Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دوست نزدیک‌تر از من به من www.jeem.ir
دوست نزدیک‌تر از من به من

دوست نزدیک‌تر از من به من

نویسنده : 2nyadideh

هر گاه در غفلت و بی‌توجهی نسبت به قریب بودن خداوند باشیم، از او دور افتاده‌ایم و هر گاه متوجه حقیقتِ نزدیکی مداوم او باشیم، به مقام قُرب او نایل گشته‌ایم. دوست، نزدیک است. او همیشه نزدیک بوده است. این ما هستیم که از این حقیقت غفلت کرده‌ایم. تقرب به خداوند؛ یعنی آگاهی از قُربِ خداوند.

تقریباً همگی ما در زندگی‌مان در زمان مواجه شدن با مشکلات، این واژه را بیان نموده‌ایم که: «آخر چرا من؟» در حالی که آگاه نیستیم چه می‌گوییم و چرا این جمله را به زبان می‌آوریم؟ بدون آن‌که در نظر بگیریم: نوع و علت مشكل چیست؟ زمینی است یا آسمانی؟ چه شرایطی بر وقوع آن حاکم بوده است؟ و...

و بدون در نظر گرفتن همه جوانب، با توپ پر به سمت خدا نشانه گرفته و او را مسبب و مقصر مشکلات پیش آمده می‌پنداریم. این در حالی است که جهت حل معضل بوجود آمده نه تنها تلاشی نمی‌کنیم و به دنبال علت مشكل نمی‌گردیم، بلكه شروع به تفکرات و بیان واژه‌هایی می‌کنیم که همگی بوی کفر داشته و به جنگ خداوند می‌رویم.

نکته جالب دیگر در حل مشکلات است: حال که این اشتباه را مرتکب شده و خداوند متعال را در بروز مشكل دخیل دانسته‌ایم، اشتباه دوم و بدتر را هم مرتکب می‌شویم: جهت حل معضل، بجای آن که کاملا به خدا تکیه کنیم و با ایمان خالص از او یاری بجوییم و به او توکل و توسل نماییم، گام به سوی بنده خدا برداشته و متوسل به «من دون الله» می‌شویم. یعنی خطا پشت خطا. («من دون الله" یعنی هر چیزی یا هر كسی غیر از خداوند) به جای تلاش در جهت حل معضل، به جای طلب از خداوند، به جای آشتی با خداوند و...، به «من دون الله» رجوع کرده و از غیر خدا کمک می‌جوییم.

جالب است...

«ابتدا مشكل را به خدا نسبت داده، سپس جهت حل معضل از غیر خدا مدد می‌جوییم!»

هر خواسته‌ای که داشته باشیم، در قدم اول باید فقط از او بخواهیم و نباید به غیر او متوسل شد. هر چند به این موضوع صراحتاً در نماز اذعان می‌کنیم (ایاک نستعین) و باید آن را در عمل به کار گیریم، ولی هر بار فقط در ظاهر می‌گوییم و خبری از عمل آن نیست.

در طول تاریخ، کلیه افرادی که هدفشان هدایت بشریت بوده است، از جمله پیامبران و امامان، همگی انگشت اشاره خود را به سمت خدا نشانه گرفته‌اند و مردم زمان خویش را به سوی او فراخوانده‌اند. ولی مردم ناآگاه هر دوره، بعضاً بجای پیروی از اندیشه والای پیروان راه حق و قدم گذاشتن در این راه، به اشتباه تنها مراسم را به جای آورده و به دنبال ظاهر پرستی رفتند و اصل موضوع را که همان اندیشه و معرفت کمال بوده است، به دست فراموشی سپردند.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/١٠
٠
٠
درود. عالی مثل همیشه. لذت بردم.همه اینها به این دلیله که انسان خودشو کسی حساب میکنه. چنان با غرور میگه:" من "که انگار این" من "چه نقش حیاتی تو جهان بازی میکنه.همینجاس که حب وبغض و کفر پنهان تو آدما خودشو نشون میده.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
خوآهش میشه....بله درست میگین...آدمي به خودي خود نمي افته...اگر هم بيفته...از سمتي مي افته کـه بـه خـــدا تکيه نکرده باشه...مرسی از شما...کیلیک رنجه نمودین (^_^)
hadi_ghanbari
hadi_ghanbari
٩٤/٠٤/١٠
٠
٠
مضمون عالی بود و نیز نوع نوشتار. حسن ختام این متن شما, انجام عملی خیر از سمت خوانندگانش است..
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
ان شالله که همینطور باشه...مرسی از شما وکلیک حضورتون (^_^)
jalal
jalal
٩٤/٠٤/١٠
٢
٠
و خدایی که در این نزدیکی هاست
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
بله :) زندگــی بـاور می خواهــد/آن هـــم از جنس امیـــــــد/که اگر سختی راه، به تو یک سیلی زد/یک ندای قلبی به تو گوید که/خدا هست هنوز ...شاید در همین نزدیکی...مرسی از شما وکلیک حضورتون (^_^)
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/١٠
١
٠
دقیقاً گاهی صبرمون تموم میشه و به غیر خدا رو میاریم :/ ممنون دنیا دیده جان قشنگ بود
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
خوآهش میشود عزیزجان ...هیچ حواسمون نیست که...اگه دقت کنیم میبینیم 99 درصد از نگرانی های ما هیچ وقت اتفاق نمی افتد.....فقط چون خدا هست....مرسی از شما وکلیک حضورت (^_^)
a_entesari
a_entesari
٩٤/٠٤/١٠
١
٠
کاش فقط وقت گرفتاریامون باهاش مهربون نشیم:(
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
بهله باید حواسمون باشه : وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل میکرد، من به توانایی او ایمان می آوردم ؛و وقتی حل نمی کرد...می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد ... مرسی از شما وکلیک حضورت عزیز جان (^_^)
kiyan_t
kiyan_t
٩٤/٠٤/١١
١
٠
خیلی خوب بود
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
خوآهش میشه...مرسی از شما وکلیک حضورتون (^_^) و تبریک برای ورودتون به سایت :)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٤/١١
١
٠
سلام؛ مثل همیشه شیک نوشتید... همین مسیر مستدام! (^_^)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٤/١٢
١
٠
:))) لایک. عالی بود جناب میرزا :) منم همین نظر رو تایید می کنم! :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
سلآم ؛ خوآهش میشه..نظرلطفتونه...خوشحالم که پسندتون شده...مرسی از شما وکلیک حضورتون (^_^)
راتا
راتا
٩٤/٠٤/١١
٠
٠
تشکرات:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
خوآهـــــــــــش (^_^)
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٤/١١
١
٠
واقعا درسته ... عمل به این گفته ها خیلی مهم تره مرسی دنیادیده جان ... قلمت مستدام ... شیک نوشتی :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
بله...وبرای این منظور کافیه خود را کاملاً تســلیم خدا کنیم و از هیچ چیز نگــــرانی به دل راه ندهیــم آن وقت خواهیم دید که چگونه خداوند فرشتگانش را از پیش می فرستد تا راه را برای ما هـــموار کنـنـد.... مرسی از شما بالام جان وکلیک حضورت (^_^)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٤/١١
١
٠
باورش دارم و تک تک این کلمات رو قبول دارم اما مهمترین بخش قضیه اینه که فقط لب و دهن نباشیم توی عملمون هم بهش معتقد باشیم...مرسی دنیادیده جان خوووووووب مث همیشه
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
بله واقعا...کسی نیست بهمون بگه : یا دست رفاقت نده و دست نگهدار /یا تا تَهِ خط ، حُرمتِ این دست نگهدار....مرسی از شما وکلیک حضورت عزیز جان (^_^)
پربازدیدتریـــن ها