کپی نخرید؛ اصلش را هم
شاهگوش شکستی دیگر در ساخت سریال طنز

کپی نخرید؛ اصلش را هم

نویسنده : رضا تمجیدی

با پایان یافتن سریال شاهگوش در شبکه نمایش خانگی پرونده این سریال هم بسته شد تا آقای میرباقری تصویری نه چندان جالب از ساخت سریال طنز در ذهن مخاطبانش به جای بگذارد.

سریالی که خوب شروع شد ولی خیلی ضعیف تمام شد. سریالی با بازیگرانی سرشناس و بازی‌های فوق العاده و البته گریم‌های متفاوت و زیبا ولی فیلمنامه‌ای ضعیف. صد البته که کارگردانی به بزرگی میرباقری می‌داند که اولین سنگ بنای ساخت فیلم یا سریال فیلمنامه آن است ولی چرا تن به ساخت این مجموعه داد، ما نمیدانیم شاید خدا بداند.

از کل این سریال فقط چند قسمت آن و از هر قسمت چند دقیقه آن جالب و قابل دیدن بود وگرنه مابقی آن شامل صحنه‌ها و دیالوگ‌هایی بود که نه تنها به موضوع سریال ربط نداشت، بلکه بسیار بی‌ربط و بی‌محتوا بود. سریالی پر سروصدا و خالی از طنز و مفهوم، سریالی که در آن همه عوامل دست در دست هم داده بودند تا مخاطب را به هر طریقی بخندانند، چه با دیالوگ‌های بی‌ربط چه با حرکات جلف، که البته موفق نشدند.

این سریال پر سر و صدا که حتی چندین ماه قبل از ساختش تبلیغاتش شروع و حتی موضوع بحث چندین نشریه و روزنامه هم شده بود، سریالی که تبلیغاتش با گریم متفاوت آقای طنابنده که بسیار شباهت داشت به یکی از خواننده‌های لس آنجلسی شروع شد ولی در خود سریال این نقش تنها دو یا سه قسمت حضور پررنگی داشت و بعد از سریال حذف شد.

همه فکر می‌کردند سریال و نام این سریال حول و حوش همین شخصیت می‌گردد ولی در ادامه شاهد یک داستان تکراری و بی‌محتوا بودیم که در هر قسمت چند بازیگر اضافه و در قسمت بعد حذف می‌شدند.

خیلی خوب است که یک کارگردان بتواند این همه بازیگر را دور خودش جمع کند و دایره نفوذ خوبی داشته باشد ولی خوب نیست که فقط با چهره‌ها بخواهد سریال بسازد و توجهی به محتوا و فیلم‌نامه نداشته باشد.

آقایان هنرمندی که سالی صدبار بیانیه صادر می‌کنید و از طرفداران و مردمتان می‌خواهید که فیلم قاچاق نخرند و از شما حمایت کنند، چرا یک بار بیانیه برای خودتان صادر نمی‌کنید که احترام بگذارید به شعور مردم، چرا نمی‌گویید که فیلم خوب بسازند؟ چرا خودتان در هر فیلمی بازی می‌کنید؟

این روزها در کلوپ‌های فیلم، پر است از سریال‌ها و فیلم‌هایی که حتی کپی آن‌ها هم ارزش دیدن ندارد، چه برسد به اورجینال آن.

هنرمندان عزیز شما را به حرمت خاک صحنه قسم، یک بار بنشینید و یکی از این فیلم‌ها را ببینید. مگر مردم و سینما دوستان، وقت‌شان را از سر راه آورده‌اند که پای اینچنین فیلم‌هایی بنشینند و آن وقت با کیف بروند و نسخه اصلی بخرند و تازه به دیگران هم پیشنهاد بدهند.

انتظار هم نداشته باشید که تا پوسترتان را در سر در سینما و یا پشت شیشه کلوپی دیدند، سریع بروند و پول به فیلم‌تان بدهند. دیگر شعور مردم بالا رفته، نگویید فرهنگ کشور پایین است، مردم می‌دانند پول به چه فیلمی بدهند.

مگر همین قهوه تلخ نبود که هر مجموعه‌اش میلیون میلیون نسخه می‌فروخت؟ آن‌جا مردم فرهنگ داشتند الان ندارند؟

هنرمندانی که اینچنین بیانیه‌هایی صادر می‌کنید، شما فرهنگ سینمایی خودتان را درست کنید، مردم خودشان می‌دانند و می‌فهمند که چگونه حمایت کنند. نیازی به درخواست والتماس شما نیست.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
S_Alami
S_Alami
٩٣/٠٦/١٨
١
٠
من خودم سریالشو دوس داشتم هر چند مشکل زیاد داشت اما به نظرم اونقدر ها هم شایسته انتقاد ها زیاد نیست
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
قسمتای اولش خیلی خوب شروع شد ولی کم کم ضعیف شد و من از نصفه به بعد دیگه دنبالش نکردم!
banu_n
banu_n
٩٣/٠٦/١٨
١
٠
سخت ميگيرين !!! اونقدي خوب بود كه پا ماهواره نرن ملت .......
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٨
٠
٠
سلام: اوایل بهتر بود اما هرچه پیش رفت آبکی تر شد.ممنون
باران
باران
٩٣/٠٦/١٨
١
٠
قرار نیست همه ی سریال ها اموزنده باشند یا حرفی برای گفتن داشته باشند... بالاخره یه سریالی باید باشه که صرفا جهت سرگرمی و خنده ی مردم باشه ! که خدارو شکر این سریال در این راستا موفق بوده حداقل از نظر بنده... به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٦/١٩
٠
١
قسمت های بازداشتگاهش رو ببینین فقط اسمش سریاله دارن میرقصن رسما !!
maede
maede
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
من اصلن اینطور سریالا رو نمیبینم و ندیدم!نه قهوه تلخ نه قلب یخی نه شاهگوش!
رادمهر
رادمهر
٩٣/٠٦/١٩
٣
٠
اگه شما دنبال بهانه برای خرید کپی هستی که مساله ش جداست چون ربطی نداره به کل این ماجرا اما داستان شاهگوش،بعد از اتمام سریال خیلی از طرفدارای سریال دست به نقدهایی شبیه این زدن و داوود میر باقری رو محکوم کردن که چرا بعد از 28 قسمت برای ما قاتل معرفی نکرد،در حالی که معرفی قاتل دغدغه ی نویسنده و کارگردان نبود،قاتل هرکسی میتونست باشه و برای همین چهره نداشت،شاهگوش دست به کاری زد که خیلی ها جرات نزدیک شدن بهش رو نداشتن،میر باقری سعی داشت با این سریال خصلت های شیطانی رو جان بخشی کنه یعنی زر,زور و تزویر.اگه یادتون باشه تو قسمتای اخر وقتی اعتراف همزمان می گرفتن از عطا واعظی،ابراهیم درویشی و قدرت سرگرد سرخی به خفته گفت:به خدا هرچی جنایت تو این شهر اتفاق میفته زیر سر این سه تاست,دیالوگ طنزی که واقعیت بود،ابراهیم درویشی نماد شیطانی زر،عطا واعظی نماد ریا و تزویر و قدرت نماد زور،واقعا هرچی جرم و جنایته زیر سر این سه خصلت شیطانی نیست؟
Z_M
Z_M
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
دقیقا حق با شماست
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٦/١٩
٠
٠
من ک تا قسمت 17 دیدم ولی بعدش دیه بابام نخریدن..از فیلمش خوشم اومد....زیاد آدم نقدگویی!!نیستم:دی
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٦/١٩
١
٠
و چه بسیارند..فیلم های شبکه ی خانگی که قوی شروع می شوند و ضعیف تموم میشن...برعکسش رو هم داریم..آیا..!!؟؟
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/١٩
١
٠
خیر من که ندیدم......
Niva
Niva
٩٣/٠٦/١٩
١
٠
فکر کنم یه قسمت رو به صورته نصفه دیدم..... واقعا درست می فرمایین.. باید کیفیت فیلمناکه ها بره بالا.. نه همش فیلمنامه های آبگوشتی :)) ممنون
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/١٩
١
٠
من تا14 دیدم بعدش فهمیدم که خوب نیست و آبکی شده و سرهم بندی دارن میکنن منم نگاه نکردم.....
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
شبکه خانگی ما به کجا داره میرهـ!!! :دی | واقعا خیلی از سریال ها و برنامه هایی که برای شبکه خانگی درست شده و داره درست میشه بدون محتواست اصلا! یک زمانی من خودم خیلی دنبال "قلب یخی" بودم ویلی خب یک دفعه کارش متوقف شد و بعدشم که راه افتاد دیگه دنبالش نرفتم، از سریال های طنز هم که از همون اول بدم میمد! به هر قیمتی که نمیشه ملت رو خندوند! | این سریال رو هم فقط پوسترهاش رو میدیدم همین!
Sara-amd
Sara-amd
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
حالا سريالاى طنز كدومش محتوا داره كه اين داشته باشه؟:|قهوه تلخ محتوا داشت؟ اونم اگ بابااتى و باباشاه نبودن اصلا قابل ديدن نبود خود مديرى هم كه رفت كلا لوس شد!آخرشم كه نفهميديم چى شد.. منم اون اوايل مطلب شاهگوشو تومجله خوندم نوشته بود اون خواننده لس آنجلسى تغيير چهره ميده سه چار بار همه هم ميدونستن تا آخر نيس! حتى اگه بعضى صحنه ها خيلى طول ميكشيدحرفاشون(اونايى كه ديدن ميفهمن چى ميگم:|) شخصيتايى مثه احمد سرخى خنجرى و زهره خودشون كل بار طنزو ميرسوندن!
Z_M
Z_M
٩٣/٠٦/٢٠
٠
٠
به نظر من که فیلم فوق العاده ای بود میر باقری حرف خودشو زد تو این فیلم اصلا موضوع قاتل و قتل و اینا نبود اگه به نقش ها دقت کنید متوجه می شین داره یه حرف جدایی می زنه ادمایی مثل مجبور که همه رو محکوم می کردن و خودشونو پاک و طاهر نشون می دادن معلوم شد تو زندگی واقعا مرد نیس یا خیلیای دیگه بعدشم از ادمای کم رتبه کم کم شروع شد تا رسید به بالا بالایی ها حتی رسید به خود اداره ی پلیس اگه به دیالوگا و اسما هم دقت کنین خیلی چیزی دیگه هم متوجه می شین به نظر من که دم میر باقری گرم
آ- شمشیری
آ- شمشیری
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
سخت نگیرید جالب بود و سیاسی
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١