرسیم. همیشه استفاده های الکی نیست که ... الان این یه استفاده مفیده :)
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٧
٠
٠
استفاده صحیح تان مستدام :)
سید علی
سید علی
٩٣/٠٧/١٧
١
٠
میخواین بگم ورزش 3 هم فیلتر کنن که اخبار ورزشی بیننده داشته باشه؟؟!!!
سید علی
سید علی
٩٣/٠٧/١٧
١
٠
یکی نیست بگه بابا ما همینجوری از بیرون تحریمیم،چرا از داخل تحریم میکنید؟؟
saiideh70
saiideh70
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
کلا خصلت ما ایرانی هاست تو یه چیزی افراط و تفریط میکنیم البته اینم بگم حالا وایبر نشد چن روز دیگه یه چیز دیگه میاد تا کی میشه جلوشو گرفت !؟
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
بله حذف این شبکه ها امکان پذیر نیست
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
شنیدم تانگو هم قراره فیلتر بشه :) دیگه شورشو در آوردن ...
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
من فقط ی لاین دارم که اونم هر چندماه یکبار برای خالی نبودن عریضه میرم ی نگاهی میندازم و میام بیرون :| از دنیا عقبم بدجور :|
همتا
همتا
٩٣/٠٧/١٨
١
٢
من هیشکودومو ندارم :/ چیزیو از دست نمی دی :)))
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٧/١٨
١
٠
اینستا هم دارم راستی :دی ولی اونم حکم همون لاین رو داره برام:/ اینکه چیزی رو از دست نمیدیم درسته همتا:)...ولی نمدونم شاید یه سری چیزا رو هم نتونیم به دست بیاریم...بالاخره هرچیزی کارکردهای منفی و مثبت خودشو داره
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
حداقل مزیت این شبکه ها کم شدن هزینه هاست! :) ب نظر من کاربردی تر از این حرف ها هستن ....
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
میشه لاینم فیلتر کنن؟؟:|...کلا هیچی دیگ...خوشم نمیآد از این نرم افزارآ..|:
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
نوه -_-
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
خب اصن لاین یه نفرو فقد فیلتر کنن..:|..نمیشه؟؟؟|||:
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
نوه -_-
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
شیعه ^ـــ^ خخخ
ghazale
ghazale
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
والا فیس بوکم فیلتره ! همه هم میریم (-_-)
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
از هر 6 نفر؛ یک نفر! :)
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
من که نزدیک یکسااله نرفتم ^ـــ^
رادمهر
رادمهر
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
من چیزی ندارم بگم فقط فیلتر فیسبوکو لطف کنن بردارن سنگین ترن!الان همه دور همی تو فیسبوک ولیم!
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
به نام خدا ... وایبر خونوک است .. تمام :دی
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
همــــــــــتا! میگم ببر ارشادش کن اینوووووووووو :|
amin20
amin20
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
من موبایل ندارم خخخخخخخخخخخخخخ
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٧/١٩
٠
٠
برای من یکی که کاربردی نداره! البته بعضی وقتا بدرد میخوره ولی خب بود و نبودش خیلی فرقی نمیکنه! به نظرم به جز فیلتر فقط باید فرهنگ سازی بشه که اونم با توجه به ید طولای فرهنگ سازی که ما داریم بخاری ازش بلند نمیشه :/
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
من اگه می دونسم توی جیم این همه طرفدار دارن این شبکه ها عمرا گزارش میدادم! :|
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
ما که زیاد از این دو استفاده نمی کردیم :) توجه کردین تو جمع های رسمی چقد حالت گرفته میشه وقتی صدای لاینت در میاد؟؟ خخ
admincheh
admincheh
٩٣/٠٧/٢٢
٠
٠
همیشه محدودیت از چیزی طمع اون چیز رو به وجود میاره ؛علاوه برهزینه و نیرویی که صرف فیلتر میشه!