پشت گوش انداختن اکیدا ممنوع!
چه طور در جنگ با اهمال کاری پیروز میدان باشیم؟

پشت گوش انداختن اکیدا ممنوع!

نویسنده : اکرم انتصاری

برنامه امتحانی را به دیوار اتاقش قاب کرده و با جدیت خاصی برنامه‌ریزی می‌کند. در رویای نمره‌های آبرومندانه و ترمی با شکوه غرق می‌شود. روز امتحان می‌رسد، هیچ کاری انجام نداده است. موعد تحویل کارش را یادداشت می‌کند و با تحلیل «الان حسش نیست، فردا انجامش می‌دم» روزها را سپری می‌کند. موعد تحویل تا صبح چراغ ِ چشم‌هایش را با سیخ کبریت و نوشیدن قهوه روشن نگه می‌دارد. اگر می‌خواهید پشت گوش انداختن، این پدیده شایع در بین نوجوان و جوان امروزی را بشناسید و دنیای‌تان را از این موجود آبروبرِ بی‌قواره پاک کنید، با ما هماه شوید!

 

|| به کی اهمال کار می‌گن؟

وقتی زمان مشخصی برای کاری در نظر گرفته‌اید، هی بهانه می‌آورید و آن را به تعویق می‌اندازید، اهمال کار می‌شوید. شاید دانستن این‌که در مورد اهمال کاری چندین کتاب نوشته شده است و روانشناسان آن را یک آسیب تلقی کرده‌اند، برای‌تان جالب باشد. در متن ِ این آسیب به تعويق انداختن، تعلل ورزيدن، سبك گرفتن و سهل انگارى در كار به چشم می‌خورد. پس درمان این آسیب باعث بهبود اوضاع جامعه هم می‌شود، چون این رفتار مثل قانون پیوستگی از بین نمی‌رود از شخص به افراد و از افراد به جامعه سرایت می‌کند.

 

|| چرا کار امروز را به فردا می‌اندازیم؟

1. احساس خود کم بینی: کسی که اعتماد به نفسش زیر خط فقر است و مدام آیکون نگرانی روی سرش می‌چرخد، احساس بی‌ارزشی می‌کند، عزت نفسش کم می‌شود و به تلقین «من نمی‌تونم، پس اصلا انجامش نمی‌دهم» ایمان می‌آورد.

2. توقع بیش از حد از خود: فرد ایده‌آل‌گرا همیشه دچار این وسواس می‌شود، چون هیچ وقت نمی‌خواهد نقصی در کارش باشد، مدام به فردا متوسل می‌شود.

3. سرخوردگی: پتک سرخوردگی که روی سر کسی باشد، آستانه تحملش پایین می‌آید و از ترس این‌که مبادا به نتیجه دلخواه نرسد، کار را به فردا می‌اندازد. طومار موفقیت بچه‌های مردم در مثال‌های پدر و مادرتان را که یادتان هست؟

4. اشتیاق به لذت جویی کوتاه مدت: لذت جویی آنی (همان جوگیری خودمان) باعث می‌شود برای رسیدن به هدف‌ دیگری بی‌تاب شویم و شاید قید هدف اصلی‌مان را بزنیم. مثلا دیده شده فلانی شنبه امتحان دارد، هر روز هفته قبلش در یک مرکز خرید، کباب پزون، حنابندان و حتی مجتمع تک! رویت شده است.

5.عدم قاطعیت: کسی که در انجام کارش مصمم نیست. دل دل می‌زند و چهره‌ای بسیار مردد و پریشان است. «از شنبه شروع می‌کنم» ورد زبانش است و صد حیف که شنبه مورد نظر هیچ وقت در شبکه آنتن دهی نمی‌کند و قاطعیت لاموجود!

 

|| راه فرار را به اهمال کاری نشان دهید.

اگر با خواندن این گزارش منقلب شده و تصمیم فولادین گرفته‌اید که اهمال کار نباشید، با راهکارهای بترکان که ارائه می‌شود دوست شوید.

1. عزت نفس خودتان را بالا ببرید: نقاط قوت خود را پیدا کنید و به آن‌ها احترام بگذارید تا نقاط ضعفتان از رو بروند. نقاط ضعف خود را بشناسید و کم‌کم رفعشان کنید.

2. وقت شناس شوید: تاریخ پایان کارتان را در تقویمی که جلوی چشم‌تان است با ماژیک های‌لایت کنید. اگر زمان کوتاه مدت نیاز دارد، تایمر گوشی‌تان را روشن کنید و به خودتان زمان را یادآوری کنید.

3. اولویت بندی کنید: برنامه‌تان را از شلختگی در بیاورید و یک لیست از کارهای‌تان را به ترتیب اولویت و ضرورت بنویسید، وقتی آن را انجام دادید جلوی آن تیک بزنید تا کارهای انجام شده شما قوت قلب دهد.

4. قانون پاداش و تنبیه: برای خودتان وقت تعیین کنید و به خود قول بدهید اگر امروز این کار را سر وقت انجام بدهید، برای خودتان لواشک می‌خرید و دل بچه‌های جیم را می‌سوزانید و در مقابل برای کاری که به موقع انجام نداده‌اید، خودتان را تنبیه کنید. مثلا یک روز خودتان را از اینترنت محروم کنید یا گوشی‌تان را توقیف کنید.

5. دقیقه نودی نباشید: گل‌های دقیقه نودی اکثرا با عنصر شانس همراه است. زمان و اتفاقات قابل پیش بینی نیست و گاهی یک اتفاق تمام برنامه‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سعی کنید خوش قول باشید.

6. خجالتی نباشید: وقتی توانایی انجام کاری را ندارید، قبولش نکنید. رودربایستی داشتن با کسی دلیل خوبی برای همیشه بله قربان‌گو بودن شما نیست. بد انجام دادن کاری بدتر از انجام ندادنش است و باعث بی‌اعتمادی شخصی که شما را باور داشته می‌شود، از ما گفتن!

** درگوشی: مدیونید که فکر کنید ما در تحویل این گزارش اهمال کار بوده‌ایم و از تجربیات شخصی خودمان بر آن افزوده‌ایم!

================

منابع و مأخذ:

1.راس آلن، روان شناسى شخصيت ( نظريه ها و فرايندها)، ترجمه سياوش جمال فر، تهران، انتشارات بعثت، 1373

2..آلبرت آلیس-ویلیام جیمزنال،روانشناسی اهمال کاری (غلبه بر تعلل ورزیدن)،ترجمه محمدعلی فرجاد،تهران،انتشارات رشد ،1391

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
janbarkaf
janbarkaf
٩٣/٠٦/١٨
١
٠
هعییییییییی ....گاهی دیقه نودی میشم ولی نتیجه بدی نمیبینم ...البته به غیر از یک بار....*:)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
گاهی نمیشه، نتیجه اش یک فروند فاجعه میشه :|
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
سلام: متشکرم از زحمت شما.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
خواهش می کنم :)حتما تو دانش آموزاتون به این مورد برخورد کردین:)
سرباز ولایتم
سرباز ولایتم
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
خب وقتی جواب داده اون لحظه آخر و دقیقه صد چ کاریه وقتمونو بگیریم...!!!.والا
سربازم
سربازم
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
ضمنا عنصری ب نام شانس وجود خارجی ندارد...والسلام
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
من میگم وجود داره ......دقیقا همونی که تو زندگیم من ندارم.........
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
مثلا شما هیچی درس نخونی صبح امتحون بخونی لا دشواری؟لا مشکل؟!
سربازم
سربازم
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
نعم لا دشوار...لا مشکل...من که همیشه صبح امتحان میخونم...20 هم گرفتم!
janbarkaf
janbarkaf
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
این سرباز ما اعجوبه ایه واسه خودش......طی ترم هیچی نمیخونه....شب امتحانم نمیخونه...دوساعت قبل امتحان میخونه....میشه 20.....منم به شانس اعتقادی ندارم ....*؛)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢١
٠
٠
نتیجه تلاش مستمر با برنامه رو نمیشه کتمان کرد بازم:)
s_a
s_a
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
خب من الان تصمیم گرفتم ک خجالتی نباشم و دیگه جلو استاد راهنمام بله قربان گو نباشمو برم این پروژه رو بکوبم رو میزو بگم من حوصله پروژه نداااااااااااااااااارممممممممممممممم........ من اینو انجام نمیدم چون بد انجام دادنش بدتر از انجام ندادنشه! بعله! =)) خوب بود :)))))
faride
faride
٩٣/٠٦/١٩
١
٠
@__@
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
تو ازون دایناسورای ایده آل نگری پس=)واسه همونه رو به انقراضی=)خواهش:)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
فریده فقط اومدی@_@ کنی؟نظرت کو ؟:|
e_najm
e_najm
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
خخخخخ خیلی قشنگ بود بهم کمک میکنه:))
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
١
٠
به امید زدن درگوش اهمال کاری !
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٦/١٩
٢
٠
سلام...سخنانتان بسیار متین بود...اصلا یکی از راز های موفقیت من این است که کار فردا را به امروز نمیندازم...اصلا چه معنی داره وقتی فردا امتحان داری شبش شروع کنی به درس خوندن....همون 5 صبح شروع می کنی...هر چی شد شد..والا....خخخخخخخ
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
این مطلب کاملا به دردتون می خوره باشد که از شنبه شروع به علوم پایه خوندن نکنید !
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
این مطلب کاملا به دردتون می خوره باشد که از شنبه شروع به علوم پایه خوندن نکنید !
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
سلام بر شما....من می خواستم از شنبه شروع نکنم...ولی نشد..امتحان 5شنبه هفته ی پیش بود...دیگه به شنبه نرسید...که تصمیم بگیرم شروع کنم یا نه...ایشالا امتحان بعدی از شنبه شروع نمی کنم...........خخخخخخخخخ.......
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
نگاه کنین من در اوغاتی که کار های بسیار دارم دقیقااااااا مثل شما رفتار میکنم ولی بازم به فردا موکول میکنم یک جوری وقتی درس ندارم کاری انجام نمیدم ولی الان که مثلا باید وسایل رو برای نویسندگی و چاپ کردن عکس و...غیره بکنم نمیتونم مشکل من چیست؟آیا میمیرم؟لطفا به من بگویید درست است که تحمل اش را ندارم......خخخ با تشکر.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
باید به خودت بقبولونی مدیریت زمان رو ،پیشنهاد می کنم یه بار خودتو تنبیه کن با محروم کردن خودت از چیزایی که دوست داری ؛ در نهایت یکی بود این جوری شد صبح دیگه زنده نبود=)
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
خخخخ من دقیقا به این راه حل های شما قبل از این که بفرمایید فکر کرده بودم ولی این تنبیه ها بیشتر از2ساعت دوام نداشت و آخر به خود زنی منجر میشد.حال میمیریم یا زنده می مانیم؟
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢١
٠
٠
تنبیه رو بدین کس دیگه ای اجرا کنن تا قدرت اعمال زور نداشته باشین:)تا شنبه صبح زنده ای تا بعد=)
maede
maede
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
احساس خودکم بینی،عدم قاطعیت،توقع بیش از حد از خود،خجالتی بودن! :( همه اینارو من دارم و متاسفانه خیلی کار امروزو میندازم فردا! :(
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢١
٠
٠
خجالتی بودن یا به عبارتی تعارفی بودن و تو درواسی قرار گرفتن داره یک خصلت همه گیر ایرانی میشه ، این هم مربوط به توانایی نه گفتنه !برای ایده آل بودن هم یادداشت کاملی تو جیم هست بخون ، برای بقیه هم از روشها استفاده کن باشد که رستگار شوی:)
maede
maede
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
نه که خیلیییییی سخت میتونم بگم!ولی یه راهکاری هست که فکرمیکنم خیلی موثر باشه،اونم اینه که وقتی میخوای نه بگی حرفتو با یه جمله مثبت،بعد یه جمله منفی و دوباره یه جمله مثبت بگی.مثلن میخوای بگی نمیتونی پول به دوستت قرض بدی!میگی خیلی دلم میخواد بهت پولو بدم اما متاسفانه ندارم،انشاالله پولی دستم اومد حتمن بهت قرض میدم!/مطلب ایده آل کجاست؟! :)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
راهکار خوبیه جدا ازین که تعارف کردن گاهی فوق العاده دردسر سازه !اینم مطلب ایده آل بودن و راهکارش مال نعیمه اس:)http://jeem.ir/pagetwo.php?print=2&type=1&id=15448
maede
maede
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
مرسی :)
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
منم به این نتیجه رسیدم که بیشتر مشکلاتم سر این گزینه 4 ره! هی به خاطر یک کار کوچیک، کارهای بزرگترم رو نصفه یا حتی در حد صفر به یک وقت دیگه موکول می کنم :| ؛ خیلی تشکرات فراوان باشد که این راه حل ها رو به کار ببندم.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢١
٠
٠
این به خاطر همون سرشت بی نهایت تنوع طلب ماست ؛من خودمش شخصا بخوام بگم لیست بلند بالای کارای ناقص و نصفه و نیمه ای میشه؛البته میشه در ایده آل بودنتون همم این رو جستجو کنینچون می خواین کاری که انجام می دین بی نظیر باشه..
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠