درخشش ستاره‌های سینما در آسمان چند کافی‌شاپ مشهدی
از زیر و بم این روش تبلیغاتی با خبر شوید

درخشش ستاره‌های سینما در آسمان چند کافی‌شاپ مشهدی

نویسنده : سایت جیم

احسان رحیم زاده

«جشن کافی شاپ ... با حضور بازیگر محبوب سینمای ایران، جناب آقای...» جوانانی که برای نوشیدن یک فنجان اسپرسو، کاپوچینو و قهوه به کافی شاپ مورد علاقه‌شان می‌روند، هر چند وقت یک بار چشم‌شان به این گونه تبلیغات می‌افتد. تبلیغی که خیلی از پایتخت نشین‌ها به سادگی از کنارش گذر می‌کنند ولی برای شهرستانی‌ها همیشه جذاب و هیجان انگیز است. جوانان شهرستانی وقتی با ستاره محبوب‌شان رو در رو می‌شوند از خوشحالی بال در می‌آورند. آن‌ها می‌دانند که این فرصت طلایی ممکن است تا آخر عمر دیگر نصیب‌شان نشود. پس‌قدر آن را می‌دانند و از تک تک لحظاتش استفاده می‌کنند. کافی شاپ‌ها و آبمیوه فروشی‌های شهر مشهد در چند ماه گذشته میزبان بازیگرانی بودند که برای دیدار با این جوانان مشتاق مسافت هزار کیلومتری تهران تا مشهد را طی کرده بودند. در کنار این مغازه داران ادارات دولتی و سازمان‌های خصوصی هم برای آوردن هنرمندان مشهور سر و دست می‌شکنند. اصولا جشن و مراسم و همایش و افتتاحیه و اختتامیه بدون حضور بازیگران سینما و تلویزیون لطفی ندارد. 

آوردن ستاره‌ها به کافی شاپ‌ها معامله‌ای دو سر سود است. برای مدیر یک واحد تجاری موفق، هزینه سه چهار میلیون تومانی این طور دعوت‌ها اصلا رقمی به حساب نمی‌آید و او به راحتی آب خوردن این مبلغ را پرداخت می‌کند. بازیگر مورد نظر هم بدون آن که بخواهد نقشی را بازی کند، هم سفر تفریحی و زیارتی‌اش را می‌رود و هم پولش را می‌گیرد. مردم هم از این معامله راضی هستند. آن‌ها قهوه‌شان و آب هویج‌شان را نوش جان می‌کنند و همزمان در کنار ستاره محبوب‌شان عکس می‌گیرند. این وسط فقط یک سوال باقی می‌ماند. چرا همین مردم از فیلم‌ها و سریال‌های این بازیگران این قدر استقبال نمی‌کنند؟ آیا کارگردان‌های ما به اندازه کسبه صنف رستوران و آبمیوه و کافی شاپ استعداد ندارند؟  

 

|| ستاره‌ها در کافی شاپ‌ها دقیقا چه کار می‌کنند؟

پاسخ سوال این است که تقریبا هیچ کاری نمی‌کنند. قرار نیست که آن‌ها مراسمی را اجرا کنند یا در جمع مشتریان هنرنمایی داشته باشند. در قرارداد ذکر می‌شود که آن‌ها صرفا باید حضور داشته باشند. این‌که مهمان چقدر با مشتریان کافی شاپ یا رستوران روی خوش نشان بدهد، بستگی به روحیات خودش دارد. فردی مثل مهران رجبی با همه گرم می‌گیرد و بگو و بخند می‌کند. اما بازیگران دیگری هستند که از اول تا آخر لام تا کام حرف نمی‌زنند. حداقل انتظاری که مدیران کافی شاپ دارند این است که ستاره مورد نظر در دادن امضا خساست به خرج ندهد. گرفتن عکس یادگاری هم یکی از بخش‌های شیرین مراسم است. معمولا برگه‌های طراحی شده را به بازیگر می‌دهند تا او رویش امضایی به یادگار بیاندازد. پشت این برگه‌ها طرح‌های تبلیغاتی کافی‌شاپ درج شده و چون مردم برگه را نگه می‌دارند این روش، یک تبلیغ خوب برای صاحب مغازه محسوب می شود. 

گرفتن عکس یادگاری با هنرمند دعوت شده هم برای خودش آداب و رسوم خاصی دارد. در این جور مواقع در کنار بازیگر تجهیزات نورپرداری و سه پایه و پرده را هم می‌بینید و احساس می‌کنید وارد یک آتلیه عکاسی شده‌اید. این ابزار کمک می‌کنند که مراسم رسمیت بیشتری پیدا کند و البته کیفیت عکس‌ها هم بالاتر برود. 

 

|| درآمدهای جانبی چگونه کسب می‌شود؟

 برخی کافی شاپ‌ها عکس یادگاری چاپ شده را به مشتریان‌شان هدیه می‌کنند. البته مثل برگه‌های امضا بر روی این عکس هم تبلیغات کافی شاپ دیده می‌شود. در موارد دیگر دیده شده که عکس‌ها را به مشتریان فروخته‌اند. یعنی از آن‌ها شماره تلفن گرفته‌اند و گفته‌اند بعدا برای گرفتن عکس‌های‌تان به فلان آدرس مراجعه کنید. شما برای هر قطعه عکس چاپ شده باید 8 هزار تومان ناقابل پرداخت کنید. اگر صاحب مغازه اصول کاسبی را خوب بلد باشد، می‌تواند با همین عکاسی هزینه‌های دعوت از ستاره را جبران کند. با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شوید که اگر فقط 300 نفر برای گرفتن عکس‌هایشان مراجعه کنند، 2 میلیون و 400 هزار تومان به جیب صاحب مغازه واریز می‌شود. در خوشبینانه ترین حالت ممکن است 400 هزار تومانش را به عکاس تقدیم کند و با این حساب 2 میلیون تومان باقی مانده هزینه‌های آمدن ستاره به مشهد را پوشش می‌دهد. 

آنهایی که زرنگ‌تر هستند برای عکس گرفتن با بازیگر شرط می‌گذارند. می‌گویند فقط کسانی می‌توانند در قاب دوربین قرار بگیرند که مشتری باشند و از کافی شاپ یا آبمیوه فروشی ما خرید کنند. این طوری دخل مغازه هم تقویت می‌شود. 

یک ستاره تلویزیونی و سینمایی در این موقعیت باید حوصله زیادی داشته باشد. چون در طول چند ساعتی که آن‌جا نشسته باید روی هزاران برگه امضا بزند و با صدها نفر عکس بیاندازد. چند سال پیش در پشت صحنه یک فیلم سینمایی جوانی را دیدم که با هیجان دستش را روی شانه «اکبر عبدی» انداخت و رو به دوربین لبخند زد. کمدین محبوب سینمای ایران با چهره‌ای درهم به او خیره شد و گفت: «مگه من جالباسی‌ام؟»... این جور شخصیت‌ها به درد حضور در کافی شاپ نمی‌خورند. سر و کله زدن با مردم سینما دوست گاهی بیشتر از بازی در یک فیلم سنگین از بازیگر انرژی می‌برد. 

 

|| ستاره‌ها بابت حضور چقدر «حق القدم» می‌گیرند؟

رقم دریافتی آن‌ها بستگی به این دارد که بخواهند اجرا کنند یا فقط حضور داشته باشند. گروهی از عموهای تلویزیونی چند سال پیش برای حضور در مشهد و اجرای برنامه برای بچه‌ها 12 میلیون تومان دریافت کردند. البته این 12 میلیون تومان بابت هنرنمایی خودشان به اضافه اجرای سیستم صوت بود. آن‌ها سیستم صوت مفصلی دارند که توسط یک گروه با وانت نیسان به شهرستان‌ها برده می‌شود. این قاعده درباره سایر عموها و خاله‌ها هم صادق است. مثلا یکی از عموها مبلغی را تحت عنوان «تجهیز کارگاه» دریافت می‌کند که شامل بستن چند هزار بادکنک در سالن سرپوشیده و نوپردازی آن‌جاست. 

 خواننده تیتراژهای تلویزیونی بابت 25 دقیقه اجرا 3 میلیون تومان دریافت می‌کند. می‌توان گفت در بین بازیگران فردی نیست که با کمتر از 2 میلیون تومان حاضر باشد به شهرستان بیاید. این 2 میلیون تومان بابت حضور چند ساعته در کافی شاپ یا مراسم گرفته می‌شود. اگر بخواهید مهمان‌تان در دو روز متوالی در کافی شاپ حاضر شود، این رقم ضریب می‌گیرد و به حدود 3 میلیون تومان می‌رسد. 2 میلیون تومان صرفا بابت حضور است و نه اجرا و البته این رقم کف مبلغ قرارداد محسوب می‌شود. بازیگرانی که اسم و رسم دارند بین 3 تا 10 میلیون تومان بابت چند ساعت حضور در یک مکان یا مراسم مطالبه می‌کنند. بازیگر یکی از سریال‌های طنز نوروز امسال برای حضور چند ساعته‌اش در جشن یک سازمان خصوصی 9 میلیون تومان دریافت کرد.  بازیگر جوانی که در سریال‌های شبانه حضور فعالی داشته با 3 میلیون تومان، قرارداد حضور در جشن را امضا می‌کند. البته اگر برنامه پخش تلویزیونی داشته باشد این رقم افزایش پیدا می‌‌کند. 

جالب است بدانید که رقم دریافتی بازیگران در تهران و شهرستان تقریبا برابر است. یعنی آن‌ها بابت رفتن به راه دور پول بیشتری نمی‌خواهند. احتمالا جاذبه‌های مشهد و لذت گشت و گذار رایگان باعث می‌شود که آن‌ها رقم را بالا نبرند. 

البته اگر به سراغ بازیگران مشهدی بروید کارتان خیلی ساده‌تر می‌شود. یک منبع آگاه می‌گوید: «یکی از بازیگران مشهدی به هر جشنی که دعوتش کنیم رایگان می‌آید.  این بازیگر پیشکسوت که چند نقش کوتاه بازی کرده، فقط هزینه بلیطش را از ما می‌گیرد. داوران فوتبال اهل مشهد هم خیلی راحت در برنامه‌ها حاضر می‌شوند. آن‌ها حدود یک میلیون تومان می‌گیرند و در حد 10 دقیقه خاطره‌های فوتبالی برای مردم تعریف می‌کنند». 

علاوه بر هزینه «حق القدم» شما باید بابت اسکان ستاره‌ها هم مبلغی را کنار بگذارید. سال گذشته یکی از مدیران کافی شاپ‌ها بازیگری را به مشهد دعوت کرد و فقط هتل او 800 هزار تومان خرج روی دستش گذاشت. 450 هزار تومان بابت 2 شب اقامت و 350 هزار تومان هم پول استخر و ماساژ و شام و نهار و صبحانه و ... هزینه 500 هزارتومانی بلیط رفت و برگشت هواپیما را هم باید به این رقم اضافه کنید. این اعداد و ارقام در برابر قراردادهای میلیادری فوتبالیست‌ها مبلغ عجیبی نیست. بازیگران نان شهرت‌شان را می‌خورند. آن هم در شرایطی که تلویزیون و سینمای ما اوضاع اقتصادی روبه‌راهی ندارند. 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٧/١٣
٢
٠
جدي ميگي؟؟W ooooooooo W
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/١٣
٢
١
چه مطلب جالبی بود. ولی دنیای بازیگرها برای من یکی که جذابیت ندارد .یادم می اید دو سه سال پیش که رضا امیر خانی مشهد امد دلم میخواست ایشان را از نزدیک ببینم ولی وقتی فکر کردم چقدر غرفه ایشان شلوغ میشود پشیمان شدم و نرفتم. علاقه به امضا گرفتن هم ندارم فقط اگر نویسنده کتاب کتاب خودش را برایم امضا کند یا دوستی که کتاب برایم هدیه می اورد یادداشت و امضا پای کتاب بگذارد برایم جذاب میشود. در ضمن کامنت نوشتن بدون محاوره هم خیلی سخت است!:) ممنون جناب رحیم زاده از این گزارش خوب..
احسان رحیم زاده
احسان رحیم زاده
٩٣/٠٧/١٤
١
٠
اگه همه مثل شما بودن، کافی شاپ ها تعطیل می شدن که..... حالا کی گفته کامنت باید غیر محاوره ای باشه...مهم قالبشه!!
mhv
mhv
٩٣/٠٧/١٤
١
٠
اینا همش نشونه تنبلی شماست ها!خخخخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/١٤
١
٠
البته دقیقا من خودم هم داشتبم به این فک میکردم که اگر همه مثل من بودند کافی شاپ ها واقعا کارایی نداشتن ...
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٧/١٤
٤
٠
نه اقای وکیلی اخه من برم کافی شاپ همه فک میکنن گشت ارشاد اومده واسه همین به ارامش روانی ملت رحم میکنم و نمی رم:)
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٧/١٤
٠
٠
اااااا
mhv
mhv
٩٣/٠٧/١٤
٢
٠
وقتی شوگر مهران رجبی رو اورده بود و اونطوری شلوغ شده بود واقعا برام خنده دار و البته اعصاب خرد کن بود،چون مسیر عبورم خیلی شلوغ شده بود. البته از پیتزا ژاو هم الان خبری نیست یا احداقل من خبری ندارم که اون همه هزینه کرد و اخرش هیچی / به نظرم اینجور هزینه ها اگر منطقی باشه میتونه خیلی جذاب باشه ولی باید واقعا پشتش فکر باشه البته جسارتی که دعوت کننده باید داشته باشه/البته به نظرم توی مشهد اگر فست فود میخواهی باید کیفیت و مکان رو درست داشته باشی و اگر کافی شاپ را اداره میکنی فضای داخلش مهم ترین دلیل جذب مردم است
اشنا
اشنا
٩٣/٠٧/١٤
١
٠
واقعا چرا بعضی ها برای عکس گرفتن با بازیگرا سرو دست میشکنن ..خیلی بی معنیه ..من که به هیچ بازیگری افتخار نمی دم با من عکس بگیره :)
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٧/١٤
١
٠
جالب بود، خیلی هاش رو اصلا نشنیده بودم تاحالا :دی زندگی پر از دشواری دارن افراد مشهور!
باران
باران
٩٣/٠٧/١٤
١
٠
چه مطلب جالبی بود / ممنون
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٧/١٥
٠
٠
هیــــــــــــــع مشهورم نشدیم، حق القدم بگیریم هیع :( کافی شاپ های شهر ماکه از بس خلوته دوبار بری بیایی تابلو میشی؟! آخه مردمی که برای گرفتن یارانه قد خوردن شیش تا هات چاکلت تو صف عابربانک وامیستنو چی به کافی شاپ آخه؟! شهر ما که هنوز دامنگیر این تب داغ نشده، وکماکان به سنت دیرینه شیرینی وشربت رایگان پایبنده :)) مرسی از شما.
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٧/٢٠
٠
٠
ممنون
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠