Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - هرچه غیر اوست استدراج توست www.jeem.ir
هرچه غیر اوست استدراج توست

هرچه غیر اوست استدراج توست

نویسنده : 2nyadideh

هرچه غیر اوست استدراج توست / گرچه تخت و ملکت است و تاج تست .

استدراج از جهت لغوی یعنی بتدریج و پله پله کسی را پایین آوردن یا بالا بردن و در اصطلاح به معنای این است که «رتبه کسی را به تدریج پایین بیاورند تا جایی که شقاوت و بدبختی‌اش به نهایت برسد و به ورطه هلاکت بیافتد»، این کار با تجدید نعمتی بعد از نعمت دیگر صورت می‌گیرد. امام على (ع) فرمودند: اى مردم، از نعمتهایى كه خداوند به شما عنايت كرده است واهمه داشته باشيد، زيرا ممكن است خداوند براى امتحان و آزمون شما اين نعمت‌ها را عطا كرده باشد، پس از نعمت بترسيد همان گونه كه از فقر واهمه داريد، اگر كسى اوضاع زندگي‌اش بهتر شد و مال و نعمت به دست آورد، احتمال نداد كه ممكن است براى آزمايش باشد از عواقب هولناك آن خود را در امن دانسته است و هر كس هم دنيا برايش تنگ شد و آن را هم براى خود امتحان تلقى نكرد، او هم آرزوهاى خود را ضايع ساخته است.

عوامل استدراج  عبارتند از: شرک و کفر، بی توجهی به امر تولی و تبری، بی‌معرفتی به امام زمان، بی غیرتی در حرمات الهی، عاق والدین، کفران نعمت‌های الهی، لقمه حرام، کبر، بخل ، بی بند باری‌های شهوانی و بی‌حیایی، قرار گرفتن تحت ولایت‌های غیر الهی، بی‌تفاوت  و بی‌توجه شدن در اموری که غضب الهی را برمی‌انگیزد، بی‌تفاوتی در ارتکاب معاصی، نفاق ...

و علائم و نشانه‌های استدراج: صحت و سلامت و طول عمر به همراه وفور نعمت درهمه احوال،  ازدیاد نعمت و سرور درانجام گناه، عدم تغییر حال در انجام معاصی، پوشانیده ماندن گناهان، اطمینان به قبولی اعمال  و طلبکاری در آن، احساس بی نیازی از خدا و اولیاء الهی، عدم موفقیت در حفظ و نگهداری آثار عبادات و حسنات و خیرات .

عوامل  بازدارنده از استدراج نیز، پناه بردن بر خدا و توکل بر او در تمام امور و زوایای زندگی  مادی و معنوی می‌باشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٣/١٧
٠
٠
:)))))))))))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
:)) مرسی از کیلیک حضورت
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
ایم کلیلک حضوری که میگی اشک شوق میاره به چشم من :)))
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
خخ:)))))))))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
:)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٣/١٧
٢
٠
سلام؛ ممنون بانوی بزرگوار، اجرکم عندالله ان شاءالله، مطلب بسیار آموزنده و مفیدی بود. و در آخر هم صَدَق امیرالمؤمنین علیه السلام.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
سلآم ؛ خواهش میشه...از اونجایی که شاعر میگه : پس بهر دوری ولیی قایمست/ تا قیامت آزمایش دایمست...لازمه بیشتر حواسمونو جمع کنیم...مرسی از شما...کیلیک رنجه نمودین (^_^)
naser_j
naser_j
٩٤/٠٣/١٧
٠
٠
خدایا بگیر از من هر آنچه تورا از من می گیرد مثل همه کار ها قبلی تون عالی بود سپاس
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
آمیــــــن...مرسی از شما نظر لطفتونه :)) یه شعر خوبی داریم از مولانا که میگه : مکرها در کسب دنیا بارد است /مکرها در ترکِ دنیا وارد است/مکر، آن باشد که زندان حفره کرد /آنکه حفره بست، آن مکری است سرد/این جهان زندان و ما زندانیان/حفره کن زندان و خود را وارهان/چیست دنیا؟ از خدا غافل شدن/نی قماش و نقره و میزان و زن/مال را کز بهر دین باشی حمول /«نعمَ ملٌ صالحٌ »خواندش رسول/آب در کشتی ،هلاک کشتی است /آب اندر زیر کشتی،پُشتی است/چونکه مال و ملک را از دل براند/زان سلیمان خویش را درویش خوان...میگه حواسمونو خوب باید جمع کنیم....کیلیک رنجه نمودین (^_^)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٣/١٧
٠
٠
:( چقدر خوب و مفید بود. دست شما درد نکنه. اصلا حالم یجوری شد. برم یکم بدبختی جور کنم برا خودم :((((
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
:)) ای ای ایــــــــــــی ای.....منگر اندر نقش زشت و خوب خویش/ بنگر اندر عشق و در مطلوب خویش /منگر آنک تو حقیری یا ضعیف / بنگر اندر همت خود ای شریف....مرسی از حضورت عزیزجان...کیلیک رنجه نمودی (^_^)
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٣/١٧
٠
٠
ممنون بخاطر یادآوری نکاتی که یادمون رفته بود
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
خوآهش :)) پس بــدان این اصل را ای اصـل جـو / هر که را درد اســت او برده است بُو/ هـر کـــــه او بـیـدارتـر پُــر دردتــر / هـر کـه او آگاه تر رخ زردتر... مرسی از شما...کیلیک رنجه نمودین (^_^)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
هر چه را خوب و خوش و زیبا کننـد / از بـــرای دیـده ی بـیـنـا کـنـنـد / کـی بـود آواز چنـگ از زیـر و بــمّ / از بــرای گــوش بــی حـسّ اصـمّ/ مشک را بیهوده حق خوش دم نکرد /هر حسّ کرد او پی اَخشمّ نکرد ;) کیلیــــــــک رنجـــــــــه نمودیــــــــــن (^_^)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
اینایی که گفتین یعنی چی؟ .... رو حساب تیکه و کنایه بزارم؟ .....
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
اصلا...اینجانبمان اهل تیکه انداختن یا کنایه زدن نمیباشیم....تعریف کردم ازتون آقای بزرگواری.تعـــــــــریف (^_^)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
:)
ahoo_khademi
ahoo_khademi
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
مثل همیشه عالی...خیلی خوب بود هم آموزنده و هم قابل تامل...ممنون امیدوارم همچنان کارای بی نظیرتو ببینم و موفق باشی
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
مرسی از شما و نظر قشنگت عزیزجان...کیلیک رنجه نمودی (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
نیست این مطلبو جووونیام فرستادم الان که نگاه میکنم میبینم اوه اوه چقد ناجور از سرو تهش زدم ('^_^) استدراج خیلی مبحث بزرگ و پر نکته ایه که مسلما باید بیشتر بهش پرداخت...دیگه ببخشین مطلب قشنگ منظورو نمیرسونه ('^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
هممون میدونیم : دنیا چو حُبابیست لیکن چه حباب؟!/ نی بر سر آب بلکه بر روی سراب / وآن نیز سرابی که بینند به خواب / آن خواب چه خواب؟! خواب بد مست خراب..... پس لازمه خوب چشمو گوشمونو باز کنیم... که چی:
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
املا و استدراج با هم میان...استدراج رو که داخل متن گفتم به چه معنیه. املا هم درلغت به معنای مهلت دادنه .... یه جوری به معنای مهلت دادن گنهکاران ومعاندان وکافران تا مدت معین ی هست...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
یه مسئله داخل پرانتز همه جا ثروتو عامل فساد مثال میزنن...ولی ما میدونیم ثروت فی نفسه،بد ذات نیست...ما هستیم که با بی ظرفیتی خودمون اونو تو مسیر نادرست هزینه میکنیم و به عیش و نوش دنیایی مشغول میشیم....پس مشکل از ماست نه مکنت و ثروتی که در اختیارمون قرار گرفته....ودر ادامه باید بدونیم گاهی ثروت از باب عطاست که همون نعمته و گاهی از باب عذاب که همون نقمته...دسته ای هم با ثروت مورد آزمایش قرار میگیرن...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
از امام زین العابدین (ع) منقول است که حضرت در رابطه با استدراج فرمودند: اگر خداوند نعمتی را بدهد و تو شکر نعمتش را فراموش کنی، برای مرتبه دوم به تو نعمت می دهد و امتحانت می کند تا ببیند آیا شکرش می کنی یا باز هم فراموش می کنی. اگر باز هم سپاس نگویی، برای مرتبه سوم، یک نعمت دیگر می دهد. اگر شکر نکردی یکی دیگر می دهد. عجب امتحانی است! خدا اینطوری امتحان می کند. این استدراج اینگونه است: نعمت دادن، فراموشی و غفلت از شکر.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
دیگه اینکه : در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که گاهی خدا به بنده‏اش نعمتی را می‏ دهد، او هم آن نعمت را در راه معصیت خرج می‏ کند و با آن گناه می‏ کند. منظور از نعمت هم در این روایت فقط پول نیست؛ چشم، گوش، دست، پا و تمام قوای انسانی، نعمت‏ هایی است که خدا به انسان داده است. نعمت، فقط پول و اسکناس نیست! چشم‏هایتان را باز کنید و نعمت‏ هایی را که خدا داده است، بشناسید! نعمت، متصله و منفصله دارد که تمام سرتاپای انسان و آن چیزهایی که متعلق به او است را در بر می‏ گیرد، این یعنی اینکه «ای انسان! همه وجودت و متعلقات وجودت، نعمت‏ های خداوند است» اگر انسان نعمتی را در راه حرام مصرف کند و گناه کند، خدا به او مهلت می‏ دهد تا استغفار کرده و از این گناه‏ ها توبه نماید!
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
خدا مهلت می‏ دهد تا ببیند آیا تو استغفار می‏ کنی یا نه! اگر استغفار کردی مساله‏ ای پیش نمی ‏آید، اما اگر استغفار نکردی، خدا نعمتش را تجدید می‏ کند؛ یعنی نعمت را دوباره به تو می‏ دهد. اینجا دیگر تو توفیق شکرگذاری نداری و در حقیقت، خدا این توفیق را از تو سلب کرده است. این بی‏ حساب نیست که خدا به بنده ‏ای از بندگانش نعمت می‏ دهد و در عین حال، توفیق شکرگذاری را از او سلب می ‏کند. وقتی بنده گناه کرد و به‏ جای عقاب، نعمت‏ هایش زیاد شد، کم ‏کم با خودش فکر می‏ کند که چرا این‏ همه گناه می‏ کند ولی هیچ اتفاقی نمی‏ افتد؟! نکند خبری نیست؟! اصلا شاید حلال و حرامی، نعوذبالله در کار نیست! از اینجا است که انسان به وادی کفر کشیده می‏ شود.
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
سلام...بحث...بسیار ..جالبی بود... فکر کنم...مشمول...استدراج هستم...فقط...اینکه...باید...برای استغفار...قدم بردارم...خدا کمک کنه...
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
سلآم ؛ فکر میکنم ههمون همینطور باشیم... خدا آخروعاقبت همه رو ختم بخیر کنه....مرسی از شما وکلیک حضورتون (^_^)
آتی
آتی
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
کوله بارم بر دوش / سفری بی همراه / سفری تا ته تنهایی محض / هر کجا لرزیدی در سفر ترسیدی / تو از ته من خــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدا را دارم
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
:) خیلی هم قشنـــــــــــــــــــگ
آتی
آتی
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
موفق باشید ......
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
مرسی :) به همچنیــــــــــــن عزیز جان (^_^)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٣/١٨
٠
٠
جالب بود... مثل همیشه مطالبی خاص از شما میخونم :-)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
خوآهش میشه....مثل همیشه مرسی از حضورتون...کیلیک رنجه نمودین (^_^)
راتا
راتا
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
زیبامثل فکرزیبای خودتون
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
مرســـــــــــــــــــی از شما...مرســـــــــــــی از حضورت (^_^)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
مرسی از دغدغه تون :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
خوآهش...مرسی از شما...کیلیک رنجه نمودین (^_^)
H_bavar
H_bavar
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
مفید و آموزنده بود.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
سپاس گذارم..مرسی از شما...کیلیک رنجه نمودین (^_^)
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٣/٢٢
٠
٠
خیلی جالب بود. توکل خیلی مهمه خیلی :)
پربازدیدتریـــن ها