دلِ شکسته را گچ نمی‌بندند؛ گِل می‌گیرند

دلِ شکسته را گچ نمی‌بندند؛ گِل می‌گیرند

نویسنده : وبگردی

ما پست‌هایمان را ثبت موقت می‌کنیم تا بعدا تیک تاییدشان را بزنیم، ما حرف‌های‌مان در دهان‌مان و گله‌های‌مان در دلمان و بغض‌های‌مان در گلوی‌مان و اعتراض‌های‌مان در ذهن‌مان و ترس‌های‌مان در جان‌مان و ابراز وجودمان در خلوت‌مان می‌ماند، می‌ماسد، می‌پوسد. تا هر وقت که وقت‌شان برسد و قسمت بشود درباره‌شان حرف بزنیم.

***

ما چیزها را نگه می‌داریم برای روزِ مبادا و از وسایل‌مان استفاده نمی‌کنیم، برای همان‌روزی که مباداست. ما چند هفته اول را روی مبلما‌ن‌های نو مان لم نمی‌دهیم که پف‌اش نخوابد تا زیر میهمانان‌مان جان بدهند برای نشستن روی‌شان(!) به پول‌های‌مان دست نمی‌زنیم، کلاس‌هایی را که دوست داریم برویم ثبت نام نمی‌کنیم و می‌گذاریم‌شان برای بعد و بعید؛ که یک روزی فرصتی بشود زومبایی برویم، سازی بخریم، پاراگلایدری داشته باشیم. ما از یک ساعتِ خالی در روزمان برای دیدن کسانی که مدت‌هاست می‌خواهیم یک سَری به‌شان بزنیم و فرصت نمی‌شود، استفاده نمی‌کنیم و می‌گذاریمش برایِ فرصت مناسب‌تری که از قبل هم شرایطش جور باشد.ما لباسی را که امروز دوست‌داریم تن بزنیم را نمی‌پوشیم و نو بودنش را نگه می‌داریم برای غریبه‌ها که پیش‌شان مرتب باشیم .

ما به آدم‌هایی که دوست‌شان داریم راستش را نمی‌گوییم و طبق آن منطقِ افلاطونی مزخرف‌مان همه چیز را باید خودمان در دست بگیریم. (در این باره دلم پرتر از این است که توی این خط‌ها جا بشود، به جهنم) ما از بوسیدن‌های یکهویی امتناع می‌کنیم، از کادو خریدن‌های بی‌بهانه، خندیدن‌های بدون پشتوانه.

ما از هر چیزِ جدیدی که قبلا تجربه‌اش را نداشتیم در هراسیم، حتی اگر نزدیک شدن به چیزی باشد که مدت‌ها آرزویش را در سر می‌پروراندیم.

ما آدم‌های طفلکی‌ای بودیم که از هر کس و ناکسی خجالت کشیدیم .

و آدم‌های محافظه کاری که برای حفظِ آبروی‌مان جای دو ساعت دیکشنری زیر و زِبَر کردن از خود همان آدم نپرسیدیم املایِ درستِ فلان کلمه را. و روی‌مان نشد بگوییم واقعا هیچ جا به اندازه خانه خودمان راحت نیستیم و هیچ وقت ایکس را نخوردیم چون دوست نداشتیم، همین فقط همین، دوست نداشتیم و نه هزارتا دروغ و دونگِ قلمبه سلمبه. و نتوانستیم صادقانه نظرمان را بگوییم که دلمان نمی‌آید آن همه پول برای یک شب خوش‌گذرانی بپردازیم، چون تا آخرِ ما بیچاره می‌شویم. ما در وبلاگ‌های‌مان نوشته‌های کش داری از نداشته‌ها و اندوه‌های‌مان می‌نویسیم و شرم‌مان می‌آید آه و ناله‌های‌مان را دیگران بخوانند و اسمش را می‌گذاریم صبوری.

***

ما خسته‌تر از چیزی بودیم که برای کسی توضیح بدهیم، چرا فلان جا سکوت کردیم و حوصله بحثِ بیخود نداشتیم. خسته‌تر از چیزی که بخواهیم عزیزترین آدم زندگی‌مان را «قانع» کنیم. ما هر تصمیمی که دل‌مان خواست را گرفته و هر طور دل‌مان خواست زندگی می‌کنیم و پشت می‌کنیم به دنیایی که تویش پر از مخالفت باشد و علامت سوال. و علامت تعجب‌های شبیه کارتون‌ها دورِ کله آدم‌های اطرافمان. هر طور که دوست داشتیم رفتار می‌کنیم و هیچ هم حوصله فلسفه بافی و توجیه‌های دیگران را هم نداریم که یک ساعت برای‌مان اثبات کنند، چرا چنین و چرا چنان. همین‌طور به هیچ جای‌مان حساب نمی‌کنیم حساسیت‌های دیگران را. برای دیگران که زندگی نمی ‌کنیم، دیگران هم اگر نمی‌خواهند نخواهند، هر طور میل‌شان است .

همه‌اش دیگران، دیگران، دیگران.

==================

منبع:

http://platonic.blogfa.com/post/480

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
ما آدم های محافظه کار ...
samira_h
samira_h
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
تو جیم محافظه کار زیاد میبینی :)) خودتو اماده کن
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
آفرین دقیقا! ما آدم های طفلکی ای هستیم. طفلکی هستیم که اون روز با پشت دست نزدیم تو دهن اون کسی که داشت چرند می گفت به خاطر اینکه مبادا بقیه بگن چه آدم بی ملاحظه ای! طفلکی نیستیم اصلا بیچاره ایم
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
همه‌اش دیگران، دیگران، دیگران. حقیقت غمگینی است.:(((
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
دیگران...و چه بد است که برای حرف دیگران زندگی خودت رو خراب کنی...پل ها رو خراب کنی...فقط چون از نظر دیگران بد است...ممنون از انتخاب این پست زیبا و ممنون تر از نویسنده اش..:)
m_soltani
m_soltani
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
و چه قدر سخته و گاهی غیر ممکنه اونی نباشی که دیگران می خوان ...اینهم تراژدی جاری و ساری زندگی ما ادمهاست دیگه .سپاس انتخاب خوبی بود
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٧/١٦
٠
١
:))) اوهوم :))
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٧/١٧
٠
١
خیلی خوب:)))))
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٧/١٧
٠
١
ممنونم....
Paeez
Paeez
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
ما روی همه چیز روکش می کشیم برای روز مبادا !
Paeez
Paeez
٩٣/٠٧/١٨
٠
٠
به به وبلاگ آقای کیوسک :)دوست عزیز بلاگر خودمـــآن:)
پربازدیدتریـــن ها
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
سال تان قشنگ

عید من خنده ی توست

٩٦/١٢/٢٩
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
به پیله تنهایی من

بیا که...

٩٧/٠١/٠٣
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
اوج خلاقیت

اندرحکایت نام کاربری

٩٧/٠١/٠٢
روزهایی در زندگی

آهای خودم، چطوری؟

٩٦/١٢/٢٩
مناجات آخر سال

خدایا!... مرا تا نبخشیدی سوار هواپیما نکن!

٩٦/١٢/٢٩
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨
شعری سروده خودم

باید کمی روراست بود

٩٧/٠١/٠٢
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨
صد و بیست و هشت ساعت لعنتی

من در غیاب تو کلمات سر بریده بسیاری را شفا داده‌ام

٩٧/٠١/٠٢
عید در راه است

نیشتمان عزادار من

٩٦/١٢/٢٩
تغییرات نسبت به سال 90

تهران مدرن‌تر و زیباتر؛ تهرانی‌ها ناامید‌تر و تلخ‌تر

٩٦/١٢/٢٨
شادیِ دو دستی نواختن پیانو

عاشقی در دهه سوم زندگی

٩٧/٠١/٠٢
شعری سروده خودم

حادثه های تازه

٩٧/٠١/٠٣
آب می‌شوی بر آتش دل

آرایه ی تضاد

٩٧/٠١/٠٤
حکایت از خداحافظی شیرین داشت

من در این لحظه، پرنده ام!

٩٧/٠١/٠٤