کجکی دین‌داری نکن!
سیره عبادی بدون سیره عملی کامل نمی‌شود

کجکی دین‌داری نکن!

نویسنده : محمد امین شرکت اول

تا به حال واژه سیره‌ عملی به گوش‌تان خورده است؟ واژه‌ای که دربردارنده الگویی عملی از زندگی گذشتگان است و ما به وسیله آن می‌توانیم خوب و درست زندگی کنیم. لحظه لحظه زندگی معصومین (علیه‌السلام) در طول تاریخ الگوی تمام عیاری برای ماست و بهترین سیره‌ عملی هم سیره‌ عملی پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین است. اما چیزی که اکثر مردم ما در زندگی خود الگو قرار داده‌اند، سیره‌ عبادی پیشوایان دین است، نه سیره عملی.

سیره‌ عملی یعنی ببینی معصوم چگونه با دوست رفتار می‌کرده، چگونه با دشمن رفتار می‌کرده، چطور می‌خوابیده، چطور بیدار می‌شده، چه می‌خورده و چه نمی خورده، چه می‌پوشیده، به طور کل چگونه زندگی می‌کرده است!

ولی بعضی مردم فقط به دنبال سیره‌ عبادی رفته‌اند و مقصود اصلی الگو بودن معصومین (علیه السلام) را کنار گذاشته‌اند. هر شب جمعه دعای کمیل، نماز اول وقت، نماز فلان، دعای فلان، ذکر فلان، خواندن یک دور قرآن در فلان تعداد روز، روزه‌ فلان روز سال و ...

* همسر می‌آید خانه، می‌بیند خانم خانه خوابیده و از ناهار هم خبری نیست. از خانم دلیل نداشتن ناهار را می‌پرسد که خانم با حالتی حق به جانب می‌گوید: مگر نمی‌دانی امروز فلان روز است؟! امروز روزه خیلی ثواب دارد و به همین خاطر من روزه گرفتم و حس و حال غذا درست کردن را نداشتم. تو برو برای خودت یک چیزی درست کن و بخور. انگار نه انگار که امام محمدباقر (علیه السلام) جهاد زن را نیکو شوهرداری کردن می‌دانند، بسیار بسیار حدیث و روایت از سایر معصومین (علیه السلام) درباره کرامت همسر داریم. 

* آقا بیست و چهار ساعت تسبیح به دست دارند و دائم الذکر هستند ولی از ده فرسنگی هم نمی‌شود به ایشان نزدیک شد، از بس که بوی عرق می‌دهد. انگار نه انگار که پیامبر می‌فرمودند: من دو سوم پولم را برای خرید عطر خرج می‌کنم.

* طرف در هر ماه تعداد زیادی روز را روزه می‌گیرد ولی حتی دو کلام نمی‌توانی با او هم کلام بشوی، از بس که دهانش بوی بد می‌دهد، انگار نه انگار که صحابه در زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله) به خاطر اصرار بسیار زیاد ایشان به مسواک زدن، تصور می‌کردند مسواک زدن از واجبات دینی است و عدم انجام آن گناه محسوب می‌شود.

درست است! کسی هم منکر خوبی‌های عمل به سیره‌ عبادی نیست، ولی سیره‌ عبادی را سیره‌ عملی تکمیل می‌کند و جلوه اسلام حقیقی بیشتر در سیره‌ عملی است، نه سیره‌ عبادی. این در حالی است که سیره‌ عملی نیز خالی از سیره‌ عبادی فایده‌ای ندارد و عبث است.

در تاریخ داریم که تمام افرادی که به اسلام پیوستند به خاطر دیدن سیره عملی پیشوایان دین ما بوده و نه سیره‌ عبادی آن‌ها. ما در تاریخ کسی را نداریم که به صرف دیدن انجام شدن یک عمل عبادی توسط یکی از معصومین (علیه السلام) مسلمان شده باشد.

عمل به سیره‌ عبادی به دور از سیره‌ عملی حتی ممکن است باعث بد شدن دید افراد دیگر نسبت به دین و دین‌داری شود و آن‌ها را از دین زده و دور کند.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
janbarkaf
janbarkaf
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
کااااااااااااااملا موافقم....ماها باید الگو و مصداق باشیم برای دینمون...که این بیشتر تو عمل افراد نمود پیدا میکنه.....نه صرفا تو دولا راست شدن و لب جنبوندن و ذکر گفتن.... منتقد سفت و سخت چنین افرادی هستم که مثل " انصاریون" فقط به اعمال عبادی و رهبانیت چسبیدن و افراط میکنن و همچنین اون افرادی که تفریط میکنن و مثل " مشرکان" فقط به عمل چسبیدن و رنگ و بویی از رهبانیت ندارن....ما تو قران به اسم " أُمَّةً وَسَطا " هستیم و باید هم جانب عمل و هم جانب عبادت رو نگهداریم....یعنی کاملا باید متعادل عمل کنیم چون الگو هستیم ....همینطور که پیامبر اکرم برا ما الگو هستن....*:)
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
تمام حرف هایتون متین است ولی یک نکته درون حرف هایتون هست که قابل تأمله!!!! اسلام هیچ وقت رهبانیت را تجویز نکرده و حتی منع کرده! دین اسلام میفرماید با ازدواج دینتان را کامل کنید و این دقیقاً نقطه مقابل رهبانیت است!!!! ما در اسلام چیزی به نام رهبانیت نداریم!!!! ممنون و متشکر :)
میم
میم
٩٣/٠٦/١٨
١
٠
خیلی خوب بود و بکر ممنون
Niva
Niva
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
واقعا خوب و جالب نوشته بودین... خیلی راحت میشه مصداق های عینیش رو تو جامعه و زندگی خودمون ببینیم... ممنون خیلی برام جالب بود.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
متأسفانه بسیار بسیار مصداق این موضوع در جامعه است و افراد به خیال خودشون در راستای دین دارند قدم برمیدارند ولی در حقیقت باعث بیزاری اطرافیانشون از دین هم میشوند! خدا به همه ی ما کمک کنه! خواهش و متشکر :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
سلام: انشاءا...که همه عامل به احکام و رهرو ائمه (ع) باشیم.سپاسگزارم
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
ان شاء الله؛ من هم هم :)
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
سلام...سخنانتان بسیار متین وصحیح بود....موفق باشید.
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
خیلی خوب بود ممنون........:)))
Paeez
Paeez
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
آراستگی و نظافت و تعادل :)میشه مثلا دونفری روزه گرفت :)
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
(: اینم یه پیشنهاد ارغوانیه خوب :) ممنوم و متشکر!
maede
maede
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
درسته.کافیه یه نگاه به اطرافمون بکنیم،متاسفانه ها از این نمونه ها زیاااااااااااااااااد میبینیم!واسه امام حسین لباس مشکی میپوشن ولی نگاهشونو کنترل نمیکنن،خانواده مومنی هستن افطاری میدن ولی فقط به فامیل و اونم چند جور غذا،چادر میپوشه حجاب میکنه اما دروغ میگه و غیب میکنه و......اگه یه کم فکر کنیم متوجه میشیم چقدر قلبمون با چیزی که زبونمون میگه فاصله داره :(
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
این مثال های شما هم درسته! کسی که اینطوری رفتار میکنه یک جماعتی رو هم با با این کارهاش پیش بقیه بدنام میکنه واین گناهش چند چندان بیشتره!!!!
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
یک مشکلی که داریم اینکه خوب نمیتونیم تعادل رو رعایت کنیم! میام یک کار خیر انجام بدیم بعد میبینی خیر که نشد هیچ یک گناه هم کردیم :| ؛ به نظر من تو این زمینه کتاب "مفاتیح الحیات" آیت الله جوادی آملی، خیلی مفید میتونه باشه چون دقیقا همین سیره عملی پیامبر و 14 معصوم هستش.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
آره! حضرن امیر می فرماد: جاهل را نمیبینی مگر در افراط و یا تفریط! این تعادل داشتن رمز زندگیه موفقه! در مورد کتاب هم باس بگم بله! این کتاب یکی از کتاب های خوب در این زمینه هست! :) ممنون و متشکر
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
با مطلبتون خیلی خیلی موافقم...سیره ی عبادی به تنهایی...میتونه شخص رو از اسلام زده کنه حتی به نظرم...ولی وقتی سیره ی عملی باشه...شخص خود به خود با ظرافت های اسلام آشنا میشه و به دینش عشق میورزه...تعادل همیشه خیلی خوبه...ممنون..:)
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
اوهوم؛ قبول دارم! من خودم نظرم اینه که لطافت و پویایی اسلام نمودش در بعد عملیه اونه نه عبادیش! بعد عملیشه که تمایزش میکنه با ادیان دیه! وگرنه ادیان دیه مثل یهود اعمال عبادی سخت تری نسبت به ما دارند! ممنون از ابراز نظرتون :)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠