مشکل حجاب با جبر حل نمی‌شود

مشکل حجاب با جبر حل نمی‌شود

نویسنده : sjalal

«من اگه یه دختر بد حجاب تو دانشگاه ببینم، سریع کارت دانشجویی‌اش رو می‌گیرم، می‌فرستمش کمیته انضباطی و حراست، اون وقت آدم می‌شه، دیگه موهاش رو نمی‌ده بیرون»

این جمله استاد درس اندیشه اسلامی بود. نظیر این جملات را زیاد شنیدم ولی همیشه برای من این سوال پیش آمده که آیا این نوع برخوردها و رفتارها موثر بوده؟ باعث افزایش حجاب در جامعه شده؟ فرضا که در محیط‌هایی نظیر دانشگاه موثر واقع شود، آیا در بیرون از این محیط هم همین گونه است؟

به شخصه افرادی را دیدم که وضع ظاهری‌شان در داخل و خارج دانشگاه کاملا متفاوت است، چرا که خارج از دانشگاه انتظامات یا حراستی نیست که بخواهد آن‌ها را وادار به پوشش کند. همین شرایط را در کل جامعه می‌توان دید، راه حل‌های فراوانی ارائه شده نظیر: گشت حجاب، جریمه نقدی، پوستر و ... ولی به نظر نمی‌رسد این‌ها راه حل‌های مناسبی باشند.

عده‌ای هم تعریف جدیدی از حجاب (پوشش تمام بدن به جز مو) ارائه داده‌اند و لغو اجباری بودن آن را راه حل مناسبی می‌دانند، استدلال این عده ذکر مثال‌هایی از سایر کشورهای مسلمان و سواحل‌شان است. فارغ از این اختلاف نظرها باید در نظر داشت که اعمال جبر در این نوع موارد هرگز نتیجه بخش نبوده است. ابتدا بایستی ریشه معضل را شناخت و پس از آن به فکر راه حل منطقی و مناسب بود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h_looshi
h_looshi
٩٣/٠٧/٢٣
١
١
من موافقم خب حالا چیکار کنیم؟
h_rastegar
h_rastegar
٩٣/٠٧/٢٦
٠
٠
من با جبر موافقم ولی نه به عنوان اولین راه حل. به هر حال یک قانون اجتماعی باید پشتوانه انضباطی هم داشته باشه. متاسفانه تو کشور ما به عنوان اولین راه حل استفاده میشه.
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٧/٢٣
١
١
به نظرم مشکل حجاب فقط به دست وزارت اموزش و پرورش قابل حله اونم با طرح و برنامه از همون مقطع دبستان برای دانش اموزها.در مورد دانشگاه هم به نظرم جبر تا یه حدی و اونم با زبان نرم و دوستانه بد نیست چون لااقل محیط دانشگاه فضاش به علم اموزی نزدیک تر میشه و دانشجوها دنبال مسایل حاشیه ای نمیرن
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٧/٢٣
٥
١
سلام ... در جواب استاد كه گفته «من اگه یه دختر بد حجاب تو دانشگاه ببینم، سریع کارت دانشجویی‌اش رو می‌گیرم، می‌فرستمش کمیته انضباطی و حراست، اون وقت آدم می‌شه، دیگه موهاش رو نمی‌ده بیرون» بايد گفت : ما هم در دانشگاهي كه دايش‌ها استاد هستند درس نميخوانيم.
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٧/٢٣
٣
١
باید از صفر فرهنگ سازی بشه....خیلی ها به خاطر عدم اگاهی هس
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/٠٧/٢٣
١
٠
عدم آگاهی و لجبازی های کودکانه با محیط. وگرنه کسیکه عمیقا به یک باوری رسیده باشه(خواه باور حجاب، خواه عدم حجاب طبق تعاریف ما ایرانی ها) به راحتی تغییر وضعیت نمیده. اینها اغلب جماعتی هستند که مثلا اگر شوهرشون ازشون بخواد چادری میشن! یا بر عکسش! و این اصلا جالب نیست. باید خانواده ها دقیقا توضیح بدن و فرهنگ سازی کنن. وقتیکه به 19 سالگی و دانشگاه میرسن فایده ای نداره فشار و تهدید. غده رو باید برداشت، مسکن راه درمان نیست.
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
بعله توضیح کامل وجامع...ولی این رو هم باید در نظر داشت که گاهی افراد بدحجابی که دارن..به دلیل عدم اگاهی کافی هس..کسی که تو یک خانواده بد حجاب بزرگ شده..و این اگاهی رو نتونسته از خانوادش دریافت کنه....ولی میبینی بعضی افرارد می دونن ولی نمیخوان....یک مثل جالب هس که میگه..کسی که خوابیده رو میتونی بیدار کنی ولی کسی که خودشو به خواب زده رو نه...
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/٢٣
٢
١
خب بعد ریشه ی این معضل رو چه کس یا نهادی قراره بشناسه؟
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
ببین سوال سخت نپرس دیگه...
velayate_eshgh
velayate_eshgh
٩٣/٠٧/٢٣
١
٥
سلام بذارید در خصوص گشت بد حجابی مواردی رو بگم که شاید نظرتون عوض شه چون اطلاعات خوبی در این خصوص دارم گشت حجاب به دستور مقام قضایی یک شهرستان،شهر یا بخش به مامورین نیروی انتظامی اعلام میشه که مجبور به انجامشن پس در خصوص اینکه ما فک میکنیم مامورین دلشون میخاد که این امور رو انجام بدن خیر غلطه دوما در خصوص هدف از گشت بد حجابی اینکه موارد بدحجاب به مقر نیروی انتظامی اورده می شوند و از اونها تعهدی گرفته میشه و مشاوران نیروی انتظامی ساعت ها از فواید حجاب و مضررات بد حجابی براشون میگن(مثل خانوم پویا خخخخخ) بعد از اون از مقر نیروی انتظامی خارج میشن حالا میخان اصلاح بشن یا اصلاح نشن به خودشون مربوطه ولی تا اونجایی که میدونم تو مقر نیروی انتظامی هیچ اجباری در کار نیست و بیشتر کار مشاوره و اگاهسازی انجام میشه ممنون از مطلبتون انشالا که حجاب در کشور ما فرهنگسازی بشه
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
پارادوکس می فرمایین!
h_rastegar
h_rastegar
٩٣/٠٧/٢٧
٠
٠
کاش میشد همزمان که اینا کار می کنن یک مستند تهیه میشد که کار شفاف تر بود. البته همیشه یک عده هم هستند که سرخود عمل می کنن ولی هرچند نیروها بیشتر توجیه باشند کار کمتر حواشی پیدا میکنه فقط امیدوارم زنده بمونند و با قمه و چاقو که جدیدا در جواب امر به معروف خیلی باب شده شهید نشند.
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٧/٢٣
١
٠
موافقم که برخورد جبری هیچ وقت جواب نمیده....فقط و فقط فرهنگ سازی:) ممنون
miss_khas
miss_khas
٩٣/٠٧/٢٣
١
٠
اره وقتی یه چیزی یه جایی محدود باشه همه منتظرن اون کارو تجربه کنند..
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٧/٢٣
٠
٠
بدترین دلیل ممکن برای برای توجیح.این معنیش میشه آزادی مطلق
مریم_ن_ر
مریم_ن_ر
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٥
از اول انقلاب تا الان یکسری انسان های روشن فکر ماب میگن که باید کار فرهنگی بشه.! من که به شخصه به این نتیجه رسیدم که کار فرهنگی بهونه اینهاست. باید با هنجار شکنان جامعه قانونی برخورد بشه.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٢٤
٠
٠
سلام:اینطور مسائل با زور حل نمیشودبیشتر تحریک میشوند باید با آگاهی دادن وعلت لزوم رعایت حجاب را فهماند.اگر کسی پی به اصل مطلب ببرد همه جا رعایت میکندنه جائی که ترس دارد.متشکرم
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/٢٥
٠
٠
نمیدونم واللا....
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠