Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - پاتوق نویسندگی سایت جیم www.jeem.ir
پاتوق نویسندگی سایت جیم
این هفته در مورد ریز کردن سوژه صحبت می‌کنیم

پاتوق نویسندگی سایت جیم

نویسنده : ایمان فروزان نیا

با پیشنهاد شما بروبچ سایت جیم، قرار شده که هر هفته در یک پست مجازی دور هم بنشینیم و درباره اصول نویسندگی و روزنامه‌نگاری صحبت کنیم. از تجارب‌مان بگوییم و به هم ایده‌ و فوت و فن یاد بدهیم.

در پاتوق‌های قبلی در مورد سوژه، تیتر و دیگر اجزای مطلب، ضرورت پرهیز از شکسته نویسی، آشنازدایی از متن و بعضی چیزهای دیگر صحبت کردیم. (برای خواندن پاتوق قبلی این‌جا کلیک کنید)

الان و در این‌جا قصد داریم تا در مورد یک موضوع مهم صحبت کنیم. این‌که حالا که یک سوژه خوب انتخاب کردیم و می‌دانیم که یک متن باید چه اجزایی داشته باشد و چه کیفیتی؛ اصلا چه چیزی بنویسیم؟!

مثلا من می‌دانم که نوشتن در مورد متکدیان خیابانی سوژه خوبی است، چون اکثر مردم با آن موجه شده‌اند و یک معضل اجتماعی است. اما وقتی پای نوشتن می‌آید، می‌مانم که خب حالا قرار است چه بنویسم؟! در حقیقت لازم است که من اول سوژه‌ام را ریزتر کنم و بعد هم مشخص کنم که چه باید نوشت. از کجا باید فهمید چه باید نوشت؛ این‌جا قرار است با بیان تجربیات‌مان چند راه حل مناسب پیدا کنیم.

 

|| نیاز و خواسته مخاطب را بشناس

اول این‌که من باید بدانم، چیزی که می‌خواهم بنویسم، یا باید نیاز مخاطب من باشد یا خواسته و علاقه او (البته این نیاز و خواسته در اکثر موارد مرز باریکی دارند و حتی در هم تنیده‌اند). پس با این اوصاف خیلی چیزهایی که در ذهن‌مان می‌گذرد را می‌شود گذاشت کنار.

در همین مثال متکدیان خیابانی، اگر من بروم و از اسم این آدم‌ها بنویسم که مثلا در محله ما 10 متکدی اسم‌شان اصغر است و 5 نفر کامبیز، نه نیاز مخاطب من است و نه خواسته و علاقه او. ولی اگر من بروم از درآمد آن‌ها بنویسم این چیزی است که مورد علاقه مخاطب است و برای خود من هم سوال است که این متکدیان چقدر در روز درآمد دارند؟ و برای شنیدن جوابش مشتاق هستم.

یا اگر بیایم و در مورد این بنویسم که دستور دین برای ما چیست وقتی کسی آمد جلوی‌مان و گفت به من کمک کن، بچه مریض دارم یا نسخه دکتر دارم ولی پول ندارم؛ این می‌شود تشخیص نیاز مخاطب. چون یک بچه شیعه باید بداند دینش و امامش در این باره چه چیزی گفته است.

* یک نکته مهم این‌که خیلی چیزها نیاز ماست، ولی بعضی وقت‌ها حال و حوصله خواندن و شنیدن در موردش را نداریم و بعضی وقت‌ها برعکس تشنه آن هستیم. تشخیص این زمان کار نویسنده آگاه است و در خوانده شدن مطلبش خیلی نقش دارد. این جور مواقع باید جو موجود در فضای مخاطب را درست درک کرد و این کار بیشتر با حضور و پرس و جو در آن جمع ممکن است.

 

|| این سوال‌ها را حتما از خودتان بپرسید

چند تا سوال هست که پرسیدن آن از خودمان، خیلی به این‌که چه چیزی بنویسیم کمک می‌کند.

- آیا نوشته من به حل معضل کمک می‌کند؟

- آیا اطلاعات یا نگاه جدیدی به مردم می‌دهد؟

- آیا از تکرار یک اتفاق بد جلوگیری می‌کند یا باعث تکرار یک اتفاق خوب می‌شود؟

و از این قسم سوال‌ها که شما هم در قسمت نظرات به آن‌ها اضافه کنید.

مثلا در مورد همین سوژه متکدیان خیابانی، من نیت می‌کنم درباره میزان تحصیلات این افراد بنویسم. در حقیقت این کار من یک زاویه نگاه جدید باز می‌کند، چون من با پرس و جو متوجه شدم که اکثر این افراد بی‌سواد هستند و این یعنی شاید یکی از راه‌ حل‌های ریشکن کردن گدایی، تشویق این افراد به تحصیل و فراهم سازی شرایط آن باشد.

 

|| کلام آخر 

با طرح سوالات و توجه به خواسته و نیازهای مخاطب ما تصمیم می‌گیریم که چه چیزی در مورد سوژه‌مان بنویسیم و این تصمیم ما را به سمت این هدایت می‌کند که در چه فرم و قالبی بهتر می‌شود نوشت. مثلا اگر من تصمیم گرفتم در مورد درآمد متکدیان بنویسم، یک قالب عالی برای این نوشته گزارش میدانی خواهد بود. در مورد قالب‌ها هفته بعد مفصلا صحبت خواهیم کرد.

قسمت‌ قرمز رنگ متن، یک جورهایی تمرین این پاتوق است، لطفا در کامنت‌ها به این موضوع بپردازید و مثال هم برای آن بزنید، به امید این‌که این صحبت‌ها کار ما را در تعیین این‌که چه چیزی می‌خواهیم بنویسم راحت‌تر کند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/٢٩
١
٢
چرا همیشه من ناشناسم؟
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٦/٢٩
١
١
فک کنم یک سوالش میتونه این باشه....سوژه ام به قدر کافی جدید هست؟؟؟..میتونه به مخاطب تلنگر بزنه؟؟؟...دیگ نمیدونم...چیزی به ذهنم رسید میآم میگم..:))
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
مرسی. آره مهمه دیگه، اگه من می‌خوام یه چیزی بگم نباید قبلا همه جا گفته باشن، آخه حرف تکراری طرفدار نداره
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٦/٢٩
١
١
اول جایزه های مسابقه قبلی رو لطف کنید:)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٣٠
٢
١
خخخخخخخخخ
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
:| ok
arwen
arwen
٩٣/٠٦/٢٩
١
١
خیلی عالی بود و مفید میشه من تکلیف رو فردا انجام بدم امشب کلی
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
:) بلی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/٢٩
١
١
سلام: متشکرم جناب فروزان عزیز.
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
دورد بر جناب حسنی. لطف دارید
admin
admin
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
ضمن تشکر از نوشته شما در مورد تمرین باید بگم: توجه و رصد رسانه های مختلف هم مهم هست. مثلا اگر در مورد یک سوژه مثلا خیلی از رسانه ها یک زاویه را دیدند من دوباره نباید آن زوایه را تکرار کنم. پس صحبت من باید «تازگی» هم داشته باشد.
admincheh
admincheh
٩٣/٠٦/٣٠
٠
١
و این که ارزش خبریش چه قدره؟ارزش مجاورت داره ؟ارزش تازگی؟...
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
ببینید بحث ارزش خبری توی مرحله قبله، یعنی انتخاب سوژه. مثلا نوشتن از رامبد جوان به خاطر ارزش شهرت سوژه خوبیه. ولی حالا از رامبد چی بنویسم؟! آیا اگه بیام در مورد سایز پاش بنویسم، مورد علاقه مخاطب خواهد بود یا این‌که بیام در مورد طلاق و ازدواج جدیدش بنویسم؟ جواب قطعا دومیه چون سلیقه مخاطب رو در این زمینه شناختم
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
طلاق؟ازدواج جدید؟؟؟خخخخ خواستم مثلا بگم منم جذب شدم.... هوم....نوشتن ولی خیلی سخت میشه....هرچی تعداد مخاطب بیشتر نوشتن هم سخت تر.....
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣١
١
١
ممنون
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
سلام یک سوال مهم به نظر بنده اینه که باتوجه به هزینه ها و عواقب ، ارزشش رو داره یانه؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣١
١
١
اینم هست... البته گاهی باید حرف زدنی رو زد، به هر هزینه ای شده
s_asadzadeh
s_asadzadeh
٩٣/٠٦/٣٠
١
١
ولی من فکر میکنم بعضی از سوژه ها رو هر چه قدر هم متفاوت بهشون بپردازیم بازم تکراریه ؟!یعنی از هر زاویه بهشون نگاه کنیم میشه مثل بقیه ؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣١
١
١
منکر حرف تون نیستم.
maede
maede
٩٣/٠٦/٣١
١
١
آیا میتونم تاثیر گذار و در صورت لزوم یه مقدار ادبی بنویسمش؟!آیا نوشتن از یک اتفاق بد باعث نمیشه اون موضوع رواج پیدا کنه و بدتر بشه؟//این نکاتی که گفتین واسه نوشتن یک گزارش هست؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣١
١
١
بله میشه ادبی نوشت ولی باید به موضوع و مخاطب هم نگاه کرد، باید دید توی این موضوع په مدل نوشتنی بهتره و مزه دهن مخاطب چیه. در مورد اتفاق بد، من خودم معتقدم اگر نوشتن ما جنبه پیشگیری نداشته باشه، نوشتن در مورد چیزای بد بی فایده است و بیشتر باعث رواج اون موضوع میشه.
maede
maede
٩٣/٠٧/٠١
١
١
مثلن فکر میکنم درباره فقر و بچه های کار میشه متن ادبی نوشت چون تاثیرگذاریش بیشتره.در مورد اتفاق بد هم کاملن موافقم،مثلن افرادی که از موضوع اطلاعی ندارن پیگیر میشن و گاهی جذبش میشن.
maede
maede
٩٣/٠٦/٣١
١
١
راستی الان داشتم گزارش خانوم جان قربان رو میخوندم واقعن نکاتی که گفتین توش رعایت شده بود.حکم یه مثال خوبو برای مطلب این هفته داشت.ممنون
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣١
١
١
مرسی از دقتتون
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٦/٣١
٢
١
خیلــــــــــــی هم خوب(^_^) من اصلش باید برم جلسات اول این کارگاه رو پیگیری کنم. بعد بیام اینجا...ولی فکر میکنم بیشتر از جمع عقب بمونم...من اینجور موقع ها از خودم میپرسم : سوژه ومطلبی که میخوام درموردش بنویسم، قابل قبوله، میشه با بحث و استدلال باور پذیرش کرد یانه؟؟ اصلا میتونه سوال کسی رو جواب بده یا ابهامی رو برطرف کنه؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٣١
١
١
ممنون. سوالای خوبیه که جواب بهش کمک میکنه مطلب بهتری بنویسیم
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/٣١
٢
٢
من که باز ناشناسم چرا بقیه دیده میشن من نیستمممممممممم؟؟؟؟؟
maede
maede
٩٣/٠٧/٠١
٢
٢
وقتی وارد پروفایلت میشی میای رو صفحه اصلی مستقیم رو پوستر کلیک میکنی و نظر میذاری؟!اگه آره دلیلش همینه!ببین مطلب پوستر شده مربوط به کدوم قسمته؟مثلن اگه مثل این مطلب صفحه15هست،از قسمت بالای سایت صفحه15رو بزن و مطلبو پیدا کن.دیگه ناشناس نمیشی.
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/٣١
٢
٢
ممنون از شما:))))