راهنمای خرید مثنوی معنوی
به بهانه سالروز تولد مولانا

راهنمای خرید مثنوی معنوی

نویسنده : زهیر قدسی

حتما پیش آمده که بخواهید یک اثر مشهور مانند دیوان حافظ، شاهنامه فردوسی یا تاریخ بیهقی را بخرید اما حیران بمانید که از بین این‌همه نسخه و تصحیح که ناشران مختلف ارائه داده‌اند کدامیک بهتر است؟!

هشتم مهرماه، یعنی چند روز پیش، روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی بود. شاعر پرآوازه ایرانی که ابعاد شخصیتی و عمق آثار او چنان است که مخاطبان فرزانه خود را به تحیر واداشته است. شاید از همین‌رو است که مردم ترکیه چشم طمع دارند و تلاشی بسیار که این شاعر پارسی‌گو را به نام خود کنند! و امروز ۱۵مهرماه به روایت تاریخ روز تولد اوست. 

مثنوی معنوی اثر شاخص مولوی، نه تنها از لحاظ ادبی و عرفانی منحصر به فرد است که شیوه روایی داستان‌های مثنوی درخور توجه است و دارای تازه‌آفرینی‌های ویژه. مطمئنا اگر این اثر خلق نمی‌شد حفره‌ای بزرگ در ادبیات وجود داشت، اما از میان این‌همه مثنوی معنوی که در بازار نشر وجود دارد، کدامیک را برای خرید انتخاب کنیم؟!

 

** انتشارات روزنه، مثنوی خیلی زیبا و خوش‌دستی را در قطع پالتویی (20×۱۲سانتی‌متر) منتشر کرده. جلدی چرمی و نفیس با قیمتی مناسب (۲۹۵۰۰ تومان). سنگینی کتاب حدود (۱۳۵۰گرم) است. علائم ویرایشی دقیق، همراه با اعراب‌گذاری و همچنین معنی برخی کلمات دشوار که در پایین صفحه آمده، در خوش‌خوانی کتاب تاثیر خوبی دارد و نسخه بسیار مناسبی است برای آنان‌که نمی‌خواهند در آغاز راه مثنوی‌خوانی‌شان دچار مشکل شوند. این کتاب از روی نسخه 667 هجری و به اهتمام توفیق سبحانی گردآوری شده است.

 

** انتشارات هرمس مثنوی مشابهی چاپ کرده است. باز هم در قطع پالتویی (۱۹×۱۱.۵) منتشر نموده با این تفاوت که کاغذ استفاده شده در این کتاب نازک‌تر و سبک‌تر است و به همین دلیل وزن کتاب نسبت به تعداد صفحاتش خیلی کم است، چیزی حدود (۸۷۰گرم). در این مثنوی از علائم ویرایشی استفاده نشده و به جای آن، کشف‌الابیات دارد، بنابراین برای کسانی که با مثنوی مانوس‌ترند یا مي‌خواهند مانوس باشند، بسیار کاربردی است. چرا که پیدا کردن بیت مورد علاقه‌تان در مثنوی کار ساده‌ای نخواهد بود. این مثنوی از روی نسخه نیکلسون جمع‌آوری شده و قیمت آن (۴۵۰۰۰ تومان) است و قدری گران!

 

** با این‌همه اگر اندازه و وزن مثنوی برای‌تان مهم نباشد، انتشارات مجید نیز مثنوی همراه باکشف‌الابیاتی را در قطع وزیری (۲۴×۱۷سانتی‌متر)  منتشر نموده است که قیمت آن ارزان‌تر است یعنی (۳۵۰۰۰ تومان) اما وزن این کتاب حدود (۱۸۰۰گرم) است و شاید برای حمل و نقل چندان سبک نباشد! این مثنوی به مقدمه دکتر عبدالحسین زرین‌کوب آراسته شده و همچنین شرح حال مولانا به قلم استاد بدیع‌الزمان فروزانفر را در آغاز دارد.

 

** انتشارات دیبایه نیز برای آنان‌که دوست دارند مثنوی معنوی را همیشه به همراه داشته باشند، آن را به صورت شش جلد جداگانه و در قطع جیبی (۱۴×۱۱سانتی‌متر) منتشر کرده است. تقریبا وزن هر جلد این مجموعه (۲۵۰ گرم) است و ما توصیه می‌کنیم جلد سخت آن را تهیه کنید تا کمتر دچار آسیب شود. این مجموعه نیز از روی نسخه رینولدالین نیکلسون، به صورت قابدار و با قیمت (۲۸۰۰۰تومان) عرضه می‌شود. اما این کتاب مانند بسیاری دیگر از نسخه‌های موجود در بازار فاقد علائم ویرایشی است و از این بابت برای آن‌ها که در خواندن مثنوی مشکل دارند چندان مناسب نیست.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/١٥
٠
٢
منکه به چکیده های الکترونیکش بسنده کردم.... هیچی اندازه خوندن حکایت ها وداستانهای زیبای مثنوی توی این شبهای طولانی پاییز، تو جای گرم ونرمی مثل تختخواب، کیف نمیده....بازم مرسی از راهنمایی تون :)
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/١٥
١
٠
ولانا می‌گه و شما هم شنیدید: «آب دریا را اگر نتوان کشید***هم به قدر تشنگی باید چشید» این خیلی خوبه که در این شب‌ها با چکیده‌های الکترونیک مثنوی همراهید. اما توجه داشته باشید که حتما یک روزی مثنوی را کاملا بخوانید. چون خیلی از حواشی مثنوی به اندازه متن زیبا و خواندنی‌اند! موفق باشید دوست عزیز.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/١٥
٠
٠
برمنکرش لعنــــــــــت (^_^) شمام باید خونده باشی ودیده باشی همین صاحب کرامت گفته : هرکسی را بهـر کاری ساختند / مــیل آنرا در دلــــش انداخـتند.... منو یادتون نمیاد که همچین توصیه ای بهم کردین، نه؟؟
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
راستش چهرتون که خیلی آشنا نیست!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/١٥
٠
٠
شکر خدا که من از شعرهای فردوسی و مولوی کلا سر در نمیارم... ولی فکر کنم اگه برم ماله انتشارات روزنه رو بگیرم چون معنی داره یه چیزایی بفهمم!
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/١٥
١
٠
سلام. مولانا می‌گه: «هرچه گویم عشق را شرح و بیان***چون به عشق آیم خجل گردم از آن» حالا حکایت من و مثنوی معنوی چنینه. هرچه بگم این کتاب چقدر خواندنی و زیباست، باز شرمنده زیبایی‌ها و معارفش می‌شم.
هاچ
هاچ
٩٣/٠٧/١٥
١
٠
راستی آقای قدسی خدا خیرتون بده شاید اینجوری بتونم مثنوی یکم بخونم!
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/١٥
١
٠
حتما! به نظرم بهترین چاپ مثنوی همین چاپ انتشارات روزنه است. من خودم سه مدل مثنوی تو خونه دارم ولی حسرت داشتن اینو می‌خورم!
admincheh
admincheh
٩٣/٠٧/١٥
٠
٠
به قول خود حضرت مولانا :این همه بی قراری ات از طلب قرار توست...آقای قدسی ضمن سپاس بابت این معرفی کتاب انتشارات روزنه رو از کجا میشه تهیه کرد؟
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/١٥
٠
٠
سلام و سپاس. احتمالا از بسیاری از کتابفروشی‌های سطح شهر. فروشگاه امام(چهارراه دکترا). کتاب آفتاب (چهارراه شهدا) کافه‌کتاب(چهارراه دکترا) رو خبر دارم!
Paeez
Paeez
٩٣/٠٧/١٥
٠
٠
آقای قدسی ما مشتری ثابت کافه کتاب و آفتابیم خب:| بعد سوالی که پیش میاد چرا حسرت داشتن اینو می خورید شما که خودتون کتابفروشی دارین خب؟!!!
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/١٥
١
٠
ممنون خانم پاییز. شما شاید نگاه یک باغبان رو به گل‌های زیابیی که با علاقه پرورش داده اما به خاطر شغلش باید آن‌ها را بفروشه نفهمید! اما چون من تا به حال سه گونه مثنوی برای خودم خریده‌ام احساس اسراف‌کاری داشته باشم. مگر این‌که کسی مایل باشد نسخه‌های اضافی موجود در کتابخانه شخصی آقای قدسی و بانو را خریداری کند!
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٧/١٦
١
٠
دوشواری نداریم اقای قدسی میتونید هدیه اش بدید به ما خخخ با بچه ها دور همی میخونیمش!ما هم با کمال خوشحالی قبولش میکنیم نگران نباشین!
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٧/١٦
٠
٠
گرونههههههههههههههههههههههههههههههه کتابا گرونهههههههههههه!!!!خخخخ بعدم من که میدانم کلی راه پاشیم بیاییم افتاب اخرشم ندارین!!!خخخخ
ghodsi
ghodsi
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
تجربه ثابت کرده که کتاب باید گرون باشه تا جذب شه!‍ در ضمن بابت شیرینی آنروز یک سپاس از طرف خودم و بانو بدهکار بودیم!
باقر محمدپور
باقر محمدپور
٩٤/٠٧/٠٤
٣
١
میدانید چطور به این سایت رسیدم؟ این عبارت را در گوگل جستجو کردم: "بهترین چاپ مثنوی"! و میدانید چرا چنین کردم؟ چون این روزها در آلمان مشغول خواندن فاجعه "مثنوی پالتویی انتشارت روزنه" هستم و از جوری که ما به حقیقت و مولانا میکنیم سخت عصبانی. نویسنده محترم این چاپ را چنین توصیف کرده است: "علائم ویرایشی دقیق، همراه با اعراب‌گذاری و همچنین معنی برخی کلمات دشوار که در پایین صفحه آمده، در خوش‌خوانی کتاب تاثیر خوبی دارد و نسخه بسیار مناسبی است برای آنان‌ که نمی‌خواهند در آغاز راه مثنوی‌خوانی‌شان دچار مشکل شوند." اگر بخواهم صریح و کوتاه و دقیق بگویم باید بگویم همه این سخنها و همه این تشخیص‌ها تهمت محض است. من به شدت از انتشارت روزنه بخاطر لکه دار کردن دامان سپید آن‌ همه کاغذ با این همه ناپاکی و از دکتر توفیق سبحانی که به "اهتمام او" چنین "خطا نامه" ای‌ چاپ شده است و از آقای زهیر قدسی بخاطر "اینهمه حسن نظر به فاجعه" شاکی هستم. بقول مولانا: ظالم آن‌ قومی که چشمان دوختند / وز سخنها عالمی را سوختند. فقط نخواندن "مثنوی پالتویی" روزنه ما را به ندیدن آن‌ فاجعه توانا میسازد. من عصبانی هستم و باید هم باشم: برای حقیقت و برای ایران و برای مولانا دلم میسوزد. به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم
ghodsi
ghodsi
٩٤/١٠/١٥
٠
١
سلام و عرض ادب به شما دوست گرامی. ای کاش نشانی ایمیلی رار داده بودید تا اگر اشتباهی رخ داده بتوانیم درست و درمان اصلاحش کنیم. اینطور که از پاسخ شما برمی‌آید حتما مثنوی‌خوانید. آن اندازه که حالا خشمگین شده‌اید از این اظهار نظر بنده. البته بنده کارشناس ادبی نیستم. اما آن‌قدر مثنوی خوانده‌ام که به عنوان مخاطب بتوانم اظهار نظر کنم. من مثنوی را تقریبا با تمام این نسخه‌هایی که معرفی کردم، تجربه کرده‌ام. می‌دانم افرادی -احتمالا چون شما- نگرانی‌هایی درمورد استفاده از اعراب‌گذاری و علائم نگراشی (مانند ویرگول و...) دارند زیرا می‌تواند که این‌ها ما را دچار خطاهایی کند. لکن مختصر تجربه‌ای که از خواندن این نسخه داشتم، خوب بود. و می‌توانست مخاطب بکلی بیگانه از مثنوی را تشویق به خواندن این گنجینه کند. اگر شما دغدغه‌تان این‌گونه است، من چندان با شما هم‌رای نیستم ولی مشتاقم نظر مبسوط شما را دراینباره بخوانم. پیشنهاد می‌کنم اگر مایلید حتما نشانی ایمیل خود را در اختیار بنده قرار دهید. خلاصه: گر خطا گفتیم، اصلاحش تو کن...
رضا
رضا
٩٤/١٢/٢٦
٢
٠
با سلام من به شدت علاقه به مثنويي دارم و چاپ هاي متعددي وجود دارد. كدام چاپ براي تازه كارها مناسب است؟؟ و ايا در اين چاپ ها تجاوزي(سانسور) به اين اثر شده است؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠