Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - پاتوق نویسندگی سایت جیم www.jeem.ir
پاتوق نویسندگی سایت جیم
این هفته در موردقالب مطالب صحبت می‌کنیم

پاتوق نویسندگی سایت جیم

نویسنده : ایمان فروزان نیا

با پیشنهاد شما بروبچ سایت جیم، قرار شده که هر هفته در یک پست مجازی دور هم بنشینیم و درباره اصول نویسندگی و روزنامه‌نگاری صحبت کنیم. از تجارب‌مان بگوییم و به هم ایده‌ و فوت و فن یاد بدهیم.

در پاتوق‌های قبلی در مورد سوژه، تیتر و دیگر اجزای مطلب، ضرورت پرهیز از شکسته نویسی، آشنازدایی از متن و بعضی چیزهای دیگر صحبت کردیم. (برای خواندن پاتوق قبلی این‌جا کلیک کنید.)

 

در این مطلب می‌خواهیم در مورد قالب و فرم‌های نوشتن صحبت کنیم. خب ما کلی فرم و قالب در نوشتن داریم. از رمان و داستان کوتاه و مینیمال بگیر تا گزارش و یادداشت و مقاله و...

در مورد هر کدام هم کلی کتاب و جزوه تهیه شده است. ولی آیا کسی که به نوشتن علاقه دارد لازم است برود سراغ خواندن این چیزها؟ جوابش مشخص است.

اگر می‌خواهید نویسندگی را حرفه‌ای ادامه دهید، بله؛ حتما لازم است. ولی اگر هدف‌تان از نوشتن بنویسید صرفا بیان حرف‌ها و عقایدتان و به اشتراک گذاشتن آن است، من می‌گویم الزامی در کار نیست؛ البته حرفم به این معنی نیست که اگر رفتید سراغ خواندن مراجع مربوط به نویسندگی، ضرر می‌کنید.

پیشنهاد من به شما به جای رفتم به سراغ کتاب‌ها و جزوات آموزشی، خواندن نمونه‌های خوب است. مجلات را ورق بزنید و گزارش‌ها و یادداشت‌ها را بخوانید، در آن‌هایی که به دل‌تان نشست و از سبک نوشته‌ شدنش خوش‌تان آمد، دقیق شوید. ببینید مطلب چطور شروع شده، بسط داده شده و در انتها چطور جمع شده است. بعد سعی کنید همین روش‌ها را در مطالب خودتان پیاده کنید.

رمان و داستان بخوانید، ببینید نویسنده از چه زاویه‌ دیدی وارد ماجرا شده. توصیفات و عبارات بامزه را در ذهن‌تان نگه دارید. دقت کنید نویسنده چطور ماجرا را روایت می‌کند، کجا سرنخ‌ها را رو و چالش‌ها را به داستان اضافه کرده است. بعد شما هم می‌توانید با همین تجربیات هر وقت یک سوژه خوب داشتید، یک داستان قشنگ بنویسید.

حرف آخر این است، قبلا هم گفتیم در این پاتوق قصد نداریم مباحث خشک تئوریک را بیان کنیم. پس در مورد قالب و شکل و شمایل نوشتن مطلب باید بگویم هیچ توصیه‌ای بهتر از نگاه کردن به نمونه‌های خوب و تقلید از آن ندارم. این طوری بعد از مدتی و با تغییر در سبک‌ها، قطعا به مدلی خواهید رسید که منحصر به خود شماست.

 

|| اما تمرین این پاتوق که خیلی مهم است. مجلات، نشریات و نویسنده‌های خوبی که می‌شناسید، معرفی کنید. اگر از یک مطلب خوب‌ لینکی دارید، در نظرها بگذارید. یا مثلا اگر ستون یا صفحه خاصی از نشریات مد نظرتان است آن را به بروبچ جیمی معرفی کنید.

 

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
anne
anne
٩٣/٠٧/١٢
٢
١
همشهری جوان عالیه...ینی به من که تو یه هفته خیلی کمک کرد... حتی خوندن جیم خودمون هم خیلی خوبه.... کتاب های رضا امیرخانی و سید مهدی شجاعی هم هم.....کتاب خدا خانه دارد هم که جای خود...
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٧/١٢
١
١
همشهری جوان برای یادگرفتن قالب های گزارش و مصاحبه و یادداشت و ... خیلی خوب بود ، اما از زاویه دید نوشته های امیرخانی مخصوصا کتاب من ِ او خیلی خوشم اومد. خیلی جالب و متفاوت بود به نظرم :)
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٧/١٢
٢
١
منم میگم ترکیب همه اینا میتونه کمک اساسی باشه
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٧/١٢
١
١
4444444 عالس بود...
همتا
همتا
٩٣/٠٧/١٢
٢
١
جیم ! + کتابای یه رس از نویسنده های ایرانی مثل نادر ابراهیمی و مهدی شجاعی و ....
ali-y
ali-y
٩٣/٠٧/١٣
١
١
سلام در قالبهای طنز تذکره نویسی رو دوست دارم بعد خاطره و داستانهای کوتاه ... مثلا : تذکره نویسی های گل آقا
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٣
١
٠
سخت ترین و با ارزش ترین مصاحبه ها، مصاحبه های اطلاع بنیانه. اوریانا فالاچی استاد طرح این سوالاته و کتاب «مصاحبه با تاریخ» این خانم می تونه منبع خوبی باشه. این کتاب توی اینترنت هست و می تونین دانلود کنین. این خانم با تعداد زیادی از شخصیت های برجسته و مهم در سراسر دنیا مصاحبه کرده. توی کارنامه ش هم مصاحبه با امام خمینی، محمدرضا پهلوی، بازرگان و ... رو داره :) باشد که رستگار شوید :)
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٣
١
١
کتاب «روزنامه نگاری» پروفسور معتمدنژاد هم می تونه کمک کنه بهتون؛ سرفصل های این کتاب شامل : شناخت اخبار/ روش نگاری اخبار/ سبک های خبرنویسی/ عنوان نویسی/ جستجو و جمع آوری اخبار/ مصاحبه/ انتخاب اخبار/ ارائه و انتشار اخبار می باشند!
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٣
٢
١
گزارش سخت ترین و محبوب ترین قالب نگارش که کتاب «گزارش نویسی؛ چشم عقاب روزنامه نگاری» توی این حوزه عالی. این کتاب نوشته دکتر محمدمهدی فرقانی که به نظرم توی اینترنت هم باشه.
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٣
١
١
http://uploadkon.ir/uploads/139085.pdf اینم جزوه خبرنویسی ترم قبل مون :|
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٣
١
١
http://www.superjournalist.com/ این سایت خیلی خوووووووبه! هم می تونید نمونه کارهای زیادی ببینید هم می تونید آموزش های لازم را فراگیرید! و باز هم باشد که رستگار شوید :دی
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٧/١٣
١
٠
ممم ویژگی های تیتر رو خیلی خوب توضیح داده : http://www.hamshahritraining.ir/news-3753.aspx
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٧/١٣
٢
١
همشهری داستان...اصولا نویسنده هاش خیلی خوب مینویسن...مجله خط خطی هم همینطور...
elham_habashi
elham_habashi
٩٤/٠٧/٢٤
٢
١
شخصیتی رو میشناسم که داستان های کوتاه و جذابی می نویسه! خانم حبشی میشناسین ؟ ^_^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠١/٢١
١
١
وای ؛ امروز غیر از شش تا کارگاه تمام کامنت ها رو هم خوندم . چقدر کتاب و نویسنده معرفی کردین . سرم سوت کشید :((
هورام
هورام
٩٥/٠٦/٢٥
٠
١
سپاس از شما مخصوصا بانو شیعه....باشد که رستگار شوم😂😂😂😈
سید مرتضی
سید مرتضی
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
کاش می شد این نشست رو در رو بود و حضوری حالا هر هفته ام نه هر یک ماه
EMAD ADREN
EMAD ADREN
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
سلام اقای فروزان نیا،ببخشید میشه یه سوژه پیشنهاد کنید ک راجبش بنویسم؟