بنگر که چه می‌ورزی، می‌دان که همان ارزی

بنگر که چه می‌ورزی، می‌دان که همان ارزی

نویسنده : 2nyadideh

گر در طلب منزل جانی، جانی / گر در طلب لقمه‌ی نانی، نانی / این نکته‌ی رمز اگر بدانی، دانی / هر چیز که در جستن آنی، آنی

اگر می‌خواهی جایگاه و منزلت خود را در نزد خداوند دریابی، ببین که به چه کاری تو را گمارده است. گوهر معرفت و بینش این است که دریابیم در کجا ایستاده‌ایم و از چه مرتبه و منزلتی در نزد خداوند بهره‌مندیم. در روایتی از مولا علی(ع) منقول است که فرمودند: هر کس از شما که می‌خواهد جایگاه و منزلت خود را در نزد خداوند بداند،‌ پس باید ببیند که جایگاه و منزلت خداوند در آن هنگام که به گناهی می‌رسد چگونه است. جایگاه او نزد خداوند تبارک و تعالی، به همان مقدار است که جایگاه خداوند در نزد اوست.

اگر کسی بخواهد ببیند جایگاهش در نزد خداوند جایگاه بلند و رفیعی است یا پست و حقیر، باید دقت کند و ببیند جایگاه خدا نزد او در جایی که به گناهان می‌رسد چگونه جایگاهی است. فرض کنید که ـ‏نعوذ بالله‏ـ زمینه و شرایط معصیتی پیش آمده و همه ‌شرایط هم مهیّا است و انسان می‌تواند مرتکب معصیت شود. این‌جا باید ببیند که خداوند در نظرش چقدر اهمیت دارد و چه جایگاهی دارد؛ اگر جایگاهی عظیم و رفیع دارد، این موجب می‌شود خوف از خدا پیدا کند و دستش به طرف این معصیت دراز نشود. چرا؟ چون خداوند نهی کرده و گفته این کار را نکن.

اگر خدا پیش من بزرگ باشد، مرتکب گناه نمی‏شوم. این یک راه شناخت خویشتن است. انسان می‌تواند خودش را امتحان کند. اگر خدا پیش تو عظمت دارد، بدان که تو هم پیش خدا عظمت داری. اما اگر دیدی نه، خدا در نزد تو کوچک جلوه کرد و ‌عظمتی نداشت و به سمت گناه رفتی، ‌بدان که تو در نزد خدا پست و حقیر هستی. نگاه کنید امیرالمؤمنین علی(ع) به چه نحوی رابطه را درست کرد!

نکته‏ای که در این روایت هست این است که حضرت می‌فرمایند موقع برخورد با «گناه» ببین خداوند چه اهمیتی نزد تو دارد، اما نمی‏فرمایند که هنگام «اطاعت» از خداوند ببین خدا چه جایگاهی نزد تو دارد. چون عظمت خداوند در نزد تو موقعی ظاهر می‌شود که او تو را نهی کرده است، یعنی هنگام گناه.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
عالی بود دنیادیده جان. نماز و روزه هات قبول درگاه حق :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خوآهش میشه..مرسی از حضورت...کیلیک رنجه نمودی (^_^) به همچنین عزیزجآن :)
7_meshkat
7_meshkat
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
رسیدن به این مرحله واقعا یه خودسازی عظیم میخواد، به شخصه خیلی وقتا از خدا غافل میشم! و بعدش عذاب وجدان راحتم نمیذاره، امیدوارم اگر به قله بندگی نمیرسم لااقل در مسیرش حرکت کنم.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
ان شالله...مرسی از شما وحضورتون...کیلیک رنجـــــــــــــه نمودین (^_^)
راتا
راتا
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
ممنون....خیلی خوب بود....بازم ممنون
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خوآهش میشه...مرسی از شما وحضورتون :) کیلیک رنجــــــــــــه نمودی عزیز جآن (^_^)
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
خدا خودش بهمون کمک کنه. مخصوصا تو این ماه. ممنون ازین تلنگر و حدیث خوبی که آوردین. التماس دعا.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
ان شالله... خوآهش میشه....مرسی از شما وحضورتون....کیلیک رنجــــــــــــــه نمودین... محتاجیم به دعا(^_^)
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
سلام...بسیار...مفید و تلنگری...ممنون...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
سلآم ؛ خوآهش میشه...مرسی از شما و کلیک حضورتون (^_^)
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
ممنونم دنیادیده جان... عالی بود.نماز روزه ت قبول ... التماس دعا :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
١
٠
خوآهش میشه عزیز جان :) مرســــــــــــــــی از شما وکلیک حضـــــــــــورت (^_^) نماز روزه های شمام مقبول درگاه حق باشه...محتاجیم به دعا :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٣١
١
٠
من از طرف خودم و نیما خان حقیقی بابت این نوشته زیبا از شما تشکر میکنم .... ( ساعت 15:00 نمازخانه دانشگاه نیشابور ، یک ساعت قبل از امتحان آخر ) ... :)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
با تشکر از حمید عزیز که در اون لحظه که من دراز کشیده بودم زحمت تشکر کردن منو کشید :)مرسی حمید خان گل. و شما دنیادیده عزیز احسنت . ایوالله.ترکوندی قلمت مستدام. عاشق این دید زیباتم
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
:) بنده هم تشکـــــــــــــــر میکنم...خیلی بزرگوارین...و مرسی از کلیک حضورتون (^_^)
آتی
آتی
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
متنه زیبایی بود ..........ممنون
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خوآهش میشه...مرسی از شما..کیلیک رنجه نمودی بالام جان (^_^)
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
همیشه پای یک جایگاه رفیع درمیان است:دی
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
100 البته :))
Cold
Cold
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
نکته خوبی رو یادآوری کرد....حوامون باشه دنبال چی میگردیم :) مرسی
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خوآهش مشــــــــــه :) مرســـــــــی از شما وکلیک حضـــــــورتون (^_^)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
سلام و طاعات قبول! اخیرا مطالب نابی رو دست مایۀ کار قرار دادید، باریکلا به شما خانم مهربان سایت. مسیر مستدام انشاءالله!
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
سلآم؛ تشکر به همچنین :) از خدا که پنهون نیست از شما چه پنهون این مطالبو اخیرا کار نکردم...برای سال پیش هستش...یه سری مطالب 20تایی بودش که بار اول به یه دلایلی کاملا حذف شد...تا اینکه مجدد روشون کار کردم وبه 15 مبحث خلاصش کردم....نیست اینروزا مطلب جدید نمیفرستم، دوستان دارن مطالب قدیمیمو تایید میکنن.... به هرجهت مرسی از شما وکلیک حضــــــــــــورتون(^_^)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
سلام؛ باریکلا به شما، کار درستی می کنید، این دست مطالب تاریخ مصرف ندارن.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
بله.... مولانا میگه : تا چند ز جان مستمند اندیشی / تا کی ز جهان پرگزند اندیشی/ آنچه از تو ستد همین کالبد است / یک مزبله گو مباش چند اندیشی/ تا خاک قدوم هر مقدم نشوی / سالار سپاه نفس و آدم نشوی/تا از من و مای خود مسلم نشوی / با این ملکان محروم و همدم نشوی/تا درد نیابی تو به درمان نرسی/ تا جان ندهی به وصل جانان نرسی/تا همچو خلیل اندر آتش نروی /چون خضر به سرچشمه‌ی حیوان نرسی/تا در طلب گوهر کانی کانی / تا در هوس لقمه‌ی نانی نانی/این نکته‌ی رمز اگر بدانی دانی /هر چیزی که در جستن آنی آنی...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
من حیفم میاد متن کامل این شعرو نخونید.... منتهی همشم نمیتونم بذارم اینجا...باز منو متهم میکنید به گذاشتن کامنتای رگباری... اینبار لینک میدم...برین بخونین وگرنه که نصف عمرتون بر فناست :) https://fa.wikisource.org/wiki/%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86_%D8%B4%D9%85%D8%B3/%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%B4%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خیــــــــله خـــــــب. حالا بخوانیدو بدانید که :
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
واقعا ما در زندگی به دنبال چه هستیم؟ و آیا ارزش به دست آوردن آن را دارد؟ و خود ما در این مسیر چه می شویم؟ انسان ها در زندگی به دو گروه می توان تقسیم کرد. گروهی که به دنبال شدن ها است و گروهی که به دنبال داشتن هاست. دکتر هلاکویی در این مورد این گونه توضیح می دهند: ما به دلیل ویژگی های شخصیتی و تربیتی دو جور زندگی می کنیم. یکی این که مسئله ی اصلی برای ما بودن و شدن و ماندن است. ولی برای بعضی از ما مسئله ی داشتن مطرح است.تمام تفاوت بین شدن و داشتن است. بسیاری از آدم ها به دلیل آسیب های کودکی و به دلیل این که از خود دل برکندند و به دیگران نگاه کردند دیگران را به خاطر داشتن هایشان می توانند بفهمند که نظرشان در مورد آن ها چه است، در نتیجه به دنبال داشتن ها می روند. مثل یک خانه و شغل و مدرک و...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
موضوع اصلی و اساسی این است که من در زندگی در مسیری که با بودن و شدنم است حرکت کنم. یعنی من مهارتی را یاد بگیرم یعنی من پیانو را بزنم نه که پیانو را بشنوم یا یک پسر پیانیست داشته باشم.(اینجاش جا موند )
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
ﺩﮐﺘﺮ ﺍﻟﻬﯽ ﻗﻤﺸﻪ ﺍﯼ میگه : ﻭﻗﺘﯽ ﺩﻋﺎ ﻣﯿﮑﻨﯽ، ﺩﻋﺎﯼ ﺗﻮ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺟﻬﺎﻥ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﻣﯿﺮﻭﺩ ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻧﯿﺴﺖ .ﺩﻋﺎﯾﺖ ﺑﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﭘﯿﺪﺍﯾﺶ ﻋﺎﻟﻢ ﻣﯿﺮﻭﺩ .ﺩﻋﺎﯾﺖ ﺑﻪ ﺁﻧﺠﺎ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺗﻘﺪﯾﺮﺕ ﺭﺍ ﻣﯿﻨﻮﯾﺴﻨﺪ ﻣﯿﺮﻭﺩ .ﻭ ﺗﻘﺪﯾﺮ ﻧﻮﯾﺲ ﻣﻬﺮﺑﺎﻥ ﻋﺎﻟﻢ ﺗﻘﺪﯾﺮﺕ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺩﻋﺎﯾﺖ ﻣﯿﻨﻮﯾﺴﺪ . واسه خاطر همین میگن : ﮔﺮ ﺩﺭ ﻃﻠﺐ ﮔﻮﻫﺮ ﮐﺎﻧﯽ، ﮐﺎﻧﯽ / ﮔﺮ ﺩﺭ ﻫﻮﺱ ﻟﻘﻤﻪ ﻧﺎﻧﯽ، ﻧﺎﻧﯽ ﺍﯾﻦ ﻧﮑﺘﻪ ﺭﻣﺰ ﺍﮔﺮ ﺑﺪﺍﻧﯽ، ﺩﺍﻧﯽ / ﻫﺮ ﭼﯿﺰ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺟﺴﺘﻦ ﺁﻧﯽ، ﺁﻧﯽ.... به قول ﻣﺘﺮﻟﯿﻨﮓ : ﺁﺩﻣﯽ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﯼ ﺍﻓﮑﺎﺭ ﺧﻮﯾﺶ ﺍﺳﺖ ، ﻓﺮﺩﺍ ﻫﻤﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺍﻧﺪﯾﺸﯿﺪﻩ ﺍﯾﻢ...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
دوستای خوبم در همین راستا : هر چیز در این دنیا را تحسین كنین و برای همه آرزوی بركت و نعمت كنین. با این كار تمام افكار منفی و ناسازگاری هاتون را از بین میره ....واینطوری امواجتون رو روی بالاترین موج عالم، یعنی عشق، تنظیم می كنین :))
Narjes_sf
Narjes_sf
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خیلی قشنگ بود:)خیلی نرم و خیلی پند دهنده به همراه یک تلنگر!مرسی:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٢
٠
٠
خوآهش میشه...مرسی از شما وکلیک حضـــــــــــــورتون (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
گه بر سر خاک همچو آتش لرزی/گه مهر تن خاکی فانی ورزی/جان ورز کزو به ملک باقی برسی/نشنیده‌ای آنکه: هرچه ورزی، ارزی/(مجد همگر فارسی، دیوان خطی)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
قاضی حسین میبدی هم در این زمینه گفتن : دانا که همیشه علم و حکمت ورزد/در چشم کسان به آنچه ورزد، ارزد/نادان که حسد از دل او سر بر زد/پیوسته به کین اهل دانش لرزد...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
اینم یه تفسیر ساده از گروه باران که میگه : تا در طلب گوهر کانی ، کانی ----> اگر شما در زندگی به دنبال هر چیزی باشید به همون خواهید رسید به طوری که مولانا میگه اگر به دنبال هر نوع از کانی ها هستی خودت آنی. اگر دنبال موفقیت باشی، موفق خواهی شد.اگر دنبال تنبلی باشی، تنبل خواهی شد، اگر دنبال ورزش باشی، ورزشکار خواهی شد و چنین واردی.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
تا در هوس لقمه نانی ، نانی------> اگر قرار باشه که همش تو زندگی بگی ای کاش، یا همش تو حسرت چیزی باشی به چیزی نخواهی رسید. همون طور که قدیمیا میگن از تو حرکت از خدا برکت. اگر شما تو حسرت نون باشی نونی بهت نمیرسه.تا تلاش نکنی نمیتونی نونی بدست بیاری.//// این نکته رمز اگر بدانی ، دانی-------> این نکته رمز رو اگر بدونی میتونی موفق باشی(در مصراع بعد گفته میشه)//// هر چیزی که در جستن آنی ، آنی----> همون طور که در بالا گفتم، به دنبال هر چیزی باشی بهش میرسی.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
اینم بخونین قشنگــــــــــــــــه : آموزگار خردمندی از شاگردانش پرسید: فکر می‌کنيد ارزش يک انسان چگونه معلوم مي‌شود. يکی پاسخ داد: ارزش يک انسان به چيزهايی است که دارد. معلم لبخندی زد و گفت: روی زمين چیزی مهم‌تر از انسان نيست. پس نمی توان ارزشش را برمبنای چيزی کم ارزش‌تر از خودش سنجيد. ارزش انسان را نمی‌توان با داشته‌هايش اندازه گرفت. يکی از انتهای کلاس بلند شد و گفت: ارزش يک انسان به بزرگی کارهايی است که انجام داده! معلم گفت: آنچه والا بودن يک فرد را ثابت مي کند کرده‌های او نيست؛ چون بيخ و بن آن‌ها معلوم نيست!!! آدم‌ها گاهی کارهای بزرگی انجام می‌دهند اما با اهدافی حقير و گاهی کارهای کوچکی انجام مي‌دهند اما با نيّتی متعالی آنگاه معلم خود پاسخ گفت: ارزش يک انسان به نداشته‌های اوست. بچه‌ها تعجّب کردند. يکی گفت: پس من از همه با ارزش‌ترم چون چيزی ندارم؛ حتی کفش‌هايم هم برای خودم نيست! همه خنديدند. معلم ادامه داد: ارزش يک انسان به چيزهایی است که ندارد اما برای به‌دست آوردن آن‌ها تلاش مي‌کند. اگر شما به فکر دست يافتن به يک خانه رويايی بزرگ هستيد ارزش شما همان خانه است. و اگر دست يافتن به يک دوچرخه، يک موتور يا يک ماشين شيک را در سر می پرورانيد ، شما به اندازۀهمان خواسته ارزشمنديد اما اگر در جستجوی شادی خانواده و محله و جامعۀ خود هستيد، ارزش شما بسيار بالاتر خواهد رفت و اگر در جستجوی خداوند، حقیقت، شعور و خرد باشيد شما ارزشمندترين خواهيد بود....بله اینجوریاســــــــــت (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
مهدی عاملی رضایی هم در مورد این رباعی میگه : ذهنِ انسان در اصل ”خادمِ “ اوست، هر گونه از او بخواهی یا او را آموزش دهی، همان گونه برایت کار می کند....و قص علی هذا :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
پر گویی های بنده رو ببخشین ('^_^) یه پست تکمیلی بهتر درمورد این مبحث آماده کرده بودم..منتهی چون خیلی دیرتر از اونچه که فکرشو میکردم تایید شد.اصلن یادم نمیاد کجا سیوش کردم :( دیگه این کامنتارو هم الان سرچ کردم...بازم ببخشین :)
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
واقعا که خسته نباشی عزیزم....... خیلی کیف کردم . بسیارررررررررررررررررررم عالییییییییییییییییییییییییییی :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٢
٠
٠
مرســــــــــــــــــــــی عزیز :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
ماشالا به جای همه ۴۰۰۰تا عضو جیم خودتون کامنت گذاشتین .... :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٢
٠
٠
ماشاللا که دارم ولی دیگه اینو کسی نگه که توی 3ماه یک پنجم کامنتایی که من تو 3 سال گذاشتمو گذاشته (^_^)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
خوب الان چشام درد گرفت این همه کامنتو خوندم دنیادیده جان. الان در طلب آنم که بزنمت به خاطر این همه کامنت :) . ممنون عالی بود و آموزنده.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٢
٠
٠
:| فکر کنید یه درصد بتونین! :) خوآهش میشه...ان شالله که همینطور باشه...مرسی از شما که زحمت خوندنشونو کشیدین (^_^)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٤/٠١
٠
٠
موفق باشید :-)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٢
٠
٠
به همچنیـــــــــــــــــن (^_^)
پربازدیدتریـــن ها