باورهای غلط درباره مصرف سیگار

باورهای غلط درباره مصرف سیگار

نویسنده : آوین

مطالعات نشان داد که 20 درصد سیگاری‌ها باور دارند که خطرات ناشی از سیگار، در سیگارهایی که لغات سبک و یا ملایم دارند، کمتر از مارک‌های دیگر سیگار می‌باشد. در حالی که این‌طور نیست. خطرات ناشی از سیگار کشیدن بر همه معلوم است. سیگار کشیدن در محیط‌های بسته مثل اتاق کار، داخل خانه، رستوران و ... اثرات مضر بیشتری دارد. در این مقاله 8 باور غلط درباره کشیدن سیگار را بیان می کنیم.

 

|| باور غلط 1 : تنها خطر سیگار کشیدن، بروز سرطان ریه می‌باشد

کشیدن سیگار فقط باعث سرطان ریه نمی‌شود، بلکه انواع سرطان و بیماری‌ها را در پی دارد؛ مثل سرطان دهان، سرطان مری، سرطان مثانه، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، آسم و آسیب جنین در زن بارداری که سیگار می‌کشد. پس برای سلامتی خود و خانواده تان، باید سیگار را ترک کنید.

 

|| باور غلط 2 : برخی سیگارها خطری ندارند

هیچ سیگاری بی خطر نیست و نیکوتین موجود در سیگار، یک ماده اعتیادآور می‌باشد. برخی افراد سیگاری، دود سیگار را به صورت عمیق وارد بدن خود می‌کنند و آن دود را برای مدت طولانی در بدن نگه می‌دارند. سیگارهای الکترونیکی نیز بی خطر نیستند. اجازه ندهید این باورها در ترک سیگار دخالت کنند. قلیانی‌ها نسبت به سیگاری‌ها، 200 برابر بیشتر در معرض خطرات باشند

 

|| باور غلط 3 : سیگارهای لایت (Light) یا سبک مضر نیستند

شرکت‌های سیگار از کلماتی مانند: سبک یا ملایم استفاده می‌کنند و پاکت‌های سیگار را با رنگ‌های نقره‌ای، سفید و یا طلایی به فروش می‌رسانند، با این مضمون که این‌ها بی‌خطر هستند. اما موسسه غذا و داروی آمریکا به تازگی نوشتن لغاتی همچون سبک و ملایم را روی پاکت‌های سیگار ممنوع کرده است.

مطالعات نشان داده که 20 درصد سیگاری‌ها باور دارند که خطرات ناشی از سیگار، در سیگارهایی که لغات سبک و یا ملایم دارند، کمتر از مارک‌های دیگر سیگار می‌باشد. در حالی که اصلا اینطور نیست. دیگر باور غلط این است که نیکوتین سیگارهای باریک‌تر، ضرر کمتری دارد، در حالی که این هم اینطور نیست و بهتر است شما هیچ کدام از این حرف ها را باور نکنید.

 

|| باور غلط 4 : برای ترک سیگار، من خیلی پیر هستم

اگر یک سال است که سیگار کشیدن را ترک کرده‌اید، خطر بیماری‌های قلبی را به نصف کاهش داده‌اید. افراد 35 تا 39 ساله، اگر سیگار را ترک کنند، می‌توانند 3 تا 5 سال طول عمر خود را زیاد کنند. افراد 65 ساله، می‌توانند یک سال طول عمر خود را زیاد کنند. مطالعات نشان داده که حتی افراد 69 ساله نیز می‌توانند با ترک سیگار، طول عمر خود را زیاد کنند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

 

|| باور غلط 5 : من هرگاه بخواهم می‌توانم سیگار را ترک کنم

هر چه مدت سیگار کشیدن شما بیشتر باشد، به همان نسبت ترک سیگار برایتان سخت‌تر خواهد بود. افرادی که می‌گویند، اراده ترک سیگار را دارند، باید آن‌ها را در مواقع بحرانی دید که آیا اراده‌شان پابرجا است یا نه. حدود 9 نفر از 10 نفری که سیگار را ترک می‌کنند، دوباره شروع به سیگار کشیدن می‌کنند. مطالعات نشان داده که گرچه 70 درصد سیگاری‌ها خواهان ترک سیگار هستند، اما تنها 7 درصد آن‌ها دارای اراده قوی در ترک سیگار هستند. بهترین روش ترک سیگار، مشاوره و دارودرمانی می باشد.

 

|| باور غلط 6 : اگر کودکی در خانه نباشد، می‌توان سیگار کشید

اگر کسی در داخل خانه سیگار بکشد و حتی فرد دیگری در آن‌جا نباشد، دود سیگار روی فرش، لباس‌ها و پرده‌ها و ... باقی می‌ماند. اگر بتوانید بوی سیگار را در فضای خانه استشمام کنید، بدون این‌که کسی در آن لحظه سیگار بکشد، نشان می‌دهد که موادشیمیایی سرطان زا در محیط خانه وجود دارد. این مسئله به خصوص در نوزادانی که روی زمین سینه خیز یا چار دست و پا راه می‌روند و وسایل را در دهان‌شان می‌گذارند، خیلی خطرناک است. پس بهتر است برای سلامت کودکانمان هم شده سیگار را ترک کنیم.

 

|| باور غلط 7 : اگر سیگار را ترک کنم، افزایش وزن پیدا می کنم

نیکوتین یک ماده محرک است و اشتهای فرد را از بین می‌برد. پس وقتی سیگار را ترک می‌کنید، هوس و میل به غذا خوردن بوجود می‌آید. به طور متوسط، افراد بعد از ترک سیگار، 6/3 کیلوگرم افزیش وزن می‌یابند. هنگامی که سیگار را ترک می‌کنید، سوخت و ساز بدن‌تان نیز کم می‌شود، اما شما می‌توانید با ورزش کردن و یا پیاده روی طولانی با چاقی مبارزه کنید. با ورزش کردن و عادات صحیح غذایی می‌توانید با خطرات ناشی از سیگار و افزایش وزن ناخواسته مبارزه کنید.

 

|| باور غلط 8 : من فقط در مهمانی‌ها سیگار می‌کشم، بنابراین خطری مرا تهدید نمی‌کند

یکی از باورهای غلط مردم این است که اگر گاهی وقت‌ها سیگار بکشند، از خطرات سیگار در امان هستند. در حقیقت، خطرات سیگار کشیدن بعد از روشن کردن یک عدد سیگار مشخص می‌شود. کشیدن 1 تا 4 عدد سیگار در روز باعث می‌شود که شما سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه باشید.

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٧/٠٩
٠
٠
سلام: همین افکار باعث شده که خیلی ها مصرف را ادامه داده و هیچوقت موفق به ترک آن نشوند.متشکرم
korosh
korosh
٩٣/٠٧/٠٩
٠
٠
الله اکبر !
فائزه
فائزه
٩٣/٠٧/٠٩
٠
٠
خیلی بین جوونا زیاد شده!دلم می سوزه واسشون :(
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٧/١٠
٠
٠
منم دلم به حال ریه های خودم می سوزه! تو خیابون می کشن تو تاکسی می کشن تو مغازه می کشن تو دانشگاه بغل گوشت می کشن!...
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٧/١٠
٠
٠
سلام،درود بر روانشناس عزیز و تشکر از مطلبتون....این جمله که هر وقت بخوام می توانم ترک کنم..بزرگترین مشکل این فراد هست..!!!
پربازدیدتریـــن ها
یک پارچ آب سرد!

شرط ثبت نام

٩٥/٠٩/٠٩
میانه رو و دانا

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه کیست؟

٩٥/٠٩/١٠
شعری سروده خودم

حیف که روی من این جا به تو هم باز نبود

٩٥/٠٩/١١
شعری سروده خودم

شاید دلیل خلقتت آغوش باشد!

٩٥/٠٩/١٣
طنز

نامه ای منصفانه به استاد

٩٥/٠٩/١١
امان از این همه ناهماهنگی

یک نفر با من هماهنگ شود

٩٥/٠٩/١٣
برای پدر مهربانم

خورشید ِ گل فروش

٩٥/٠٩/٠٩
اگر ریزعلی می بود، شاید داستان طور دیگری رقم می خورد

جای دهقان فداکار خالی بود

٩٥/٠٩/١٠
چه کاریست؟

فهم

٩٥/٠٩/٠٨
بیا همت کن رفیق

با دود و غبار هم مدارا ؟!

٩٥/٠٩/١١
وقتی در 24 ساعت یک ملت عزادار می شود...

تراژیک ترین دو روز

٩٥/٠٩/٠٨
لعنت به هرچه یاد تو را زنده می‌کند

تقویم های بی عدد / شعر

٩٥/٠٩/١٠
شعری سروده خودم

سکوت پاییزی

٩٥/٠٩/١٤
ترسیده ام انگار

دلم مى خواهد همه چيز را بسوزانم!

٩٥/٠٩/١٣
وقتی آقا جان، خانوم جان، بابا و مامان با هم پرکشیدند

بلیط رفت و بی برگشت!

٩٥/٠٩/٠٩
شعری سروده خودم

بعد تو

٩٥/٠٩/١٣
گیج شده ام

حال این روز

٩٥/٠٩/١٤
به دنبال آیه های عذاب

سید حسن آقامیری کیست؟

٩٥/٠٩/١٤
قسمت اول: فراخوان

جایزه ادبی در قرون پیشین

٩٥/٠٩/٠٨
لطفا شفاف بگویید

مسابقه ی غسل

٩٥/٠٩/١٣